|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/4/20: حراج به علت تغيير شغل!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22216
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21949 20/4/97 > صفحه 8 (دانشگاه) > متن
 
      


يادداشت دانشجويي 
حراج به علت تغيير شغل!


نويسنده: محمد زندي *

بلاي خانمان‎سوز «اعتياد» غريبه و آشنا نمي شناسد و تَر و خشک را با هم مي‎سوزاند. معتاد جماعت براي لحظه‎اي لذت، تمام هستي‎اش، از فرش زير پايش گرفته تا حتي همسر و فرزندانش را به حراج مي‎گذارد! اعتياد اما تنها به مواد مخدر نيست که در نگاه نخست، اذهان بدان جلب مي شود. اعتياد به دنيا هم از انواع افيون‎هاست که چه‎بسا خطرناکتر از اعتياد به مخدرات باشد.
    اعتياد به ماديات اما دفعتي نيست بلکه تدريجي است و انسان را آرام آرام در باتلاق دنياپرستي فرو مي‎برد! «قارون» پيرو موسي(ع) بود، اما به‎تدريج گنجينه اش افسانه‎اي شد. «زبير» سيف‎الاسلام بود، اما کم‎کم عليه علي(ع) شد. «ابن‎ملجم» حافظ کل قرآن بود، اما اندک‎اندک قاتل امامِ اول شد.«شمر» جانباز صفين بود، اما به آرامي قاتل امامِ سوم شد. در معاصر نيز «قائم مقام امام(ره)» پس از مدتي «شيخ ساده‎لوح» خطاب گرديد؛ يا «نخست وزير امام(ره)» نرم‎نرمک يکي از «سران فتنه» شد؛ و نهايتاً «شيفته خدمت دهه 60» ذره‎ذره «تشنه قدرت دهه 90» لقب گرفت!
    رهبري انقلاب در همين رابطه، بياناتي نغز دارند: «خيلي از شماها از اوايل انقلاب در ميدان فعاليت هاي انقلابي بوده ايد، يعني دهه ۶۰ را به خوبي درک کرده ايد. آيا يادتان هست احساسات و رفتار خودتان در آن دهه را؟ يادتان هست بي اعتنايي به مال و اهتمام به خدمت را که در آن دهه داشتيد؟ يادمان مي رود؛ اين اشکال کار است. يکي از بلاهاي ما تدريج است، يعني به تدريج دچار يک حالتي مي شويم اما نمي فهميم. ما سقوط و عقبگرد خودمان را که تدريجي است، درست نمي فهميم. اگر ديديد که يک عمل خيري را در دهه ۶۰ يا ۷۰ انجام مي داديد، حالا که دهه ۹۰ است، آن را انجام نمي دهيد يا رغبت نداريد؛ يا عملي خلاف بود، يک حرامي بود که آن وقت مقيد بوديد انجام ندهيد، حالا راحت و بي دغدغه انجام مي دهيد، بفهميد که عقب رفته ايد. عزيزان من! از هرجا که هستيد - قواي مجريه، مقننه، قضائيه يا جاهاي ديگر - همه در اين جهت يکسانيد و يکسانيم و ما در جمهوري اسلامي احتياج داريم به تعمير قلب خودمان.» [بيانات در ديدار جمعي از مسئولان و مديران نظام – 20 فروردين 1397]
    بسيار گفته اند و شنيده ايم که «الناس علي دين ملوکهم» لذا به تاسي از اين فرمايش بيراه نيست که مردم دهه 90 نيز متفاوت از ملت دهه 60 باشند چراکه سردمدارانشان – که بعضاً منتخبند تا منتصب – نيز تغيير کرده‎اند و طي اين ساليان، از اين رو به آن رو شده‎اند!
    از دهه 60 تاکنون خيلي چيزها تعويض شد. قناعت رفت و استقراض خارجي آمد. تعاون رفت و شکاف طبقاتي آمد. عدالت آموزشي رفت و کنکور آزمايشي آمد. درمانگاه خيريه رفت و بيمارستان خصوصي آمد. نائب الزيارگي رفت و تورهاي خارجي آمد. دورهمي رفت و صفحات موبايل و ماهواره آمد.
    صداي چرخ‎هاي توسعه چنان کَرکننده بود که صدابه‎صدا نمي‎رسيد؛ و اينچنين بود که سبک زندگي عوض شد و انگيزه ها تغيير کرد! غرب شد قبله آمال. پدر شد تراکتور. مادر شد کارمند. فرزند شد بلا. طلاق شد ژست. حياط شد بالکن. حوض شد وان. سادگي شد فَشِن. يک خانه شد چند ويلا. يک خودرو شد چند شاسي‎بلند.
