|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/14: جزئيات راه اندازي بازار دوم ارز رئيس كل بانك مركزي اعلام كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4367 14/4/97 > صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني) > متن
 
 


جزئيات راه اندازي بازار دوم ارز رئيس كل بانك مركزي اعلام كرد
    دنياي اقتصاد : رئيس کل بانک مرکزي در حاشيه جلسه هيات دولت و در جمع خبرنگاران به دو خبر مهم اشاره کرد. سيف اعلام کرد بازار دوم ارز در روز گذشته (چهارشنبه ۱۳ تير) شروع به کار کرد. خبر تشکيل بازار دوم ارز براي خريد و فروش ارز صادرکننده ها حدود يک ماه پيش منتشر شد و پس ازتاييد تشکيل اين بازار و اعلام راه اندازي آن توسط رئيس کل بانک مرکزي، روند قيمت ارز و سکه تغيير کرد و نزولي شد. صحبت هاي سيف حاوي خبر ديگري نيز بود.
    جزئيات راه اندازي بازار دوم ارز عکس: حامد ملک پور، تسنيم
    او اعلام کرد بانک مرکزي فعلا برنامه اي براي حذف ارز مسافرتي ندارد. اين در حالي است که شايعاتي مبني بر حذف اين ارز تا پايان تيرماه توسط برخي خبرگزاري ها منتشر شده بود. علاوه بر اين خبر مهم ديروز عدم معامله اظهارنامه هاي صادراتي در بورس بود که «دنياي اقتصاد» پيش تر به اين موضوع اشاره کرده بود.
    
    گام اول: راه اندازي بازار دوم ارز
    ولي الله سيف در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران گفت: با پيگيري اقداماتي که در رابطه با ساماندهي بازار ارز انجام شد خوشبختانه بازار دوم کار خود را شروع کرد که ارز آن از محل ۲۰ درصد صادرات کالاهاي غيرنفتي که عمدتا شامل بخش خصوصي و اقلام خرد است تامين مي شود.وي افزود: سوء تفاهمي شد مبني بر اينکه هر صادرکننده مي تواند فقط ۲۰ درصد از ارز حاصل از صادرات را به آنجا ببرد؛ درحالي که براساس تقسيم بندي صورت گرفته، ارز حاصل از صادرات کالاهاي خاص مانند پتروشيمي و فولاد که عمده است و با دولت ارتباط دارد جزو آن ۸۰ درصد است که بايد در سامانه نيما عرضه شود. درحالي که کل ارز حاصل از صادرات کالاهاي غيرنفتي مبنايي براي فعال شدن و تامين ارز بازار دوم ارز و در حقيقت براي واردات فهرست سوم کالايي است که از طريق وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه مي شود. سيف گفت: روال بازار دوم اين گونه است که واردکننده با صادرکننده تفاهم مي کند و با ثبت اين تفاهم در سامانه جامع تجارت اين کار مي تواند عملياتي شود، در مرحله بعدي واردکننده با مراجعه به بانک گواهي ثبت آماري خود را مي گيرد و سپس با مراجعه به صادرکننده مربوط، توافق نهايي خود را انجام مي دهد. اين توافق هم در سامانه جامع تجارت ثبت و عملياتي مي شود. وي افزود: با اين اقدام بازار دوم ارز مي تواند ساماندهي شود البته با فعال شدن اين بازار و آرامشي که در اين بازار ايجاد مي شود، مي توانيم براي رفع بعضي از ابهامات موجود اقدامات ديگري را نيز انجام دهيم.
    
