|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/7: خواب نفتي ترامپ براي ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4361 7/4/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


خواب نفتي ترامپ براي ايران
چرا قيمت طلاي سياه جهشي شد؟


دنياي اقتصاد : حدود چهار ماه مانده به پايان موعد ۱۸۰ روزه بازگشت تحريم هاي آمريکا عليه ايران، فشار دولت دونالد ترامپ بر متحدانش براي توقف کامل خريد نفت ايران آغاز شده است. آمريکا انتظار دارد بتواند تا تاريخ ۴ نوامبر(۱۳ آبان سال جاري) با تکيه بر افزايش توليد عربستان سعودي و روسيه، صادرات حدودا ۵/ ۲ ميليون بشکه اي نفت خام ايران را از بازار حذف کند.
    به گزارش وال استريت ژورنال، يک مقام آگاه در وزارت امور خارجه آمريکا تفاوت تحريم هاي دولت ترامپ با دولت اوباما را در اين اعلام کرده است که «دولت ترامپ هيچ معافيت و تجديدنظري در تصميم اعلام شده ندارد و از ساير توليدکنندگان نفت خام در خاورميانه درخواست مي کند با افزايش توليد در روزهاي آينده، امنيت عرضه را در بازار برقرار سازند.» اين انتظار درحالي از سوي آمريکا وجود دارد که با توجه به دست به گريبان بودن بازار جهاني نفت با اختلال عرضه از سمت ونزوئلا، ليبي، نيجريه، مکزيک، کانادا و... به نظر مي رسد فشار براي کاهش حداکثري صادرات نفت ايران، با چالش هايي از جمله بر هم ريختن تعادل بازار و رشد چشم گير قيمت ها همراه باشد. به گزارش بلومبرگ، کارشناسان عقيده دارند خروج نفت ايران از بازار جهاني مي تواند قيمت نفت را به ۹۰ دلار بر بشکه يا بيشتر برساند. اين چشم انداز درحالي وجود دارد که پيش از اين دونالد ترامپ، با انتقاد از توليدکنندگان نفت در اوپک آنها را به بالا نگه داشتن مصنوعي قيمت ها متهم کرده بود. اما در عمل اين تصميمات ترامپ است که هر از چندگاه بازار نفت را با موج رشد قيمت همراه مي کند.
    در عين حال عدم همراهي بين المللي با تصميمات ترامپ، مانعي ديگر بر سر راه توقف کامل صادرات نفت خام ايران به نظر مي رسد. اگرچه اخيرا برخي مشتري هاي نفت خام ايران اعلام کرده اند خريد نفت از کشورمان را متوقف خواهند کرد، اما تاکنون هيچ کشوري به شکل مستقيم از برنامه هاي ترامپ حمايت نکرده است. با اين حال روز گذشته يک مقام آگاه در وزارت نفت به خبرگزاري تسنيم گفت: ايران براي بدترين سناريوها، حتي سناريوهايي که احتمال تحقق آن بسيار کم است، آمادگي دارد. اين مقام آگاه همچنين تصميم آمريکا براي توقف کامل صادرات نفت خام ايران را «ادعايي بزرگ» دانست و گفت: ايران در ماه گذشته ميلادي روزانه ۸/ ۲ ميليون بشکه نفت خام و ميعانات گازي صادر کرده و اين رقم اکنون حدود ۵/ ۲ ميليون بشکه است و حذف اين ميزان نفت خام و ميعانات گازي از بازار جهاني به راحتي و در يک دوره زماني چندماهه، امکان پذير نيست. توليد روزانه نفت خام ايران درحال حاضر بيش از ۸/ ۳ ميليون بشکه است. با اين حال در پي اعلام مقامات آمريکايي مبني بر لزوم توقف کامل خريد نفت خام ايران و عدم بازنگري آنها در تاريخ اعلام شده، بازار جهاني نفت خام با جهش چشمگير قيمت ها همراه شد. به گزارش «دنياي اقتصاد» پس از انتشار خبر ياد شده، هر بشکه نفت خام آمريکا طي معاملات دو روز گذشته ۳/ ۵ درصد رشد داشت و به بيش از ۷۱ دلار بر بشکه رسيد که بالاترين سطح از ماه مه، يعني زمان اعلام خروج آمريکا از توافق بين المللي برجام ارزيابي مي شود. اين نفت شاخص در روز گذشته و تا لحظه تنظيم اين گزارش (ساعت ۱۸:۳۰ به وقت تهران) نيز ۱۸/ ۱ دلار رشد قيمت داشت و به ۷۱/ ۷۱ دلار بر بشکه رسيد. هر بشکه نفت خام برنت نيز با ثبت رشد قيمت ۹۸ سنتي، ۲۹/ ۷۷ دلار بر بشکه معامله شد. براساس اطلاعات موجود، آمريکا براي خارج کردن نفت خام ايران از بازار و کاهش اثر آن بر قيمت ها، روي کمک عربستان و روسيه حساب باز کرده است. اما با توجه به برخي واقعيت هاي فني، اين سوال مطرح است که اين دو کشور تا چه مدت قادر به حفظ افزايش توليد به منظور جبران کاهش عرضه نفت خام ايران در بازار خواهند بود؟ سوال ديگري که با توجه به درخواست آمريکا براي توقف خريد نفت ايران مطرح مي شود اين است که آيا اصولا صادرات ۵/ ۲ ميليون بشکه اي نفت خام ايران، طي مدتي کوتاه مي تواند از بازار حذف شود؟
    
