|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/14: تضمين منافع ايران، شرط ادامه برجام رئيس جمهوري در اتريش تصريح كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4367 14/4/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


تضمين منافع ايران، شرط ادامه برجام رئيس جمهوري در اتريش تصريح كردعكس: president.ir

    دنياي اقتصاد : وين روز گذشته ميزبان حسن روحاني بود. رئيس جمهوري در دومين ايستگاه از سفر اروپايي اش عصر روز سه شنبه سوئيس را به مقصد اتريش ترک کرد تا با مقامات اين کشور نيز درباره آينده برجام ديدار و گفت وگو کند. از همين رو رئيس جمهوري در يک نشست خبري مشترک با «الکساندر فان دربلن»، همتاي اتريشي اش تاکيد کرد: در صورتي که ايران بتواند از منافع برجام به خوبي استفاده کند، از آن حراست خواهد کرد و اگر بقيه امضاکنندگان توافق بتوانند منافع ايران را تضمين کنند، ايران برجام بدون آمريکا را ادامه خواهد داد. او همچنين گفت: اميدواريم همانگونه که همه کشورها در اراده سياسي، قاطع و مستحکم هستند در اراده تجاري و اقتصادي هم به همان نسبت مستحکم باشند و مشکلاتي اگر پيش رو است، بتوانيم با کمک يکديگر رفع و حل کنيم.
    حسن روحاني روز دوشنبه سفر ديپلماتيک خود را با سفر به سوئيس آغاز کرد و با مقامات اين کشور درباره حفظ برجام به رايزني پرداخت. براساس گزارش ها سفر روحاني به سوئيس و گفت وگوهايش با مقامات اين کشور موفقيت آميز بوده است. سفر روحاني به سوئيس و اتريش در شرايطي انجام شده که قرار است اروپا به زودي بسته حمايتي اقتصادي اش را با هدف حفظ برجام به ايران ارائه کند. از همين رو ديدارها و مذاکرات هيات ايراني با مقامات اين دو کشور اروپايي که طي مذاکرات هسته اي پايگاه مذاکرات ايران و گروه ۱+۵ بودند، مي تواند در آينده برجام تاثيرگذار باشد. به هر ترتيب حسن روحاني و هيات همراهش عصر روز سه شنبه خاک سوئيس را ترک کرده و وارد وين پايتخت اتريش شدند. مراسم استقبال رسمي از رئيس جمهوري نيز روز گذشته در کاخ هوفنهايم وين از سوي الکساندر فان دربلن، رئيس جمهوري اتريش انجام شد.
    پس از آن مذاکرات خصوصي روحاني و الکساندر فان دربلن روساي جمهور دو کشور در کاخ هوفنهايم آغاز شد و در ادامه هيات هاي عالي رتبه ايران و اتريش با حضور روساي جمهوري دو کشور مذاکرات خود را برگزار کردند. همچنين روحاني و فان دربلن در يک نشست خبري مواضع خود را در قبال برجام و روابط دوجانبه اعلام کردند. سه شنبه شب نيز روحاني با حضور در جمع صميمي ايرانيان مقيم اتريش با آنان ديدار و گفت وگو کرد. از سوي ديگر روز گذشته ۴ تفاهم نامه همکاري در زمينه هاي حمل و نقل، مديريت منابع آب، انرژي هاي تجديدپذير و همکاري در زمينه معدن با حضور رئيس جمهوري و صدراعظم اتريش به امضا رسيد. پيش از سفر روحاني به اتريش دفتر صدراعظم اين کشور با صدور بيانيه اي اعلام کرده بود که اين کشور و اتحاديه اروپا مصمم به حفظ قراردادهاي بانکي با ايران در شرايط سخت کنوني هستند. دفتر سباستين کورتس همچنين روابط دوجانبه تهران- وين را از مهم ترين موضوع ها در جريان ديدارهاي روحاني در وين عنوان کرده بود.
    اتريش که از روز يکشنبه براي سومين بار رياست دوره اي اتحاديه اروپا را به مدت ۶ ماه بر عهده گرفته، با بهره گيري از ظرفيت هاي سياسي خود در اتحاديه اروپا مي تواند ديگر کشورهاي اروپايي را به افزايش سطح مناسبات اقتصادي با ايران تشويق کند. اين کشور در سال هاي ۱۹۹۸ (۱۳۷۷) و ۲۰۰۶ (۱۳۸۵) نيز رياست دوره اي اين اتحاديه را برعهده داشت. رئيس جمهوري قرار بود دو سال پيش نيز سفري به اتريش داشته باشد، اما آن سفر به دلايل امنيتي لغو شد. با اين حال سفر دو روز گذشته روحاني به سوئيس و اتريش با حاشيه هايي از جمله ادعاي دست داشتن چند ايراني از جمله يک ديپلمات ايراني درسوءقصد به همايش منافقين در پاريس و بازداشت آنها همراه شده است. همچنين به دنبال اين ادعا مقامات اتريش روز سه شنبه از ايران خواستند تا مصونيت ديپلماتيک اين ديپلمات را لغو کنند.
    
