|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: امكان سنجي گردشگري جنگ در ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


مديريت گردشگري 
امكان سنجي گردشگري جنگ در ايران
چرا نقاط مرزي به توريسم دفاع مقدس نياز دارند؟

نويسنده: فرزاد ميرزايي قلعه *

با وجود اينکه کشور ايران داراي استعدادهاي بالقوه بسياري براي جذب گردشگر است ولي ضعف در برنامه ريزي و تدوين استراتژي هاي توسعه و همچنين ضعف در بخش اجرا و نبود فضاي کارآفريني و... باعث شده است صنعت گردشگري و به ويژه گردشگري جنگ جايگاه واقعي خود را به دست نياورد. استان کرمانشاه از نواحي عمده گردشگري جنگ در قالب گردشگري دفاع مقدس (راهيان نور) محسوب مي شود. اين منطقه به رغم تمامي مسائل و مشکلات موجود از جمله بيکاري جوانان روستايي، خشکسالي هاي پي در پي، توفان ريزگردها در بخشي از سال، زيرساخت ها و امکانات بسيار محدود، ضعف مديريتي برنامه هاي توسعه، بسته بودن مرز، تعطيلي فعاليت هاي مربوط به زائران عتبات عاليات و نيز تعطيلي فعاليت هاي اقتصادي در ارتباط با بازارچه هاي مرزي و.... توانسته با استفاده از آثار به جا مانده ۸ سال دفاع مقدس هرساله بالغ بر چند هزار نفر از گردشگران مناطق عمليات دفاع مقدس را به خود جذب کند. حضور گردشگران و فعاليت هاي گردشگري مي تواند در رشد استان موثر باشد اما در اين زمينه برنامه ريزي مطلوبي صورت نگرفته است. در واقع يکي از ضرورت هاي بررسي ارتباط گردشگري دفاع مقدس با اقتصاد منطقه و بررسي استراتژي هاي توسعه آن، فقر نسبي و وابستگي به اقتصاد کشاورزي اين استان است. طبيعتا گردشگري به عنوان يک راهبرد مي تواند در افزايش اين تنوع و کاهش فقر بسيار موثر باشد.
    براي بررسي و تبيين استراتژي هاي توسعه گردشگري دفاع مقدس در استان کرمانشاه و تحقق اهداف پژوهش و پاسخگويي به سوال مطرح شده بهترين روش مقايسه توان ها و ضعف ها در کنار فرصت ها و تهديدها است. وجود پتانسيل هاي گردشگري جنگ، وجود برنامه هاي گردشگري، وجود مکان هاي هويتي و فرهنگي در منطقه، وجود مکان هاي گردشگرپذير در سايت موزه، موقعيت مرزي منطقه، خاص بودن اتفاقات و عمليات هاي رخ داده در منطقه، وجود پيش زمينه ذهني مثبت در رابطه با دفاع مقدس در کشور، وجود گردشگران جنگ در تمام طول سال، وجود زمينه هاي سرمايه گذاري هاي سودآور در منطقه، آمادگي منطقه و سايت موزه براي حضور گردشگران، وجود پتانسيل هاي توسعه گردشگري جنگ، وجود شبکه هاي ارتباطي مناسب و مهم بودن مناطق جنگي در ايران از جمله نقاط قوت استراتژي هاي توسعه گردشگري دفاع مقدس در اين استان به شمار مي روند.
    در عين حال، بسته بودن مرز و بسياري از مناطق، نبود تورگردان حرفه اي، بازسازي نامناسب و غيرطبيعي بعضي از قسمت هاي سايت موزه جنگ، تخريب بخشي از آثار به جاي مانده از جنگ، عدم توزيع مناسب بازديدکنندگان در فصول مختلف سال، نداشتن برنامه حرفه اي براي گردشگري جنگ، نبود تبليغات مناسب و جذب گردشگر، نبود حمل و نقل سازمان يافته، نبود خدمات متنوع در سايت موزه قصرشيرين، نبود مرکز اطلاع رساني، نبود سرمايه گذار خصوصي، نبود آمار دقيق از گردشگران جنگ، نبود آموزش مردم محلي، نبود مطالعات امکان سنجي در قالب توسعه گردشگري جنگ، نبود تبليغات مناسب در حرکت گردشگري جنگ در بين مردم محلي، عدم توجه به تبليغات براي گردشگري جنگ و زمينه هاي اقتصادي آن، عدم توجه به گردشگري جنگ در برنامه هاي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و نبود مطالعات امکان سنجي توسعه گردشگري جنگ از نقاط ضعف گردشگري دفاع مقدس کرمانشاه هستند.