    افزايش توليد نفت عربستان و چند نکته
    همراهي عربستان سعودي با آمريکا درجهت آسان تر کردن اعمال تحريم هاي نفتي عليه کشورمان (به عنوان مهم ترين رقيب منطقه اي)، اگرچه پيش از اين در حد سناريو مطرح بود اما با گذشت زمان، روزبه روز بيشتر رنگ واقعيت به خود گرفت. پس از تلاش بي وقفه عربستان براي تصويب طرح افزايش توليد در اوپک و تاکيد بر «افزايش يک ميليون بشکه اي در روز»، تازه ترين اقدام اين کشور حرکت به سمت توليد ۱۱ ميليون بشکه اي در روز است. اين ميزان افزايش توليد در تاريخ صنعت نفت سعودي ها بي سابقه است و از ميزان توليد روزانه نفت خام اين کشور در ماه گذشته ميلادي فاصله اي حدودا يک ميليون بشکه اي دارد.
     به اين ترتيب کشوري که تحت فشار اقتصادي و نياز به قيمت بالاي نفت، «طرح کاهش توليد کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک» را در دسامبر سال ۲۰۱۶ در اوپک به سرانجام رساند و از ابتداي سال ۲۰۱۷ پايبندي بسيار بالايي به آن داشت، حالا با چرخش موضعي آشکار براي همراهي بيشتر با سياست هاي آمريکا، حداکثر تلاش خود را براي افزايش توليد به کار گرفته است. عربستان تقريبا به شکل همزمان با انتشار خبر فشار آمريکا براي صفر کردن صادرات نفت خام ايران، اعلام کرد از ماه آينده ميلادي سطح توليدات خود را به ۱۱ ميليون بشکه در روز خواهد رساند. مديرعامل آرامکو اما پا را از عدد ياد شده نيز فراتر گذاشته و ظرفيت افزايش توليد عربستان را ۱۲ ميليون بشکه در روز عنوان کرده است. اما بسياري از کارشناسان عقيده دارند اين کشور به لحاظ فني قادر نخواهد بود اين سطح از توليد را براي طولاني مدت حفظ کند، همان طور که قبلا نيز نتوانسته است. رشد چشم گير قيمت ها در بازار نفت نيز مويد اين نکته است که معامله گران نسبت به تامين بلندمدت کسري عرضه نفت ايران از سوي کشوري چون عربستان، اميدوار نيستند. از ديگر سو کارشناسان عقيده دارند اگر متحدان آمريکا خريد نفت ايران را به صفر برسانند و چين و هند نيز به عنوان بزرگ ترين مشتريان نفت خام ايران واردات خود را کاهش دهند، احتمالا بازار نفت با کاهش ۵/ ۱ ميليون بشکه اي نفت خام مواجه خواهد بود. اين ميزان از تمام پيش بيني هاي قبلي بيشتر است هرچند از «کل صادرات نفت خام ايران» که آمريکا انتظار قطع شدن آن را دارد نيز کمتر است. با اين حال تحليلگران بازار بر نقش روسيه و حتي ذخاير نفت خام آمريکا در حفظ تعادل بازار در صورت خروج ۵/ ۱ ميليون بشکه از توليدات ايران از بازار اشاره مي کنند. به گزارش وال استريت ژورنال، بعيد نيست آمريکا و کشورهاي غربي مجبور شوند براي جبران کسري نفت ناشي از تحريم ايران، از ذخاير راهبردي خود استفاده کنند زيرا با وجود رايزني آمريکا با عربستان سعودي براي افزايش توليد، بسياري از کشورها انتظار داشتند واشنگتن مهلت بيشتري براي جايگزين کردن نفت ايران در نظر گيرد. بلومبرگ نيز با وال استريت ژورنال هم نظر است. براساس گزارش اين خبرگزاري، اگر کاهش صادرات نفت خام ايران قيمت ها را بيش از حد بالا ببرد، آمريکا بايد سراغ ذخاير ۶۶۰ ميليون بشکه اي نفت خود برود تا بازار را متعادل کند. درحال حاضر دولت ترامپ برنامه هايي براي فروش بخشي از اين ذخاير تا سال ۲۰۲۵ دارد؛ برنامه اي که در داخل اين کشور با انتقادات فراواني مواجه است. اما نکته اي که نبايد از آن غافل شد اين است که در کنار کاهش عرضه از سمت ايران، بازار عدم اطمينان فراواني از عرضه نفت خام از سمت کشورهايي چون ونزوئلا، ليبي، نيجريه و... دارد. توليد نفت ونزوئلا با افتي ۶۰۰ هزار بشکه اي در روز نسبت به يک سال پيش به ۳۶/ ۱ ميليون بشکه در روز رسيده و احتمال دارد تا پايان سال به کمتر از يک ميليون بشکه در روز برسد. افت توليد نفت اين کشور در کنار کاهش احتمالي صادرات نفت خام ايران، مي تواند به معضل کمبود عرضه دامن بزند. در چنين شرايطي مشخص نيست آيا آمريکا و متحدان نفتي اش قادر به پاسخگويي به بازار و پيشگيري از جهش چشمگير قيمت ها خواهند بود يا خير.
    
