|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


خبرتحريم ايران خروج سرمايه توتال از درياي شمال را با مانع مواجه کرد
    تسنيم : شرکت توتال فرانسه قصد دارد دارايي هاي نفتي و گازي خود در درياي شمال را به فروش برساند اما در اين زمينه با مانعي به نام تحريم هاي آمريکا عليه ايران مواجه شده است.
    به گزارش رويترز، چهار منبع بانکي و صنعتي گفتند، شرکت توتال فرانسه قصد دارد يک سوم از سهام خود در ميدان گازي لاگان تورمور را به همراه ديگر دارايي هاي نفتي و گازي خود در درياي شمال، متعلق به انگليس، به فروش برساند. ارزش اين دارايي ها به ۵/ ۱ ميليارد دلار مي رسد. به گفته منابع آگاه، اين خروج سرمايه شامل فروش سهام تعدادي از ميادين کوچک تر خواهد بود که توتال در سال ۲۰۱۷ در قراردادي ۹۵/ ۴ ميليارد دلاري از بخش نفت و گاز شرکت اي پي مولر-مرسک خريده بود. اين قرارداد در ماه مارس تکميل شده بود. اين ميادين عبارتند از: ميدان گلدن ايگل که ۳۲ درصد سهام آن متعلق به توتال است، ميدان دومبارتون (۳۰ درصد)، ميدان بروس (۴۳ درصد) و ميدان کيت (۲۵ درصد).
    اما به نظر مي رسد تلاش توتال براي فروش سهام خود در ميادين بروس و کيت با پيچيدگي هايي مواجه خواهد بود.شرکت انگليسي سريکا انرژي، که سال گذشته توافق کرده بود سهام شرکت توتال در ميادين بروس، کيت و ميدان رام در مجاورت اين ميادين را خريداري کند، به دنبال گرفتن معافيت از دولت آمريکاست تا بتواند در ميدان رام که ۵۰ درصد از سهام آن متعلق به شرکت ملي نفت ايران است فعاليت کند. اين در حالي است که واشنگتن خود را براي وضع تحريم هاي جديد عليه ايران آماده مي کند. به گفته منابع آگاه، در صورتي که شرکت سريکا انرژي نتواند از دولت آمريکا معافيت لازم را کسب کند و فعاليت در ميدان رام تعطيل شود، ميادين بروس و کيت ارزش چنداني نخواهند داشت.
    
