|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/14: وعده هاي جذاب
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4367 14/4/97 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


وعده هاي جذاب


نويسنده: ديگو اوريه *


    در انتخابات رياست جمهوري روز يکشنبه مکزيک، آقاي لوپز اوبرادور، شهردار سابق مکزيکوسيتي بر رقباي خود غلبه کرد و به زودي عنان امور را در اين کشور آمريکاي لاتين به دست مي گيرد. او وعده داده در مبارزه با فساد با دوست و دشمن يکسان برخورد خواهد کرد. آقاي اوبرادور نخستين رئيس جمهوري چپگراي مکزيک از پايان سيستم تک حزبي در سال ۲۰۰۰ اين کشور است. او در انتخابات بيش از ۵۳ درصد آرا را به خود اختصاص داد و اين بالاترين ميزان راي از اوايل دهه ۱۹۸۰ است که به آقاي اوبرادور قدرت کافي براي حل مشکلات داخلي مکزيک و رويارويي با چالش هاي خارجي نظير تهديد جنگ تجاري از سوي آمريکا را مي دهد.
    آقاي اوبرادور در جمع خبرنگاران پس از پيروزي در انتخابات، فساد را عامل اصلي نابرابري و خشونت دانست که سال ها در مکزيک مشاهده شده و وعده داد در مبارزه با فساد مالي با هيچ کس تعارف نخواهد داشت. آقاي اوبرادور ۶۴ ساله گفت: «هر کس، چه فرماندهان نظامي، چه مقامات سياسي، دوستان يا اعضاي خانواده، در فساد مشارکت داشته باشند مجازات خواهند شد.»
    پيروزي آقاي اوبرادور يک شکست بزرگ براي حزب حاکم يعني حزب انقلابي نهادي بود که از سال ۱۹۲۹ تا سال ۲۰۰۰ و بار ديگر در سال ۲۰۱۲ بر مکزيک حاکم بود. خشم عمومي درباره فساد گسترده که سبب بي اعتباري حزب حاکم شده يک ويژگي اصلي در مبارزه انتخاباتي آقاي اوبرادور بود. البته نرخ پايين رشد اقتصاد و گسترش خشونت هاي وابسته به جنگ مواد مخدر نيز در پيروزي او موثر بوده است. آقاي اوبرادور در سال ۲۰۰۶ نيز در انتخابات رياست جمهوري نامزد شد اما به پيروزي نرسيد. در آن زمان او مخالفان را به تقلب در انتخابات متهم و خود را پيروز واقعي معرفي کرد. در نتيجه تحريک هواداران، بسياري از آنها به خيابان ها آمدند و تا چند هفته پايتخت مکزيک به تعطيلي کشانده شد. در آن دوره او همچنين به تبليغ عليه مخالفان ادامه داد و آنها را فاسد و نالايق توصيف کرد.
    طي سال هاي اخير آقاي اوبرادور به مبارزه با حزب حاکم ادامه داده البته در سال ۲۰۱۲ نيز نتوانست در انتخابات پيروز شود. گسترش فساد و خشم عمومي سبب شد او در نهايت در انتخابات روز يکشنبه به پيروزي برسد. البته حالا که ظاهرا موانع براي آقاي اوبرادور رفع شده او بايد اثبات کند در عمل قصد دارد به سال ها شعار مبارزه با فساد جامه عمل بپوشاند. او در سخنراني پس از پيروزي در انتخابات براي از بين بردن نگراني ها اعلام کرد سياست هاي درست اقتصادي اتخاذ خواهد کرد، به مالکيت خصوصي احترام خواهد گذاشت و آزادي هاي فردي را تضمين مي کند. او همچنين از رسانه ها و رئيس جمهوري کنوني تشکر کرد. در مکزيک هر فرد پيروز در انتخابات تنها يک دور مي تواند در اين سمت انجام وظيفه کند.
    آقاي اوبرادور در ماه دسامبر اداره امور را در مکزيک به دست خواهد گرفت و در ۶ سال آينده با چالش هاي بزرگ و متعددي مواجه خواهد بود. طي سال هاي حاکميت حزب ميانه رو در مکزيک، رويه هاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي غلط در اين کشور نهادينه شده و اگر او بخواهد به اوضاع سامان دهد، با چالش هاي بزرگ مواجه خواهد بود. در واقع آقاي اوبرادور در داخل و خارج مکزيک با مشکلات بزرگ مواجه است و کارشناسان سياسي مي گويند مکزيک در دوران رياست جمهوري او يک مکزيک جديد است و نيروهاي سياسي در داخل و کشورهاي ديگر به ويژه آمريکا نبايد مانند گذشته رفتار کنند.
