|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/14: احتمال ارائه بسته پيشنهادي اروپا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4367 14/4/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


احتمال ارائه بسته پيشنهادي اروپا
نخستين نشست وزراي خارجه ۱+۴ جمعه در وين برگزار مي شود


دنياي اقتصاد : همزمان با تشديد تلاش هاي واشنگتن براي تحت فشار قرار دادن ايران در حوزه نفتي و همکاري هاي فشرده عربستان، امارات و رژيم صهيونيستي با آمريکا در اين راستا، اتحاديه اروپا در سوي ديگر ميدان درحال رايزني هاي فشرده براي ارائه بسته تضميني به ايران با هدف باقي ماندن تهران در توافق هسته اي است. در اين رابطه قرار است روز جمعه در وين وزيران خارجه پنج کشور باقي مانده در برجام گردهم بيايند و رايزني هاي مهمي را انجام دهند.
    اتحاديه اروپا در بيانيه اي روز چهارشنبه اعلام کرد که هدف از نشست روز جمعه در وين توافق بر سر راه هايي براي تضمين اجراي توافق هسته اي پس از خروج آمريکا از آن است. همچنين احتمالا اروپا روز جمعه بسته پيشنهادي را به ايران ارائه خواهد داد. در رابطه با نشست روز گذشته، اتحاديه اروپا با انتشار اطلاعيه اي اعلام کرد: «وزيران امور خارجه ايران و ديگر طرف هاي برنامه جامع اقدام مشترک شامل چين، فرانسه، آلمان، روسيه و انگليس روز ششم ژوئيه در وين با يکديگر ديدار خواهند کرد.» در اين اطلاعيه آمده است که فدريکا موگريني مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز در نشست کميسيون مشترک برجام حضور خواهد يافت. همچنين در ادامه اين اطلاعيه آمده است: «اين نشست با هدف توافق بر سر مسير پيش رو براي تضمين ادامه اجراي برجام در تمام جنبه هاي آن پس از خروج آمريکا از توافق هسته اي با ايران برگزار مي شود.»
    
    معاون جانسون در نشست وين شرکت مي کند
    وزارت خارجه انگليس اعلام کرد که بوريس جانسون وزيرخارجه اين کشور به دليل شرکت در نشست برگزيت در جلسه کميسيون مشترک برجام که جمعه اين هفته در وين پايتخت اتريش برگزار خواهد شد شرکت نمي کند. به گزارش «ايرنا» مسوول بخش رسانه اي در امور خاورميانه و شمال آفريقاي وزارت خارجه انگليس گفت که اليستر برت معاون وزير خارجه انگليس در نشست روز جمعه شرکت مي کند. به گزارش خبرگزاري فارس، اين نخستين نشست کميسيون مشترک برجام در سطح وزراي خارجه ايران و ۱+۴ و با حضور فدريکا موگريني مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا است. اين نشست بنا به درخواست ايران برگزار مي شود. همچنين وزارت خارجه چين روز گذشته خبر داد وزيرخارجه اين کشور براي گفت وگو با همتايان ايراني، روس، آلماني، انگليسي و فرانسوي به اتريش مي رود. به گزارش خبرگزاري فارس، به نوشته جروزالم پست، وانگ يي با همتايان خود از انگليس، فرانسه، آلمان، روسيه و ايران در وين ديدار خواهند کرد تا درباره راه هاي ممکن براي حفظ برجام گفت وگو کنند.
    
    تلاش آمريکا براي راضي کردن چين
    از سوي ديگر در شرايطي که چين مخالفت خود را با درخواست آمريکا براي تحريم نفتي ايران اعلام کرده، هيتر نائورت، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا تاييد کرد که هدف اين کشور کاهش صادرات نفت ايران است و براي تحقق اين هدف مذاکراتي با دولت چين انجام مي دهد.
    به گزارش «ايسنا» هيتر نائورت سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در نشست خبري روز سه شنبه خود در پاسخ به اينکه رئيس جمهوري ايران گفته است که آمريکا نمي تواند در کاهش صادرات نفت ايران به موفقيت دست پيدا کند، گفت: «بايد بدانيد که من قصد ندارم درباره هر اظهارنظري از سوي يک رهبر خارجي صحبت کنم؛ همان طور که مي دانيد برايان هوک درباره اهداف ما و هدف هايمان درخصوص ايران و صادرات نفت اين کشور صحبت کرد. آنچه براي ما اهميت دارد همين مساله (کاهش صادرات نفت ايران) که بخشي از استراتژي کلي ما به شمار مي آيد، است.» سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در پاسخ به اين سوال که اگر چين به عنوان بزرگ ترين خريدار نفت ايران با واشنگتن در سياست هايش براي کاهش صادرات نفت ايران همکاري نکند چگونه آمريکا مي خواهد به اين هدفش دست بيابد اظهار کرد: «ما مذاکرات و گفت وگوهاي زيادي با دولت چين داريم؛ در حقيقت مايک پمپئو، وزير امور خارجه روزهاي قبل با دولت چين گفت وگوهايي داشته است؛ بنابراين ما به رايزني هايمان بر سر مسائل زيادي از کره شمالي گرفته تا ايران و موضوعات ديگر ادامه مي دهيم.»
    
