|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/14: عقبگرد سكه از مرز رواني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4367 14/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


عقبگرد سكه از مرز رواني
كليد تغيير روند بازار شناسايي شد    دنياي اقتصاد : روز گذشته، سکه و دلار روند کاهشي خود را با عقب نشيني از مرزهاي رواني ادامه دادند؛ سکه نزديک به ۱۰۰ هزار تومان از مرز ۳ ميليون توماني فاصله گرفت و دلار در حال بازگشت به زير مرز ۸ هزار توماني بود. عامل اصلي کاهش بهاي سکه به افت قيمت دلار در بازار مربوط مي شد و عامل اصلي تغيير روند دلار در ۲ روز گذشته، ناشي از تشکيل بازار دوم ارز بود. با تشکيل اين بازار، صادرکنندگان تمايل بيشتري براي عرضه ارز خود خواهند داشت و در نتيجه با افزايش حجم عرضه از سطح قيمت هاي غيررسمي در سطح بازار کاسته خواهد شد.
    روز گذشته، سکه و دلار روند کاهشي خود را ادامه دادند؛ سکه از مرز ۲ ميليون و ۹۰۰ هزار تومان عقب نشيني کرد و شاخص ارزي به سوي ابتداي کانال ۸ هزارتوماني حرکت کرد. در پنجمين روز هفته، سکه تمام بهار آزادي ۵۲ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهاي ۲ ميليون و ۸۹۸ هزار تومان رسيد. برخي از کاهش قيمت سکه تا کانال ۲ ميليون و ۸۶۰ هزار تومان در اواخر روز خبر دادند. عامل اصلي افت سکه، کاهش قيمت دلار بود؛ حدود ساعت ۴ بعدازظهر دلار در بازار غيررسمي در محدوده ۸ هزار و ۳۰ تومان معامله مي شد، حال آنکه روز سه شنبه درهمان مقطع زماني در محدوده ۸ هزار و ۱۰۰ تومان قرار داشت. اخبار غيررسمي حکايت از افت دلار به زير کانال ۸ هزار توماني در حدود ساعت ۵ بعدازظهر ديروز داشت. به گفته فعالان، عامل اصلي تغيير روند دلار در ۲ روز گذشته، مربوط به تشکيل بازار دوم ارز بود. با شکل گيري اين بازار، صادرکنندگان تمايل بيشتري براي عرضه ارز خود خواهند داشت و کليد تغيير روند بازار در ۲ روز گذشته در دستان اخبار مربوط به بازار دوم ارز بوده است. برخي فعالان باور داشتند، دو خبر ديگر نيز در روند قيمت دلار و سکه موثر بود. اولين خبر مربوط به دستگيري يکي از بزرگان بازار سکه بود و دومي مسکوت ماندن طرح واگذاري پيش فروش در مجلس. به گزارش اقتصادنيوز به نقل از «ايلنا» سردار حسين رحيمي در نشست خبري با خبرنگاران با اشاره به دستگيري دو باند معروف سکه گفت: دو شب گذشته فردي که معروف به سلطان سکه بود، دستگير شد. وي ادامه داد: افراد سلطان سکه در طول سال ۹۶ دو تن سکه از بازار خريداري کرده و سپس با قيمتي که خود تعيين مي کردند به فروش مي رساندند. برخي اعتقاد داشتند، خبر دستگيري اين فرد احتياط ساير معامله گران در خريد را بالا برد. با اين حال، در گذشته نيز اخباري از چنين برخوردهايي منتشر شد، ولي مساله آن است هيچ کدام نتوانست نوسانات قيمت را مديريت کند. معروف ترين مثال، مربوط به جمشيد بسم الله است که در پاييز ۹۱ دستگير شد؛ ولي پس از دستگيري جنجالي او، حتي نوسانات بازار شدت بيشتري يافت.
