|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/4/20: دست دولت در جيب سهامداران عدالت چه مي كند؟
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9477
پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9259 20/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


يادداشت 
دست دولت در جيب سهامداران عدالت چه مي كند؟


نويسنده: غلامرضا انبارلويي

اداره امور سهام عدالت در دست كيست؟ دولت به ماهو سازمان خصوصي سازي؟ شركت هاي تعاوني سهام عدالت شهرستاني؟ شركت هاي سرمايه گذاري سهام عدالت استاني؟ كداميك؟ سهام با ارزش 60 شركت سرمايه پذير عدالت كه از 20 تا 40 درصد سهامشان متعلق به بيش از 50 ميليون نفر از اقشار عمدتا متوسط و زير متوسط دهك هاي درآمدي هستند توسط چه كساني اداره مي شوند؟
    مگر سهام عدالت از سرجمع سهم و سهام دولت در 60 شركت به مردم واگذار نشده است؟پس چرا و چگونه است كه سازمان خصوصي سازي همچنان عنان اختيار اداره امور اين سهام را در دست خود گرفته است و رها نمي كند؟ مگر مقام معظم رهبري در نامه 8 بندي خود به رئيس جمهور وقت اداره امور سهام عدالت را مورد به مورد ساماندهي و سياست گذاري نكرده است؟
    مگر در اجراي اين فرمان حكومتي شركت هاي تعاوني سهام عدالت در بيش از 700 شهر در قالب 30 شركت سرمايه گذاري سهام عدالت استاني تجميع و تمركز نيافتند؟ مگر سازمان خصوصي سازي با عقد قرارداد با اين شركت هاي استاني اداره امور اصل و فرع سهام عدالت را به آنها واگذار نكرده است؟
    مگر سياست دولت كوچك سازي تشكيلات و واگذاري امور مردم به مردم نيست؟ پس چرا همچنان خود را متولي اصل و فرع سرمايه 50 ميليون نفر سهامدار عدالت تلقي مي كند و براي آنها به انواع مختلف تعيين تكليف و در امورشان مداخله مي كند؟
    و هيچ پايبندي به قرارداد سازمان خصوصي سازي با 30 شركت استاني سرمايه گذاري سهام عدالت ندارد؟ در اثر اين دخالت ها نه تنها سود تقويمي اين سهام براي سهامداران مسجل نيست و تسجيلي كه در قانون محاسبات به عنوان بدهي 60 شركت سرمايه پذير عدالت به 50 ميليون نفر سهامداران مشخص نيست بلكه اصل سرمايه يك ميليون توماني ميليون ها نفر از سهامداران به نصف هم كاهش و همين نصف هم با ضر ب الاجل تعيين شده توسط سازمان تا آخر اين ماه براي كساني كه شماره شباي خود را به سازمان اعلام نكرده اند در حال از بين رفتن به بهانه انصراف تلقي شدن است. آيا اين است آن احترامي كه قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران براي مالكيت خصوصي قائل شده است؟ به نظر مي رسد در سايه سكوت مراجع نظارتي حقوق مكتسبه سهامداران عدالت به اشكال مختلف در حال ضايع شدن است. آخرين نمونه از اين تضييع به شرح مراتب زير است:
    1- هيئت وزيران در جلسه 30/3/1397 به پيشنهاد شماره 56612 مورخ 28/3/1397 وزارت امور اقتصادي و دارايي و به استناد اصل يكصد و سي و هشتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران تصويب كرد :
    مبلغ دويست و پنجاه ميليارد (000/000/000/250) ريال از منابع برداشت از سود شركت هاي سرمايه پذير طرح توزيع سهام عدالت بابت سال مالي 1394 و قبل از آن به حساب خزانه واريز شده و مي شود براي جبران خدمات كاركنان شركت هاي تعاوني شهرستاني سهام عدالت موضوع ماده 35 قانون اجراي سياست هاي كلي اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسي - مصوب 1387 - بابت دوره 1394 لغايت 1396 به عنوان هزينه هاي ساماندهي طرح مزبور در اختيار سازمان خصوصي سازي قرار مي گيرد تا از محل منابع مذكور خدمات انجام شده كاركنان ياد شده جبران شود.
