|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/4/20: ظرفيت هاي حج در صدور انقلاب
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9476
چهار شنبه 4 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9259 20/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


يادداشت 
ظرفيت هاي حج در صدور انقلاب


نويسنده: اسماعيل خليلي

يكي از اهداف و شعارهاي اصلي انقلاب اسلامي؛ «صدور انقلاب» است. حج به عنوان بزرگ ترين فريضه الهي و اجتماع مسلمانان ظرفيتي راهبردي است كه مي توان از آن در صدور ارزش هاي انقلاب اسلامي و رسيدن به هدف غايي آن كه ‎ تمدن سازي اسلامي است بهره برد. مقاله پيش رو به دنبال پاسخگويي به اين پرسش است كه چگونه مي توان از ظرفيت حج در صدور انقلاب اسلامي بهره برد؟
    
    ماهيت صدور انقلاب در كلام امام و رهبري
    با پيروزي انقلاب اسلامي ايران در بهمن ماه سال 57 فصل تازه اي در بيداري مسلمانان جهان و تحول و شكوفايي باورهاي ديني ملت هاي جهان آغاز شد. يكي از اهداف و شعارهاي اصلي انقلاب اسلامي؛ «صدور انقلاب» است. بديهي است در منظومه فكري امام و رهبري؛ «انقلاب» به مثابه فرهنگ و ايدئولوژي اسلامي فرض شده است.
    از آنجا كه انقلاب ما يك انقلاب فرهنگي است صدور انقلاب نيزصدور پيام و رسالت انقلاب اسلامي و انتقال ارزش هاي معنوي و الهي به گوش جهانيان است كه اين امر در سايه زور و لشكركشي انجام نمي شود بلكه جهت نيل به اين هدف بايد كليه امكانات و ابزارهاي پيام رساني، محتواي پيام، موقعيت زمان و مكان، نيازهاي مخاطبان در مناطق مختلف دنيا مورد توجه و دقت قرار گيرد. ( سالار، محمد، مقاله «انقلاب اسلامي و صدور ارزش هاي فرهنگي»، ص 23 ) بنابراين هدف از «صدور انقلاب» آنچه در عرف سياسي به كشورهاي مختلف صادر كنيم نيست.
    
    چيستي تئوري « صدور انقلاب»
    صدور انقلاب اسلامي از لحظه ورود حضرت امام (ره) به پاريس و اوج گيري نهضت مقدس مردم ايران در كانون توجهات جامعه جهاني قرار گرفت و اولين پرسش ها در اين باب، توسط نهادهاي سياسي غرب و قبل از پيروزي انقلاب اسلامي مطرح گرديد.»( دولت آبادي، فيروز، مقاله «صدور انقلاب تمنا و تقابلي از درون و بيرون»، ص 35)
    در منظومه فكري امام و رهبري، صدور انقلاب يك راهبرد ديني-ملي است بدين معنا كه نقشه راه جهانشمولي اسلامي و زمينه سازي تحقق جهاني آن است.
    از آنجايي كه ماهيت مكتب اسلام، جهاني است و منحصر به يك ملت، نژاد و سرزمين خاص نمي باشد لذا انقلاب اسلامي نيز كه برخاسته از دين جهان شمول اسلام است؛ آرمان هايي دارد كه تنها محدود به يك منطقه جغرافيايي نيست ؛ همچنين؛ انقلاب اسلامي يك فرآيندي است كه دائم در حال صيرورت است و اين سير تا تشكيل تمدن اسلامي، ادامه دارد. از اين رو مي توان پيروزي انقلاب را گام اول در فرآيند تمدن سازي اسلامي به شمار آورد؛ بديهي است براي رسيدن به اين هدف مهم صدور انقلاب ضرورتي انكار ناپذير است.
    اصلي ترين روش صدور ارزش هاي انقلاب نيز روش تبليغ ايجابي-سلبي است. در اين روش از طريق ايجابي تلاش مي شود تا ذهن و عمل مخاطبان را در جهت خاصي هدايت شود و به لحاظ سلبي نيز به دنبال مقابله با تبليغات منفي دشمنان عليه اسلام راستين هستيم. در اين راستا اجتماعات مختلف با حضور اقشار مردمي و انديشمندان مي تواند نقش موثري در صدور انقلاب داشته باشند. در هر دو شيوه؛ حج اسلامي داراي پتانسيل بسيار مناسبي براي تبليغ ارزش هاي انقلاب اسلامي است.
    مبادلات علمي و نظري ؛ اعزام دانشجو و مبلغ در ايام حج يا استفاده از ابزارهاي اقتصادي حمايت اقتصادي از جريان هاي همسو و جنبش هاي آزادي بخش و اسلامي در اين راهبرد كارگشاست.
    
