|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: اجلاس ناتو زير سايه پديده ترامپ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


يادداشت 
اجلاس ناتو زير سايه پديده ترامپ
بخش اول

نويسنده: بهزاد احمدي *


    اجلاس سران ناتو ۱۱ و ۱۲ ژوئيه در بروکسل در بحبوحه اي برگزار مي شود که روابط فراآتلانتيکي به سبب اقدامات و مواضع ترامپ بيش از هر زمان ديگري تحت فشار است و چالش هاي داخلي و خارجي متعدد، انسجام داخلي و کارآيي خارجي ناتو را تحت تاثير قرار داده است.
    نشست سران هر دو سال يک بار برگزار و در آن وضعيت و دورنماي تهديدات امنيتي فراروي غرب بحث و بررسي و تصميمات مهم در زمينه آنها اتخاذ مي شود. در سال هاي اخير به دليل حاد و متعدد شدن موضوعات امنيت بين المللي، ناتو ضرورت بيشتري را براي نشست سران احساس مي کند. با روي کار آمدن ترامپ و تشکيک او در کارآمدي اين سازمان و ماده ۵ آن نيز، مي توان از سايه انداختن پديده ترامپ بر سر نشست سران و نگراني از رفتار غيرقابل پيش بيني او سخن گفت. ناکامي نشست نيم روزه ماه مه سال پيش در بروکسل (۲۰۱۷) و ملاقات ترامپ در چند روز آينده با پوتين در هلسينکي، از ديگر دلايل اهميت نشست سران در بروکسل است.
    تقويت روابط فراآتلانتيکي، تقويت حضور ناتو در درياي سياه، و تقويت تلاش ها عليه تهديدات هيبريدي از مهم ترين اهداف نشست اعلام شده است و بازدارندگي و دفاع، ايجاد ثبات (Stability Projection)، تقويت مشارکت ناتو و اتحاديه اروپا، مدرنيزه کردن ناتو، پيوستن مونته نگرو به ناتو، بحث تقسيم هزينه ها (Burden Sharing)، ضدتروريسم و ضدشورش، امنيت انساني، امنيت و کنترل مرزها، به اشتراک گذاشتن اطلاعات (Intelligence Sharing)، امنيت دريانوردي و امنيت سايبري ازجمله مهم ترين موضوعات اعلامي نشست سران هستند. به رغم طيف گسترده موضوعات مطرح شده ميزان موفقيت اجلاس تا حد زيادي به ميزان موفقيت آن براي فائق آمدن بر چالش هاي دروني و بيروني فراروي ناتو بستگي دارد؛ حائز اهميت اينکه امروزه چالش هاي داخلي بيش از خارجي تداوم حيات و کارآمدي ناتو را تهديد مي کنند.
    
