|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: بنگاه هاي كوچك؛ نقطه اتصال ايران به جهان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


گزارش 
بنگاه هاي كوچك؛ نقطه اتصال ايران به جهاندنياي اقتصاد : کشورهاي اروپايي، شرکت هاي کوچک و متوسط را ناجي برجام ياد مي کنند و معتقدند در شرايط کنوني همکاري SMEها مي تواند بهترين گزينه براي عبور از شرايط کنوني باشند. به اعتقاد کشورهاي اروپايي در شرايطي که هر روز يکي از شرکت هاي بزرگ و جهاني که براي همکاري با ايران پيش از خروج آمريکا از برجام اعلام آمادگي کرده بودند؛ خبر از ترک ايران مي دهند؛ به نظر مي رسد کشورهاي اروپايي براي نجات برجام چشم به حمايت از شرکت هاي کوچک و متوسط اروپايي براي همکاري با ايران دوخته اند.
    شرکت هايي که چندان زير تيغ آمريکا نيستند يا اينکه باتوجه به سبد مالي و سرمايه گذاري که انجام مي دهند، حساسيت آمريکا براي تحريم شان را بر نمي انگيزند. اتکا به صنايع کوچک و متوسط براي عبور از تيغ آمريکا در حالي است که فعالان بخش خصوصي ايراني معتقدند که تفاهم نامه و قراردادها در شکل ظاهري و تنها روي کاغذ منعقد شده اند و در فضاي سياسي کشور گام هايي برداشته شده، اما در واقع شرکت هاي اروپايي تمايلي براي همکاري در اين زمينه ندارند به همين دليل اين روش نيز نمي تواند روشي چندان موثر براي عبور از برجام و همکاري کشورهاي اروپايي باشد. با اين حال برخي ديگر از فعالان اقتصادي معتقدند در هفته هاي گذشته و در جريان مذاکرات نجات برجام، نقطه کانوني ادامه فعاليت کشورهاي اروپايي در کشورمان بر بخش کسب وکار کوچک و متوسط متمرکز شده است و کشورهاي اروپايي پيشنهاد داده اند که شرکت هاي اقتصادي ايراني با شرکاي خارجي کوچک و متوسط وارد گفت وگو و همکاري شوند. شرکت هاي کوچک و متوسط اروپايي در حال حاضر بخش مهمي از تامين کنندگان شرکت هاي بزرگ جهاني را تشکيل مي دهند و اروپايي ها معتقدند ايران مي تواند از طريق اين شرکت ها به توسعه اقتصادي و صنعتي و ادامه برجام دست پيدا کند. اين گروه بر اين نکته نيز تاکيد مي کنند که در هفته هاي گذشته و در جريان مذاکرات نجات برجام، نقطه کانوني ادامه فعاليت کشورهاي اروپايي در کشورمان بر بخش کسب وکار کوچک و متوسط متمرکز شده است و کشورهاي اروپايي پيشنهاد مي دهند که شرکت هاي اقتصادي ايراني با شرکاي خارجي کوچک و متوسط وارد گفت وگو و همکاري شوند. شرکت هاي کوچک و متوسط اروپايي در حال حاضر بخش مهمي از تامين کنندگان شرکت هاي بزرگ جهاني را تشکيل مي دهند و اروپايي ها معتقدند ايران مي تواند از طريق اين شرکت ها به توسعه اقتصادي و صنعتي و ادامه برجام دست پيدا کند.
    
