|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: كارنامه خوراكي ها در نيمه تيرماه بررسي گزارش بانك مركزي نشان مي دهد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 6 (خبر) > متن
 
 


كارنامه خوراكي ها در نيمه تيرماه بررسي گزارش بانك مركزي نشان مي دهددنياي اقتصاد : آخرين گزارش هفتگي بانک مرکزي از گروه هاي خوراکي منتخب بانک مرکزي نشان مي دهد کم آبي و افزايش قيمت ارز در قيمت هاي گروه لبنيات، ميوه هاي تازه و برنج اثر گذار بوده است. بررسي آمارها نشان مي دهد در يک سال منتهي به نيمه تيرماه، کره پاستوريزه ۵/ ۵۲ درصد، برنج وارداتي غيرتايلندي ۴۵ درصد و هندوانه ۳/ ۱۴۸ درصد افزايش قيمت داشته است. از سوي ديگر مقايسه تورم سالانه گروه هاي مورد بررسي در نيمه تيرماه امسال با سال گذشته حاکي از افزايش تورم در چهار گروه غذايي لبنيات، تخم مرغ، ميوه هاي تازه و گوشت قرمز است. در حالي که در گروه حبوبات تورم سالانه در نيمه تيرماه سال جاري ۲/ ۱ درصد و در نيمه تيرماه سال گذشته ۵/ ۲۳ درصد بوده است.
    بانک مرکزي گزارش هفتگي متوسط قيمت خرده فروشي برخي مواد خوراکي در هفته منتهي به ۱۵ تيرماه سال جاري را منتشر کرد. براساس اين گزارش در يک هفته مورد بررسي از ميان ۱۱ گروه لبنيات، تخم مرغ، برنج، حبوب، ميوه هاي تازه، سبزي هاي تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قند و شکر، چاي و روغن نباتي، دو گروه تورم منفي و ۹ گروه تورم مثبت داشته اند. بررسي ها نشان مي دهد از ميان ۹ گروهي که تورم مثبت هفتگي ثبت کرده اند، تنها دو گروه سبزي هاي تازه و قند و شکر افزايش قيمت بالاي يک درصد داشته اند. آمارها نشان مي دهد که گروه سبزي هاي تازه با تورم هفتگي ۸/ ۴ درصد بيشترين افزايش قيمت را در ميان ۱۱ گروه به خود اختصاص داده است. در اين گروه قيمت لوبيا سبز منفي ۷/ ۷ درصد و قيمت ساير اقلام گروه بين ۵/ ۰ تا ۴/ ۱۶ درصد تغيير داشته است. بيشترين تورم هفتگي در گروه سبزي هاي تازه به گوجه فرنگي اختصاص داشته که هر کيلوي آن به طور ميانگين به قيمت ۳۴۵۰ تومان به فروش رسيده است. کمترين افزايش قيمت نيز به سبزي هاي برگي تعلق داشته که در هفته مورد بررسي هر کيلوي آن به قيمت ۳۱۰۰ تومان عرضه شده است.
    در گروه قند و شکر نيز هر کيلو قند به قيمت ۴هزار تومان رسيده که به نسبت هفته قبل ۲ درصد افزايش قيمت داشته است. هر کيلو شکر نيز به طور متوسط به قيمت ۳۵۰۰ تومان عرضه شده که تورم هفتگي ۸/ ۰ درصد را ثبت کرده است. تورم هفتگي گروه قند و شکر ۵/ ۱ درصد بوده است.
    گزارش خرده فروشي بانک مرکزي نشان مي دهد که از ميان ۱۱ گروه مواد خوراکي، دو گروه تورم هفتگي منفي را ثبت کرده اند. براساس اين گزارش تخم مرغ به نسبت هفته گذشته ۸/ ۱ درصد کاهش قيمت و ميوه هاي تازه ۵/ ۱ درصد کاهش قيمت داشته اند. اين گزارش نشان مي دهد که هر شانه ۲ کيلوگرمي تخم مرغ در تهران به طور ميانگين به قيمت ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش رسيده است که به نسبت هفته قبلش ۲۷۰ تومان کاهش قيمت را نشان مي دهد. علاوه براين، در گروه ميوه هاي تازه، انگور، طالبي و موز تورم منفي هفتگي و ساير اقلام گروه تورم مثبت بين ۷/ ۱ درصد تا ۳/ ۷ درصد را ثبت کرده اند. براساس اين گزارش هر کيلو انگور به قيمت ۹۳۰۰ تومان عرضه شده که تورم هفتگي منفي ۱/ ۲۰ درصد داشته است. از سوي ديگر، هر کيلو طالبي به طور ميانگين به قيمت ۳۶۰۰ تومان به فروش رسيده که ۴/ ۲ درصد کاهش قيمت داشته است. موز نيز تورم هفتگي منفي ۳ درصد را ثبت کرده است. اين در حالي است که خربزه تورم مثبت ۳/ ۷ درصد و سيب گلاب تورم هفتگي مثبت ۴/ ۶ درصد داشته است.
    
