|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/20: فقط 15 درصد فاضلاب شهري ايران تصفيه مي شود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7042
چهار شنبه 4 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6823 20/4/97 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


فقط 15 درصد فاضلاب شهري ايران تصفيه مي شود
معاون دفتر برنامه ريزي كلان آب و آبفاي وزارت نيرو : هر متر مكعب فاضلاب بسته به ميزان غلظتش بين 7 تا 15 متر مكعب آب سالم را آلوده مي كند

نويسنده: عطيه لباف


    
    يکي از راهکارهايي که در دنيا براي حفاظت از منابع آب انجام مي شود، استفاده چند باره از آب و تصفيه فاضلاب است. اما اين موضوع در ايران روند کندي دارد. به طوري که از حدود 4.5 ميليارد متر مکعب فاضلاب شهري در کشور هرساله حدود 700 ميليون متر مکعب تصفيه و تبديل به پساب مي شود. به عبارت ديگر فقط 15درصد از فاضلاب شهري تصفيه مي شود اگر چه 48 درصد از جمعيت شهري تحت پوشش شبکه تصفيه فاضلاب هستند. البته در ايران 183تصفيه خانه و ظرفيت اسمي يک ميليارد و 200 ميليون متر مکعب توليد پساب وجود دارد و برنامه هم اين است که اين ظرفيت در سال هاي آتي به 4 ميليارد متر مکعب برسد. اما روند توسعه اين طرح کند است و سرمايه گذاري ها اندک و قطره چکاني. براي درک اهميت توسعه تصفيه خانه ها در شرايط فعلي کشور به اين نکته توجه کنيد: «هر متر مکعب فاضلاب بسته به ميزان غلظتش بين 7 تا 15 متر مکعب آب سالم را آلوده مي کند. با اين حال سالانه بيش از 3.5 ميليارد مترمکعب فاضلاب کشور بدون آنکه تصفيه شود وارد چرخه محيط زيست مي شود.»
    اين ارقام را معاون مدير کل دفتر برنامه ريزي کلان آب و آبفاي وزارت نيرو در گفت و گو با «ايران» بيان کرد. ارقامي که از ناگوار بودن شرايط بخش آب کشور خبر مي دهد؛ آن هم در وضعيتي که خشکسالي و کم آبي گريبان اين بخش را گرفته است.
    هدايت فهمي با اشاره به اينکه ايران از نظر تصفيه فاضلاب در رده کشورهاي مياني قرار دارد، توضيح داد: «بدون ترديد در تصفيه فاضلاب ضعيف عمل کرده ايم و اين موضوع بر کيفيت آب هاي موجود اثر خواهد داشت. اگر دير اقدام کنيم، در آينده علاوه بر کميت و نبود آب، موضوع کيفيت آب هاي موجود مبحث مهم تري خواهد بود و بحران هاي جدي را در پي دارد.»
    او در پاسخ به اين سوال که چرا با وجود شعارها و برنامه هاي اعلامي وزيران در دهه اخير همچنان در بحث مديريت بخش آب تحول جدي صورت نگرفته، گفت: «کمبود منابع مالي يک سد بزرگ است. تا زماني که اقتصاد کشور ناپايدار است، مديريت جدي بخش آب با چالش مواجه مي شود.»
    
    مزارعي در تهران که از فاضلاب سيراب مي شوند!
    يک خطر جدي! در جنوب تهران حدود ۱۱۳ تا ۱۱۵ هکتار زمين زير کشت با فاضلاب شناسايي شده است. اين آمار را عليرضا صدرائي، رئيس گروه سلامت محيط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکي تهران در روزهاي اخير اعلام کرد. گزارشي که نشان مي دهد علاوه بر مشکل کيفي آب هاي سالم، سلامت افراد نيز بشدت در معرض خطر است.
    در اين باره معاون مدير کل دفتر برنامه ريزي کلان آب و آبفاي وزارت نيرو نيز توضيح داد: «سيفي جات و سبزيجات پرورش داده شده با فاضلاب سلامت افراد را تهديد مي کند و براي جلوگيري از اين موضوع بايد تمام ارگان ها دست به دست هم دهند. از سازمان حفاظت محيط زيست گرفته تا وزارتخانه هاي نيرو و کشاورزي. بايد قوانين بازدارنده تقويت شوند تا اين اتفاق نيفتد. در همين راستا هم وزارت نيرو و شرکت هاي زيرمجموعه، به دنبال افزايش تعداد تصفيه خانه ها ي تهران به 12 واحد غيرمتمرکز هستند.»
    اما مشکل اساسي اين است که هنوز طرح جامع فاضلاب شهر تهران کامل اجرا نشده و روند تکميل آن هم کند است. شاخص جمع آوري و دفع بهداشتي فاضلاب در شهر تهران نشان مي دهد که حدود 57 درصد متوسط پيشرفت طرح بوده است. الان حدود 300 ميليون متر مکعب در سال پساب توليد مي شود که در بخش کشاورزي، فضاي سبز، آبخوان و آب هاي سطحي مورد استفاده قرار مي گيرد. مشکل ديگر فاضلاب حاصل از فعاليت هاي کشاورزي است. فهمي يکي از برنامه ها را توسعه تصفيه خانه هاي زهاب کشاورزي برمي شمارد و مي گويد: «زهاب کشاورزي ايران رقمي در حدود 27ميليارد متر مکعب است که مي شود با يک تصفيه اندک دوباره در بخش کشاورزي مورد مصرف قرار گيرد. در اين بخش شرکت هاي سهامي زراعي بايد مسئولانه عمل کنند.»
    