     مهم ترين چالش هاي فراروي ناتو عبارتند از:
     فقدان روايت وجودي (Existential Narrative): امروزه ديگر بحث سنتي امنيت و قدرت افکني امنيتي پاسخگوي دلايل وجودي ناتو نيست، و افزايش شمار مناطق بحران خيز، بحران آوارگان و رشد تروريسم و تهديدات نامتقارن، تلفيق امنيت و سياست داخلي و خارجي را ضروري ساخته است. بنابراين ناتو بيش از هر زمان ديگري نيازمند روايت يا ابرروايتي براي توجيه وجود خود است.
     تزلزل در انسجام داخلي (Cohesion) و تداوم پايداري (Resilience): برهم خوردن اتحاد سياسي به واسطه مواضع و اقدامات ترامپ و ناتواني در نمايش آن بزرگ ترين سرمايه ناتو را درمعرض تهديد قرار داده است.
     تشديد شکاف فراآتلانتيکي و تاثير ترامپ بر اين شکاف: چند نگاه آمريکايي قائل به اين شکاف نيست؛ اما از ديد اروپا تناقضات بين اروپا و آمريکا (خروج از توافق پاريس، برجام، انتقال سفارت آمريکا به بيت المقدس، جنگ تجاري و تعرفه ها، حوادث تلخ نشست اخير گروه ۷ و...) و تفاوت اولويت ها ازيکسو و رفتار هژمونيک و يک جانبه آمريکا، حمايت گري اقتصادي ملي آن و پيوند زدن مسائل امنيتي با اقتصادي ازسوي دولت ترامپ ازسوي ديگر، اتحاد فراآتلانتيکي را با بحران روبه رو کرده است. هرچند نبايد در شدت اين بحران يا ميزان جدايي اروپا از آمريکا اغراق کرد؛ اما بين اين دو در عرصه عمل و در داخل ناتو نيز بر سر راهبرد ناتو درقبال مسائل مختلف ازجمله مشارکت هاي مديترانه اي يا استراتژي ناتو براي جنوب، تقسيم هزينه ها، راهبرد درقبال روسيه، طرح هاي دفاعي اروپا (نظير طرح مداخله اروپايي (EII،(PESCO، و استقلال راهبردي اروپا) اختلاف وجود دارد.
    ازسوي ديگر، در زمينه رويکردي نيز بين اين دو افتراق ديده مي شود؛ به عنوان مثال اتحاديه اروپا بيشتر بر حفظ صلح، جلوگيري از منازعه و تقويت امنيت بين المللي تاکيد دارد؛ حال آنکه آمريکا بيشتر برضد تروريسم تاکيد مي ورزد، يا اتحاديه اروپا خود را قدرتي هنجاري و مبتني بر حاکميت قانون بين المللي تعريف مي کند و لذا برهم زدن برجام ازسوي ترامپ را خلاف تقويت امنيت و ثبات بين المللي و حفظ صلح و جلوگيري از منازعه مي بيند اما ترامپ اصولا به بنيان هاي ارزشي و قدرت افکني اروپايي توجهي ندارد و به گسترش شکاف هاي درون اتحاديه اروپا بيش از پيش کمک مي کند.
     تشديد اختلاف هاي درون اروپايي ناتو: علاوه بر شکاف بين آمريکا و اروپا در زمينه مسائل، اولويت ها و راهبردهاي ناتو، بين اعضاي اروپايي ناتو نيز اختلاف هاي مهمي ديده مي شود. خواست اصلي اعضاي ناتو در شرق اروپا بحث بازدارندگي و دفاع است که تمرکز اصلي آن بر روي روسيه و تقويت حضور ناتو در بال شرقي آن است؛ درحالي که خواست متحدان در جنوب، بحث ثبات سازي و مبارزه با تروريسم است که تمرکز آن بر پيرامون جنوبي اروپا يعني منطقه ساحل و منا است و مهاجرت و تروريسم را بزرگ ترين تهديد فراروي اروپا مي داند و متحدان در غرب بيشتر بر روي برنامه مشترک با آمريکا براي افزايش تحرک نظامي نيروهاي متحد در داخل اروپا تاکيد دارند و به همين دليل نيز آلمان يکي از مقرهاي لجستيکي جديد ناتو را در خاک خود افتتاح کرده است. درهمين رابطه بحث بر سر نوع رابطه دفاعي بريتانيا با اتحاديه اروپا (ماهواره گاليه، پروژه هاي استقلال راهبردي در زمينه پهپادها و فناوري سايبري) خود از ديگر مسائل بحث برانگيز است. علاوه براين، در داخل اتحاديه اروپا بر سر مسائل بنيادين نظير خيزش راست افراطي، مهاجرت و نحوه اصلاحات داخلي و اقتصادي تنش هاي جدي در جريان است و بدبيني به آينده اتحاديه اروپا به يکي از نقاط عطف خود رسيده است.
     رابطه با ترکيه: در سال هاي اخير رابطه ناتو با يکي از مهم ترين اعضايش يعني ترکيه دچار چالش شده است. دليل اصلي اين چالش به روابط دشوار و مساله برانگيز ترکيه با قبرس، يونان و اتحاديه اروپا، رويکرد ترکيه به بحران هاي بعد از بهار عربي مانند سوريه، نقش احتمالي ناتو در کودتاي اخير ترکيه و روابط خوب و فزاينده ترکيه با روسيه و خريد اس۴۰۰ از اين کشور بازمي گردد.
    
    *کارشناس ناتو يادداشت: اجلاس ناتو زير سايه پديده ترامپ / بخش اول
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بارآثار ديگري از "بهزاد احمدي "

  اجلاس ناتو زير سايه پديده ترامپ
بهزاد احمدي *، دنياي اقتصاد 21/4/97
مشاهده متن    
  «داعش»، تهديدي جدي عليه «اتحاديه اروپا»
بهزاد احمدي لفوركي، شرق 19/5/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات محيط زيست، منابع طبيعي و توسعه پايدار
متن مطالب شماره 7، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است