|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/7: ارسال سيگنال «ترميم كابينه» به دولت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4361 7/4/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


ارسال سيگنال «ترميم كابينه» به دولت
مجلس با نامه ۱۸۷ نماينده به حسن روحاني، خواستار تغيير تيم اقتصادي دولت شد


دنياي اقتصاد : «ترميم کابينه» که ماه ها است به عنوان يکي از مطالبات مجلسي ها از دولت تقاضا مي شود، حالا و در شرايط اقتصادي کنوني، وارد فاز جديدي شده است؛ علاوه بر آنکه بسياري از نمايندگان پا را فراتر از توصيه گذاشته و «ترميم کابينه» به ويژه تغيير تيم اقتصادي دولت را در نامه نگاري هاي خود با حسن روحاني رئيس جمهوري مطالبه مي کنند، ديروز رئيس دفتر رئيس جمهور نيز مطالبي را در جمع خبرنگاران مطرح کرد که نشان مي دهد دولتي ها هم اجرايي کردن ايده «ترميم کابينه» را کليد زده اند.
    محمود واعظي رئيس دفتر رئيس جمهور ديروز در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران درباره تغييرات احتمالي کابينه در شرايط موجود، هرچند اين تغييرات را «بي ارتباط» با شرايط حاضر خواند، اما اصل آن را رد نکرد. براساس آنچه «ايسنا» از حاشيه جلسه ديروز هيات دولت گزارش داده است، واعظي با بيان اينکه ممکن است در شرايطي که در آن فشار آمريکا و تحريم ها بيشتر شده است، افرادي که براي شرايطي غير از اين براي کابينه انتخاب شده بودند، تغيير کنند، گفت: «شايد رئيس جمهور بخواهد به جاي آنها از نيروهاي جوان تر و با انرژي بيشتر و آمادگي زيادتر استفاده کند.» اين مقام دولت البته تاکيد کرد که «ترميم» در «کابينه» هميشه مطرح بوده و در دولت يازدهم هم ترميم کابينه داشتيم. واعظي با اعلام اينکه در اين دولت هم ترميم کابينه خواهيم داشت، اين موضوع را ضامن پويايي دولت خواند و تاکيد کرد: هم اعضاي دولت از اين موضوع استقبال مي کنند و هم آقاي روحاني هيچ گاه آن را رد نکرده است.
    
    نامه نمايندگان به روحاني
    از سوي ديگر، ۱۸۷ نماينده مجلس هم به حسن روحاني نامه نوشته و در آن تاکيد کرده اند که ترميم کابينه، در شرايط اقتصادي حاضر، امري ضروري است؛ نامه اي که ديروز در صحن علني مجلس هم قرائت شد. نمايندگان در اين نامه خطاب به حسن روحاني تاکيد کرده اند :« اگرچه مجلس در راستاي وظايف و اختيارات و با استفاده از ابزارهاي قانوني پيش بيني شده مي تواند نسبت به اصلاح اين مهم اقدام کند، اما از جناب عالي به عنوان منتخب مردم و رئيس دولت که مسووليت اداره اجرايي کشور را بر عهده داريد انتظار داريم قبل از تصميم نمايندگان نسبت به اين مهم يعني تغيير درمجموعه مديريت تيم اقتصادي، با رويکرد چابکي و درک حساسيت هاي کنوني باهدف هماهنگي و کارآمدي هر چه بيشتر تيم اقتصادي اقدام عاجل به عمل آوريد.»
    