    
     متحدان آمريکا، تشنه نفت ايران
    ايرنا : خبرگزاري بلومبرگ اعلام کرد، متحدان آمريکا، حتي الان، قبل از پايان مهلت تعيين شده دونالد ترامپ براي توقف خريد نفت از ايران، تشنه نفت اين کشور هستند.
    اين خبرگزاري آمريکايي با اشاره به تاريخ ۴ نوامبر، مهلت تعيين شده از سوي آمريکا براي توقف خريد نفت ايران از سوي مشتريان و همراهي با تحريم هاي احيا شده عليه اين کشور، به نقل از افراد آگاه نوشت، چنانچه ژاپن موفق به دريافت معافيت تحريمي آمريکا نشود، محموله هاي نفتي بارگيري شده براي سپتامبر، آخرين محموله عازم اين کشور آسيايي است. مشکلات اساسي هم پيمانان آمريکا در اين بازي اين است که از يکسو مي خواهند از موضع آمريکا به عنوان هم پيمان اصلي تبعيت کنند و از سوي ديگر ايران را به عنوان منبع تامين انرژي قديمي خود مي بينند. کيونگ در اين باره به بلومبرگ گفت: «مشکل اينجاست که ژاپن بين امنيت نفتي صنايع خود و پيروي از آمريکا گير افتاده چون ايران منبع قديمي و هم پيمان نفتي خوبي بوده است و کره جنوبي نيز نفت موردنيازش را به آساني در بازار پيدا نخواهد کرد. همچنين با توجه به بيمه نفتکش ها، مسائل مربوط به اجاره کشتي و خريداراني که از خريد ميعانات گازي ايران اجتناب مي کنند، کره جنوبي نيز با محموله هاي بارگيري شده براي ژوئيه با مشکلاتي مواجه است. يک پالايشگاه تايواني نيز به توقف خريد از ايران مي انديشد. متحدان آمريکا مانند کره جنوبي و ژاپن در حال دست و پنجه نرم کردن با نحوه ادامه روابط خود با آمريکا، بدون نابود کردن رابطه انرژي خود با ايران به عنوان عرضه کننده ديرينه نفت خام به آنها، هستند. کيم جائه کيونگ، پژوهشگر موسسه اقتصاد انرژي در کره جنوبي در اين رابطه گفت: اجبار به گوش کردن به آمريکا، ما را در شرايط دشواري قرار داده است. از طرفي، ايران عرضه کننده مهم نفت خام و ميعانات ماست واز طرفي ما با دولت ترامپ سر وکار داريم و غيرقابل پيش بيني بودن آن مايه نگراني پالايشگاه ها و شرکت هاي پتروشيمي در آسيا شده و مشخص است توقف خريد از ايران قبل از مهلت اعلام شده از سوي ترامپ به آنها آسيب مي زند.
    بر اساس اين گزارش، ژاپن، سومين خريدار بزرگ نفت ايران است و در ۶ ماه نخست امسال، روزانه ۱۴۰ هزار بشکه نفت، ۳۲ درصد بيشتر از ۲۰۱۵، از اين کشور وارد کرده است. کره جنوبي در ۶ ماهه نخست امسال، واردات نفت از ايران را ۳۰ درصد کاهش داد و به ۸۱ هزار بشکه در روز رساند. تايوان، امسال خريد نفت از ايران را تا ۱۱ هزار بشکه در روز افزايش داد. تصميم هند و چين درباره ميزان واردات نفت از ايران احتمالا تاثير بيشتري بر بازار نفت خواهد داشت. هند و چين، در مجموع، روزانه حدود ۴/ ۱ ميليون بشکه نفت از ايران مي خرند. چين که به تازگي درگير مناقشه تجاري با آمريکا شده است، تا کنون اعلام نکرده است که آيا به مطالبات آمريکا در زمينه خريد نفت خام از ايران تن خواهد داد يا خير.
    هند علائم و نشانه هاي دوپهلو و مبهمي از خود نشان داده است و در حالي که مي گويد، تصميم دارد معافيت هاي تحريمي دريافت کند، به مکانيزم هاي پرداخت جايگزيني مي انديشد که امکان ادامه خريد نفت ايران را برايش فراهم کند.دولت ترامپ که شريان حياتي ايران، سومين توليد کننده بزرگ سازمان کشورهاي صادر کننده نفت(اوپک) را هدف قرار داده است، خريداران نفت ايران را براي توقف خريد طلاي سياه از تهران به شدت تحت فشار گذاشته است.
    
    
     توليد نفت شرکت هاي روس از ۲۰۲۰ در پي تحريم ها کاهش مي يابد
    شانا : يک موسسه رتبه بندي اعلام کرد که تحريم هاي ضد شرکت هاي نفتي روسيه سبب مي شود توليد نفت اين کشور از سال ۲۰۲۰ ميلادي رو به کاهش بگذارد.
    به گزارش خبرگزاري تاس از مسکو، موسسه آکرا اعلام کرد: پس از آغاز تحريم هاي ضد شرکت هاي نفتي روسيه در سال هاي ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ ميلادي، برخي پروژه هاي بلندمدت براي توسعه ميدان هاي نفتي جديد منتفي شدند. بر اساس گزارش ياد شده، ميدان هاي نفتي که عمليات خود را پس از سال ۲۰۱۳ ميلادي آغاز کردند، مي توانند تا سال هاي ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ ميلادي سبب رشد توليد نفت روسيه شوند، اما در سال ۲۰۲۰ ميلادي، توسعه ميدان هاي قديمي به فناوري و سرمايه گذاري بيشتر نياز دارد و اين مساله نيز مستلزم هزينه هاي چشمگير است. با اين همه، تحريم هاي ضد روسيه جلوي ورود فناوري و سرمايه مورد نياز را خواهد گرفت.از سوي ديگر، کارشناسان موسسه آکرا اعلام کردند محدوديت صادرات انواع گوناگون تجهيزات به روسيه، انگيزه براي توليد دستگاه هاي داخلي و تجهيزات نفت و گاز را در روسيه بيشتر کرده است.
    