    تصميم به ادامه روابط تجاري
    به هر حال روساي جمهوري اسلامي ايران و اتريش روز گذشته در يک نشست خبري بر ضرورت گسترش و تحکيم روابط دو کشور تاکيد کردند.
    به گزارش «ايرنا» حسن روحاني در اين نشست خبري با اشاره به روابط دو کشور گفت: پس از برجام، تبادل هيات هاي فراواني بين دو کشور انجام گرفته و امروز صدها شرکت اتريشي در ايران مشغول فعاليت هستند. اراده دو کشور در اين مذاکرات اين بود که ما بايد روابط تجاري، اقتصادي، فرهنگي، منطقه اي و بين المللي خود را ادامه دهيم.رئيس جمهوري اسلامي ايران از برجام به عنوان يک توافق بسيار مهم براي ايران، اتحاديه اروپا و جهان نام برد و اظهار کرد: کار آمريکا خلاف قانون، مصوبات شوراي امنيت و تعهدات چندجانبه است و بي ترديد به ضرر آمريکا و ضرر ديگران خواهد بود، يعني تصميمي که آمريکا اتخاذ کرده به نفع هيچ کس نبوده و نيست و اين جزو تصميمات عجيبي است که حکومت و دولتي برخلاف منافع ملي خودش و برخلاف منافع ملي ديگران، تصميمي را اتخاذ مي کند. رئيس جمهور اضافه کرد: در مذاکرات امروز[ديروز] بر اين نکته تاکيد کرديم که دوران يکجانبه گرايي به سر آمده و کشوري نمي تواند درباره جهان و ملت هاي ديگر تصميم بگيرد و استقلال و حاکميت ملي کشورها را نقض کند؛ چراکه اين برخلاف منشور، مقررات بين المللي و منافع جهان و صلح جهاني است.
    روحاني مسائل مرتبط با منطقه حساس غرب آسيا را از ديگر موضوعات گفت وگو با مقام هاي اتريشي بيان کرد و گفت: در همين ارتباط درخصوص موضوعاتي همانند اقدامات تهران براي مبارزه با تروريسم و کمک به مردم عراق و سوريه، لزوم کمک رساني به مردم يمن و نقش مخرب بعضي از کشورها از جمله آمريکا و رژيم صهيونيستي گفت وگو کرديم. روحاني در نشست مشترک هيات هاي عاليرتبه ايران و اتريش نيز گفت: امروز از اتحاديه اروپا انتظار مي رود با صراحت بيشتري يکجانبه گرايي دولت آمريکا را محکوم کند.
    
    تحريم هاي آمريکا، ناقض حقوق انسان ها
    «الکساندر فان دربلن»، رئيس جمهور اتريش نيز در اين نشست خبري، با ابراز تاسف از خروج آمريکا از برجام گفت: تحريم هاي ثانويه عليه ايران به اعتقاد ما و کميسيون اتحاديه اروپا، فرامرزي و ناقض حقوق انسان ها است. او به روابط ديرينه دو کشور اشاره کرد و با تاکيد بر اينکه روابط ديرينه ما فراي همکاري هاي اقتصادي و سياسي است گفت: در اتريش ايرانيان زيادي زندگي مي کنند، بعضا با تابعيت کامل ايراني، بعضا اتريشي شدند و فکر مي کنم براي شما خيلي آشنا است که حدود دو هزار پزشک در نظام سلامت اتريش با پيشينه ايراني در حال فعاليت هستند.
    رئيس جمهوري اتريش با اشاره به اينکه برجام هيچ وقت بر اين اساس نبوده که تمامي مشکلات را حل کند و به اعتقاد وين، تنها پنجره اي را براي رسيدگي به ديگر مشکلات گشوده است، ابراز کرد: ما در گفت وگو با رئيس جمهوري ايران درباره طيف گسترده اي از مسائل دوجانبه و منطقه اي گفت وگو و تبادل نظر کرديم.وي درنشست مشترک هيات هاي عالي رتبه ايران و اتريش نيز با اشاره به تدوين نقشه راه روابط دو کشور در سال ۲۰۱۵ و علاقه مندي شرکت ها و فعالان اقتصادي اتريش براي حضور در فرصت هاي سرمايه گذاري و مشارکت در اجراي پروژه ها در ايران گفت: اتريش در هر شرايطي مصمم به حفظ و توسعه مناسبات و همکاري هاي خود با ايران است.
    