    چهار گروه پر تورم
    آمارهاي گزارش خرده فروشي بانک مرکزي نشان مي دهد که در يک سال منتهي به ۱۵ تيرماه سال جاري، از ميان ۱۱ گروه خوراکي مورد بررسي، تنها يک گروه گوشت مرغ تورم نقطه به نقطه منفي ۱/ ۳ درصد داشته و ۱۰ گروه ديگر تورم نقطه به نقطه مثبت داشته اند که همگي بالاي يک درصد بوده است. بررسي آمارها نشان مي دهد که گروه ميوه هاي تازه با افزايش قيمت ۳/ ۵۲ درصد بيشترين تورم سالانه را به خود اختصاص داده است در حالي که گروه حبوبات در مقابل افزايش مقاومت داشته و با ۲/ ۱ درصد کمترين افزايش را ثبت کرده است. در اين گروه لوبيا سفيد بيشترين افزايش و عدس بيشترين کاهش تورم را داشته اند.
    مقايسه آمار هاي آخرين گزارش رسمي بانک مرکزي در سال جاري و گزارش منتشر شده در مدت مشابه سال گذشته نشان مي دهد که در چهار گروه خوراکي تورم نقطه به نقطه امسال از سال گذشته بيشتر بوده است. گروه هايي مانند لبنيات، تخم مرغ، ميوه هاي تازه و گوشت قرمز چهارگروهي هستند که تورم سالانه آنها در مقايسه با نيمه تيرماه سال ۹۶ افزايش داشته است. بررسي ها نشان مي دهد که تورم نقطه به نقطه در گروه لبنيات در نيمه تيرماه سال جاري مثبت ۵/ ۱۲ درصد بوده است. اين در حالي است که در مدت مشابه سال گذشته تورم نقطه به نقطه اين گروه مثبت ۵/ ۷ درصد بوده است. بررسي جزئي تر نشان مي دهد که در گروه لبنيات کره پاستوريزه با تورم سالانه ۵/ ۵۲ بيشترين افزايش قيمت را در يک سال منتهي به ۱۵ تير سال جاري داشته است. اين در حالي است که ليست منتشر شده بانک مرکزي نشان مي دهد ۱۶ شرکت واردکننده با ارز ۴۲۰۰ توماني کره وارد کرده اند.
     علاوه براين در گروه تخم مرغ نيز تورم سالانه اين گروه در مدت مورد بررسي سال جاري مثبت ۱/ ۴۷ درصد بوده در حالي که در مدت مشابه سال گذشته ۹/ ۲۴ درصد گزارش شده بود. قيمت تخم مرغ در زمستان سال گذشته افزايش قابل توجهي داشت به طوري که واردات اين کالاي پرمصرف نيز تعادل قيمتي را به اين گروه بازنگردانده است.
    در گروه ميوه هاي تازه نيز تورم سالانه در ۱۵تيرماه سال جاري مثبت ۳/ ۵۲ درصد بوده، در حالي که در مدت مشابه سال ۹۶، منفي ۱/ ۳ درصد گزارش شده بود. بررسي آمار ها نشان مي دهد که بيشترين افزايش تورم در گروه ميوه هاي تازه بوده است که از منفي ۱/ ۳ درصد به مثبت ۳/ ۵۲ درصد رسيده است. صاحب نظران در بازار ميوه و تره بار کم آبي و افزايش قيمت ارز را دو علت اساسي افزايش چشمگير قيمت ميوه هاي تابستاني بيان کرده اند. براساس گزارش بانک مرکزي هر کيلو موز به طور ميانگين به قيمت ۶۴۰۰ تومان به فروش رسيده که تورم نقطه به نقطه مثبت ۷/ ۴۷ درصدي را ثبت کرده است. قيمت ميوه هايي مانند موز، انبه، نارگيل و آناناس به دليل وارداتي بودن به نوسانات نرخ ارز وابسته هستند. از سوي ديگر هر کيلو هندوانه نيز در هفته منتهي به نيمه تيرماه به قيمت ۲۴۰۰ تومان به فروش رسيده که تورم نقطه به نقطه ۱۴۸ درصدي را ثبت کرده است. کاهش عرضه هندوانه و توزيع نامناسب آن از علت هاي افزايش قيمت اين ميوه تابستاني بوده است.
    گوشت قرمز نيز چهارمين گروه است که تورم نقطه به نقطه نيمه تيرماه امسال آن از مدت مشابه سال گذشته بيشتر بوده است. در اين گروه تورم سالانه سال جاري مثبت ۹/ ۲۳ درصد بوده و حدود ۳ واحد درصد به نسبت مدت مشابه سال گذشته خود افزايش داشته است. به نظر مي رسد رفتار تورمي گوشت قرمز با سال گذشته تفاوت چنداني نداشته است. براساس گزارش بانک مرکزي هر کيلو گوشت گوسفند با استخوان به طور ميانگين به قيمت ۵۶ هزار و ۴۰۰ تومان و هر کيلو گوشت گوساله بدون استخوان به طور ميانگين به قيمت ۴۶ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش رسيده است که به ترتيب تورم سالانه ۳/ ۲۴ درصد و ۵/ ۲۲ درصد را داشته اند.
    
    
کارنامه خوراکي ها در نيمه تيرماه بررسي گزارش بانک مرکزي نشان مي دهد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 6 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي نوين در رياضي (علوم پايه سابق)
متن مطالب شماره 18، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است