|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/7: رويداد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4361 7/4/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


رويدادظريف در فراکسيون ولايي:بايد از ظرفيت کشورهاي حامي برجام استفاده شود
    دنياي اقتصاد : سخنگوي فراکسيون ولايي مجلس با اشاره به تاکيدات وزيرخارجه مبني بر پرهيز پمپاژ نااميدي به مردم گفت که اکثريت کشورها اعلام کردند که با ايران در برجام همکاري مي کنند. اکنون طرفداران برجام بيشتر و فعال تر هستند که بايد از اين ظرفيت ها استفاده کنيم.
    به گزارش «ايسنا» سيدحسين نقوي حسيني با اشاره به حضور وزير خارجه در جلسه روز گذشته اين فراکسيون براي بررسي آخرين وضعيت برجام و حوزه ديپلماسي گفت: «در ابتداي اين جلسه نمايندگان درباره آخرين وضعيت برجام و مذاکره با اروپايي ها، تعيين تکليف آخرين شرايط در حوزه ديپلماسي، ضرورت حفظ همبستگي در جهت حفظ منافع ملي، اصرار آمريکايي ها در دشمني و خصومت عليه ملت و کشور ايران، حرکت با محوريت رهبري مقام معظم رهبري و جلوگيري از اختلاف افکني در حوزه سياست خارجي به اظهارنظر پرداختند.»
    وي با اشاره به صحبت هاي وزيرخارجه گفت: «آقاي ظريف مطرح کرد که قبلا وقتي آمريکايي ها تحريمي را عليه ايران اعمال مي کردند، اروپايي ها بلافاصله همان تحريم را دنبال کرده و دقيقا بين آمريکا و اروپا در حوزه هاي مختلفي مانند تحريم نفتي، بانکي، مالي، پولي و... وحدت نظر کاملي بود؛ ولي اکنون اروپايي ها حداقل در حرف و کلام در مقابل آمريکا ايستاده اند. همچنين عزم اروپا براي حفظ برجام جدي است، اما اينکه چقدر بتوان اين جديت را عملي کنند، مهم است. بنابراين شرايط امروز با شرايط گذشته متفاوت است اما هر کشوري در عرصه بين المللي به دنبال منافع خود است، ما بايد از اشتراک منافع استفاده کنيم همان گونه که کشورهاي ديگر استفاده مي کنند.»
    نقوي حسيني ادامه داد: «همچنين آقاي ظريف بيان کرد که گروه هايي پس از روي کار آمدن ترامپ آن قدر هزينه کردند تا ايران و دشمني با ايران در دستور کار ترامپ و دولت وي قرار گيرد. گروهي براي دشمني با ما و گروهي براي منافع خود تلاش کردند تا دشمني با ايران در دستور کار آمريکا قرار گيرد. البته آمريکا از همان ابتدا با انقلاب، نظام و ملت ما دشمني داشته، دارد و خواهد داشت که جمهوري خواه و دموکرات هم ندارد و روش هاي آنها متفاوت است.»
    وي افزود: «طبق توضيحات وزيرخارجه برداشت آمريکايي ها اين است که مي توانند عليه نظام جمهوري اسلامي ايران اقدام کنند و اين برداشت را از منافقين دريافت مي کنند. بولتون در مجامع منافقين حضور مي يابد، سخنراني مي کند و پول مي گيرد، بولتون حقوق بگير منافقين است. اين تيم حاکم در آمريکا معتقد است که مي تواند بدون جنگ به اهداف خود برسد، رژيم صهيونيستي نيز با جمهوري اسلامي ايران مشکل دارد. ترامپ براي خروج از برجام حتي از مسير خود برجام نرفت، بلکه مسيري خارج از مسير قانوني را طي کرد که نشانگر برداشت خاص خود آنها از مسائل داخلي کشور است، بايد اين تصور آمريکايي ها را نابود کنيم و به شکلي حرکت کنيم که آمريکايي ها بفهمند ايران استوار است و در مقابل توطئه ها مي ايستد.»
    سخنگوي فراکسيون ولايي مجلس اظهار کرد: «ظريف در ادامه با اشاره به ضرورت ايجاد اميد در مردم تاکيد کرد که نبايد با پمپاژ نااميدي مردم را از نظام و مسوولان نظام نااميد کرد، زيرا آمريکايي ها در اين شرايط اميدوار مي شوند. بايد با اين تفکر مقابله و جهت گيري را عوض کرد. نبايد فکر کنيم که همه چيز آمريکا است، اين تفکر را تبليغ نکنيم. دنيا، آمريکا نيست ما مي توانيم با دنيا همکاري کنيم.»
    نقوي حسيني گفت که وزير امورخارجه در اين جلسه مطرح کرد که اکثريت کشورها اعلام کرده اند با ايران همکاري مي کنيم. اکنون طرفداران برجام بيشتر و فعال تر هستند که بايد از اين ظرفيت ها استفاده کنيم. به صراحت مي گوييم ما با روش حقوقي مسيري را طي خواهيم کرد که اولا منافع ملي کشور را تامين و ثانيا جبهه حفظ برجام را تقويت کنيم. ما متعهد به برجام بوديم و براي حفظ آن تلاش کرده و به دنيا هم ثابت مي کنيم که آمريکايي ها دروغ گفته و برخلاف توافق عمل کردند و به صورت آشکار يک توافق بين المللي را نقض کردند.»
    به گفته وي وزير خارجه با اشاره به اهميت همسايگان تاکيد کرد که توجه به همسايگان در دستور کار وزارت امورخارجه قرار دارد. همچنين محمدجواد ظريف در حاشيه مراسم روز جهاني آفريقا در جمع خبرنگاران درباره آخرين وضعيت برجام گفت: «برجام سر جايش هست و محکم است؛ بايد ببينيم اروپايي ها و دو عضو ديگر برجام و نيز بقيه اعضاي جامعه بين المللي چقدر آمادگي دارند که براي اين دستاورد اقدامات لازم را انجام دهند.» وي افزود: «گفت وگوهاي خوبي داشتيم و بايد ببينيم اين گفت وگوها تا چه حد به اقدام مي رسد.»
    