    گام دوم: فعال سازي صرافي ها
    سيف در اين باره که آيا صرافي ها در بازار دوم ارز از شنبه آينده فعال خواهند شد يا خير گفت: در ارتباط با حواله ها و مواردي اينچنيني، صرافي ها فعال هستند؛ اما اينکه بتوانند اسکناس ارز، خريد و فروش کنند در مرحله بعدي مراحل اجرايي آن، انجام مي شود که شنبه آينده نخواهد بود. سيف افزود: فعلا برنامه اي براي حذف ارز مسافرتي نداريم. وي ادامه داد: در بازار دوم نيز نرخ ارز متناسب با عرضه و تقاضا خواهد بود و بر همان اساس عمل مي شود البته تبادل ارز براي مصارف ديگر نيز به تدريج به بازار دوم محول خواهد شد، اما در شروع به واردات کالا و خدمات اختصاص دارد. همچنين اينکه کساني که بخواهند ارزي بيشتر از آنچه که دولت به آنها تخصيص مي دهد دريافت کنند نيز براي تامين آن از بازار دوم، در مراحل بعدي تعريف خواهد شد. رئيس کل بانک مرکزي گفت: در ارتباط ميان صادرکننده و واردکننده، صرافي ها نيز مي توانند ايفاي نقش کنند. ممکن است يک صادرکننده کل ظرفيتي را که براي عرضه به اين بازار دارد از طريق صرافي ها عرضه کند که هيچ مانعي در اين باره وجود ندارد و مي تواند مبناي کار باشد البته قيمت گذاري آن تابع عرضه و تقاضا و هيچ محدوديتي نخواهد داشت. سيف افزود: در بازار دوم ارز به صورت فيزيکي ارز تحويل نمي شود بلکه از حساب هاي صادر کننده به مقصدي که واردکننده براي واردات کالا نياز دارد پرداخت مي شود. وي درباره صرفه جويي و شفافيت ارزي که مورد تاکيد رئيس جمهوري بوده گفت: بانک مرکزي براساس ثبت سفارش هاي انجام و تاييد شده، تامين ارز را انجام مي دهد. بر همين اساس براي گروه هاي کالايي که دستگاه هاي مربوطه با تاييد ثبت سفارش، درخواست انتشار دريافت کنندگان ارز را داشتند شفاف سازي انجام داديم و در آينده هم برحسب ضرورت اين کار را انجام خواهيم داد.
    همچنين در اواخر روزکاري گذشته، رئيس کنفدراسيون صادرات ايران، به تشريح جزئيات راه اندازي بازار دوم پرداخت و تاکيد کرد که کشف نرخ اظهارنامه صادراتي در سامانه نيما خواهد بود.
    به گزارش روابط عمومي کنفدراسيون صادرات ايران، محمد لاهوتي با اشاره به مصوبه دولت درخصوص نحوه معامله ارز حاصل از صادرات با واردکنندگان اولويت سه کالايي، گفت: در جلسه اي که پنج شنبه هفته گذشته با حضور معاون ارزي بانک مرکزي، رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار، رئيس اتاق بازرگاني، معاون صادراتي وزير صنعت و نمايندگان صادرکنندگان و واردکنندگان برگزار شد، مقرر شد با توجه به اينکه تصميم دولت بر راه اندازي بازار دوم ارز بود، مکانيزمي در بورس فراهم شود تا خريد و فروش ارز به سهولت ميان صادرکنندگان و واردکنندگان صورت گيرد، اما با بررسي هاي کارشناسي صورت گرفته و پيشنهاد بخش خصوصي، عرضه ارز حاصل از ۲۰ درصد صادرات غيرنفتي کشور که مشمول ارائه ارز در سامانه نيما نمي شود، در بورس منتفي شود.
    رئيس کنفدراسيون صادرات ايران با اشاره به اينکه کشف نرخ اظهارنامه صادراتي در سامانه نيما صورت مي گيرد، افزود: در اين جلسه پيشنهادي که مورد توافق همه اعضا قرار گرفت آن بود که ارز حاصل از صادرات که نرخ مصوب ۴۲۰۰ توماني دارد، با اظهارنامه اي که از سوي صادرکنندگان به واردکنندگان اولويت سه واگذار مي شود، ترکيب شده و نرخ اظهارنامه صادراتي به صورت توافقي ميان صادرکننده و واردکننده تعيين شود. وي با بيان اينکه دو روش براي اين معامله ارزي ميان صادرکنندگان و واردکنندگان اولويت سه در نظر گرفته شده است، تصريح کرد: در روش اول، عرضه ارز حاصل از صادرات در سامانه نيما صورت مي گيرد که در آن، صادرکنندگان ارز و اظهارنامه صادراتي خود را در سامانه نيما به ثبت مي رساند تا واردکنندگاني که تقاضاي خريد اين ارز را دارند، ارز و اظهارنامه را به نرخ توافقي خريداري کرده و اقدام به واردات کنند. لاهوتي توضيح داد: روش دوم اين است که واگذاري ارز و اظهارنامه صادراتي به صورت مستقيم به واردکننده صورت گيرد و بر اين اساس، شيوه اصلي آن است که واردکننده بعد از ثبت سفارش، درخواست خود را در سامانه جامع تجارت، ثبت کرده و شماره اظهارنامه توافق شده را در سامانه درج کند. بر اين اساس، سامانه نيما از صادرکننده استعلام لازم را صورت داده و بعد از تائيد وي، ارز را به حساب مورد درخواست واردکننده واريز مي کند.به اين ترتيب بعد از واگذاري ارز به واردکننده، دولت از صادرکننده رفع تعهد کرده و واردکننده نيز، ارز و اظهارنامه را براي واردات استفاده مي کند. اين شرايط تاکنون، تنها براي واردکنندگان اولويت سه تعيين شده و ساير اولويت هاي کالايي ديگر، قادر به استفاده از آن نيستند.
    
    جزئيات راه اندازي بازار دوم ارز رئيس کل بانک مرکزي اعلام کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4367 به تاريخ 14/4/97، صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني تحقيقات پرستاري و مامايي
شماره 4 (پياپي 101)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است