|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: حكمرانان جديد سينما
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


حكمرانان جديد سينما
كميك استريپ ها بازار گيشه را به تسخير درآوردند    بخش مهمي از بدنه سينماي جهان در سال هاي اخير در تسخير کميک استريپ ها بوده است و اين ژانر توانسته مخاطبان بسياري را جذب کند. اگرچه چنين فيلم هايي در روزهاي آغازين توليد خود چندان جدي گرفته نمي شد، اما وضعيت به گونه اي پيش رفت که اين ژانر حالا يکي از مهم ترين ابزارهاي پويايي سينما در دنيا به شمار مي آيد. شايد مهم ترين دليل استقبال مردم از اين آثار، پيچيدگي شخصيت هاي قهرمان و ضدقهرمان در آنها است. از سوي ديگر برخي کارشناسان معتقدند کاراکترهاي کميک ها به روياهاي انسان امروز نزديک تر است. گزارش هايي که به صورت هفتگي از فروش سينماها در جهان منتشر مي شود، گواه اين نکته است که کميک استريپ ها همچنان پيشتاز بازار سينما هستند و شايد به اين زودي ها رقيبي هم پيدا نکنند که بتواند با آنها رقابت کند.
    به گزارش خبرگزاري «خبرآنلاين» پرفروش ترين فيلم هفته گذشته سينماي جهان «مرد مورچه اي و زنبور» بود که در گيشه آمريکاي شمالي ۷۶ ميليون دلار و در گيشه بين الملل بيش از ۸۵ ميليون دلار از بليت فروشي به دست آورد. به اين ترتيب محصول جديد کمپاني مارول در آغاز کار به فروش ۱۶۱ ميليون دلاري دست پيدا کرد. در گيشه بين الملل بيشترين فروش فيلم در کره جنوبي رقم خورد و مبلغ چشمگير ۲۰ ميليون و ۹۰۰ هزار دلار در اين کشور آسيايي به فروش «مرد مورچه اي ۲» اضافه شد. قسمت نخست «مرد مورچه اي» تابستان سال ۲۰۱۵ روي پرده سينما رفت. فروش افتتاحيه آن فيلم در گيشه آمريکاي شمالي اندکي بيش از ۵۲ ميليون دلار بود. پس از موفقيت قسمت اول با فاصله سه سال قسمت دوم با عنوان «مرد مورچه اي و زنبور» راهي سينما شده است. اين فيلم بيستمين اثر از دنياي سينمايي مارول است. محصولات مارول که از زيرمجموعه هاي والت ديزني است، در سال هاي اخير از پرفروش ترين هاي سينماي جهان بوده اند. پايتون ريد کارگردان هر دو قسمت «مرد مورچه اي» است. در اين فيلم ها پل راد نقش اصلي را بازي مي کند. راد در قسمت نخست کنار مايکل داگلاس جلوي دوربين رفت و در قسمت جديد همراه با اوانجلين ليلي ماجراي قهرمانان مينياتوري را پيش مي برند. بر اساس آمارهايي که کمپاني ديزني ارائه کرده، در ترکيب تماشاگران کفه مردان سنگين تر است، اما زنان هم با ۴۵درصد وزن بالايي دارند.
    ديزني با در اختيار داشتن برخي از مشهورترين کمپاني هاي هاليوودي از جمله «مارول» و «لوکاس فيلم» در سال ۲۰۱۸ تا اينجاي کار پرفروش ترين فيلم ها را روانه سينما کرده است. اين کمپاني علاوه بر «مرد مورچه اي» انيميشن پرفروش «شگفت انگيزان ۲» را روي پرده دارد. داستان اين انيميشن درباره خانواده اي است که اعضاي آن قدرت هاي فراطبيعي دارند سال ۲۰۱۴ به کارگرداني برَد برد به سينما معرفي شد. قسمت دوم اين انيميشن از محبوب ترين فيلم هاي روي پرده سينما در اين روزهاي داغ تابستان است. «شگفت انگيزان ۲» نيز برَد برد را به عنوان کارگردان در اختيار دارد و تا اينجاي کار با فروش نيم ميليارد دلاري در آمريکاي شمالي عنوان پرفروش ترين انيميشن تاريخ سينما در آمريکا را از آن خود کرده است. مشهورترين صداپيشه اين انيميشن ساموئل ال جکسون است و کريگ تي نلسون، هالي هانتر و باب اودنکرک ديگر صداپيشگان انيميشن هستند. فروش جهاني اين انيميشن خانوادگي اکنون به بيش از ۷۷۲ ميليون دلار رسيده است؛ اما تا پيوستن به باشگاه ميلياردي ها راه درازي پيش رو دارد.
    «شگفت انگيزان ۲» در سه روز پاياني هفته گذشته به فروش ۲۹ ميليون دلاري دست پيدا کرد و در جدول فروش بالاتر از «دنياي ژوراسيک» قرار گرفت. سومين فيلم پرفروش گيشه آمريکاي شمالي قسمت جديد از فيلم «دنياي ژوراسيک» بود که پنجمين قسمت از اين سري فيلم ها است. فيلم اول را استيون اسپيلبرگ با عنوان «پارک ژوراسيک» به دنيا معرفي کرد و پس از آن دو قسمت ديگر هم ساخته شد. اما تا به سينما رسيدن قسمت چهارم که «دنياي ژوراسيک» نام گرفت و کالين ترورف کارگرداني آن را به عهده داشت زمان زيادي طول کشيد. «دنياي ژوراسيک» تابستان سال ۲۰۱۵ اکران شد و با فروشي رويايي در پايان جايگاه چهارمين فيلم پرفروش تاريخ سينما را از آن خود کرد. «دنياي ژوراسيک: قلمرو فرو ريخته» پا جاي پاي قسمت قبلي گذاشته و تا اينجاي کار بيش از يک ميليارد دلار در سراسر جهان از گيشه نصيب مالکان اثر در کمپاني يونيورسال کرده است.
    
