|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: نبرد جوانان و سالخوردگان در آمريكا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


تحليل 
نبرد جوانان و سالخوردگان در آمريكا
آمريكا ميزبان نبرد جوانان و سالخوردگان است    دنياي اقتصاد : دو حزب دموکرات و جمهوري خواه ۴ماه مانده به انتخابات ميان دوره اي کنگره آمريکا در حال فاصله گرفتن از مرکز و شيفت به منتهي اليه چپ و راست هستند. از يکسو جوانان دموکرات نانسي پلوسي و رهبري حزب را آماج حمله قرار داده اند تا با حذف آنها امکاني براي شکل گيري بلوک ضد ترامپ فراهم شود و در مقابل نيز حزب جمهوري خواه به جولانگاه سياستمداراني نظير مک کارتي جيم جردن تبديل شده است که در يک چيز با يکديگر اشتراک نظر دارند و آن نزديکي به سياست ها و خط مشي هاي رئيس جمهور آمريکا است.
    مجلس نمايندگان آمريکا در هفته جاري با يک ترديد و سوال بزرگ پس از روز چهارم ژوئيه (روز استقلال آمريکا) مواجه شده است: اينکه رهبران هر دو حزب جمهوري خواه و دموکرات پس از انتخابات نوامبر چه کساني خواهند بود و چه کسي مجلس نمايندگان را کنترل خواهد کرد؟
    برايان هيگينز، نماينده دموکرات از نيويورک مي گويد: برخي اوقات چيزها براي اينکه ساخته شوند بايد ابتدا از بين بروند. او مي افزايد: من فکر مي کنم حداقل در مجلس نمايندگان در فاز نابودي قرار گرفته ايم. به نوشته روزنامه نيويورک تايمز، در جبهه دموکرات ها قانون گذاران معروفي در انتخابات اوليه نتيجه را واگذار کردند، کساني که حتي از آنها به عنوان رئيس مجلس نمايندگان آمريکا در فرداي انتخابات نام برده مي شد. اين حزب با عواقب پيچيده و ناخواسته اي روبه رو شده و تيم مرکزي حزب به دنبال اين است که بتواند روند را کنترل کند.
    نانسي پلوسي، نماينده کاليفرنيا که ۷۸ سال دارد و براي مدت طولاني است که جزو رهبران ارشد حزب دموکرات ها است اخيرا با زمزمه هايي روبه رو شده است که در آن رهبري وي به چالش کشيده و خواستار تزريق خون جوان تري به حزب شده است. جانشين و رقيب اصلي نانسي پلوسي، استوني هوير از از مريلند که ۷۹ ساله است، هفته گذشته به دليل بيماري ذات الريه در بيمارستاني در واشنگتن بستري شده است و اين نگراني در ميان برخي از اعضاي حزب به وجود آمده است که برخي از رهبران ارشد اين حزب بسيار سالخورده هستند. با بازنشستگي پال رايان، رئيس مجلس نمايندگان از ويسکانسين در پايان سال جاري ميلادي، جمهوري خواهان نيز به نوعي با مشکلي مشابه دست و پنجه نرم مي کنند.
    با توافق شرم آورانه اي که ماه گذشته روي اصلاح قانون مهاجران صورت گرفت، شايد پال رايان به اين فکر افتاده است که ديگر از قدرت تاثيرگذاري وي در حزب کاسته شده است. اين در حالي است که زمزمه هاي تازه براي رهبري اين حزب قديمي آمريکا شنيده مي شود. شنيده ها حکايت از اين دارد که نام کوين مک کارتي از کاليفرنيا به عنوان جانشين رهبر اکثريت مطرح شده است که حمايت رايان را نيز پشت سر خود دارد. يکي از رقباي احتمالي مک کارتي، جيم جردن از اوهايو است که هفته گذشته مشخص شد وي از آزار و اذيت هاي جنسي، زماني که وي مربي کشتي دانشگاه ايالتي اوها بود، با خبر بوده اما ترجيح داده است که در اين مورد سکوت کند. يکي ديگر از نمايندگان جمهوري خواه به نام استيو اسکاليس از لوييزيانا است که پيش از اينکه در تمرينات بيس بال حضور پيدا کند و در آنجا مورد اصايت گلوله قرار بگيرد، کارزار انتخاباتي خود را با انتشار کتابش آغاز کرده بود.
