|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/4/17: رقص در اينستاگرام، اعتراف در تلويزيون
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3311
يك شنبه 18 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3189 17/4/97 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


رقص در اينستاگرام، اعتراف در تلويزيون


نويسنده: شهرزاد همتي


    
    صورت هايي مات شده در پس زمينه اي سياه که تنها تزيين ديوارش يک تار عنکبوت بافته شده روي ديوار است، تمام اکسسوار صحنه برنامه بيراهه را تشکيل مي دهد. برنامه اي که به بررسي بازداشت سه رقصنده معروف در فضاي اينستاگرام مي پردازد و در ادامه کارشناس برنامه اين سه دختر رقاص را که در زندگي عادي حداقل يکي از آنها هنوز دانش آموز محسوب مي شود، داراي اختلال رواني خواند و از بيراهه اي براي گمراهي جوانان سخن گفت. اين تمام استعداد و نقشه راهي است که براي يک برنامه آموزشي نحوه استفاده صحيح از فضاي مجازي به کار رفته است. اين بخشي از مستندي است به نام بيراهه که از صداوسيما پخش شد و به بازداشت سه رقصنده معروف اينستاگرامي پرداخت.
    به دنبال دستگيري اين سه نفر، رئيس پليس فتاي تهران بزرگ با بيان اينکه بيش از ۳۰ درصد پرونده هاي مربوط به شاخ هاي اينستاگرام که از سوي فتاي ناجا اعلام مي شود، مربوط به تهران بزرگ است، گفت: تاکنون يک سوم اين پرونده ها به نتيجه رسيده و مسئول يا مدير صفحه به فتا احضار شده و اقدامات لازم انجام شده است.
    سرهنگ تورج به ايلنا گفته وقتي مجرمان بخواهند هويت خود را مخفي کنند و براي اينکه پليس و مرجع قضائي نتواند به مجرم اصلي دست پيدا کند، با هک واي فاي خانگي به سيستم اينترنت دسترسي پيدا مي کنند و از اين طريق جرائم خود را مرتکب مي شوند. اين افراد با سوءاستفاده از اينترنت يا آي پي شهروند عادي اقدامات مجرمانه خود را انجام مي دهند، چراکه پليس بعد از رديابي براي شناسايي مجرم به يک آي پي يا آدرسي مي رسد که مجرم در آن نيست و فرد بي گناه ديگري در آن قرار دارد.
    رئيس پليس فتاي تهران بزرگ در بخش ديگري از صحبت هايش درباره جعل شخصيت و سوءاستفاده از هويت افراد در فضاي مجازي، گفت: در حوزه فضاي سايبر تعريف مجرمانه از جعل شخصيت متفاوت است، ازآنجاکه در اين فضا بيشتر هويت ها واقعي نيست و به جز کاربران ساده و سالم اين حوزه که قشر خاصي هستند و به صورت عادي مي خواهند بهره علمي يا اجتماعي از اين فضا ببرند، اکثر افرادي که سوءنيت دارند يا به دنبال ارتکاب جرم هستند، با هويت هاي جعلي وارد مي شوند و اين در حوزه فضاي مجازي تعريف خود را دارد و زماني قابل تعقيب است که شاکي خصوصي داشته باشد يا براساس قوانين جرائم رايانه اي تحت تعقيب قرار گرفته باشد.
    وي همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه نتيجه بررسي صفحات شاخ هاي اينستاگرامي به کجا رسيد؟ تصريح کرد: وقتي صفحات شاخ هاي اينستاگرام توسط فتاي ناجا شناسايي مي شوند، مديران اين صفحات در هرکدام از استان ها که باشند به آن استان اعلام مي شود، استان نيز در هماهنگي با مرجع قضائي و اخذ مجوز قضائي اقدامات لازم را انجام مي دهد، در مواردي هم که از مسئوليت فتا خارج باشد، حتما با استفاده و همکاري پليس امنيت اخلاقي موارد اعلام شده بررسي و به شدت با آنها برخورد مي شود.
    رئيس پليس فتا فاتب با بيان اينکه از تعداد صفحات مجازي که فتاي ناجا به فتاي تهران بزرگ اعلام کرده بود، تعداد زيادي از موارد رسيدگي شده و با مدير صفحه برخوردهاي لازم صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: بيش از ۳۰ درصد پرونده هايي که در اين زمينه از سوي فتاي ناجا اعلام مي شود، مربوط به تهران بزرگ است و تاکنون يک سوم اين پرونده ها به نتيجه رسيده و مسئول يا مدير صفحه به فتا احضار شده و اقدامات لازم انجام شده است.
    نيکو کلاهي، دانشجوي دکتراي مديريت رسانه در انگلستان که پايان نامه اش را درباره اينستاگرام و ايران نوشته است، درباره بازداشت هاي اخير به «شرق» مي گويد: يک برنامه ريزي تکراري آيينه عبرتي براي آنکه توضيح داده شود از دختران و پسران جوان توسط گروه هاي مشخصي بهره برداري مي شود (که در خود اين مسئله چند سوال وجود دارد) و در نهايت از دختراني که از قضا توانسته اند به هر دليلي مخاطبان زيادي را به سمت خود جلب کنند، افرادي مريض و افسرده نمايش داده مي شود.