    موانع شرعي استفاده از فاضلاب براي شرب
    حال و روز منابع آبي ايران اصلاً خوب نيست و همگي اين موضوع را لمس کرده ايم. از رودخانه هاي خوزستان گرفته تا زاينده رود، در حال فرياد زدن بحران کم آبي ايران هستند. اما اين شرايط ناگوار را مديريت بحران زا بدتر مي کند. خواسته و ناخواسته تمام مردم و مسئولان در دامنه اين مديريت قرار دارند.فهمي در اين رابطه توضيح مي دهد: «در بحث مديريت آب متاسفانه شاهد يک روند معکوس هستيم. يعني درست زماني که کم آبي رخ داده، مصرف هر روز بالاتر مي رود و سيستم هاي تصفيه و حذف آلاينده ها هم کافي نيستند. ما بايد نگران کيفيت آب در آينده هم باشيم.»او با اشاره به مصرف 2 برابر ايرانيان نسبت به ميانگين جهاني مي گويد: «بايد مصرف آب در ايران اصلاح شود. اصلاً درست نيست که يک متر مکعب آب قابل شرب را براي مصارفي نظير رفت و روب حياط يا شست و شوي خودروي خود مصرف کنيم ودر عوض آن 7 تا 15 متر مکعب آب سالم آلوده شود. حتي اگر به اميد تصفيه اين آب هم باشيم، بايد بدانيم که اين کار بسيار هزينه بر و سخت است. در هيچ نقطه از دنيا استفاده بي رويه آب به اميد تصفيه فاضلاب تجويز نمي شود.»در ايران به دلايل شرعي فعلاً استفاده از پساب براي شرب انجام نمي شود، اما در حال حاضر پساب در صنايع و کشاورزي و فضاي سبز مورد استفاده قرار مي گيرد. تغذيه آبخوان ها براي جلوگيري از مرگ آنها يکي از مهم ترين دستاوردهاي تصفيه فاضلاب است. براي مثال اين کار در دشت ورامين کمک زيادي به جلوگيري از فرونشست زمين کرده و برنامه دولت هم گسترش آن است.
    
    فقط 15 درصد فاضلاب شهري ايران تصفيه مي شود / معاون دفتر برنامه ريزي کلان آب و آبفاي وزارت نيرو : هر متر مکعب فاضلاب بسته به ميزان غلظتش بين 7 تا 15 متر مکعب آب سالم را آلوده مي کند
    


 روزنامه ايران، شماره 6823 به تاريخ 20/4/97، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 93 بار
    آثار ديگري از "عطيه لباف"

  جزئيات طرح تشويق و تنبيه مشتركان آب و برق / معاون برنامه ريزي و اقتصادي وزير نيرو در گفت و گو با «ايران» تشريح كرد
عطيه لباف، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  هدفگذاري توليد 14 ميليون تن گندم / مجري طرح گندم در گفت و گو با «ايران» براي سال زراعي 98-97 اعلام كرد
عطيه لباف، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  ذخيره سازي نفت خام كشورهاي آسيايي سرعت گرفت / در آستانه اعمال تحريم هاي امريكا عليه ايران
عطيه لباف، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  گريد انرژي قرباني گراني لوازم خانگي / «ايران» رابطه قيمت و ميزان مصرف برق را بررسي مي كند
عطيه لباف، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  رقابت غول ها بر سر بازار نفت ايران / «ايران» در گفت و گو با عضو هيات علمي موسسه مطالعات بين المللي انرژي بررسي كرد
عطيه لباف، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي زيست پزشكي طب توليد مثل
شماره 1 (پياپي 108)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است