|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/14: بازار خودرو پليسي شد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4367 14/4/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


بازار خودرو پليسي شد
حضور نهادهاي نظارتي در دفاتر فروش و نمايندگي ها    دنياي اقتصاد : پس از ارز و سکه، بازار خودرو نيز به نوعي تحت نظارت شديد قرار گرفته است. گفته مي شود طي روزهاي اخير، سطح نظارت ها از سوي نهادهاي مختلف در اين بازار افزايش يافته و حتي بگير و ببندهايي نيز رخ داده است.
    آن طور که فعالان بازار عنوان مي کنند، طي چند روز گذشته، برخي مراکز خريد و فروش خودرو پلمب شده اند. گويا اين مراکز اقدام به درج آگهي خريد و فروش خودرو با قيمت هايي نامتعارف (به زعم سازمان تعزيرات)، کرده و در نتيجه حکم به پلمب آنها داده شده است. دامنه بگير و ببندها در بازار خودرو البته به نمايندگي هاي رسمي فروش خودرو نيز سرايت کرده، تا جايي که ماموران تعزيرات و بازرسان خودروسازان، با حضور در نمايندگي ها خريد و فروش آنها را زير نظر گرفته اند. به گفته برخي از اين نمايندگي ها، ماموران و بازرسان خواستار فروش محصولات موجود در نمايندگي به قيمت کارخانه شده اند. اين اقدامات در شرايطي انجام شده که تجربه پليسي شدن بازارهاي ارز و سکه به وضوح نشان مي دهد با بگير و ببند و الزام به فروش با قيمت هاي دستوري، مشکل کمبود عرضه و افزايش قيمت ها حل نشده و حتي وخيم تر نيز خواهد شد. هرچه هست، قيمت خودروهاي داخلي و خارجي طي يکي دو هفته گذشته با نوسان همراه بوده و اين موضوع نشان مي دهد آشفتگي همچنان ميهمان اين بازار است.
    