    
     رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي خواستار شد
    سازمان ملل نقش جدي تري در توقف جنگ يمن ايفا کند

    ايرنا : کمال خرازي، رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي خواستار پايان دادن به جنگ در يمن شد و گفت: «سازمان ملل بايد نقش جدي تر خود را در توقف اين جنگ بي منطق ايفا و زمينه مصالحه يمني - يمني را فراهم کند.»
    به گزارش پايگاه اطلاع رساني شوراي راهبردي روابط خارجي، سيدکمال خرازي در دومين نشست تبيين ژئوپليتيک روابط ايران و فرانسه با اشاره به عوامل تاثيرگذار در گسترش روابط تهران-پاريس گفت: «منافع مشترک در منطقه خاورميانه از بسترهايي است که امکان بهبود روابط دو کشور را فراهم مي آورد. هم فرانسه به صورت سنتي، در منطقه خاورميانه شامل لبنان و سوريه سابقه تاريخي دارد و هم ايران از قديم با اين منطقه در ارتباط بود و امروز هم حضور و نفوذش گسترش يافته است.» وي با تاکيد بر اينکه ايران و فرانسه بايد در مسائل منطقه از زمينه هاي مشترک در جهت ايجاد صلح و ثبات بهره برداري کنند، افزود: «طبيعتا اوضاع منطقه امروز با سال هاي پيش متفاوت است و احتياج به نگرش جديد به واقعيت هاي جديد وجود دارد.» خرازي ادامه داد: «بخشي از تغييرات در منطقه به اشتباهاتي برمي گردد که برخي دولت ها انجام دادند. به ويژه پس از بيداري اسلامي، برخي کشورها مثل عربستان، قطر، ترکيه و امارات فکر کردند موقعيت خوبي است تا حضور و منافع خود را در منطقه بدون توجه به منافع ديگران تامين کنند.» رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي خاطرنشان کرد: «آثار اين اشتباه را در فرانسه هم ديديد و شاهد بوديد که گروه هاي تروريستي چگونه مي توانند امنيت اروپا را به خطر بيندازند.»
    رويداد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4361 به تاريخ 7/4/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
شماره 1 (پياپي 801)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است