|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: سياست هندي براي توسعه توريسم داخلي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


سياست هندي براي توسعه توريسم داخلي
«دنياي اقتصاد» ضمن نگاهي به چالش هاي توسعه گردشگري داخلي در ايران بررسي مي كند

نويسنده: نويد شكراللهي


    دنياي اقتصاد : تابستان در ايران فصل اوج سفر گردشگران کشور محسوب مي شود و مقصد بسياري از اين سفرها، نقاط گردشگري داخل کشور است. اما با اين وجود توسعه گردشگري داخلي در کشور با چالش هايي مواجه است که به موجب آن حوزه سفرهاي داخلي را با معضلاتي همراه کرده است؛ معضلاتي که نهايتا موجب مي شود گردشگران کشور تجربه چندان شايسته اي از سفرهاي داخلي خود نداشته باشند و با گذشت زمان از کيفيت اين سفرها کاسته شود؛ امري که از جنبه آماري نيز قابل بررسي است. بنا به آخرين آمار هاي موجود در بهار سال ۹۵ حدود ۷۵ ميليون سفر داخلي صورت گرفت و اين عدد در بهار سال ۹۶ به بيش از ۱۰۲ ميليون سفر رسيد؛ اين رشد بيش از ۳۳ درصدي درحالي در اين بازه زماني يکساله صورت گرفت که ميزان توسعه زيرساخت هاي حمل ونقلي و اقامتي در سطح کشور و نقاط عمده گردشگري به هيچ عنوان با اين رقم قابل مقايسه نيست و نتيجه آن تنها کاهش کيفيت سفر اين حجم از مسافران بوده است.
    هرچند مسوولان کشور بارها در سخنان خود اظهار کرده اند که سياست سوق دادن گردشگر ايراني از مقاصد خارجي به مقاصد داخلي و ايجاد رونق و شکوفايي در گردشگري داخلي کشور را دنبال مي کنند، اما به باور کارشناسان اشکالاتي اساسي در سياست هاي موجود در کشور وجود دارد که مانعي جدي براي تحقق اين امر هستند. صاحب نظران در اين خصوص علاوه بر ناکارآمدي، به روز نبودن و توسعه نيافتن زيرساخت هاي اقامتي و حمل ونقل در کشور، ۲ روزه نبودن تعطيلات پايان هفته در ايران و نرخ گذاري دستوري براي هتل ها و اقامتگاه هاي کشور را موانعي ريشه اي بر سر راه توسعه گردشگري داخلي کشور مي دانند.
    از طرف ديگر سياستگذاران در بسياري از کشورها، با درک اهميت توسعه گردشگري داخلي اقداماتي اساسي براي رفع موانع موجود بر سر راه توسعه اين حوزه انجام داده اند. در تحليل يکي از تازه ترين تجارب جهاني در خصوص توسعه گردشگري داخلي، خبرگزاري«رويترز» به سياست هاي اقتصادي هند پرداخته که به موجب آن با رفع قوانين مزاحم و اتخاذ سياست هاي تشويقي براي صاحبان کسب وکارهاي توريستي و کاهش ماليات ها، به نجات صنعت گردشگري داخلي خود آمده اند.
    
    اهميت جهاني گردشگري داخلي
    همه اينها در حالي است که سازمان جهاني گردشگري (UNWTO)، در گزارش هاي سالانه خود همواره بر اهميت توسعه گردشگري داخلي در تمامي کشورهاي جهان تاکيد داشته و آن را يکي از مهم ترين ابزارهاي تحقق اهداف موجود در سند توسعه پايدار سازمان ملل که براي سال ۲۰۳۰ پيش بيني شده مي داند. بنا بر آمارهاي منتشرشده از طرف UNWTO، بيش از ۸۰ درصد از سفرهايي که در سطح جهان صورت مي گيرد، سفر گردشگران يک کشور در داخل مرزهاي کشور خودشان است که همان سفر داخلي تلقي مي شود.
    اين نهاد بين المللي در يکي از گزارش هاي خود تاکيد مي کند که «گردشگري داخلي حوزه اي از کسب وکارهاي اقتصادي است که شايد کمترين تاثير را از انواع بحران ها سياسي، طبيعي، اجتماعي و خصوصا اقتصادي مي گيرد و اقتصاددانان از آن با تعبير «ضربه گير بحران هاي اقتصادي» ياد مي کنند.» همچنين اين گزارش مي افزايد توسعه گردشگري داخلي با توجه به اثري که بر بازتوزيع ثروت در سطح يک کشور و جامعه دارد، از اهميت بالايي برخوردار است و در مقاطع مختلفي از تاريخ، ناجي مناطق تحت بازسازي همچون چين، جنوب لهستان، شرق آلمان، شمال فرانسه، ولز و همچنين ضامن درآمدزايي نقاط روستايي و کوهستاني کشورها بوده است. اين نهاد بين المللي، رشد گردشگري داخلي را با جذاب کردن ايام تعطيلات کارکنان و شاغلان يک کشور، بستري مناسب براي کاهش تنش هاي موجود در سطح جامعه عنوان مي کند.
    