    افت و خيز قيمت خودروهاي داخلي
    به بازار خودرو برويم و ببينيم نمودار قيمت ها طي هفته جاري چه افت و خيزي را تجربه کرده است. بنابه گفته فعالان بازار، در حال حاضر ساندرو استپ وي قيمتي برابر با ۸۶ ميليون تومان دارد و اين نشان مي دهد خودروي موردنظر حدود يک ميليون تومان افزايش قيمت را تجربه کرده است. قيمت استپ وي چند هفته پيش به ۹۰ ميليون تومان رسيد، اما در ادامه، روندي نزولي در پيش گرفت و به ۸۵ ميليون تومان نيز کاهش يافت. در خانواده ساندرو اما مدل معمولي اين محصول کاهش قيمت يک ميليون توماني را تجربه کرده، به نحوي که در حال حاضر قيمتي برابر با ۷۵ ميليون تومان دارد. از سوي ديگر اما پژو۲۰۷ اتوماتيک با وجود آنکه روندي کاهشي را به خود گرفته بود، اين هفته حدود ۵۰۰ هزار تومان افزايش قيمت را تجربه کرد. اين محصول در حال حاضر ۷۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان خريد و فروش مي شود. نمايشگاه داران خودروي پايتخت اما در مورد پژو ۲۰۰۸ از کاهش قيمت آن روايت مي کنند. به گفته آنها، در حال حاضر قيمت اين محصول به ۱۸۳ ميليون تومان رسيده و اين در شرايطي است که نرخ کارخانه اي آن حدود ۱۱۵ ميليون تومان است. ۲۰۰۸ جزو محصولات پسابرجامي خودروسازي کشور به شمار مي رود که با توجه به احتمال خروج پژو از ايران، مشخص نيست سرنوشت توليد آن در آينده به کجا خواهد کشيد.
    در بين ديگر خودروهاي داخلي، سمند ۷ EFنيز با کاهش قيمت مواجه شده و در حال حاضر قيمتي حدود ۳۷ ميليون تومان دارد. اين محصول طي هفته هاي گذشته روندي صعودي را در قيمت پيش گرفت و تا مرز ۴۰ ميليون تومان نيز رفت. از سوي ديگر اما پژو ۲۰۶ تيپ ۵ قيمتي برابر با ۴۶ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان دارد که اين موضوع از تثبيت قيمت خودروي موردنظر حکايت مي کند. مدل صندوقدار پژو ۲۰۶ نيز در حال حاضر ۴۶ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان قيمت دارد که نشان مي دهد حدود ۲ ميليون تومان از قيمت اين محصول کاسته شده است. ديگر مدل پژو ۲۰۶ يعني تيپ ۲ اين خودرو با قيمتي برابر با ۳۹ ميليون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش مي رود. با اين حساب، ۲۰۶ تيپ ۲ با کاهشي ۳۰۰ هزار توماني مواجه شده است.
    فعالان بازار اما در مورد دنا پلاس نيز عنوان مي کنند که اين محصول هم با کاهش قيمت طي هفته جاري مواجه شده است. بر اين اساس، دنا پلاس در حال حاضر قيمتي برابر با ۵۹ ميليون تومان دارد که نشان مي دهد ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان از قيمت آن در هفته جاري کاسته شده است. دنا مدلي معمولي نيز دارد که قيمت آن در بازار ۴۱ ميليون تومان است. از بازار پژو ۴۰۵ نيز خبر مي رسد که اين محصول در مدل SLX خود قيمتي برابر با ۳۸ ميليون تومان دارد و با اين حساب، يک ميليون تومان به قيمت اين خودرو اضافه شده است. مدل معمولي ۴۰۵ نيز همچنان ۳۳ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان خريد و فروش مي شود. به گفته فعالان بازار، قيمت پژو پارس در مدل ال ايکس نيز به ۴۹ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان رسيده است.
    نمايشگاه داران خودروي پايتخت اما در مورد تيبا از افزايش قيمت اين محصول صحبت به ميان مي آورند. به گفته آنها، مدل هاچ بک تيبا با افزايش قيمتي بيش از ۲ ميليون تومان طي يکي دو هفته گذشته مواجه شده و در حال حاضر ۳۱ ميليون تومان قيمت دارد. از بازار ساينا هم اما خبر مي رسد که اين محصول با توجه به جهش حدودا ۲ ميليون توماني خود، در حال حاضر با ۳۲ ميليون تومان قابل خريد است. همچنين در خانواده پرايد نيز افزايش قيمت طي هفته جاري رخ داده است، به نحوي که مدل ۱۳۱ اين محصول در حال حاضر ۲۳ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان خريد و فروش مي شود. با اين حساب پرايد ۸۰۰ هزار تومان افزايش قيمت را تجربه کرده است.
    
    افزايش قيمت وارداتي ها
    سري هم اما به بازار خودروهاي وارداتي بزنيم. به گفته نمايشگاه داران خودروي پايتخت، قيمت برخي خودروهاي وارداتي طي يکي دو هفته گذشته باز هم افزايش يافته است. بر اين اساس، کيا سراتو با جهشي ۲۰ ميليون توماني، در حال حاضر ۲۶۰ ميليون تومان قيمت دارد. از سوي ديگر، کيا اپتيما نيز همچنان به روند صعودي خود ادامه مي دهد، به نحوي که فعالان بازار از افزايش قيمت آن صحبت به ميان مي آورند. به گفته آنها، اپتيما در حال حاضر قيمتي برابر با ۴۱۰ ميليون تومان دارد و اين يعني ۵ ميليون تومان به قيمت آن اضافه شده است.همچنين تويوتا R۴ نيز رکوردي جديد را در قيمت به ثبت رسانده و در حال حاضر براي خريد آن بايد ۵۸۰ ميليون تومان هزينه کرد. طي چند هفته گذشته چيزي حدود ۱۳۰ ميليون تومان قيمت اين محصول اضافه شده است. در نهايت اما هيوندايي سانتافه هم با توجه جهش ۶۰ ميليون توماني اش، در حال حاضر ۵۶۰ ميليون تومان به فروش مي رود.
    
    بازار خودرو پليسي شد / حضور نهادهاي نظارتي در دفاتر فروش و نمايندگي ها
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4367 به تاريخ 14/4/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ پژوهي
متن مطالب شماره 76، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است