    ريسک سرمايه گذاري مانع همکاري
    با اين حال مهدي پورقاضي، عضو هيات نمايندگان اتاق ايران معتقد است ريسک بالاي سرمايه گذاري، مانع همکاري بنگاه هاي متوسط اروپايي است. عضو هيات نمايندگان اتاق ايران معتقد است: اگرچه در اين شرايط بنگاه هاي کوچک و متوسط اروپايي مي توانند با همتاي ايراني خود همکاري کنند ولي به دليل ريسک بالاي سرمايه گذاري در ايران علاقه چنداني به همکاري نشان نمي دهند. پورقاضي با اشاره به اينکه دوره جديد دوره خفقان اقتصادي است به«پايگاه خبري اتاق ايران» مي گويد: دوره جديد، دوره خفقان اقتصادي است؛ بخش خصوصي سعي مي کند دولت را متوجه ظرفيت هاي اقتصادي و منافعي که اين بخش مي تواند براي توسعه کشور داشته باشد، کند؛ اما در عمل ممکن نيست. عضو هيات نمايندگان اتاق ايران معتقد است؛ عمده دليل بروز اين چالش به تحريم ها باز مي گردد که سال هاي سال اقتصاد ايران را تبديل به جزيره اي دورافتاده از اقتصاد و صنعت دنيا کرده است؛ به همين دليل ما بايد هر کاري که ممکن است انجام دهيم تا صنعت ايران ارتباط ممتد، منسجم و درستي با صنعت جهان برقرار کند. در شرايط امروز فاصله صنعت ما با دنيا خيلي زياد است و براي همين شرکت هاي کوچک و متوسط اروپايي علاقه اي براي همکاري با ايران ندارند؛ اما ما تنها يک راه پيش رو داريم و آن بازگشت به اقتصاد جهاني است.
    پورقاضي با اشاره به اينکه شرايط کنوني در حوزه صنعت با اعمال تحريم ها ايجاد شد و در سال هاي قبل نيز چنين تجربه اي داشته ايم، عنوان کرد: در آن دوران نيز به دليل اينکه سياست و نقشه راه واحدي در پيش گرفته نشد ما با چالش هايي مواجه شديم. امروز هم وضعيت چنين است. عضو هيات نمايندگان اتاق ايران، درخصوص اينکه قراردادهاي منعقد شده تا چه ميزان قابليت اجرايي دارند نيز معتقد است: موانع در شکل ظاهري و روي کاغذ براي همکاري بنگاه هاي کوچک و متوسط اروپايي با ايران برداشته شده است، ولي در کنار اين موانع شکلي و تحريم هاي آمريکا، شرکت هاي اروپايي با فضا و محيط کسب وکار ايران هم درگير هستند.پورقاضي مهم ترين دليل عدم رغبت را ريسک بالاي سرمايه گذاري در ايران مي داند و مي گويد بنگاه هاي کوچک و متوسط اروپايي سرمايه گذاري در کشورهايي چون ترکيه، سنگاپور، مالزي و حتي برخي کشورهاي همسايه ايران را مناسب تر مي دانند.به گفته عضو هيات نمايندگان اتاق ايران تنها انگيزه شرکت هاي اروپايي با همکاري براي ايران فروش کالا است، نه سرمايه گذاري يا همکاري اقتصادي. پورقاضي از تجربه بنگاه صنعتي خود مي گويد: ما براي همکاري با برخي بنگاه هاي اروپايي تلاش کرديم و حتي چند قرارداد همکاري هم امضا شد ولي درنهايت آنها بعد از خروج آمريکا از برجام از اجراي تعهد و ادامه همکاري منصرف شدند. الان همکاري بنگاه هاي کوچک و متوسط با ايران خيلي کم است. بهانه آنها مرتبط با تحريم هاي آمريکا و ريسک سرمايه گذاري در ايران است. هيچ بنگاه اقتصادي، چشم اندازي يک ماهه از آينده کار خود ندارد. او تاکيد مي کند: البته صنعت ما بعد از توافق برجام در حال برگشت به مسير بود ولي کارشکني آمريکا و سختگيري ايران به همکاري با بنگاه هاي اقتصادي وضعيت را بدتر کرد و درنهايت فرصت ازدست رفته است.
    
    شرکت هاي کوچک حلقه اتصال
    چالش هاي مطرح شده از سوي عضو هيات نمايندگان اتاق ايران در حالي است که چندي پيش که کميسيونر ويژه انرژي اتحاديه اروپا به ايران سفر کرد نيز توصيه کرد ايران همکاري هاي اقتصادي خود با کشورهاي اروپايي و اتحاديه اروپا را از طريق همکاري با شرکت هاي کوچک و متوسط و سرمايه گذاري هاي آنها، توسعه دهد. علاوه بر اين کشورهاي اتحاديه اروپا در نشست ماه گذشته اتحاديه در صوفيه بلغارستان هم تصويب کردند که از سرمايه گذاري هاي شرکت هاي کوچک و متوسط اروپايي در ايران از طريق «بانک سرمايه گذاري اروپا» حمايت کنند. هزاران شرکت کوچک و متوسط در اتحاديه اروپا فعال هستند که کارشناسان اقتصادي معتقدند پيکره اصلي اقتصاد اتحاديه را به صورت پازل ها کنار هم تشکيل مي دهند و حالا همکاري مشترک شرکت هاي ايراني با اين شرکت ها مي تواند به توسعه اقتصادي شرکت هاي داخلي کمک کند. به اعتقاد کارشناسان همکاري مشترک اتحاديه هاي صنعتي اروپا در زمينه هاي مختلف با تشکل هاي مرتبط ايراني مي تواند اولين حلقه هاي اتصال شرکت هاي کوچک و متوسط داخلي به شرکت هاي مشترک اروپايي باشد. همچنين در همين زمينه محمدجواد ظريف، وزيرخارجه ماه گذشته در جلسه اي با فعالان اقتصادي در اتاق ايران به آنها توصيه کرد: همکاري با شرکت‎هاي کوچک و متوسط اروپايي را مدنظر قرار دهيد.
    گزارش : بنگاه هاي کوچک؛ نقطه اتصال ايران به جهان
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ميقات حج
متن مطالب شماره 107، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است