    
     ورود نسل جديد کارتخوان هاي سوخت
    شانا : نسل جديد کارتخوان هاي عرضه سوخت با هدف استفاده از کارت سوخت خودروها، تسهيل در پرداخت هزينه از سوي مشتريان و کاهش هزينه هاي دولت رونمايي شد.
    نسل جديد کارتخوان هاي عرضه سوخت، بعدازظهر ديروز با حضور سيدمحمدرضا موسوي خواه، مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران در جايگاه سوخت آزادي رونمايي شد. اين کارتخوان هاي جديد قابليت پرداخت آني هزينه سوخت از طريق کارت هاي بانکي عضو شبکه شتاب بدون دخالت نيروي انساني را دارند، همچنين از طريق تلفن هاي همراه نيز مي توان در لحظه اقدام به پرداخت برخط (آنلاين) هزينه سوخت کرد. با بهره برداري از نسل جديد کارتخوان هاي عرضه سوخت، همه نازل ها در سراسر کشور به سامانه دريافت سوخت و پرداخت وجه به صورت همزمان مجهز مي شوند تا شهروندان با استفاده از کارت هاي بانکي يا از طريق موبايل، پرداخت هاي خود را انجام دهند.
    به گزارش شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي، فناوري ايجاد شده روي کارتخوان هاي جديد، قابليت توزيع سوخت و انجام عمليات بانکي را دارد و به زودي همه نازل ها به سامانه دريافت سوخت و پرداخت همزمان مجهز مي شوند. با تجهيز نازل ها، دريافت کنندگان سوخت مي توانند با وارد کردن کارت هاي بانکي خود يا از طريق تلفن همراه پرداخت وجه سوخت را انجام دهند. با بهره برداري از نسل جديد کارتخوان ها، هزينه هاي تامين، نگهداشت و پشتيباني از طريق شبکه بانکي کشور و بخش خصوصي از دوش دولت حذف خواهد شد. دخالت نکردن نيروي انساني و کاربران در ميزان سوخت دريافتي و پرداخت هزينه سوخت و همچنين کاهش قابل ملاحظه زمان سوخت گيري از ديگر مزاياي کارتخوان هاي جديد است. در نسل جديد کارتخوان ها از فناوري روزآمد استفاده شده است تا با ارائه خدمات مطلوب تر، عمليات سوخت گيري تسهيل شود و استفاده از کارت سوخت شخصي اهميت بيشتري پيدا کند.
    
    
     درآمدهاي نفت عراق از ۴۰ ميليارد دلار گذشت
    ايرنا : جبار اللعيبي، وزير نفت عراق شامگاه دوشنبه اعلام کرد درآمدهاي اين کشور از محل فروش نفت در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۸ ميلادي نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۳ ميليارد دلار افزايش يافت و به بيش از ۴۰ ميليارد دلار رسيد.
    به گزارش تارنماي وزارت نفت عراق، اللعيبي تاکيد کرد: مجموعه درآمدهاي حاصل در نيمه نخست سال جاري ميلادي به ۴۰ ميليارد و ۳۴۵ ميليون و ۲۳۵ هزار دلار رسيده است، در حالي که اين ميزان در مدت مشابه سال ۲۰۱۷ تنها ۲۷ ميليارد و ۶۴۲ ميليون و ۲۹ هزار دلار بود. وزير نفت عراق تصريح کرد: صادرات نفت ما در سال جاري ميلادي نيز جهش قابل توجهي يافت، به گونه اي که اين رقم امسال به ۶۲۵ ميليون و ۱۹۳ هزار و ۷۴۹ بشکه رسيد درحالي که اين رقم در ۶ ماهه سال گذشته، ۵۹۲ ميليون و ۴۳۹ هزار و ۱۶۳ بشکه بود. پس از يک دوره رکود در توليد نفت عراق که در ميان سال هاي ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ و زمان اوج حضور تروريست هاي داعش در اين کشور روي داد، توليد و صادرات نفت آن به شدت کاهش چشمگيري يافت، اما پس از ۱۸ آذر ماه ۹۶ پايان جنگ با تروريست ها، بغداد در صدد جبران توليد اين ماده سوختي برآمد و توليد نفت خود را در سال ۲۰۱۶ به ۴ ميليون و ۵۰۰هزار بشکه در روز رساندند.در همين راستا، پيش بيني هاي آژانس بين المللي انرژي نشان از آن دارد که ميزان نفت توليد شده در عراق تا ۲ سال آينده به روزانه ۶ ميليون بشکه برسد. اين سازمان همچنين پيش بيني کرد، ميزان توليد طلاي سياه در سال ۲۰۳۵ ميلادي در عراق به ۸ ميليون و ۳۰۰هزار بشکه افزايش يابد.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Economic Review
شماره 56
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است