|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: اخبار ديپلماتيك
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


اخبار ديپلماتيكگفت وگوي تلفني ظريف و چاووش اوغلو
    فارس : وزير امور خارجه ايران در تماس تلفني با همتاي ترکيه اي خود انتصاب مجدد چاووش اوغلو به عنوان وزير خارجه را به وي تبريک گفت. محمدجواد ظريف در تماس تلفني با «مولود چاووش اوغلو» انتخاب مجدد وي به عنوان وزير امور خارجه ترکيه را تبريک گفت و برايش آرزوي موفقيت کرد. در اين گفت وگوي تلفني طرفين با اشاره به روابط خوب و سازنده دو کشور همسايه بر تداوم و گسترش بيش از پيش همکاري ها در تمامي زمينه هاي دوجانبه، منطقه اي و بين المللي در جهت منافع دو کشور و تقويت ثبات و امنيت منطقه اي و بين المللي تاکيد کردند.
    
    
     تکرار مواضع ضد ايراني پمپئو
    فارس : مايک پمپئو، وزير امور خارجه آمريکا در مصاحبه با شبکه اي اماراتي، رفتار ايران را «مخرب» توصيف و اعلام کرد که کشورش به مقابله با ايران و متحدان آن از جمله حزب الله در منطقه متعهد است. مايک پمپئو، وزير امور خارجه آمريکا روز سه شنبه در مصاحبه اي با شبکه خبري «اسکاي نيوز عربي» که از امارات پخش مي شود، به شدت به ايران و متحدان آن تاخت. بنا بر ادعاي پمپئو، دولت دونالد ترامپ به مقابله با «رفتار مخرب ايران» در منطقه متعهد است و تلاش مي کند گروه هاي مقاومت متحد ايران از جمله در سوريه، يمن، عراق و لبنان را محدود کند.
    رئيس سابق «آژانس اطلاعات مرکزي» آمريکا (CIA) درخصوص تهديد اخير ايران درباره تحريم نفتي و انتقال نفت از تنگه هرمز، بعد از بازگشت تحريم هاي آمريکا نيز مدعي شد: «همه چيز از رفتار بد ايران و شليک موشک از يمن که کشورهاي خليج [فارس] را هدف مي گيرد، آغاز مي شود. بنابراين سياست آمريکا ممانعت از چنين اموري است.» پمپئو در ادامه اين ادعاها افزود: «درخصوص تهديدات [ايران بايد بگويم] همه دنيا مي داند که آمريکا به حفاظت از خطوط دريانوردي و انتقال نفت به همه جاي دنيا، متعهد است. دهه هاست که آمريکا به اين امر متعهد است و به تعهد خود ادامه مي دهد.» وزير خارجه آمريکا، درخصوص تحولات منطقه، از داشتن متحداني مثل عربستان و امارات به نام «امري عالي» ياد کرد و گفت: «از جمله چيزهاي عالي اين است که ما از شرکايي عالي در کشورهايي مثل امارات و عربستان و بسياري از کشورهاي ديگر [در منطقه] برخورداريم. بحريني ها با ما براي ممانعت از رفتار مخرب ايران همکاري مي کنند. ما براي محدود کردن حوثي ها در يمن و حزب الله در سوريه و لبنان تلاش مي کنيم.»
    پمپئو ادعا کرد که تلاش هاي آمريکا از جمله تحريم هاي اين کشور «سلسله تحريم هايي است که مردم ايران را هدف نگرفته بلکه هدفش متقاعد ساختن رژيم ايران به اين است که رفتار مخربش پذيرفتني نيست و هزينه هنگفتي برايش دارد». وزير خارجه آمريکا بار ديگر از ايران خواست که از سوريه خارج شود. او مدعي شد: «ايران بايد از سوريه خارج شود. آنجا کاري ندارند که انجام دهند... دليلي ندارد آنجا بمانند. ايران براي مدتي طولاني آنجا نفوذ داشته است. نيروهاي ايراني و شبه نظاميان ايراني بايد سوريه را ترک کنند.»
    