    نامه روساي دو کميسيون به روحاني
    اين اما پايان نامه نگاري نمايندگان با روحاني درباره لزوم ترميم کابينه نيست. ديروز محمدرضا پورابراهيمي رئيس کميسيون اقتصادي مجلس از ارسال نامه مشترک با امضاي غلامرضا تاجگردون رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس به رئيس جمهور خبر داد و خواستار تغيير فوري تيم اقتصادي دولت شد. وي گفت: اگررئيس جمهور به اين مساله توجه نکند مجلس با استفاده از ابراز قانوني خود به اين مورد ورود مي کند.براساس گزارش «ايسنا» پورابراهيمي در حاشيه جلسه علني ديروز مجلس در جمع خبرنگاران گفت: از وضعيت اقتصادي اين روزهاي کشور انتقاد داريم و معتقديم که دولت با اين تيم اقتصادي نمي تواند کار چنداني از پيش ببرد. تيم اقتصادي بايد جوان و چابک شود و ما انتظارمان را به دولتمردان براي تغيير تيم اقتصادي دولت اعلام کرده ايم. او هم تاکيد کرد که اگر چه مجلس مي تواند با استفاده از ابزار و اختيارات قانوني نسبت به اين مهم اقدام کند اما خواهشمان از دولت اين است که نسبت به ترميم تيم اقتصادي دولت پيشقدم شود و تغييرات لازم را در اين تيم به وجود آورد تا شرايط اقتصادي آشفته و نابسامان کشور از اين بدتر نشود و بلکه در جهت بهبود تغيير جهت دهد.به گفته پورابراهيمي عواملي در چالش هاي اقتصادي اخير کشور تاثيرگذار بوده است که بايد براي آن چاره اي انديشيده شود.او با تشريح چالش هاي سه گانه گفت: وضعيت فضاي مديريتي کلان اقتصاد کشور اولين چالش است و قوه مجريه پيشاني اين تصميمات است و تيم اقتصادي دولت بايد اقدامات مناسبي در اين زمينه داشته باشد.
    به اعتقاد ما تيم اقتصادي دولت متناسب با شرايط جاري کشور امکان همراهي نظام را به جهت فائق آمدن بر مشکلات ندارد. اين آقايان مديريت لازم را براي حل مشکلات اقتصادي ندارند و به دليل عدم همخواني تيم اقتصادي دولت با شرايط کنوني اقتصاد، مشکلاتي براي کشور و مردم به وجود آمده است.پورابراهيمي فضاي سياسي و رواني مديريت شده توسط دشمن را از ديگر علل شکل گيري چالش هاي اقتصادي کشور برشمرد و افزود: اگر اقدامات مديران اقتصادي قاطع و جامع باشد، مشکلات اقتصاد قابل حل است. رئيس کميسيون اقتصادي مجلس در تشريح علل ايجاد آشفتگي هاي اقتصادي کشور، گفت: التهابات کنوني فضاي اقتصادي کشور موجب تشديد فضاي سوداگري در کشور شده که بخش عمده اي از آنها ناشي از رويکرد مديريتي، فضاي سياسي، سوداگري و دلالي است. ما دلايل اقتصادي را به عنوان مهمترين و اصلي ترين دلايل ايجاد شرايط کنوني کشور در زمينه بروز مشکلات اقتصادي نمي دانيم و البته دولت هم اين عقيده را قبول دارد.از سوي ديگر ۶۷ نفر از نمايندگان مجلس هم حضور رئيس جمهور در جلسه هفته آينده پارلمان را تقاضا کرده اند. حسينعلي حاجي دليگاني نماينده مردم شاهين شهر و ميمه در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با بيان اين خبر گفت: نمايندگان با توجه به شرايط امروز کشور و به استناد تبصره ماده ۸۶ آيين نامه داخلي تقاضاي تشکيل جلسه در هفته آينده و دعوت از رئيس جمهور به عنوان قوه اي که برابر اصل ۱۱۳ قانون اساسي مسووليت اجرايي کشور را به عهده دارد و همچنين ارائه گزارش اقدامات و برنامه هاي دولت پيرامون گراني هاي بي سابقه و رفع نگراني هاي مردم در مجلس شوراي اسلامي حضور يابد. البته سخنگوي فراکسيون مستقلين ولايي مجلس از نشست اعضاي اين فراکسيون با حسن روحاني در روزهاي آينده خبر داد. مهرداد لاهوتي ديروز در گفت وگو با «ايرنا» گفت: مکاتبات لازم براي حضور رئيس جمهوري در فراکسيون مستقلين ولايي انجام شده و به زودي اين نشست برگزار مي شود. با همه اين اقدامات، برخي نمايندگان پيشقدم شده اند و طرح استيضاح مسعود کرباسيان وزير اقتصاد را با ۵۰ امضا و در ۱۶ محور به هيات رئيسه مجلس تقديم کرده اند. علي اصغر يوسف نژاد عضو هيات رئيسه مجلس در گفت و گو با «ايسنا» محورهاي شانزده گانه اين استيضاح را «عدم توانايي در تدوين و اعمال سياست هاي اقتصادي و مالي کشور»، «ناتواني در اداره امور اقتصادي کشور»، «عدم اعمال تکاليف قانوني در حوزه فعاليت هاي بانکي»، «عدم اجراي برنامه هاي اعلامي در زمان اخذ راي اعتماد از مجلس»، «عدم تدبير لازم در سازماندهي اقتصادي کشور» و ... معرفي کرد.
    ارسال سيگنال «ترميم کابينه» به دولت / مجلس با نامه ۱۸۷ نماينده به حسن روحاني، خواستار تغيير تيم اقتصادي دولت شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4361 به تاريخ 7/4/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيوست
متن مطالب شماره 68، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است