    رمز اقبال به سفر داخلي در هند
    با عنايت به همين اهميت است که کشورهاي مختلف براي توسعه گردشگري داخلي خود برنامه ريزي مي کنند. در کشور هفتاد و دو ملت اما مهم ترين سياستي که براي شکوفايي گردشگري داخلي در پيش گرفته شده، تدوين سياست هاي تشويقي براي کارآفرينان و سرمايه گذاران اين حوزه و خصوصا کاهش ماليات است. مقامات دولتي هند در ابتداي سال جاري ميلادي اعلام کردند براي اشتغال زايي گسترده در سطح کشور و ايجاد رشد اقتصادي بيشتر، در نظر دارند با سياست هايي گردشگري داخلي در اين کشور را توسعه دهند. به گزارش خبرگزاري «رويترز»، دولت هند از اوايل سال ۲۰۱۸ ماليات هاي فدرال در حوزه سفر و گردشگري را به ميزان محسوسي کاهش داد تا انگيزه سرمايه گذاران براي ورود به صنعت گردشگري داخلي را افزايش دهد؛ صنعتي که حجم آن ۲۱۰ ميليارد دلار تخمين زده مي شود.
    به باور کارشناسان، اين اقدام موتور عظيم گردشگري داخلي هند را به گردش خواهد انداخت و شرايط اجتماعي هند نيز ظرفيت ثبت چنين تحولي را دارد. دومين کشور پرجمعيت جهان در سال هاي اخير تورم کمي داشته و ميانگين درآمد مردم آن افزايش داشته است. اين امر موجب تغييراتي در سبک زندگي و الگوي مصرف طبقه متوسط جامعه هند شده که به موجب آن سفر و گردشگري به يکي از اجزاي ثابت سبد مصرفي خانواده ها تبديل شده است. گواه اين امر آن است که در سال گذشته ميلادي تعداد مقاصد پروازي داخلي در هند به ميزان قابل توجهي افزايش پيدا کرد؛ امري که نشان از جذاب شدن مقاصد جديد سفر در اين کشور براي مردم هند دارد. به علاوه و بر اساس آمارهاي موجود، ميزان رزرو بليت پروازهاي داخلي در سال ۲۰۱۷ بسيار بيشتر از رقم مربوط به سال ۲۰۱۶ بوده است. مقامات دولتي هند نيز اعلام مي کنند رشد گردشگري داخلي در ۶ ماه منتهي به سپتامبر ۲۰۱۷ در اين کشور ۱۰ درصد بوده و اين درحالي است که اين رقم در خصوص شش ماهه منتهي به سپتامبر ۲۰۱۶ در سطح ۸ درصد بوده است.
    همچنين از گزارش هاي آماري موجود از صنعت گردشگري هند چنين برمي آيد که حدود ۴۰ ميليون نفر در اين حوزه مشغول به کار هستند و اکنون دولت در نظر دارد با تمرکز بر توسعه گردشگري داخلي، طي ۱۰ سال آينده اين رقم را به ميزان ۱۰ ميليون نفر افزايش دهد. مقامات دولتي هند در گفت وگو با «رويترز» تصريح کرده اند که هم اکنون برخي تعرفه ها همچون ماليات ۲۸ درصدي که به حوزه هتلداري تعلق گرفته موجب کاهش انگيزه سرمايه گذاران اين کشور براي ورود به اين حوزه شده است، اما دولت در نظر دارد هم اين رقم را به سطح ناچيزي برساند و هم با طراحي و ارائه بسته هاي مشوق ديگري، بر جذابيت هاي حوزه گردشگري براي سرمايه گذاران بيفزايد. اين امر در صورت تحقق، اقبال گردشگران را نيز به مقاصد توريستي هند افزايش خواهد داد؛ چراکه در حال حاضر مالياتي که از گردشگر بابت اقامت در هتل و استفاده از ساير خدمات سفر در مقاصد توريستي رقيب هند همچون سنگاپور، اندونزي و تايلند اخذ مي شود رقمي کمتر از ۱۰ درصد است و حذف اين ماليات سنگين از صنعت توريسم هند منجر به ارزان سازي سفر به مقاصد گردشگري اين کشور و درنتيجه افزايش انگيزه مسافران و تعداد سفرها به اين مقاصد خواهد شد.
