|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/14: جنگ با رسانه ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4367 14/4/97 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


جنگ با رسانه ها


نويسنده: سم مارديث *


    قبل از برگزاري انتخابات رياست جمهوري روز يکشنبه در مکزيک حدس هاي مختلف درباره برنامه آقاي اوبرادور در صورت پيروزي در انتخابات مطرح بود و مخالفان او هشدار داده بودند که وي نسبت به رئيس جمهوري کنوني در قبال آمريکا مخاصمه جوتر خواهد بود و تشديد تنش ها بين آمريکا و مکزيک به زيان اقتصاد کشور تمام خواهد شد.
    در سال هاي اخير آقاي اوبرادور مخالف پيمان تجارت آزاد آمريکاي شمالي (نفتا) بود، اما او و تيمش اخيرا تاکيد داشته اند که خواستار حفظ اين پيمان و برقراري روابط دوستانه با آمريکا هستند. واقعيت اين است که بخش اعظم صادرات مکزيک به آمريکا انجام مي شود و روابط دو کشور براي آينده اقتصاد مکزيک بسيار تاثيرگذار است. از زمان انعقاد پيمان نفتا و در سال ۱۹۹۴ ميزان مبادلات تجاري مکزيک با آمريکا و کانادا سه برابر شده است. اقتصاد مکزيک تا اندازه زيادي به توليد و صادرات کالا به دو کشور شمالي خود وابسته است و حال رياست جمهوري جديد بايد هرچه زودتر مواضع خود را در قبال آمريکا مشخص کند.
    ترامپ از زمان تبليغات انتخابات رياست جمهوري، همواره مکزيک را به کم کاري در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غيرقانوني اتباع اين کشور به آمريکا متهم کرده و نيز خواستار تغيير محتواي پيمان نفتا شده است. ترامپ معتقد است مکزيک شغل هاي آمريکا را دزديده است. آقاي اوبرادور که رهبري جنبش مورنا را بر عهده دارد در برخي سخنان خود به تلاش براي ايجاد روابط دوستانه با دولت آمريکا اشاره کرده است. او در سخنراني هاي دوران تبليغات انتخاباتي لحني تند نسبت به دونالد ترامپ داشت. در واقع از زمان استقرار ترامپ در کاخ سفيد، روابط مکزيک و آمريکا چندان مثبت نبوده است اما آقاي اوبرادور در سخنراني پس از پيروزي در انتخابات لحني آشتي جويانه داشت. اين تغيير سبب ابهام هايي درباره خط مشي او در قبال آمريکا در آينده شده است.
    اوبرادور، قهرمان فقرا و فردي با زبان تند، از سوي منتقدان، هوگو چاوز مکزيک و دونالد ترامپ مکزيک توصيف شده است. برنامه هاي پوپوليستي، او را به هوگو چاوز و سياست هاي ملي گرايانه اش وي را به ترامپ شبيه کرده است.
    او در حوزه هاي مختلف ديدگاه متناقضي ارائه کرده و به همين دليل، رشد ارزش پژو پس از اعلام پيروزي آقاي اوبرادور زودگذر بود. او طبقه سياسي حاکم را «خوک کثيف» توصيف کرده و وعده انقلاب مسالمت آميز عليه رويه هاي حاکم بر کشور داده است. اما عده اي از اطرافيان او مي گويند او به دنبال تحقق وعده هاي راديکال خود نخواهد بود. آقاي اوبرادور تا ماه دسامبر که رسما در سمت رياست جمهوري مکزيک قرار خواهد گرفت، فرصت دارد برنامه هاي آينده خود را تدوين کند. او بايد بداند رفع چالش هاي خارجي و مبارزه با فساد و خشونت نهادينه شده در مکزيک طي چند دهه، اساسا کار آساني نيست به ويژه سياست هاي دولت آمريکا خطرات بزرگي براي رونق اقتصادي مکزيک دربر دارد.