    کلاهي افزود: درست نقشه راه برنامه بيراهه همان نقشه راه برنامه هايي نظير شوک و آيينه عبرت است که با اعترافات بازداشت شدگان براي آنکه بتوانند از مخمصه اي که گرفتارش شده اند رهايي پيدا کنند به اين نمايش تن مي دهند و بعد از مدتي که آزاد مي شوند از يک جاي ديگر در جهان بدون اشاره به گذشته شان سر برمي آورند و با شدت بيشتري اين کار را انجام مي دهند.
    ماجرا بسيار ساده است، اينجا هم پليس همان رفتاري را با شاخ هاي اينستاگرامي سر گرفته که در طرح برخورد با معتادان اجرا مي کند.
    يک ماده 16 نانوشته اي براي دستگيري ايفلوئنسرها وجود دارد. مثل همان ماده معروف مواد مخدر که معتادان را به مراکز ترک اعتياد مي فرستند و مي خواهند آنها را ترک بدهند و بعد از گذشت دوره سم زدايي دوباره آزاد مي شوند و اين بار با رواني آشفته و روحي آسيب ديده با قدرتي بيش ازپيش به مصرف مواد مخدر روي مي آورند.
    اين کارشناس فضاي مجازي افزود: مسئله اما اينجا قياس يک دختر متولد دهه 70 يا 80 نيست که مثل بسياري از هم نسلانش در تمام جهان اين گونه فالوئر جذب مي کند، مسئله عدم شناسايي فضاي مجازي، جوانان و خواسته هاي افراد اين چنيني است. گويا تمام اين اتفاقات فقط و فقط براي اين مي افتد که درس عبرتي باشد براي سايرين و کسي پيش خودش فکر نمي کند که اين دختران جوان بعد از اين آبروريزي وسيع و نابودشدن حيثيتشان چگونه بايد به جامعه بازگردند.
    اين اولين بار نيست که کساني از وسط اينستاگرام و صفحات پرطرفدارشان کارشان به بازداشت و اعتراف تلويزيوني مي کشد، سه سال پيش هم يک مورد ديگر که تقريبا ماجرايش به همين شکل بود بازداشت شد.
     کاربري به نام «الهام ع» که مدل و طراح و برگزارکننده مراسم عروسي بود که تا پيش از آمدن به قاب تلويزيون و حضور در برنامه ماه عسل در سال 94 بيشتر يک مدل محلي و معروف ميان مزون داران بود. او آمده بود تا در برنامه ماه عسل نمونه اي از آدم هايي باشد که راحت پول درمي آورند.
    او به خاطر خوش آرايش بودن و خوش عکس بودن يکي از مدل هاي آرايشي پول ساز بود. بعد از حضورش در برنامه ماه عسل بود که مردم کنجکاو به صفحات مجازي اش سرک کشيدند و عکس هاي بدون حجابش را منتشر کردند و بعد از چند ماه دستگير شد و در يک برنامه تلويزيوني از اغفال شدنش گفت و با ابراز ندامت اعلام کرد با اين اتفاقي که افتاده هرگز نمي تواند ازدواج کند و بابت اين ماجرا متاسف است.
     الهام مثل سه رقصنده اي که به تازگي دستگير شده اند، در ماجراي برنامه تلويزيوني چيزهايي را تعريف مي کند که به نظر مي رسد برايش از قبل در نظر گرفته شده، اما او صورتش شطرنجي نيست، با صورتي رنگ پريده و دستکش هاي سياه به دوربين تلويزيون نگاه مي کند و بعد از اعتراف از کادر خارج مي شود و در کمتر از دو سال از ايران خارج شده و در دوبي کار مدلينگ را به صورت جدي ادامه مي دهد؛ اما حالا کسي درباره الهام و ماجراي نگراني اش براي ازدواجش فکر نمي کند... او سال ها پيش ازدواج کرده و ثمره ازدواجش دختري 9ساله است، هرچند اين ازدواج به جدايي منجر شده، اما او دختري 9ساله دارد که نزد پدرش زندگي مي کند و همين الان هم تعطيلات پيش مادرش مي رود و الهام عرب و دخترش در سواحل دوبي، وقت آفتاب گرفتن عکس مي گيرند و براي 500 هزار نفر مخاطبشان دست تکان مي دهند... .
    سرنوشت بازداشت شده هاي اخير که اغلب هم دختراني کم سن وسال هستند چه خواهد شد؟
    رقص در اينستاگرام، اعتراف در تلويزيون
    


 روزنامه شرق، شماره 3189 به تاريخ 17/4/97، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 87 بار
    آثار ديگري از "شهرزاد همتي"

  شكايت ناظم آزارگر از خانواده دانش آموزان / خانواده هاي شاكي پرونده مدرسه معين به دادگاه فراخوانده شدند
شهرزاد همتي، شرق 19/6/97
مشاهده متن    
  افراط در استيضاح / بررسي «شرق» از تلاش برخي نمايندگان براي استيضاح وزير آموزش وپرورش
شهرزاد همتي، شرق 11/6/97
مشاهده متن    
  آرامش در بازارهاي سياه / گزارش «شرق» از تاثيرات تورم بر بازار مواد مخدر
شهرزاد همتي، شرق 4/6/97
مشاهده متن    
  اميد خطرناك / گفت و گو با محمدجواد غلامرضا كاشي درباره ابعاد اجتماعي اعتراضات اخير
شهرزاد همتي، شرق 30/5/97
مشاهده متن    
  ماجراي عجيب حبيب و كليه اش
شهرزاد همتي، شرق 30/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات ملي كتابداري و سازماندهي اطلاعات
متن مطالب شماره 3 (پياپي 115)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است