    در همين حال فرصت هاي بسياري در توسعه گردشگري جنگ در ايران و به ويژه در کرمانشاه وجود دارد. تمايل سرمايه گذاران حوزه گردشگري به اين بازار چند ميليوني، وجود ارگان هاي نظامي در اين بخش از گردشگري، امکان استفاده از سايت هاي جنگي براي برگزاري کلاس آموزشي، امکان ايجاد اردوگاه، برندسازي و تلاش براي تبديل مناطق جنگ به منطقه ميراثي ملي، توجه گردشگران جهاني به گردشگري هاي ماجراجويانه و فرهنگي، قابليت انجام پژوهش هاي متنوع در گردشگري جنگ در ايران، علاقه مندي مردم آسيا و منطقه به آشنايي با فرهنگ جنگ و دفاع مقدس و... بخشي از اين فرصت ها هستند. با اين همه، تبليغات منفي نسبت به فرهنگ گردشگري جنگ در گروه هاي اجتماعي خاص، نبود ريسک پذيري در سرمايه گذاران براي سرمايه گذاري با توجه به نظامي شدن اين نوع از گردشگري در ايران، عدم توجه جامعه صنفي هتلدار به ايجاد اين مراکز در منطقه، نبود سياست هاي حمايتي دولتي از اين نوع گردشگري، عدم بهره برداري مناسب به دليل عدم تخصصي بودن امکانات در سطح ملي، بي توجهي به توسعه همه جانبه سايت موزه هاي دفاع مقدس ، تبليغات منفي جهاني عليه ايران و فعاليت هاي گسترده تبليغاتي کشورهاي صاحب نام در زمينه گردشگري جنگ از جمله تهديدهاي گردشگري جنگ در کشور عنوان مي شوند.
    در همين حال، براي توسعه گردشگري دفاع مقدس در عموم مناطق مي توان اهداف راهبردي را اين گونه برشمرد: دستيابي به اهداف توسعه در قالب ايجاد اشتغال، درآمد، امنيت، مشارکت مردم؛ ملاحظات اکولوژيکي و زيست محيطي؛ ملاحظات فرهنگي و تقويت آثار اين نوع از گردشگري در طول فرآيند برنامه ريزي؛ استفاده از منابع و امکانات موجود و بالقوه به منظور توسعه گردشگري دفاع مقدس از قبيل جاذبه ها، امکانات و خدمات، منابع انساني و محيطي و نياز هاي ديگر گردشگران و در نهايت بهينه ساختن و توزيع مناسب منافع اقتصادي و اجتماعي توريسم دفاع مقدس در جوامع محلي.
    همچنين مي توان گفت براي توسعه پايدار گردشگري دفاع مقدس راهبردهايي چون استفاده از پتانسيل هاي منطقه براي ارتقاي شرايط اقتصادي، استفاده حتي الامکان از نيروهاي محلي براي اشتغال و فعاليت در فرصت هاي ايجادشونده در فرآيند توسعه و بهره برداري، شناخت تهديدات اين نوع از گردشگري و تلاش براي رفع آن، ايجاد موزه ها و نمايشگاه هاي خاص اين نوع از گردشگري، آموزش جامعه محلي، جذب سرمايه بخش خصوصي، ايجاد پکيج حمايتي در قالب اين نوع از گردشگري، معرفي مناطق هدف اين نوع از گردشگري درکشورهاي همسايه و نيز تقويت حس اجتماعي و مشارکت جمعي و سازماندهي توليدات همراستا با توسعه گردشگري دفاع مقدس ضروري مي نمايد.
    
    *مدرس دانشگاه مديريت گردشگري : امکان سنجي گردشگري جنگ در ايران / چرا نقاط مرزي به توريسم دفاع مقدس نياز دارند؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مواد سازگار با محيط زيست
شماره 1 (پياپي 5)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است