|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: شورش توري ها عليه «مي»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


شورش توري ها عليه «مي»
ترزا مي به دنبال تشكيل كابينه اي يكدست تر است    دنياي اقتصاد : دولت بريتانيا اين روزها با بحران مواجه است. سونامي استعفا به راه افتاده و رفراندومي که مي رفت بريتانيا را از اروپا جدا کند به بلاي جان «خيابان ۱۰ داونينگ استريت» تبديل شده است. سال ۲۰۱۶ که رفراندوم خروج برگزار شد کسي تصور نمي کرد که لندن با بحران مواجه شود و نخست وزير با زبان تهديد و تشويق اعضاي کابينه را وادار به ماندن و رسيدن به اجماع کند. اما بحران فرا رسيد و کابينه بريتانيا را در خود فرو برد.
    بي بي سي مي نويسد موج استعفا با «ديويد ديويس»، وزير خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا (وزير برگزيت) و بوريس جانسون، وزير خارجه، شروع شد که در اعتراض به سياست هاي دولت ترزا مي، نخست وزير اين کشور کناره گيري کردند. ديويس که مسووليت انجام مذاکرات خروج از اتحاديه اروپا را بر عهده داشت، در حالي استعفا کرد که چند روز پيش اعضاي کابينه مي به توافق رسيدند که منطقه اي آزاد براي تجارت با اتحاديه اروپا ايجاد شود. بلافاصله پس از استعفاي ديويس، «استيو بيکر» معاون او نيز کناره گيري کرد. «دامينيک راب»، معاون وزير مسکن، جايگزين ديويس شد. او که مانند ديويس از طرفداران جدايي کامل بريتانيا از اتحاديه اروپاست در جريان همه پرسي خروج بريتانيا از اين اتحاديه در سال ۲۰۱۶ همراه با کساني چون «بوريس جانسون»، وزير خارجه و «مايکل گوو»، وزير محيط زيست از رهبران حمايت از خروج بود. اين وکيل ۴۴ ساله در سال ۲۰۱۰ نماينده مجلس شد و مدتي نيز معاون وزير دادگستري بود.
    ديويس که از زمان تشکيل وزارتخانه برگزيت در سال ۲۰۱۶ تصدي آن را بر عهده داشت خطاب به خانم نخست وزير نوشت: «مسير کلي اين خط مشي، ما را در بهترين حالت در موقعيت ضعيف -و احتمالا اجباري- مذاکره قرار مي دهد.» خانم مي نيز در پاسخ به ديويس گفت: «با توصيف شما از چيزي که روز جمعه به توافق رسيديم، موافق نيستم.» جرمي کوربين، رهبر حزب کارگر در واکنش به استعفاي ديويس در توييتر خود نوشت: «استعفاي ديويد ديويس در چنين زمان حساسي نشان داد که ترزا مي ديگر هيچ قدرتي براي خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا ندارد. با دولتي بحران زده اگر همچنان بخواهد که بر سر کار بماند، نشان مي دهد که او منافع شخصي اش را به خدمت کردن به مردم کشورمان ترجيح مي‎دهد.» به دنبال چنين وضعيتي بود که «جيمز گريفيث»، تحليلگر سي.ان.ان، در ۱۰ جولاي به نقل از کوربين نوشت که او و حزبش (حزب کارگر) وارد فضاي انتخاباتي شده اند و اميدوارند دولت محافظه کار مي به زودي استعفا دهد و کنار برود. کوربين در توييتر خود نوشت که «دولتي مي خواهيم که از قابليت و ظرفيت هاي حکمراني برخوردار باشد.»
