|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 97/4/14: سندرم كيارستمي و نگاهي به آينده
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3218
يكشنبه بيست و يكم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3187 14/4/97 > صفحه 16 (روزنامه فردا) > متن
 
      


آكادمي 
سندرم كيارستمي و نگاهي به آينده


نويسنده: عبدالرحمن نجل رحيم *

سال گذشته در همين دوران بود که در روزنامه «شرق» سندرم کيارستمي را مطرح کردم. علم پزشکي، از دوران رنسانس به بعد، با وجود پيشرفت هاي شگفت انگيزش در گسترش فهم ما از نحوه کارکرد اعضاي بدن و بيماري هاي آن، موفق نشده است وحدت لازم بين آنچه در بدن انسان مي گذرد را با آنچه که در ذهن او مي گذرد، ايجاد کند و آن را به طور انسجام يافته در امر تشخيص و درمان به کار گيرد. مغزپژوهي امروز تاکيد دارد بسياري از مکانيسم هاي شفابخش، چه آگاه و چه ناآگاه، از طريق تشکيلات سلسله اعصاب، بر نظام هورمون ها، ايمني و گردش خون اثر مي گذارند و موجب هارموني و همسازي فعال و يکپارچه بدن و جان مي شوند. به نظر من پزشکي هنگامي مي تواند روي اين شکاف پل بزند که بتواند از طريق ساختن استعاره هاي ملموس با بيمار و همراهان ارتباط ايجاد کند و از ذهنيت آنها نيز در امر درمان کمک بگيرد. بدون شک کيارستمي هنرمندي بود که از درجه بالاي خلاقيت و تخيل براي ساختن استعاره هاي ساده براي پيچيده ترين مسائل جهان بهره داشت. با مرور آثارش سخت نيست به اين نتيجه رسيد که او فيلسوفي طبيعت گرا بود.
    شاهد بوديم که مشکل کيارستمي خيلي زودتر از رفتن به اتاق عمل شروع مي شود. او مي گويد: «من حاضر نيستم بدنم را به دست پزشکي بدهم که حاضر نيست به چشم هاي من نگاه کند». اين جمله کيارستمي به خوبي نقايص طب دوگانه پندار در دامن زدن به سوءتفاهمات رابطه بين پزشک و بيمار را آشکار مي کند که به جسم مانند ماشيني جدا از ذهن نگاه مي کند. در اين شرايط عدم تفاهم، پر از هول و هراس، سرطان احتمالي روده بزرگ، به عنوان غول بي شاخ ودمي است که بايد هرچه زودتر به دست جراح ماهري سپرد و از شرش خلاص شد. در اين شرايط با عجله و با صرفه جويانه ترين نوع آمادگي از نظر عوارض احتمالي، تصميم به عمل جراحي کيارستمي گرفته مي شود. او که سابقه 9 ماهه عمل ترميم رگ مسدودشده خون رسان قلب داشته، براي پيشگيري از شکل گيري لخته و انسداد غيرمفيد رگ ها، براي پيشگيري بعد از عمل جراحي روده نيز از داروي ضدانعقاد استفاده مي کرده؛ شمشير دولبه اي که اين بار ضد بدن کيارستمي عمل مي کند. خون ريزي ها، مردابي از خون در جاي جاي شکم و قفسه سينه او ايجاد مي کنند. در چنين شرايط بحراني اي، ميکروب هاي فرصت طلب از ديواره دفاعي بدن به راحتي عبور و عرصه را تنگ تر مي کنند. پزشکان باراني از آنتي بيوتيک روانه بدن او مي کنند. کار درماني بدون شرکت فعال بيمار، طبق سنت پزشکي ادامه پيدا مي کند. در چنين شرايطي شعله سوءتفاهمات و بي اعتمادي ها دامن مي گيرد. شهرت کيارستمي بحران را تشديد مي کند. سيل توجه هواداران، دوستان و دشمنان و تعرض به خصوصي ترين امور زندگي، فشار مضاعفي بر تن و جان او وارد مي کند و يکي از نشانه هاي آزاردهنده «سندرم کيارستمي» مي شود. کيارستمي که چنين تسليم و مقهور سرنوشت پزشکي خود شده، در طول زندگي هنري اش نشان داده که چگونه مي تواند با خلق استعاره هاي هنري، بر ترس ها و هراس هاي ريشه دار در پيوند تن و جان به مبارزه برخيزد، ولي اين بار ترسي ناشناخته، غولي از درون، او را به اطاعت و سکون واداشته است. بعيد است که طب دوپاره امروز که