    ديدار با صدراعظم اتريش
    در ادامه رئيس جمهوري روز گذشته با صدراعظم اتريش ديدار کرد. روحاني سپس دريک نشست خبري گفت: برخي از کشورهاي اروپايي بدهکاري تاريخي به يهودي ها دارند که ما به آن کار نداريم، ولي ملت يهود هم به ما بدهکار است. ايرانيان منجي يهود در بابل بودند و يهودي ها از اين بابت هميشه مديون ايرانيان هستند و همواره در طول تاريخ و امروز روابط بسيار خوب و نزديکي با يهوديان داشته و داريم. به گزارش «ايلنا» روحاني همچنين تاکيد کرد: تا زماني در برجام باقي مي مانيم که از منافع آن برخوردار شويم. روحاني در ادامه گفت: امروز در مورد يمن با چهار کشور اروپايي در حال مذاکره هستيم.سباستين کورتز، صدراعظم اتريش نيز در نشست خبري مشترک روحاني تاکيد کرد: از نظر ما موجوديت اسرائيل قابل مذاکره نيست. همچنين صدراعظم اتريش در مورد ديپلمات ايراني بازداشت شده در آلمان با ادعاي دست داشتن در تلاش براي بمب گذاري در نشست منافقين گفت: در مورد ديپلمات ايراني با آقاي روحاني صحبت کرديم و انتظار داريم شفافيت کامل ايجاد شود. از آقاي روحاني متشکرم که تضمين دادند در اين رابطه به ما کمک کنند.صدراعظم اتريش درپيامي در صفحه توييترخودنيز با تاکيد بر اهميت حفظ توافق هسته اي، خواستار پايبندي تمام طرف ها به تعهداتشان در اين توافق شد.
    
    آمادگي شرکت ها براي همکاري با ايران
    حسن روحاني سه شنبه شب نيز در جمع ايرانيان مقيم اتريش در وين گفت: هدف دولت آمريکا انزواي ملت ايران بود، اما هزينه سنگيني پرداخت خواهد کرد و اين اولين بار است که آمريکا عليه ملت ايران توطئه مي کند که جز يکي دو کشور کوچک، حامي ديگري ندارد. به گزارش «ايرنا» رئيس جمهوري افزود: برخي کشورهاي اروپايي در شرايط مختلف روابط مطلوبي با ايران داشتند و موضع گيري هاي آنها نسبت به کشور، انقلاب و نظام ايران معتدل تر و مناسب تر بوده که سوئيس و اتريش جزو اين دسته از کشورهاي اروپايي هستند. به همين جهت از ميان کشورهاي مختلفي که براي سفر از ما دعوت کرده بودند ترجيح داديم اولين سفر اروپايي را در دولت دوازدهم و در اين مقطع حساس از سوئيس و اتريش آغاز کنيم.
    روحاني در بخش ديگري از سخنانش گفت: اگر ايران تخلفي کرده باشد، اين آژانس بين المللي انرژي اتمي است که بايد آن را اعلام کند که اين آژانس هم نه يکبار، بلکه ۱۱ بار صراحتا تکرار و تاکيد کرده که ايران به طور کامل به تعهداتش عمل کرده است و همه کشورهاي ديگر دنيا هم اعتراض و اعلام کرده اند که اقدام غيرقانوني آمريکا در خروج از برجام بر خلاف همه معاهدات جهاني بوده است. وي افزود: تا امروز هر شرکتي که اعلام کرده از ايران خارج خواهد شد، يک شرکت داخلي به تنهايي يا با همراهي يک شرکت خارجي ديگر، اعلام کرده که آماده است جايگزين آن شرکت خارجي شود. روحاني درادامه گفت: درست است که برخي شرکت هاي بزرگ اروپايي، براي ادامه همکاري با ايران دچار مشکل مي شوند، اما همزمان شرکت هاي متوسط و کوچک که براي انتقال تکنولوژي و همکاري گزينه هاي مناسب تري هستند، براي همکاري با ايران اعلام آمادگي کرده اند. رئيس جمهوري همچنين گفت: درمذاکراتي که در سوئيس داشتيم مقامات و شرکت هاي اين کشور اعلام کردند همکاري هاي تجاري و اقتصادي خود با ايران را حفظ کرده و حتي آنها را توسعه مي دهند.
    
    مذاکرات سازنده دربرن
    همچنين رئيس جمهوري روز گذشته در يادداشتي، ملاقات با رئيس جمهوري سوئيس را حاوي توافقاتي برشمرد که نويدبخش آينده اي روشن در روابط دوجانبه است.به گزارش «ايسنا» او در اين يادداشت با اشاره به مذاکرات دوستانه و سازنده با «الن برسه» در برن نوشت: دو کشور مصمم هستند ضمن احترام به حقوق بين الملل در زمينه هاي مختلف اقتصادي، تجاري، علمي، فناوري و گردشگري، همکاري نزديک و هدفمندي باهم داشته باشند. توافقات صورت گرفته، نويدبخش آينده اي روشن در روابط دوجانبه است.
    
    تضمين منافع ايران، شرط ادامه برجام رئيس جمهوري در اتريش تصريح کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4367 به تاريخ 14/4/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اخلاق زيستي
متن مطالب شماره 31، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است