    ترامپ با بيان اينکه محتواي پيمان نفتا بايد تغيير کند و نيز بايد در مرز آمريکا و مکزيک ديوار کشيده شود، عملا لطمات بزرگي به روابط سياسي و اقتصادي دو کشور وارد کرده است. در اين ميان آقاي اوبرادور که قبلا مخالف پيمان نفتا بود و محبوبيتش بين کشاورزان و طبقه کارگر حاصل رويکرد تند در قبال ترامپ است، بايد تعادلي ظريف بين منافع اقتصادي مکزيک و حفظ محبوبيت خود بين راي دهندگان ايجاد کند. کارشناسان مي گويند اگر ترامپ به سياست هاي پرريسک خود در قبال مکزيک ادامه دهد که به احتمال زياد چنين خواهد بود، آقاي اوبرادور چاره اي جز مقابله با اين سياست ها ندارد.
    ترامپ مي داند که برنامه هاي حمايتگرانه اي که در ماه هاي اخير دنبال کرده به اقدامات تلافي جويانه از سوي شرکاي تجاري آمريکا منجر مي شود اما فعلا توجهي به اين امر ندارد و معتقد است اين برنامه ها براي اقتصاد آمريکا ضروري هستند و در نهايت پيروز خواهد شد. مشخص نيست ترامپ تا چه وقت مي تواند به تقابل تجاري با چين، اتحاديه اروپا، کانادا و مکزيک ادامه دهد اما سياست هاي او ضعف اقتصاد جهان را در پي خواهد داشت و اين ضعف لطمات بزرگي به اقتصادهاي نوظهور از جمله مکزيک وارد مي کند.
    اقتصاد مکزيک براي آمريکاي جنوبي اهميت زيادي دارد، در نتيجه کارشناسان مشغول بررسي شرايط و پيش بيني عملکرد آقاي اوبرادور در آينده هستند. بسياري از مردم و کارشناسان نگران آن هستند که آقاي اوبرادور در دوران رياست جمهوري اش مانند ترامپ غير قابل پيش بيني و هيجاني رفتار کند و خيلي سريع نظر خود را در زمينه هاي مختلف تغيير دهد. شايد به همين دليل او را ترامپ آمريکاي جنوبي توصيف کرده اند. اگر آقاي اوبرادور مانند ترامپ عمل کند، تغيير مثبتي در شرايط اقتصادي و اجتماعي مردمي که از روي ناچاري به وي راي داده اند به وجود نخواهد آمد.
    مردم مکزيک از فساد و خشونت به ستوه آمده اند و به اين اميد که اوبرادور به شعارهايش عمل خواهد کرد به او راي دادند و حال او بايد برنامه عملي براي رفع مشکلات کنوني تدوين و اجرا کند. وي شباهت هاي بسيار زيادي با ترامپ دارد، او نيز مانند رئيس جمهوري آمريکا تاکيد دارد که هرچه وعده مي دهد عملي خواهد کرد بدون توجه به اينکه آيا وعده هايش قابل انجام است يا نه و آيا در بلندمدت عمل به آن وعده ها به نفع کشور خواهد بود يا خير. از سوي ديگر آقاي اوبرادور مانند ترامپ همواره از رسانه ها انتقاد کرده است. او معتقد است رسانه ها يا طرفدار وي هستند يا طرفدار مافياي فاسد قدرت. او با اين نوع موضع گيري ها عملا مکزيک را به کشوري غيريکپارچه تبديل مي کند. به اين ترتيب مي توان گفت که اوبرادور احتمالا بهترين گزينه در بين چند نامزد ضعيف انتخابات رياست جمهوري روز يکشنبه بود، اما دوران رياست جمهوري او لزوما به بهبود روابط مکزيک و آمريکا يا بهتر شدن شرايط مردم اين کشور منجر نخواهد شد.
    
    *سي ان بي سي جنگ با رسانه ها
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4367 به تاريخ 14/4/97، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نقد كتاب علوم انساني
متن مطالب شماره 5، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است