هنوز تقدير و تقصير را به دست توانايي هاي تن در غيبت جان مي سپارد، بتواند در شرايط ممکن از نيروي خلاقه استعاره ساز و خيال پرور بيمار هنرمند خود بهره گيرد و از آن در فعال شدن نظام ايمني بدن و درمان او استفاده کند. در اين دور باطل همه چيز براي کيارستمي در بيرون از دايره اختيار و در انتظاري کشدار و خسته کننده مي گذرد. کيارستمي چهاربار به اتاق عمل برده مي شود. دوران نقاهت طولاني و فرسايشي مي شود. فشار از بيرون اهالي هنر و رسانه افزايش مي يابد و اينها وضع را بحراني تر مي کند که يکي ديگر از نشانگان سندرم کيارستمي است. در اين شرايط، کيارستمي با کمک دوستان به فرانسه مي رود تا از غوغايي فرساينده و آزاردهنده و لبريز از بي اعتمادي، مجادلات و کشمکش هاي بي فايده به حال او فاصله بگيرد. در فرانسه نيز شانس با کيارستمي يار نيست. پزشکان فرانسوي در عجله براي از سر راه برداشتن لخته (آمبولي) ريه و جلوگيري از خطر تهديدکننده حيات عجله مي کنند. تجويز داروي رقيق کننده تزريقي با مقدار بالا، ديواره لوله خون رساني را در نزديک مغز مي ترکاند. برکه اي از خون در کاسه سر، مغزش را چنان مي فشارد که هوش را از سرش مي برد و اين بار براي هميشه او را به خوابي بي رويا و بي بازگشت مي برد. کيارستمي ديگر نيست، اما فيلم، عکس، نقاشي، موسيقي و شعر در پيکره انسانيت ادامه دارد و کيارستمي از طريق آثارش در مغزهاي آيندگان تکثير خواهد شد.
    «سندرم کيارستمي» ناشي از عدم شرکت دادن بيمار در فرايند تشخيص و درمان و آشنانکردن بيمار با مزايا و مضار و عوارض احتمالي درمان هاي رايج و عدم استفاده از توانايي هاي آگاهانه و ناآگاهانه بيمار از طريق نظام عصبي براي تاثيرگذاري در سازوکارهاي دفاعي بيمار در معالجه است، ولي صداهاي خشمگين از طرف جامعه روشنفکري و هنري از يک طرف و خشم برانگيخته متقابل از طرف جامعه پزشکي در دفاع از خود، بر همان اساس فکري دوگانگي ذهن و عين، جسم و روان و نگاه به بدن مانند ماشين و تعمير آن به دست مکانيکي ماهرتر با عوارض کمتر قرار دارد و در اين ميان، همچنان موضوع اصلي ناتواني پزشکي مدرن در محاق فراموشي و غفلت نگه داشته مي شود.
    درحال حاضر به علت غلبه تفکر دوگانه انگار نه تنها در فضاي پزشکي و علم، بلکه در همه حيطه هاي فلسفه و هنر (نگاه کنيد به محتواي مجادلاتي که از دو سوي دعوا پس از بيماري کيارستمي در گرفته است)، بعيد به نظر مي رسد که بتوان اميد تحول اساسي در درمان «سندرم کيارستمي» پيدا کرد، ولي طرح آن براي چالش هاي آينده و پيشرفت دانش در اين زمينه مي تواند به تدريج شرايط را براي گسترش تجربيات و تحولات فکري لازم براي حرکت به اين سو، آماده کند.
    
    * مغز پژوه
    
    آكادمي: سندرم كيارستمي و نگاهي به آينده
    


 روزنامه شرق ، شماره 3187 به تاريخ 14/4/97، صفحه 16 (روزنامه فردا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    آثار ديگري از "عبدالرحمن نجل رحيم "

  شست و شوي مغزي، از افسانه تا واقعيت
عبدالرحمن نجل رحيم *، شرق 14/5/97
مشاهده متن    
  چرا ترامپ زياد دروغ مي گويد
عبدالرحمن نجل رحيم *، شرق 7/5/97
مشاهده متن    
  بازي فوتبال و خطرات آن
عبدالرحمن نجل رحيم *، شرق 31/4/97
مشاهده متن    
  قدمت سلسله اعصاب
عبدالرحمن نجل رحيم *، شرق 28/4/97
مشاهده متن    
  استعارات مفهومي در جام جهاني فوتبال
عبدالرحمن نجل رحيم *، شرق 24/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش سلامت
متن مطالب شماره 2 (پياپي 302)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است