    فيلم هاي موفقي که تازه روي پرده رفته اند
    «نخستين پاکسازي» عنوان فيلمي در ژانر وحشت است. اين فيلم همزمان با روز استقلال آمريکا روي پرده سينما رفت و در پنج روز نخست اکران فروش ۳۱ ميليون دلاري داشت که ۱۷ ميليون دلار آن در سه روز تعطيلات پايان هفته رقم خورد. به روال اغلب فيلم هاي پرفروش سال هاي اخير «نخستين پاکسازي» هم عضوي از يک مجموعه اثر است که سال ۲۰۱۳ با اکران فيلم «پاکسازي» آغاز شد. پس از آن در سال ۲۰۱۴ فيلم «پاکسازي: آنارشي» اکران شد و در سال ۲۰۱۶ «پاکسازي: سال انتخابات» روي پرده رفت. «نخستين پاکسازي» در دسته فيلم هايي قرار مي گيرد که با بودجه اي متوسط ساخته مي شوند. جرارد مک موراي کارگرداني اين اثر را با فيلم نامه اي از جيمز دموناکو انجام داده است. اين فيلم تازه نفس مناسب حال و هواي سياسي اين روزهاي آمريکا است که هر روز بيش از ديروز شاهد يکه تازي تندروها است. داستان آن پيش از اتفاقات قسمت نخست «پاکسازي» روي مي دهد و روايتي از حوادثي است که به پيدايش پاکسازي سالانه منجر شد.
    رويدادي هولناک که در آن طي بازه زماني ۱۲ ساعته هر جنايتي مجاز مي شود. از مستندهاي پر سروصدايي که اين روزها در حال اکران است مي توان به «ويتني» اثر کوين مک دونالد اشاره کرد که در ۴۵۴ سينما روي پرده رفت و در روزهاي آغازين بيش از يک ميليون و ۲۰۰ هزار دلار فروش داشت. اين فيلم مستند درباره ويتني هيوستن نخستين بار در جشنواره بين المللي فيلم کن به نمايش گذاشته شد. «ويتني» در گيشه خوش درخشيد؛ اما در ميان ۱۰ فيلم پرفروش هفته جايي نداشت. تنها مستند حاضر در ميان پرفروش هاي هفته که اثري با عنوان «همسايه من مي شوي؟» بود که با فروش ۲ ميليون و ۶۰۰ هزار دلاري در مقام نهم جدول پرفروش ها ايستاد. اين اثر سينمايي تا اينجاي کار با مجموع فروش ۱۲ ميليون و ۴۰۰ هزار دلاري عنوان پرفروش ترين مستند سال ۲۰۱۸ را در اختيار دارد. «همسايه من مي شوي؟» به کارگرداني مورگان نويل به بررسي زندگي و ميراث فرد راجرز چهره سرشناس برنامه هاي تلويزيوني مي پردازد.
    
    
حکمرانان جديد سينما / کميک استريپ ها بازار گيشه را به تسخير درآوردند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Economic Review
شماره 56
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است