    مخالفت پکن با درخواست واشنگتن
    اين درحالي است که سخنگوي وزارت خارجه چين اخيرا مخالفت خود را با درخواست آمريکا از کشورها براي توقف واردات نفت از ايران اعلام کرده و گفته: «پکن همواره با تحريم هاي يکجانبه مخالف بوده است.»
    به گزارش «ايسنا» به نقل از واشنگتن اگزمينر، يک ديپلمات چيني روز سه شنبه گفت که اين کشور هيچ قصدي براي همکاري با دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا براي ضربه زدن به صنعت نفت ايران ندارد. لو کانگ، سخنگوي وزارت امور خارجه چين در کنفرانس خبري هفتگي خود در پاسخ به سوالي درباره برنامه وزارت امور خارجه آمريکا براي کاهش صادرات نفت ايران و اينکه آيا پکن در اين زمينه با واشنگتن همکاري مي کند يا خير، گفت: «چين همواره با تحريم هاي يکجانبه و اختيارات قانوني بلندمدت مخالف بوده است. چين و ايران کشورهاي دوست هستند. ما تبادلات و همکاري هاي معمول خود را در چارچوب تعهدات مربوطه مان تحت حقوق بين الملل حفظ مي کنيم. اين رويکرد ما است.» به گزارش واشنگتن اگزمينر، تيم مايک پمپئو، وزير امور خارجه آمريکا درحال اجراي يک بسته خصمانه براي تحريم ايران است که هدف آن انزواي اقتصادي اين کشور است. اين سياست با تهديد به تحريم هاي مضاعف عليه کشورها حتي عليه متحداني که با ايران تجارت مي کنند، پشتيباني مي شود. تاکتيکي که دوستان سنتي و رقبا را نااميد کرده است. در اين ميان صنعت نفت ايران يک هدف اصلي به شمار مي آيد. برايان هوک سرپرست بخش سياست گذاري در وزارت امورخارجه آمريکا روز سه شنبه گفت: «تمرکز ما اين است که تمام کشورهاي خريدار نفت خام ايران را هر چه زودتر متقاعد به توقف اين واردات کنيم. ما همچنين درحال همکاري با اعضاي بازار نفت شامل توليدکنندگان و خريداران براي تضمين ثبات اين بازار هستيم.» بعد از آنکه دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا اعلام کرد از برجام خارج مي شود، ديگر کشورهاي باقي مانده ۱+۵ براي حفظ آن اعلام آمادگي کردند.
    
    درخواست نتانياهو از اروپا
    از ديگر سو همزمان با نزديک شدن به زمان برگزاري نشست ايران با کشورهاي اروپايي و روسيه و چين، بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي بار ديگر با تقدير از تصميم رئيس جمهوري آمريکا براي خروج از برجام، از اروپا خواست تا همچون آمريکا موضع سختگيرانه تري دربرابر ايران اتخاذ کند. به گزارش «ايسنا» به نقل از پايگاه خبري اسرائيل نشنال نيوز، نخست وزير رژيم صهيونيستي گفت: «دست از خشنود کردن ايران برداريد اين چيزي است که رئيس جمهور ترامپ گفته است اما او به خوبي به اين حرف عمل کرده است. اين همان کاري است که او انجام مي دهد. ما در اسرائيل از اين اقدام تقدير مي کنيم. ما از استقلال و اتحاد آمريکا با اسرائيل خرسند هستيم.»
    احتمال ارائه بسته پيشنهادي اروپا / نخستين نشست وزراي خارجه ۱+۴ جمعه در وين برگزار مي شود
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4367 به تاريخ 14/4/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهبري و مديريت آموزشي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است