|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/14: ترامپ، هدف بمباران تعرفه اي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4367 14/4/97 > صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني) > متن
 
 


ترامپ، هدف بمباران تعرفه اي
اقتصادهاي مختلف جهان عليه جنگ تجاري آمريكا به پاخاستند


دنياي اقتصاد : پيش بيني آن دسته از اقتصادداناني که در مورد اقدامات تلافي جويانه شرکاي تجاري آمريکا به ترامپ هشدار مي دادند، درست از کار درآمد. برخي از مهم ترين شرکاي تجاري آمريکا که اين اواخر از اقدامات تعرفه اي وي به شدت آسيب ديده و ناراضي بوده اند، در اقدامي همزمان، دست به کار شدند تا تعرفه هاي تنبيهي عليه آمريکا را به اجرا گذارند.
    به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، چين به عنوان بزرگترين شريک تجاري آمريکا از روز جمعه تعرفه هاي جديد خود بر ۳۴ ميليارد دلار از کالاهاي آمريکايي را اجرايي کرد. خبرگزاري رويترز اعلام کرد اجرايي شدن تهديدهاي از پيش اعلام شده چين در شرايطي است که تنش ها بين دو غول اقتصاد جهان رو به وخامت گذارده است. پيش از اين واشنگتن اعلام کرده بود که در روز جمعه ۶ ژوئيه بر ۳۴ ميليارد دلار از واردات محصولات چيني به آمريکا تعرفه اعمال خواهد کرد و حالا بنا به گزارش يک منبع خبري به رويترز که خواست نامش فاش نشود، پکن نيز قصد دارد در همان روز اقدام تلافي جويانه خود را به مرحله اجرا گذارد. البته اختلاف زماني اين دو کشور که بالغ بر ۱۲ ساعت است، موجب خواهد شد که احتمالا پکن در اجراي تعرفه هاي جديد از آمريکا پيشي بگيرد. اين منبع خبري نزديک به تصميم گيري هاي پکن در اين باره به رويترز چنين گفته است: «راهکارهاي ما مساوي و هم سنگ با اقداماتي است که آمريکا در ۶ ژوئيه آغاز خواهد کرد. اجراي همه سياست هاي پکن از نيمه شب آغاز مي شود.»
    
    تلاش چين براي همراه کردن اروپا
    در چنين شرايطي اما چين به اقدام تلافي جويانه خود بسنده نکرده و به اتحاديه اروپا فشار آورده است تا يک بيانيه مشترک شديداللحن عليه سياست هاي تجاري ترامپ صادر کند. به گزارش رويترز، مقامات اروپايي اعلام کردند چين آنان را تحت فشار گذاشته است تا در اجلاسي که قرار است اواخر ماه جاري برگزارش شود، بيانيه اي عليه سياست هاي ترامپ منتشر کنند که البته فعلا از سوي آنان با مقاومت مواجه شده است. بر اين اساس، در نشست هايي که در بروکسل، برلين و پکن برگزار شد، مقامات ارشد چين پيشنهاد کردند که يک اتحاد بين چين و اتحاديه اروپا ايجاد شود و در اين بين چين به نشانه حسن نيت بخش بيشتري از بازار خود را در اختيار اروپاييان قرار دهد. بر اساس اين پيشنهاد، چين و اتحاديه اروپا يک اقدام مشترک راعليه آمريکا در سازمان تجارت جهاني از سر مي گيرند. اتحاديه اروپا اما از اتحاد با پکن عليه واشنگتن سرباز زده و تنها به صدور بيانيه اي ملايم و نه چندان شديد در اجلاس مشترک پکن- اتحاديه اروپا که ۱۶ و ۱۷ ژوئيه برگزار خواهد شد، بسنده کرده است. همزمان رسانه هاي دولتي چين اعلام کرده اند که در جنگ تعرفه اي عليه واشنگتن، اتحاديه اروپا نيز در جبهه پکن قرار گرفته، خبري که اتحاديه اروپا را در موقعيتي شکننده قرار داده است. اجلاس مشترک چين و اتحاديه اروپا در شرايطي برگزار مي شود که دو دوره پيشين آن در سال هاي ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به خاطر اختلاف بر سر دو موضوع تجارت و درياي جنوب چين بدون بيانيه مشترکي پايان يافته بود.
    