    ظرفيت هاي حج در « صدور انقلاب »
    اسلام از آن جهت كه دين جهانشمول است و همواره دو اصل زوال ناپذير «همگاني» و «هميشگي» بودن را گوشزد مي كند بايد برنامه هاي آن هم جهاني بوده و نمودار زنده اي از كليت و دوام باشد، حج از شاخص ترين برنامه هاي جهاني اسلام است(جوادي آملي،1376؛19)
    به طور كلي مي توان گفت اين كنگره عظيم اسلامي از موضوعات راهبردي اما مغفول در نظام جمهوري اسلامي و تمدن اسلامي است كه در ساختن پنج مرحله‎ تمدن سازي كه مقام معظم رهبري ترسيم كرده اند؛ نقش كليدي دارد.
     اين فريضه الهي به دليل اهميت و تاثيرگذاري بالاي آن همواره از سوي دشمنان اسلام به سمت سطحي گرايي كشانده شده است، اما با ظهور انقلاب اسلامي امام(ره) حجّ را با همه ابعاد سياسي و اجتماعي آن تفسير كردند.
    بنابر اين حج در منظومه فكري امام و رهبري و در عرصه هاي مختلف سياسي، اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و... داراي ظرفيت هاي بالقوه عظيمي است كه در ادامه به برخي از آنها اشاره مي گردد:
    
    تحكيم وحدت ميان مسلمانان
    امروزه منازعات جهان، رو به افزايش نهاده و هر روز بر ميزان قربانيان اختلافات داخلي، منطقه اي و بين المللي افزوده مي گردد . اين منازعات در ميان امت مسلمين به دليل تفرقه افكني هاي غرب و دشمني هاي وهابيت رو به تزايد است. پس از پيروزي انقلاب اسلامي در ايران و گسترش فكر آن در سراسر آفاق اسلامي، يكي از ترفندهاي استكبار در مقابله با اين موج همه گير اسلامي اين بوده است كه از سويي انقلاب اسلامي ايران را يك حركت شيعي به معناي فرقه اي آن و نه اسلامي به معناي عام معرفي كرده و از سوي ديگر، در ايجاد نفاق و نقار ميان شيعه و سني سعي بليغ كنند. (پيام مقام معظم رهبري به حجاج، 26/3/70)
    لذا اين كنگره عظيم اسلامي ظرفيت قابل توجهي در طرح موضوع «وحدت اسلامي ميان ملت هاي مسلمان» دارد. بديهي است طرح موضوع وحدت ميان مسلمانان به معناي عقب نشيني شيعه و سني از اعتقادات خود نيست بلكه توجه به مشتركاتي كه ميان همه مذاهب و فرقه هاي اسلامي وجود دارد و مي تواند همه مسلمانان جهان را در صف واحد قرار دهد. در اين راستا تاكيد بر استوارترين محورهاي وحدت و برادري يعني قرآن كريم و سيره نبوي گام مهمي در جهت تقريب مذاهب به شمار مي آيد.
    تاكيد بر منافع مشترك مسلمانان مسئله بعدي تاكيد بر منافع مشترك مسلمانان جهان است كه بر اين اساس مي توانند به اتحاد و همدلي بيشتري برسند. در اين راستا مي توان با برگزاري كرسي هاي مباحثه ميان نخبگان و علماي كشورهاي مختلف در ايام حج و يا تهيه بروشور و توزيع آنها در ميان كاروان كشورهاي مختلف بر منافع مشترك كشورهاي اسلامي تاكيد كرد. قطعا تبادل نظر و تفاهم در خصوص مسائل مسلمين و تبادل آرا در حلّ مشكلات به همدلي و نزديكي دولت ها و ملت هاي مسلمان مي انجامد.
    يادداشت: ظرفيت هاي حج در صدور انقلاب
    


 روزنامه رسالت، شماره 9259 به تاريخ 20/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار
    آثار ديگري از "اسماعيل خليلي"

  پاسخ به ادله مخالفان شركت در مراسم حج
اسماعيل خليلي، رسالت 30/5/97
مشاهده متن    
  توصيه اي به حجاج
اسماعيل خليلي، رسالت 10/5/97
مشاهده متن    
  حج و ظرفيت خود سازي
اسماعيل خليلي، رسالت 7/5/97
مشاهده متن    
  حج از ديدگاه امام خميني (ره)
اسماعيل خليلي، رسالت 26/4/97
مشاهده متن    
  ظرفيت هاي حج در صدور انقلاب
اسماعيل خليلي، رسالت 21/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيوست
متن مطالب شماره 66، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است