    دو سال پيش همه پرسي خروج يا ادامه عضويت بريتانيا در اتحاديه اروپا در اين کشور برگزار شد و اکثر راي دهندگان به خروج از اتحاديه راي دادند. بريتانيا کمتر از يک سال (مارس ۲۰۱۹) فرصت دارد که از اتحاديه اروپا خارج شود. حضور بريتانيا در بازار مشترک، موضوع مرز ميان ايرلند شمالي و جمهوري ايرلند (که عضو اتحاديه اروپا و پيمان شنگن است) و آزادي رفت و آمد و اجازه کار شهروندان اتحاديه اروپا از موضوعات اصلي مذاکره ميان اين اتحاديه و بريتانياست. اين کشور سالانه بيش از۶۵۰ ميليارد دلار صادرات دارد که تقريبا نصف آن به بازار مشترک اروپاست. پس از ديويس، بوريس جانسون هم از وزارت خارجه رفت و جرمي هانت به عنوان جانشين او به اين مقام منصوب شد. هانت در گذشته از جمله موافقان باقي ماندن بريتانيا در اتحاديه اروپا بود. رويترز مي نويسد کناره گيري جانسون ساعاتي بعد از استعفاي ديويس، وزير برگزيت، اعلام شد. هانت ۵۱ ساله به مدت پنج سال و شش ماه در مقام وزير بهداشت در کابينه مشغول به فعاليت بود. او طولاني ترين دوره وزارت در اين وزارتخانه پس از جنگ جهاني دوم را داشته است. جرمي هانت از سال ۲۰۰۵ حوزه انتخابي «ساوت وست سوري» را در مجلس عوام بريتانيا نمايندگي مي کند. هانت همانند ترزا مي موافق باقي ماندن بريتانيا در اتحاديه اروپا بود، اما پس از برگزاري همه پرسي تاريخي که به خروج اين کشور از اتحاديه اروپا منجر شد، به اجبار نظر خود را تغيير داد. دفتر نخست وزيري بريتانيا همچنين اعلام کرد مت هنکاک به عنوان جانشين هانت به وزارت بهداشت منصوب شده و همزمان جرمي رايت نيز سمت پيشين هنکاک يعني وزير رسانه و فرهنگ را عهده دار شده است. رايت دادستان ايالات انگلستان و ولز بود. طبق بيانيه دفتر نخست وزيري جفري کاکس به عنوان جانشين رايت منصوب شده است. جرمي هانت ماه گذشته گفته بود شرکت هايي چون ايرباس نبايد به خاطر برگزيت حرف خروج از انگليس را به ميان آورند و در اين خصوص هشدار دهند و درعوض بايد از ترزا مي در جريان تلاش هايش براي دستيابي به يک توافق خوب در جريان خروج از اتحاديه اروپا حمايت کنند.
    
    نظرسنجي ها چه مي گويد؟
    بر اساس يک نظرسنجي که به تازگي صورت گرفته، تنها ۲۹ درصد از راي دهندگان تصدي مسووليت خروج انگليس از اتحاديه اروپا به دست نخست وزير انگليس را تاييد مي کنند. اين آمار پايين ترين ميزان تاييد شرکت کنندگان را از زمان نخستين نظرسنجي در اين خصوص که در سال ۲۰۱۶ صورت گرفته، نشان مي دهد. به نوشته رويترز، ميزان تاييد شرکت کنندگان در اين نظرسنجي براي تصدي مسووليت روند مذاکرات برگزيت از سوي دولت انگليس در نيمه اول سال ۲۰۱۷، ۵۶درصد بود اما اين آمار از آن زمان روندي نزولي را طي کرده است. اين نظرسنجي که از سوي شرکت «اوآربي اينترنشنال» صورت گرفته، حدود ۲هزار نفر شرکت کننده داشته و ۵۶ درصد آنان از عملکرد مناسب ترزا مي، نخست وزير انگليس در خصوص مساله خروج اين کشور از اتحاديه اروپا مطمئن نبوده و تنها ۲۶ درصد از اين راي دهندگان معتقد بوده اند که دولت مي در مساله برگزيت عملکرد مناسبي خواهد داشت. ديگر راي دهندگان نيز نظر خاصي را در اين خصوص ارائه نکردند.