    اتحاد آمريکايي عليه تعرفه هاي ترامپ
    در شرايطي که چين در خارج از مرزهاي آمريکا به دنبال آن است تا يک شريک تجاري مهم براي مقابله با سياست هاي تجاري ترامپ بيابد، در داخل خاک آمريکا، بزرگترين لابي تجاري عليه ترامپ در حال شکل گيري است. به گزارش خبرگزاري وکس، اتاق بازرگاني آمريکا، گروهي متشکل از بيش از ۳ ميليون کسب و کار آمريکايي، روز دوشنبه گذشته کمپين جديدي را به راه انداخته است. اين کمپين قصد دارد سياست گذاران و عموم مردم را متقاعد سازد سياست هاي تجاري پرخاشجويانه ترامپ تهديدي بزرگ را متوجه اقتصاد آمريکا مي کند. اتاق بازرگاني آمريکا يک نمودار تعاملي تهيه کرده است که نشان مي دهد درگيري هاي تجاري ترامپ با چين، اروپا، کانادا و مکزيک چگونه مي تواند به هر يک از ايالت هاي آمريکا طي ماه هاي آينده آسيب برساند.
    
    شکايت بيش از ۴۰ کشور از آمريکا در WTO
    شرکاي تجاري بزرگ آمريکا از جمله اتحاديه اروپا، چين و ژاپن نگراني عميق خود را نسبت به تدابير آمريکا براي وضع تعرفه هاي جديد روي واردات خودرو و قطعات خودرو در سازمان تجارت جهاني (WTO) ابراز کردند. به گزارش رويترز، ژاپن که به همراه روسيه مذاکراتش را در شوراي تجارت کالاهاي سازمان تجارت جهاني آغاز کرده، هشدار داده اند که چنين تدابيري ممکن است تدابير تلافي جويانه اي را به دنبال داشته باشد و به فروپاشي سيستم تجارت چندجانبه مبتني بر مقررات منجر شود. بيش از ۴۰ عضو سازمان تجارت جهاني شامل ۲۸ کشور اتحاديه اروپا هشدار داده اند که اقدام آمريکا با توجه به اهميت خودرو براي تجارت جهاني، ممکن است بازار جهاني را متلاطم کند و سيستم سازمان تجارت جهاني را به خطر بيندازد. کشورهاي چين، کانادا، سوئيس، نروژ، ترکيه، کاستاريکا، هنگ کنگ، ونزوئلا، سنگاپور، برزيل، کره جنوبي، مکزيک، قطر، تايلند و هند همگي نگراني هاي مشابهي را ابراز و اعلام کرده اند ترديد دارند که تعرفه هاي آمريکا مطابق با مقررات سازمان تجارت جهاني باشد.
    
    موضع گيري ترامپ عليه اقدامات تلافي جويانه
    موانع تجاري که کانادا و مکزيک و اتحاديه اروپا در تلافي اقدامات تعرفه اي ترامپ عليه کالاهاي آمريکايي در نظر گرفته اند، موجب شد تا بار ديگر ترامپ به اين اقتصادها حمله کند و در توجيه اقدامات تجاري خود ادعا کند که اين اقتصادها تاکنون از «مزيت آمريکا بهره مند شده اند». نشريه بيزينس اينسايدر اما در تحليلي که بر پايه ارقام موجود ارائه کرده است، ثابت مي کند که دولت آمريکا بيش از اين رقباي تجاري از سياست هاي حمايت گرايانه مدد مي جويد. در اين رابطه مشاوران دولت فرانسه نيز هشدار داده اند که اين سياست ها احتمال بروز يک جنگ تجاري تمام عيار و بازگشت رکود سال ۲۰۰۸ را محتمل مي کند.
    ترامپ، هدف بمباران تعرفه اي / اقتصادهاي مختلف جهان عليه جنگ تجاري آمريکا به پاخاستند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4367 به تاريخ 14/4/97، صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه متن پژوهي ادبي
متن مطالب شماره 79، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است