|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/14: بازگشت بورس به ريل رونق
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4367 14/4/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


يك هفته با تپيكس 
بازگشت بورس به ريل رونق


نويسنده: شروين شهرياري

دنياي اقتصاد : بازار سهام پس از يک وقفه کوتاه در اواخر هفته گذشته بار ديگر به مدار صعودي بازگشت و با ثبت رشد يک درصدي در مقياس هفتگي، بازدهي مثبت خود را از ابتداي سال به مرز ۱۷ درصد رساند. انتشار خبرهايي درخصوص احتمال ارائه بسته مشوق اروپايي به ايران درخصوص برجام در کنار جدي تر شدن اجراي برنامه راه اندازي بازار ثانويه ارز از جمله مواردي بودند که باعث دلگرمي خريداران سهام در هفته جاري شدند. در همين حال، ثبات نسبي در بازار ارز غيررسمي و کاهش التهابات در اين بخش باعث شده تا نگراني ها از احتمال بروز ريسک هاي غيرمترقبه ناشي از اوج گيري بي محاباي ارزي کاهش يابد. به اين ترتيب، به نظر مي رسد در شرايط کنوني بار عوامل مثبت بر عوامل منفي که عبارت از ريسک هاي غير اقتصادي و نيز احتمال افت بيشتر قيمت هاي جهاني کالا هستند، موقتا غلبه کرده و روند مثبت بورس را تداوم بخشيده است.
    
    صف هاي طولاني در بورس کالا، الزام دولت به عرضه
    از ابتداي ايجاد نشانه هاي مشکل ارزي در زمستان گذشته در بازار آزاد، رويکرد دولت در مرحله اول تلاش براي کنترل قيمت ها و پس از آن، انکار نرخ ثانويه ارز و تبعات آن بوده است. يکي از مهم ترين دلالت هاي رشد نرخ غيررسمي ارز، به صورت افزايش قيمت کالاها در بازار آزاد قابل رصد است که از يک نرخ جهاني تبعيت مي کنند. به اين ترتيب، هر چند نرخ محصولات در بورس کالا با دلار رسمي تعيين مي شود اما قيمت بسياري از مصنوعات مسي، فولادي، پتروشيمي، آلومينيومي و... در بازار آزاد با قيمت ارز به مراتب بالاتر از نرخ رسمي انجام مي شود. اين در حالي است که در بورس کالا، فروشندگان ملزم به رعايت فرمول قيمت گذاري با نرخ دولتي هستند و عرضه ها با انباشت سنگين تقاضا ناشي از تفاوت قيمت موجود با بازار آزاد مواجه مي شود.
    حال، در اقدامي جديد، دولت جهت گيري تازه اي را اتخاذ کرده که بر مبناي آن، بايد حجم مشخصي از محصولات فلزي و معدني در بازار داخل فروخته شود تا مجوز صادرات براي توليدکنندگان صادر شود. به اين ترتيب مي توان گفت در مواجهه با قيمت گذاري بالاي کالاها در بازار حالا دولت به سمت عرضه فشار بيشتري را وارد مي کند و قصد دارد با الزام شرکت ها به افزايش عرضه قيمت ها را متعادل کند. اين رويکرد اين اصل اقتصادي را ناديده مي گيرد که در شرايط وجود رانت ارزي، عرضه کالاهايي که ارزش ارزي مشخصي دارند به زير قيمت تعادلي در نهايت نمي تواند بازار را متعادل کند بلکه بر عطش تقاضا دامن زده و حتي تقاضاي غيرمصرفي را هم به اميد انباشت کالا و انتفاع از تورم آتي به اين حيطه مي کشاند. از سوي ديگر، مطالعه روند بازار سهام نشان مي دهد سرمايه گذاران بدون توجه به اين محدوديت هاي جديد، کماکان خريد سهام شرکت هاي توليدکننده اين محصولات را جذاب مي دانند؛ به عبارت ديگر اجراي اين سياست ها را در ميان مدت امکان پذير نمي دانند. به عبارت ديگر انتظار مي رود تا فروض اقتصادي بازار آزاد فارغ از بخشنامه هاي دولتي در نهايت بر شرايط بازار حاکم شوند و از اين رو سهامداران در محاسبات سود شرکت ها مي توانند اين فاکتور مهم را مدنظر قرار دهند.
    