    
    نجات استراتژي برگزيت با حملاتي همه جانبه
    چنين بود که «جيمز گريفيث»، تحليلگر سي.ان. ان، در ۱۰ جولاي نوشت که ترزا مي مي کوشد با بزرگ ترين بحران دوران رهبري اش دست به گريبان شود. او معتقد است چيدمان جديد کابينه شايد اين ابزار را به دست خانم نخست وزير بدهد که کابينه اي يکدست تر داشته باشد. گريفيث بر اين باور است که به کار گماشتن چهره هاي حامي اروپا در کابينه زمينه را براي مبارزه اي «فراحزبي» بر سر اروپا آماده مي سازد. گزارشگر سي.ان.ان مي نويسد موج استعفا و به دنبال آن خانه تکاني در داونينگ استريت باعث شده استراتژي خانم مي در «وضعيت خفگي» به سر ببرد. جايگزيني جانسون (حامي خروج) با هانت (حامي اروپا) فضا را براي «مبارزه اي سخت» بر سر استراتژي برگزيت محافظه کاران و چالشي بالقوه براي رهبري مي فراهم کرده است. اين باور مطرح شده که اگر دولت مي شکست بخورد ممکن است قدرت را به حزب کارگر واگذار کند. گريفيث مي افزايد: جانسون در نامه اش به مي خاطرنشان کرد که «روياي برگزيت در حال مرگ است».
    جانسون اشاره کرد که با توافق کابينه سر سازگاري نداشت؛ چرا که بريتانيا را «در وضعيت کلني» قرار مي دهد. جانسون معتقد بود که کشورش «در وضعيت احمقانه اي است چرا که بايد قوانين اروپا را بپذيرد و حتي نمي تواند يک ويرگول را تغيير دهد.» چنين مي نمايد که وزير خارجه سابق نه تنها با مي و کابينه اش بر سر برگزيت همراهي نداشته بلکه حتي مانعي بر سر راه خانم نخست وزير و اقتدار او بوده است. به نوشته گريفيث، نخست وزير بريتانيا در وضعيت «عجيب و غريبي» است و بايد هجمه مخالفان و هم حزبي هاي خود در داخل و بيرون از دولت را پاسخ دهد. خانم نخست وزير، کوربين را «لولو»يي مي بيند که به واسطه او مي تواند مانع شورش «توري ها» شود تا به اين وسيله توري ها را متوجه خطر «کارگر»ها کرده و ماجراي برگزيت و فروپاشي دولت را از حيز انتفاع ساقط سازد. نيويورک تايمز در گزارشي به قلم استفن کاستل در ۹ جولاي از زاويه ديگري به بحران برگزيت در کابينه بريتانيا پرداخته و مي نويسد در بحبوحه تلاش براي ترميم «شکاف برگزيت» ترزا مي مي کوشد «دولت را حفظ کند.» کاستل مي نويسد: «بريدن پيوندهاي اقتصادي که بريتانيا را به ديگر بخش هاي اروپا ارتباط مي دهد بسي دشوارتر از انداختن راي به صندوق بوده است.» او مي نويسد اگرچه بريتانيايي ها راي به خروج داده اند اما اکنون پي به اشتباه خود برده و بسياري از آنها اکنون مخالف ترک اين بلوک هستند. بوريس جانسون در نامه اعتراضي خود گفته بود: «[در شرايط فعلي] ما طلايه داران خود را به نبردي مي فرستيم که در آن، از پيش پرچم سفيدشان بالاست.» گزارشگر نيويورک تايمز معتقد است شرايط به سويي مي رود که «خودي هاي محافظه کار» پيش بيني استعفاهاي بيشتري مي کنند مگر اينکه خانم نخست وزير طرح خود را کنار بگذارد.
    
    شورش توري ها عليه «مي» / ترزا مي به دنبال تشکيل کابينه اي يکدست تر است
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات رفتار سازماني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 29)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است