    در واقع، بيشتر کارشناسان باور دارند، اتفاقات مانند خريدهاي سنگين معلول هستند و علت اصلي نوسانات در سياست هاي بنيادي است که در بازار اعمال شده اند. از نظر تحليلگران زماني که سياست هاي درستي انتخاب مي شوند، معامله گران نيز بيشتر از اخبار به عوامل بنيادي دقت مي کنند. به عنوان مثال، از بعدازظهر روز سه شنبه با انتشار برخي اخبار، شماري از معامله گران تصور کردند، بازار در روز چهارشنبه با افزايش شديد نوسانات مواجه خواهد شد. خبر بسته شدن برخي حساب هاي صرافان ايراني در امارات، آشکار شدن همدستي نفتي عربستان با آمريکا دو نمونه اي بودند که برخي معامله گران تصور مي کردند با جوسازي پيرامون آنها بازار در روز چهارشنبه به سوي سطوح بالاتر گام خواهد برداشت. با اين حال، در اين روز، بيشتر خريداران تصميم گرفتند فعلا در روند معاملات مداخله اي نکنند. به گفته برخي تحليلگران، اگر صادرکنندگان بتوانند در بازار دوم ارز، ارز خود را طي توافقي در اختيار واردکنندگان قرار دهند، بخشي از تقاضاي بازار غيررسمي کاهش خواهد يافت. در واقع با تشکيل اين بازار، ميزان عرضه افزايش خواهد يافت و بالا رفتن شفافيت نيز زمينه رانت هاي ارزي و معاملات مبهم را کم خواهد کرد. به اين ترتيب خبر تشکيل بازار ثانويه ارز، شرايط بازار غيررسمي را براي دو روز متوالي تغيير داد. در چنين شرايطي که عرضه و تقاضا با يک سياست بنيادي تغيير مي کند، اثر اخبار منفي نيز تا حدي خنثي مي شود. برخي تحليلگران باور دارند، درصورتي که بازار دوم ارز يک ماه قبل تشکيل مي شد قيمت ها قدم به کانال هاي ۸ يا ۹ هزار توماني نمي گذاشت. با اين حال، زماني که قيمت به سطوحي وارد مي شود که پيش از آن تجربه نکرده بود، خريداران بازار با مقاومت بيشتري در برابر کاهش قيمت ها ايستادگي مي کنند.
    به گفته برخي تحليلگران، اگر دولت اصلاح سياست هاي ارزي را ادامه دهد، کاهش نوسانات ادامه خواهد يافت؛ با اين حال، درصورتي که اين سياست ها به سرعت و با دقت اجرايي نشوند، مي توان بار ديگر شاهد بازگشت خريداران به بازار بود. در اين شرايط، برخي اعتقاد دارند، بازگشت صرافي ها به چرخه بازار و مجاز شدن فعاليت در بازار يکي از گام هايي خواهد بود که مي تواند ضربه گير افزايش دامنه نوسانات شود. در اين ميان، بايد ديد در سمت سياستي نيز مذاکرات ايران با اتحاديه اروپا به کجا خواهد انجاميد. مخاطرات آغاز تحريم ها و احتمال کاهش صادرات نفت نيز همچنان در پس تصورات برخي معامله گران وجود دارد.
    اظهارات يکي از نمايندگان مجلس مبني بر مسکوت ماندن طرح ممنوعيت واگذاري پيش فروش سکه ديگر خبري بود که به کاهش قيمت سکه کمک کرد. در حالي که از ميانه هاي هفته گذشته سکه روند کاهشي به خود گرفته بود، اين نماينده از طرح ياد شده خبر داد. اعلام اين خبر همانا و پرش قيمت سکه همان؛ چهارشنبه هفته گذشته به دنبال اين خبر سکه از کانال ۲ ميليون و ۸۲۰ هزار تومان حرکت کرد و در ابتداي هفته جاري حتي تا محدوده ۳ ميليون و ۵۰ هزار تومان بالا رفت. در واقع، اظهارات اين نماينده مبني بر طرح ممنوعيت واگذاري سکه هاي پيش فروش بازار را به سمت سطوح بالا برد و صحبت هاي دوباره وي مبني بر مسکوت ماندن آن کمي خريداران نگران را از بازار خارج کرد.
    
    
    عقبگرد سكه از مرز رواني / كليد تغيير روند بازار شناسايي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4367 به تاريخ 14/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 62 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فقه پزشكي
متن مطالب شماره 34-35، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است