    لايف استايل که تغيير کرد، ديگر دشمني در کار نبود و نيست! اصولاً چرا بايد مرگ بر آمريکا گفت، درحالي‎که منزل من از هر آمريکايي، آمريکايي‎تر است؟ چرا بايد از فلسطين حمايت کرد، درحالي که نتانياهو نگران شلوارِ جينِ من است؟ چرا نبايد بانوان وارد ورزشگاه شوند، درحالي که استمفوردبريج مملو از زن است؟ چرا نبايد حجاب، اختياري باشد، درحالي‎که هشتگ آزادي يواشکي، ترند توئيتر است؟ چرا قرآن و قانون مجازات اسلامي از قصاص مي‎گويند، درحالي‎که مغاير حقوق به اصطلاح بشر است؟ چرا بايد انرژي هسته‎اي داشته باشيم؟ چرا بايد موشک و بنيه دفاعي داشته باشيم؟ چرا بايد در سوريه و عراق باشيم؟ چرا نبايد FATF و سند 2030 و کنوانسيون پالرمو داشته باشيم؟
    اگر همه را بفروشيم، مشکلاتمان حل مي‎شود؟ بشتابيد که چوب حراج زديم! مي‎فروشيم يک! مي‎فروشيم دو! مي‎فروشيم سه!
    انرژي هسته‎اي فروخته شد به قيمت ورژنِ نخست برجام! تعليم و تربيت معامله شد به بهاي سند 2030! نظام پولي و مالي فروخته شد به قيمت FATF! نفت و گاز معامله شد به بهاي قراردادهاي IPC! کشاورزي فروخته شد به قيمت واردات تراريخته! محيط‎زيست معامله شد به بهاي معاهده اقليمي پاريس! فضاي مجازي فروخته شد به قيمت رونق تلگرام! خاک جزيره هرمز معامله شد به بهاي آباداني جميرا بيچ دوبي! امنيت فروخته شد به قيمت کنوانسيون پالرمو! توان موشکي معامله شد به بهاي ورژنِ دومِ برجام! جبهه مقاومت اسلامي فروخته شد به قيمت ورژنِ سومِ برجام!
    خب ديگر حراج به پايان رسيد و در چنته هيچ چيز باقي نمانده و مانند کف دست، صاف و پاک است!
    حال دغدغه اين است که آيا دارايي‎مان را به قيمت معامله کرديم؟! آيا خريدار بُزخَري نکرده است؟! آيا اين حجم از فروختي‎ها، چرخ کارخانه‎ها را مي‎چرخاند؟! لشکر بيکاران را شاغل مي‎کند؟! ريزگردهاي خوزستان را از بين مي‎برد؟! درياچه اروميه را سيراب يا هامون و جازموريان را پُرآب مي‎کند؟! مشکل آب خوردن مردم را حل مي‎کند؟! قيمت ارز و سکه را تعديل مي‎کند؟! اجاره بها و قيمت مسکن را کاهش مي دهد؟! عزت را به پاسپورت ايراني برمي‎گرداند؟! ديگر کسي يک ايراني را تهديد نمي کند؟! قلب رآکتور اراک را از بتن، پاک مي‎کند؟! پدران عليرضا و آرميتا را دوباره زنده مي‎کند؟! محسن حججي را به آغوش خانواده بازمي گرداند؟! مانع از ورود داعشي‎ها به راهروهاي بهارستان مي‎شود؟!
    باري همانطور که در ابتدا نيز اشاره رفت؛ اعتياد، احتياج افسارگسيخته مي آورد، عقل را زايل مي کند و براي لحظه اي هوس، همه چيز آدمي را بر باد مي دهد. حال اگر سبک زندگي مصرفي همچون مخدري قوي، جامعه اي را به اعتياد بکشاند، ديگر افراد آن جامعه چيزي براي از دست دادن نخواهند داشت و اينجاست که جامعه کم‎طاقت و حريص، به خيال تمتع و حظ بيشتر، در ورطه «تَکرار» خواهد افتاد!
    * فعال دانشجوييیادداشت دانشجویی: حراج به‎ علت تغيير شغل!
    


 روزنامه كيهان، شماره 21949 به تاريخ 20/4/97، صفحه 8 (دانشگاه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 65 بار
    آثار ديگري از "محمد زندي "

  ديدي كه چگونه گور «برجام» گرفت؟!
محمد زندي*، كيهان 26/2/97
مشاهده متن    
  «ايثار»، «وظيفه» يا «خيانت»؟!
محمد زندي، كيهان 3/12/96
مشاهده متن    
  در سوگ سازه!
محمد زندي*، كيهان 26/10/96
مشاهده متن    
  صادرات انقلاب به داخل!
محمد زندي*، كيهان 19/7/96
مشاهده متن    
  تكنوكرات هاي بي تكنيك!
محمد زندي*، كيهان 1/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دراسات في اللغه العربيه و آدابها
متن مطالب شماره 28، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است