|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/14: نجيب پشت ميله هاي زندان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4367 14/4/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نجيب پشت ميله هاي زندان
ماهاتير محمد به وعده اش عمل كرد    دنياي اقتصاد : نجيب رزاق، نخست وزير سابق مالزي در ارتباط با پرونده فساد مالي در دوره تصدي سمت دولتي، بازداشت شد. روز سه شنبه، ۱۲ تير، واحد مبارزه با فساد پليس مالزي اعلام کرد که نجيب رزاق، به دستور دادستان بازداشت شده و روز چهارشنبه در دادگاه رسما به اختلاس و رشوه خواري متهم خواهد شد.
    پرونده اتهامي عليه نخست وزير سابق عمدتا به مفقود شدن مبالغ قابل توجهي پول از صندوق توسعه مالزي ارتباط دارد که نجيب رزاق در سال ۲۰۰۹ با هدف جلب سرمايه براي طرح هاي توسعه اي ايجاد کرد. نابساماني مالي اين صندوق باعث تشکيل پرونده هايي در خارج از مالزي هم شده است. «روزانا لطيف» و «جوزف سيپالان»، گزارشگران رويترز در ۴ جولاي نوشتند که نجيب ۶۴ ساله، در جلسه تفهيم اتهام که صبح ديروز چهارشنبه (۱۳ تيرماه) برگزار شد، اعلام کرد که از قدرت سوءاستفاده نکرده و اتهامات ديگر برخاسته از تحقيقات پليس را رد مي کند.
    دادگاه با آزادي موقت نخست وزير سابق مالزي با وثيقه يک ميليون رينگيت (۲۴۷هزار دلاري) موافقت کرد. هنگام ورود نجيب رزاق به دادگاه، تعدادي از هواداران او با در دست داشتن پلاکاردهايي خواستار رعايت کامل حقوق او شده بودند. طرفداران نخست وزير سابق کمپيني را نيز در اين مورد راه انداخته اند. مهم ترين بخش از اتهامات مربوط به اين صندوق به مفقود شدن مبلغي معادل ۴۲ميليون رينگيت (۴/ ۱۰ ميليارد دلار) ارتباط دارد که به گفته دادستاني مالزي، از طريق يکي از تشکيلات وابسته به اين صندوق مستقيما به حساب نجيب رزاق انتقال يافته و سرنوشت آن مشخص نشده است. وزارت دادگستري آمريکا نيز پرونده اي در مورد پولشويي دارايي هاي اين صندوق به مبلغ چهار و نيم ميليارد دلار تشکيل داده و گفته است يک شبکه پيچيده از موسسات مالي و اشخاص حقيقي در نقل وانتقال اين پول دست داشته اند. «لطيف- سيپالان» معتقدند نجيب هرگونه پنهان کاري يا خلاف کاري درباره صندوق توسعه مالزي که («۱Malaysia Development Berhad ۱MDB) » نام دارد را رد کرده اما با اين حال سه گزارش هم از «نقض کيفري اعتماد» عليه او مطرح شده است. دادستان کل مالزي اعلام کرد که او انتظار گزارش هاي بيشتري از کميسيون ضدفساد مالزي (MACC) دارد که روي اين صندوق کار مي کند. «تامي توماس» که هدايت پرونده عليه نجيب را در دست دارد به خبرنگاران گفت:«اين گزارش از سوي MACC IP (اوراق تحقيق) سه هفته پيش به دفتر من داده شد. ترديدي نيست که گزارش هاي بيشتري وجود دارد.» نجيب در پيامي صوتي در توييتر اعلام کرد تمام اتهاماتي که عليه او و خانواده اش اعلام شده، نادرست است. او در اين پيام صوتي گفته بود: «بگذاريد تحقيقات انجام شود. فرصت دفاع از خود نداشتم.»
    اتهام فساد مالي به نخست وزير سابق مالزي از چند سال پيش رسانه اي شده بود اما تنها پس از شکست سنگين انتخاباتي او در راي گيري اخير اين کشور بود (که منجر به روي کار آمدن ماهاتير محمد شد) که رسيدگي به اين پرونده شتاب گرفت. پليس مالزي طي چند هفته گذشته به دفاتر و خانه بسياري از افراد نزديک به رزاق يورش برده است. پليس مي گويد در جريان اين يورش ها توانسته ۲۷۳ ميليون دلار پول نقد و اشيا قيمتي ضبط کند که بزرگ ترين ضبط اموال در تاريخ عمليات پليس اين کشور محسوب مي شود. يکي از اين اشيا قيمتي قطعه الماسي است که گفته شده يک ميليون و ۶۰۰هزار دلار ارزش دارد. به دنبال اين تحقيقات، رزاق ممنوع الخروج شده است. گزارشگران رويترز مي افزايند دادگاه پس از موافقت با وثيقه ۲۴۷ هزار دلاري نجيب، از او خواست تا پاسپورت خود را تسليم دادگاه کند. قاضي همچنين ۱۸ فوريه ۲۰۱۹ را روز محاکمه اعلام کرد.