    اين مقامات دولتي هند خاطرنشان کردند که حمايت ها از کسب وکارهاي مرتبط با گردشگري از محل بودجه اين کشور به ميزان بسياري افزايش خواهد يافت و بخش قابل توجهي از بودجه صرف بهبود و ارتقاي زيرساخت هاي حمل ونقل و ديگر زيرساخت هاي مورد نياز براي توسعه گردشگري اين کشور خواهد شد که مهم ترين آنها افزايش و بهبود کيفيت جاده هاي بين شهري در اين کشور و توسعه فرودگاه ها عنوان شده است. همچنين با سياست هايي همچون کاهش ماليات بر درآمد هتلداران و ارائه مشوق هاي مالياتي در ساخت هتل و اقامتگاه، از هرگونه توسعه در زيرساخت هاي اقامتي اين کشور حمايت مي شود؛ امري که شايد بتوان آن را مهم ترين نياز صنعت گردشگري هند دانست و وزير گردشگري اين کشور نيز با اشاره به آن اظهار کرده بود که هند براي پاسخگويي به تقاضاي موجود در صنعت گردشگري خود به ۲۰۰ هزار اتاق هتل جديد نياز دارد.
    هرچند سازمان جهاني گردشگري توسعه زيرساخت ها در دو بخش حمل ونقل و اقامت را مهم ترين اقداماتي مي داند که يک کشور بايد براي توسعه گردشگري داخلي خود انجام دهد و هند نيز اکنون يکي از اهداف خود را توسعه اين زيرساخت ها تعريف کرده، اما با اين وجود به نظر مي رسد آنچه که گردشگري داخلي ايران به آن بيش از هرچيزي احتياج دارد، اصلاح برخي سياست هاي کلان در کشور است. مسوولان مي توانند با اصلاح سياست ها و رفع قوانين مزاحم و ايجاد بسترهايي همچون ۲ روزه کردن تعطيلات پايان هفته و آزادسازي قيمت گذاري ها، زمينه ساز تحولي قابل توجه در گردشگري داخلي کشور شوند؛ عرصه اي که امروز و با توجه به شرايط خاص اقتصادي کشور بيش از هرزماني لزوم توسعه و شکوفايي آن احساس شود.
    سياست هندي براي توسعه توريسم داخلي / «دنياي اقتصاد» ضمن نگاهي به چالش هاي توسعه گردشگري داخلي در ايران بررسي مي کند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بارآثار ديگري از "نويد شكراللهي"

  فيلترينگ سايت هاي سفر؛ تقابل يا اجراي قانون؟ / «دنياي اقتصاد» در آستانه سال «تحول ديجيتالي در گردشگري» بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  چاره انديشي چيني براي تراز منفي گردشگري / «دنياي اقتصاد» مسير توسعه توريسم داخلي در سرزمين اژدها را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  دميدن در آتش بي ثباتي مديريت گردشگري / معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، در آستانه تبديل اين سازمان به وزارتخانه بركنار شد
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
  نخستين پالس آماري از حذف ارز مسافرتي / «دنياي اقتصاد» انعكاس سياست هاي ارزي كشور بر ميزان سفر ايراني ها به گرجستان را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  رشد يا افت ۴۵درصدي در گردشگري ورودي؟ / «دنياي اقتصاد» صحت آمارهاي گردشگري را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ناتواني هاي يادگيري
متن مطالب شماره 3 (پياپي 30)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است