    بانک ها بر مدار زيان
    در جايي که اکثر گروه هاي صنعتي در بورس تهران روزهاي خوبي را به لحاظ رونق معاملات پشت سر مي گذارند، گروه بانکي کماکان در حال درجازدن است. در اتفاقي ناگوار در اين هفته، نماد بانک دي نيز پس از حدود دو سال توقف با افت ۵۰ درصدي بازگشايي شد که کام سهامداران را تلخ کرد. مطالعه صورت هاي مالي منتشر شده شرکت هاي اين گروه نشان از وخامت اوضاع ترازنامه و سود و زيان در اکثر شرکت هاي اين صنعت دارد. سبقت سود سپرده ها از درآمد ناشي از تسهيلات در کنار ذخاير مربوط به مطالبات مشکوک الوصول و رسوب دارايي هاي راکد در ترازنامه از جمله نشانه هايي هستند که در صورت هاي مالي اکثر بانک هاي موجود ديده مي شود.
    اين در حالي است که در پاسخ به اين شرايط ناگوار، تنها بحث افزايش سرمايه از محل تجديد ارزيابي است که هر از گاهي مطرح مي شود و کورسوي اميدي بر مي انگيزد. اين در حالي است که مطالعه تجربيات جهاني نشان مي دهد عبور از اين شرايط دشوار نيازمند تزريق سرمايه از سوي سهامداران به صورت نقد و ترميم حساب سرمايه و نسبت هاي ريسک را ايجاب مي کند. با وجود اين مساله، تا کنون نشانه اي از تمايل سهامداران شرکت ها به اجراي افزايش سرمايه نقدي ديده نمي شود. از اين رو به نظر مي رسد مسووليت نهاد ناظر (بانک مرکزي) در موقعيت کنوني در اجراي برنامه الزام به افزايش سرمايه نقدي بانک ها بيش از پيش احساس مي شود؛ وضعيتي که اگر به طور عاجل پيگيري نشود معنايي جز سنگين تر شدن زيان ها و نياز به تزريق منابع بيشتر در آينده ندارد.
    
    تعديل انتظارات بدبينانه از تحريم نفتي
    در حالي که رئيس جمهوري در سفر خود به کشور سوئيس بار ديگر بر عدم امکان تحريم نفتي ايران تاکيد کرده، بروز واقعيت هاي ميداني در عرصه عمل نيز برنامه دولت آمريکا براي اجراي تحريم هاي نفتي سفت و سخت را از چند جنبه با ابهام روبه رو کرده است. در همين راستا، پس از اعلام آمادگي برخي کشورهاي عربي و در صدر آنها عربستان براي جايگزيني توليد دو ميليون بشکه نفت ايران، بسياري از کارشناسان انرژي جهاني اين ادعا را با توجه به شرايط توليد اين کشورها ناممکن دانسته و از آن به عنوان يک بلوف سياسي ياد مي کنند. از سوي ديگر با توجه به آنکه بخش مهمي از توليد نفت ايران به محصولات سنگين مربوط مي شود، جايگزيني آن با توجه به نياز پالايشگاه ها به اين نوع خاص از نفت آسان و سريع نخواهد بود.
    با نزديک شدن به زمان انتخابات کنگره در آمريکا، افزايش قيمت هاي بنزين در حال اعمال فشار بر نظر راي دهندگان آمريکايي است؛ شرايطي که براي ترامپ و حزب جمهوري خواه در آستانه اين رويداد سياسي مهم داخلي مطلوب نيست. با جمع بندي اين موارد مي توان گفت اجراي تحريم هاي سخت نفتي عليه ايران در شرايط کنوني با موانع تکنيکي و نيز سياسي رو به رو شده است؛ انتظار مي رود تخمين هاي اوليه از ميزان کاهش صادرات نفت ايران پس از ماه نوامبر را تعديل کند و از اين رو، براي فعالان اقتصادي از جمله سرمايه گذاران بازار سرمايه نشانه اي از تعديل سناريوهاي فوق بدبينانه و تصحيح نسبي انتظارات از شرايط دشوار اقتصادي ناشي از تحريم ها در افق ميان مدت باشد.
    
    
    يك هفته با تپيكس: بازگشت بورس به ريل رونق
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4367 به تاريخ 14/4/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بارآثار ديگري از "شروين شهرياري"

  چشم انداز بورس از سه دوربين / «دنياي اقتصاد» سرنوشت بازار سهام را بر اساس متغيرهاي كلان بررسي مي كند
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  انتفاع سهام از آخرين گام هاي آزادسازي
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 22/6/97
مشاهده متن    
  نوسان ارزي؛ عامل سرگرداني بورس
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 15/6/97
مشاهده متن    
  برخورد بورس به سد ابهام / بازدهي هفتگي سهام پس از سه هفته منفي شد
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 25/5/97
مشاهده متن    
  هفته ۱۴ درصدي بورس تهران
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 11/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش حسابداري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 32)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است