    جبران خدمات مذكور به منزله تسويه حساب كامل با كاركنان شركت هاي تعاوني شهرستاني سهام عدالت بابت امور ارجاعي به اين تعاوني ها محسوب شده و با توجه به توقف ارجاع خدمات از سوي دولت به تعاوني هاي موصوف ادامه اجراي طرح در چارچوب سامانه هاي الكترونيكي خدمات رساني صورت خواهد پذيرفت.(1)
    2- موضوع مصوبه عبارت است از سود سهام عدالت كه صاحب آن نه دولت نه سازمان خصوصي سازي بلكه مردم سهامداري است كه اداره اصل و فرع و تبديل به احسن كردن آن را در قالب شركت هاي تعاوني شهرستاني به شركت هاي سرمايه گذاري استاني به موجب فرمان 8 بندي مقام معظم رهبري واگذار كرده اند. و حكم مصوبه پرداخت 25 ميليارد تومان از اين سود توسط سازمان خصوصي سازي بدون اذن صاحبان سهام است.
    3- به اجازه چه كسي اين برداشت انجام مي شود؟ به موجب مصوبه دولت! مگر دولت مي تواند بدون اذن مجلس وجهي را كه به خزانه واريز شده بردارد؟مگر دولت مي تواند وجهي را كه قرار است در آينده به خزانه واريز شود بدون اذن مجلس، بدون پيش بيني اعتبار در بودجه برداشت كند و بدون برآورد هزينه در قالب اعتبار، خودسرانه هزينه كند؟ قانون و مقررات موضوعه مي گويد نه، نمي تواند، اما مصوبه مي گويد مي تواند.
    4- سواي اين تصميم نادرست مربوط به برداشت وجه از خزانه آن هم از جيب سهامداران عدالت موضوع مهمتر تسويه حساب دولت با كاركنان شركت هاي تعاوني سهام عدالت است.
    5- مگر كاركنان شركت هاي تعاوني سهام عدالت را دولت استخدام كرده است؟ دولت در چه سالي آنها را با كدام مجوز قانوني استخدام كرده؟ كه اينك براي تسويه تعهدات استخدامي خود دست در جيب سهامداران عدالت نموده تا از طريق برداشت وجه از خزانه با آنها تسويه حساب كند؟
    6- كاركنان شركت هاي تعاوني سهام عدالت با هر قانوني كه استخدام شده اند از طريق همان قانون هم مي بايستي از شركت منفك شوند. اصلا چه كسي گفته كه اينها بايد از كار بركنار شوند كه دولت درصدد تسويه حساب با آنهاست؟
    7- شركت هاي تعاوني شهرستان سهام عدالت زيرمجموعه شركت هاي سرمايه گذاري 30 گانه استاني هستند با وجود اين شركت ها كه نياز يا عدم نياز به كاركنان تعاوني شهرستان از وظايف و اختيارات آنهاست، دولت يا سازمان خصوصي سازي اين وسط چه كاره است؟
    8- ختم كلام. تاكنون چند ميليارد تومان طي چند مصوبه مشابه مصوبه فوق از سود سهام عدالت بدون اذن صاحبان سهام عدالت يا كارگزاران آنها در شركت تعاوني شهرستان و شركت سرمايه گذاري سهام عدالت استاني از حسابشان برداشت شده و مباني قانوني ا ين برداشت ها چيست؟
    
    پي نوشت :
    (1)- تصويب نامه شماره 40113 مورخ 3/4/97
يادداشت: دست دولت در جيب سهامداران عدالت چه مي كند؟
    


 روزنامه رسالت، شماره 9259 به تاريخ 20/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار
    آثار ديگري از "غلامرضا انبارلويي"

  دريافت وجوه خلاف قانون از مردم در مخابرات
غلامرضا انبارلويي، رسالت 26/6/97
مشاهده متن    
  نقدي بر يك جوابيه
غلامرضا انبارلويي، رسالت 25/6/97
مشاهده متن    
  حد يقف كاهش ارزش پول ملي كجاست؟
غلامرضا انبارلويي، رسالت 24/6/97
مشاهده متن    
  قبح تغيير كاربري ها چگونه مي ريزد؟!
غلامرضا انبارلويي، رسالت 22/6/97
مشاهده متن    
  مستثني از قانون؟!
غلامرضا انبارلويي، رسالت 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه حكمت اسلامي
متن مطالب شماره 18 (پياپي 503)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است