    اقتصاد مکزيک در سال هاي اخير تغيير کرده است. طي سال هاي متمادي يعني تا قبل از سال ۲۰۱۲ وضعيت اقتصادي اين کشور به خوبي برزيل نبود، اما از آن سال نرخ رشد بالاتر رفته است. در حال حاضر مکزيک يک مرکز بزرگ توليد محصولات الکترونيک از جمله تلويزيون هاي با صفحه تخت است که به آمريکا صادر مي شود. همچنين تجهيزات پزشکي و قطعات هواپيما در اين کشور توليد مي شود. از آنجا که مکزيک با ده ها کشور توافق نامه تجارت آزاد دارد، هر شرکتي در اين کشور کالا توليد مي کند به کشورهايي که در مجموع ۶۰ درصد توليد ناخالص داخلي جهان را تشکيل مي دهند دسترسي بدون تعرفه دارد و همين عامل سبب شده مکزيک کشوري جذاب براي سرمايه گذاران خارجي باشد. مکزيک بين سال هاي ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ از نهمين توليدکننده بزرگ خودرو در جهان به جايگاه هفتم ارتقا پيدا کرد و اکنون چهارمين صادرکننده بزرگ خودرو است و با پشت سر گذاشتن ژاپن به دومين صادرکننده قطعات خودرو به آمريکا تبديل شده است.
    يکي از علل رونق اقتصادي مکزيک در سال هاي اخير، حمايت از بخش خصوصي و نيز خصوصي سازي شرکت ها در اقتصاد اين کشور بوده است. در دسامبر سال ۲۰۱۳ رئيس جمهوري مکزيک موفق شد با تصويب لايحه اي در کنگره اين کشور بخشي از صنعت نفت مکزيک را خصوصي کند تا جذب سرمايه گذاري مستقيم خارجي در آن تسهيل شود. در حال حاضر شرکت هاي نفتي خارجي مي توانند در سود حاصل از نفت استخراج شده از ميادين جديد سهيم شوند. همچنين شرکت هاي يادشده مي توانند در اکتشاف ميادين عميق نفت و گاز مکزيک مشارکت کنند. دولت هاي قبل از دولت کنوني، در برابر خصوصي سازي مقاومت مي کردند. شرکت نفت مکزيک يعني شرکت پمکس Pemex دولتي بود و تمام درآمد خود را به دولت منتقل مي کرد. دولت به جاي سرمايه گذاري در توسعه بخش نفت و گاز از شرکت پمکس مانند يک گاو شيرده استفاده مي کرد و هدفش صرفا به حداکثر رساندن سود کوتاه مدت بود. به همين دليل توليد نفت مکزيک در ۱۰ سال اخير ۲۵ درصد کاهش يافته است. دولت کنوني در سال هاي اخير براي خصوصي کردن صنعت برق و کاهش قيمت آن تلاش کرد.
    مجموعه اين شرايط سبب شده مکزيک براي سرمايه گذاران خارجي جذاب باشد. اما فساد مالي و خشونت که حاصل انحصار بوده و تا اندازه زيادي اکنون هم وجود دارد، مانعي براي رونق اقتصادي و رقابتي شدن اقتصاد است. آقاي اوبرادور وعده داده با فساد مبارزه کند اما تحليلگران معتقدند اين مبارزه بايد شامل خصوصي سازي، شفاف کردن عمليات هاي اقتصادي، رفع انحصار تجاري و سياسي و کمک به رشد نهادهاي خصوصي باشد و صرفا با دستگيري متهمان به فساد نمي توان با آن مبارزه کرد. در واقع ابتدا بايد ساختارها و زمينه هاي رشد فساد از ميان برود.
    
    *رويترز وعده هاي جذاب
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4367 به تاريخ 14/4/97، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات رفتار سازماني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 29)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است