    
     تاکيد عادل الجبير بر حسن همجواري ايراني عربي
    دنياي اقتصاد : وزير خارجه عربستان گفت که در نشست سران عرب بر اين مساله تاکيد شد که روابط ايران و کشورهاي عربي بايد بر اساس اصل حسن همجواري باشد. به گزارش «ايسنا» به نقل از روزنامه عکاظ، عادل الجبير در نشست انجمن همکاري عربي چيني که در شهر پکن برگزار شد، در مورد روابط ايران و کشورهاي عربي گفت: در نشست سران عرب بر اين مساله تاکيد شد که روابط ايران با کشورهاي عربي بايد بر اساس اصل حسن همجواري، احترام به حاکميت کشورهاي عربي و عدم دخالت در امور داخلي کشورهاي عربي باشد.
    
    
     يک زن دستيار وزير خارجه در امور حقوق شهروندي شد
    فارس : افسانه نادي پور به عنوان دستيار وزير امور خارجه در امور حقوق شهروندي منصوب شد. به گزارش مرکز ديپلماسي عمومي و رسانه اي وزارت امور خارجه، خانم افسانه نادي پور به عنوان دستيار وزير امور خارجه در امور حقوق شهروندي منصوب شد. خانم نادي پور سابقه معاونت اداره حقوق بشر و فعاليت در سفارتخانه هاي ايران در توکيو و لاهه (عضو هيات نمايندگي کشورمان نزد سازمان منع سلاح هاي شيميايي) را در کارنامه کاري خود دارد. اين اولين بار است که فردي به اين سمت در وزارت خارجه منصوب مي شود.
    
    
     سخنان ضدايراني سفير افغانستان در رياض
    دنياي اقتصاد : سفير افغانستان در عربستان با بيان اينکه اميدوارم ايران در امور کشورمان دخالت نکند، گفت: دولت مان نگراني اش نسبت به اين امر را به تهران ابلاغ کرده است. به گزارش «ايسنا» جلال کريم سفير و فرستاده ويژه افغانستان در رياض در گفت وگو با روزنامه عکاظ در پاسخ به ادعاي حمايت ايران از داعش، القاعده و گروهک هاي معارض در افغانستان و پناه دادن به آنها، گفت: دولت مان نگراني اش نسبت به اين امر و حمايت ايران از معارضان را به تهران ابلاغ کرده است اما تهران اين حمايت ها را انکار کرده است، اميدواريم آنها در امور داخلي کشورمان چه به صورت حمايت از معارضان و چه به شکل هاي ديگر دخالت نکنند.
    او افزود: ما در امور داخلي ايران دخالت نمي کنيم و اميدوارم آنها نيز بگذارند مشکلات داخلي مان را خودمان حل کنيم، ما بر اين باوريم که اگر حمايت هاي خارجي از گروه هاي معارض يا گروهک هاي تروريستي ديگر صورت نگيرد، تمام مشکلات حل خواهند شد. نشريه تايمز چاپ لندن نيز پيش از اين در گزارش ادعايي خود نوشت: مقامات افغانستان و طالبان مي گويند که صدها جنگجوي طالبان در حال آموزش پيشرفته نظامي در خاک ايران هستند. هم اکنون بين ۵۰۰ تا ۶۰۰ عضو طالبان در مراحل مختلف سرگرم آموزش نظامي هستند. يک منبع آگاه گفته است که مذاکرات ميان آنها در بهار سال جاري (ميلادي) زماني که رئيس جمهوري آمريکا در حال بررسي خروج از توافق هسته اي بود، آغاز شد. يک منبع آگاه در ستاد کل نيروهاي مسلح ايران در گفت وگو با «ايسنا» ادعاي مطرح شده درباره آموزش نيروهاي طالبان در ايران را قويا تکذيب کرد. همچنين سفارت جمهوري اسلامي ايران در کابل هرگونه اتهامي در اين خصوص را به شدت تکذيب کرده و ضمن تاکيد بر اين نکته که تروريسم و افراط گرايي تهديدي مشترک براي همه کشورها است، تلاش و همکاري جمعي براي مقابله با چنين تهديدي را يک ضرورت اجتناب ناپذير دانسته و همچون گذشته تعهد دولت متبوع خود براي کمک به تقويت صلح و استقرار ثبات در کشور دوست و همسايه افغانستان را يادآوري مي کند.
    اخبار ديپلماتيك
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهشهاي روان شناختي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 42)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است