    هر دو نفر براي انتخابات نوامبر تلاش بسياري دارند. اين در حالي است که ممکن است پس از نزديک به يک دهه اکثريت مجلس نمايندگان به دست دموکرات ها بيفتد. اين تغيير شکل دهي در هر دو حزب نتيجه اقدامات دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا است که هر دو حزب به سمت قطب هاي خود در حرکت هستند و از هسته مرکزي دورتر شده اند. نتيجه چنين سياستي يعني روي آوردن هر دو حزب به رهبران سرسخت تر. برخي دموکرات ها که مشعل بي پروايي را به دست گرفته اند خواستار مغلوب کردن ترامپيسم و مقابله به مثل با ترامپ هستند. در جبهه جمهوري خواهان نيز به نظر مي رسد آنها آماده هستند دست فرد نزديک به ترامپ را به عنوان پيروز بالاي سر ببرند. فردي مانند جردن که تحت فشار قرار گرفته بود تا به دليل رسوايي به وجود آمده استعفا دهد، با قرار گرفتن در جبهه دونالد ترامپ براي خود سرپناهي تهيه کرده است.
    دوگ هي، کسي که تحت عنوان دستيار ارشد با اريک کانتر قانون گذار جمهوري خواه مجلس نمايندگان از ويرجينيا همکاري داشته است، به نيويورک تايمز مي گويد: سخت است که به ياد آوريم هر دو حزب چه اندازه جست وجوهاي معناگرانه داشته اند تا بتوانند چشم انداز براي آينده پيدا کنند. اما حالا هر دو حزب به سمت قبيله گرايي و بي اعتمادي قدم بر مي دارند. اين امر منجر به افزايش نااميدي مي شود و در مقابل وعده هاي داده شده عقيم باقي خواهد ماند. البته در حزب دموکرات ها، نانسي پلوسي کسي که به عنوان يک رهبر شاخص شناخته مي شود و نام او با افزايش کمک هاي مالي عجين شده، اعلام کرده است که قصد بازنشستگي ندارد و گفته که براي سال آينده خود را براي رياست مجلس نمايندگان آماده کرده است. متحدانش نيز استدلال کرده اند که فردي توانا در رهبري هسته مرکزي حزب دموکرات ها است و مي تواند افراد سرکش دو قطب حزب را آرام کند.
    درو هاميل، سخنگوي نانسي پلوسي در اين ارتباط مي گويد: با رهبري نانسي پلوسي دموکرات ها مي توانند مجددا اکثريت مجلس نمايندگان را به دست گيرند. اما با شکست جوزف کراولي در انتخابات مقدماتي در نيويورک که نفر چهارم حزب دموکرات در مجلس نمايندگان است اين شبهه به وجود آمده است که اعضاي سابق و قديمي حزب نتوانند دل تندروهاي حزب را به دست آورند. برخي از اعضاي حزب به دنبال نيروهاي جوان تر هستند تا بتوانند حزب دوباره قدرت سابق را به دست آورد. حکيم جفريس، نماينده مجلس نمايندگان از نيويورک که به عنوان جانشين بالقوه کراولي مطرح شده است، مي گويد: هسته مرکزي حزب با يک تغيير نسل روبه رو است که دير يا زود اين امر رخ خواهد داد. اما ما نبايد که زين را پيش از اينکه اسب داشته باشيم تهيه کنيم. با اين حال نانسي پلوسي از سوي اعضاي سياه پوست هسته مرکزي حزب هم تحت فشار است زيرا به اعتقاد آنها نانسي پلوسي آنگونه که بايد در مقابل رفتارهاي نژادپرستانه ترامپ واکنش نشان نداده است.
    آنها مي گويند او به عنوان مهمترين مانع براي تشکيل يک بلوک ضد ترامپ عمل کرده است. به اعتقاد آنها پلوسي مانع برگزاري تظاهرات اعتراضي شده است که پيش تر مکسين واتر، نماينده ارشد کاليفرنيا از حزب دموکرات خواستارش شده بود. هفته گذشته ده ها زن سياه پوست از حزب دموکرات نامه اي به چاک شومر رهبر اقليت دموکرات در سنا نوشتند و در آن اظهار کردند از هسته مرکزي حزب به دليل حمايت از نانسي پلوسي نااميد شده اند. هيگينس به عنوان يکي از ميانه روهاي حزب دموکرات نيز بر اين باور است که حزب با رهبري نانسي پلوسي ممکن است به جاهاي خطرناک برسد و او مي تواند يکي از مهم ترين عوامل شکست حزب دموکرات باشد. به اعتقاد برخي از دموکرات ها، نانسي پلوسي در موضوعاتي همچون ايجاد اشتغال و برنامه هاي مراقبتي و بهداشتي ضعيف عمل کرده است. به نظر مي رسد هر دو حزب به سمت جريان هاي سرسخت تر خود بدون ترس در حال حرکت هستند. گزينه هايي همچون جردن نيز براي حزب جمهوري خواه مي تواند نشانگر اين باشد که فيل ها نيز در حال دور شدن از مرکز هستند.
    
    تحليل: نبرد جوانان و سالخوردگان در آمريكا / آمريكا ميزبان نبرد جوانان و سالخوردگان است
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات اقتصادي
شماره 1 (پياپي 801)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است