    علاوه بر نجيب رزاق، از رضا عزيز، پسرخوانده او نيز در ارتباط با فساد مالي تحقيقاتي صورت گرفته است. روز سه شنبه، رضا عزيز که فيلمساز است و در مالزي و آمريکا فعاليت دارد، براي اداي توضيحات در مرکز سازمان مبارزه با فساد مالزي حضور يافت. «لطيف- سيپالان» در اين مورد مي نويسند؛ رضا در ۲۳ سالگي وارد پارلمان شد و با پيمودن سلسله مراتب ترقي کوشيد در سال ۲۰۰۹ به عالي ترين رتبه و مقام سياسي دست يابد. اما دور دوم حضور او در پارلمان از سال ۲۰۱۳ با اتهاماتي در مورد صندوق ۱MDB مواجه شد. اين عامل موجب سقوط محبوبيت رضا شد که با دستگيري او در روز سه شنبه به اوج خود رسيد.
    چنين بود که ماهاتير محمد با انگيزه برکنار کردن نجيب رزاق پس از سال ها به صحنه مبارزات انتخاباتي بازگشت. عامل اصلي در ورود ماهاتير محمد، نخست وزير پيشين مالزي به صحنه مبارزات انتخاباتي در ۹۲سالگي (در انتخابات ۹ مي)، اخبار مربوط به فساد گسترده در تشکيلات دولتي بود. ماهاتير محمد از سال ۱۹۸۱ تا سال ۲۰۰۳ رهبر حزب باريسان ناسيونال و نخست وزير مالزي بود و از او با عنوان معمار روند توسعه اقتصادي مالزي نام برده مي شود. رزاق از سال ۲۰۰۹ تا شکست در انتخابات پارلماني ماه مه سال جاري، نخست وزير و رهبر ائتلاف حزبي باريسان ناسيونال (جبهه ملي) بود. اين حزب از زمان استقلال مالزي در ۱۹۵۷ تا شکست انتخاباتي سال جاري قدرت را در مالزي در دست داشت. يکي از اولين اقدامات ماهاتير باز کردن تحقيقات ۱MDB بود.
    از قراري که رويترز مي نويسد؛ رزاق يک شب (سه شنبه) را هم در بازداشت به سر برد و روز چهارشنبه با يک کت و شلوار آبي تيره با يک کراوات قرمز به دادگاه آمد. هنگام ورود او به دادگاه خيل حاميان، تماشاچيان و خبرنگاران حضور داشتند که برخي تلاش داشتند از لابه لاي جمعيت عکسي از او بگيرند. گزارشگران رويترز مي افزايند وقتي در سال ۲۰۰۹ نجيب به قدرت رسيد يکي از اولين اقداماتش تاسيس همين صندوق مالي بود. اين صندوق هم اکنون در ۶ کشور پرونده دارد و در حال تحقيق روي آن هستند.
     SRC هم که يکي از صندوق هاي زيرمجموعه ۱MDB بود هم در سال ۲۰۱۱ از سوي دولت رزاق شکل گرفت تا سرمايه هاي آن سوي آب ها را در زمينه منابع انرژي به خود جلب کند. اين صندوق زيرشاخه در سال ۲۰۱۲ به وزارت دارايي منتقل شد. اکنون تمام نقل وانتقالات اين صندوق و زيرشاخه هايش زير ذره بين نهادهاي قضايي داخلي و خارجي قرار گرفته است. سخنگوي رزاق معتقد است که تمام اتهامات ريشه هاي سياسي دارد و نجيب سرفراز از دادگاه و تحقيقات خارج خواهد شد.
    
    نجيب پشت ميله هاي زندان / ماهاتير محمد به وعده اش عمل کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4367 به تاريخ 14/4/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه مطالعات تطبيقي مذاهب فقهي
متن مطالب شماره 4، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است