    واکنش مشتريان نفت خام ايران
    اما با وجود تاکيد يک مقام آمريکايي بر جديت تصميم دولت ترامپ مبني بر صفر کردن صادرات نفت خام ايران و عدم بازنگري در اين تصميم، روز گذشته خبرگزاري رويترز از رايزني کره جنوبي و ژاپن با دولت آمريکا براي کاستن از تاثيرات نامطلوب تحريم ايران بر بازارهاي بين المللي خبر داد. اين دو کشور آسيايي اگرچه به لحاظ حفظ امنيت در مقابل کره شمالي، وابستگي زيادي به آمريکا دارند، اما نمي توانند اثرات قطع واردات نفت و ميعانات گازي ايران را ناديده بگيرند. ژاپن درحال حاضر روزانه حدود ۲۰۰هزار بشکه نفت خام از ايران وارد مي کند. اين سطح کمي بيشتر از ميزان واردات اين کشور از ايران در دور قبلي تحريم ها است. يوشي هيده سوگا، سخنگوي دولت ژاپن روز گذشته در يک کنفرانس مطبوعاتي گفت: ژاپن و آمريکا سرگرم مذاکره درباره تحريم ها عليه ايران هستند. اما حاضر به توضيح جزئيات اين مذاکرات نشد. او همچنين گفت: توکيو با ايران در تماس است. کره جنوبي نيز به عنوان کشوري که در دور قبلي تحريم ها هيچ گاه واردات نفت از ايران را قطع نکرد، درحال حاضر چيزي بيش از ۳۰۰ هزار بشکه در روز از ايران نفت و ميعانات گازي خريداري مي کند. يکي از مقامات وزارت انرژي کره جنوبي روز گذشته اعلام کرد: ما در موقعيتي مشابه ژاپن قرار داريم و براي دريافت معافيت از آمريکا با اين کشور در حال مذاکره هستيم.
    نيهات زيبکچي، وزير اقتصاد ترکيه نيز از ديگر مقام هاي دولتي بود که روز گذشته به درخواست نفتي آمريکا واکنش نشان داد و گفت: اين درخواست آمريکا ربطي به ترکيه پيدا نمي کند. پيش از اين يک مدير ارشد شرکت سينوپک چين نيز اعلام کرده بود «به رغم تصميم آمريکا مبني بر تحريم ايران، تجارت نفتي ما با ايران تاثيري نپذيرفته است.» چين يکي از بزرگ ترين مشتريان نفتي ايران است و درحال حاضر به طور متوسط، روزانه بيش از ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام از ايران وارد مي کند. چين به عنوان بزرگ ترين مشتري نفت خام ايران، در دور قبلي تحريم ها خريد نفت خام از ايران را در سطحي قابل قبول ادامه داد. اين کشور در حال حاضر در جنگ تجاري با آمريکا به سر مي برد و به تازگي بر واردات نفت خام از آمريکا تعرفه اي ۲۵ درصدي وضع کرده است. مقابله اين کشور با آمريکا در زمينه واردات نفت خام مي تواند به نفع صادرات نفت خام ايران تمام شود؛ مگر اينکه رئيس جمهور آمريکا در مقابل تحريم خريد نفت از ايران، امتيازاتي را براي چين در نظر بگيرد.
     در کنار چين، هند نيز مي تواند نقشي تاثيرگذار در حفظ صادرات نفت خام ايران داشته باشد؛ هرچند ممکن است نقش اين کشور به اندازه چين پررنگ نباشد؛ زيرا اخيرا برخي پالايشگاه ها و بانک هاي اين کشور اعلام کرده اند به علت مراودات مالي با آمريکا، ممکن است قادر به ادامه خريد نفت ايران نباشند. در کنار تمام اين کشورها، اروپا که درحال حاضر سهم قابل توجهي از فروش نفت ايران دارد، به رغم دور قبلي تحريم ها که خريد نفت خام ايران را به صفر رسانده بود، اين بار در مخالفت با خروج يکجانبه ترامپ از توافق بين المللي برجام اعلام کرده براي خريد نفت ايران و انتقال پول آن تمام تلاش خود را خواهد کرد.
    
خواب نفتي ترامپ براي ايران / چرا قيمت طلاي سياه جهشي شد؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4361 به تاريخ 7/4/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 55 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات اجتماعي گردشگري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 13)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است