|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: سايه روشن حباب در بازار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


سايه روشن حباب در بازار
قيمت هاي محصولات پليمري در بورس كالا هنوز واقعي نيست

نويسنده: محمدحسين بابالو


    
    دنياي اقتصاد : تداوم رقابت براي خريد پليمرها در بورس کالا به يک روال مرسوم بدل شده؛ اگرچه قيمت ها در بازار آزاد هم مخالف با اين شرايط تمايل چنداني به رشد نرخ نداشته و جهت گيري کاهشي را همراه با چند جرقه رشد نرخ برگزيده است. اين وضعيت اگرچه با فرض مديريت بازار مي تواند دستاوردهاي بزرگي را براي توليد در صنايع تکميلي به همراه داشته باشد ولي تهديدهايي جدي نيز در برابر اين بازار به چشم مي خورد. قيمت هاي بالاي فعلي در بازار آزاد را مي توان مهم ترين تهديد براي وضعيت توليد به شمار آورد، اگرچه اختلاف قيمتي بين بورس و بازار را بايد دليل اصلي وضع دشوار فعلي دانست.
    شايد اختلاف نرخ بين قيمت تمام شده در بورس کالا و بازار آزاد را بتوان حباب قيمت پليمرها نام نهاد و تا زماني که اين حباب قيمتي پابرجاست بازار به تعادل دست پيدا نمي کند. روند عمومي قيمت ها در بازار آزاد محصولات پتروشيمي چندان متعادل نيست اگرچه هنوز هم ميل به افت قيمت ها در اين بازار ديده مي شود. اين شرايط به معني آن است که سيگنال هاي اصلي تاثيرگذار بر اين بازار آنگونه که بايد و شايد عمل نکرده است. الزامي شدن صادرات تنها از طريق شرکت هاي توليدي و نماينده آنها، کاهش نسبي قيمت دلار در بازار آزاد و کشورهاي منطقه، افزايش گام به گام حجم معاملات در بورس کالا و کاهش التهاب قيمتي و آرام گرفتن غول نقدينگي در حاشيه بازار مواردي بود که انتظار افت قيمت ها را برجسته ساخت، البته بازار منتظر تداوم کاهش نرخ بود. در کنار آن شاهد هستيم که بازار آزاد براي برخي از گريدهاي محدود هنوز هم جرقه هاي رشد قيمتي پراکنده ولي مهمي را ثبت مي کند که در نهايت روال عمومي کاهش نرخ در بازار آزاد را با خدشه همراه ساخته است. اين وضعيت را بايد جدي گرفت، زيرا فراگير شدن آن براي اغلب فعالان بازار جذاب و مثبت تلقي نمي شود آن هم در شرايطي که تفاوت نرخ بين بورس و بازار براي اغلب گريدها جدي و برجسته است. اين شرايط به معني جذابيت مجدد واسطه گري و سفته بازي است و البته رونق توليد را با خدشه همراه مي سازد. در صورتي که اين روند باز هم توسعه پيدا کند، شرکت هاي پتروشيمي ناخودآگاه تمايل به افزايش حجم عرضه ها را از دست داده و همچنين توجيه خواهند کرد که مواد اوليه را صادر کنند. البته رصد دقيق رخدادها در حاشيه بازار پليمرها دلايل اين روند قيمتي جديد را شفاف خواهد ساخت.
    در روزهاي اخير برخي گريدهاي محدود در بورس کالا با کاهش حجم معاملات روبه رو شدند، ولي در کل حجم معاملات در هفته هاي اخير در مسير افزايشي قرار داشته است. از سوي ديگر برخي گريدهاي جذاب همچون پلي پروپيلن ها را بايد به صورت مجزا مورد بررسي و ارزيابي قرار دهيم، زيرا ساختار بازار آنها و برخي ديگر از گريدهاي جذاب حالت متفاوتي داشته و دارد. با فرض تمامي اين موارد هنوز هم قيمت مواد اوليه ايراني در کشورهاي منطقه بالاتر از نرخ هاي مورد معامله در کشورمان است و همين نکته باز هم موقعيت بهتري را براي توليدکنندگان داخلي به همراه مي آورد.
    در خلال فعاليت بازار در روزهاي گذشته شواهدي از حجم بالاي خريد در اين بازار مشاهده شد که منطقي به نظر نمي رسيد. برخي اهالي بازار اين معاملات را به مقاصد مرزي دانسته و احتمال صادرات را مطرح کردند. اين در حالي است که صادرات هم اکنون تنها از مسير توليدکننده اصلي محقق مي شود يعني صادرات اين کالاها يا به کمک توليدکننده اصلي صورت گرفته يا شائبه هايي را در بر دارد. توليدکننده اصلي قطعاً تمايل چنداني به اين رويکرد صادراتي از خود نشان نخواهد داد، ولي مي توان در چارچوب فعاليت هاي رسانه اي مسير حرکت محموله ها و شيوه معاملات آنها را رهگيري کرد و در صورت نياز چنين امري محقق خواهد شد. از سوي ديگر شايد بتوان شائبه قاچاق مواد اوليه را مطرح کرد يعني محموله ها در مرز به نام يک کالاي ديگر اظهار شده، سپس صادر مي شود. برآوردهاي ميداني و بررسي ها نشان مي دهد که نمي توان گفت چنين امري غيرممکن است ولي ريسک معاملات را افزايش مي دهد. اين مطلب به معني بالابودن هزينه اجراي اين شيوه صادراتي است و البته مخاطرات خاص خود را هم در بر دارد. اگر بحث سخت گيري هاي صادراتي باز هم ادامه يابد چنانکه محموله ها حتي توسط فعالان بازار رهگيري شده و در شبکه هاي اجتماعي مورد نقد و بررسي قرار گرفته و تا به رسانه ها کشيده شده، ريسک معاملاتي که بيشتر شبيه به قاچاق خواهد بود افزايش مي يابد که يک سيگنال مهم براي حمايت از بازار و توليد داخلي است. اين در حالي است که رهگيري رخدادهاي بازار و دقيق تر ترسيم کردن واقعيت هاي کف بازار شايد هم اکنون بيش از هر زمان ديگري اهميت پيدا کند زيرا همه چيز براي مديريت بازار فراهم بوده و حجم عرضه ها در بورس کالا در يک مسير افزايشي قرار دارد. روزهاي اخير اگرچه فرصت هايي پيش روي توليدکنندگان ايجاد شده ولي تهديد قيمت بالاي مواد اوليه در بازار آزاد و مخصوصاً رقابت جدي در بورس کالا را نمي توان ناديده گرفت که خروجي آن دشواري هاي توليد براي بسياري از واحدهاي صنفي و صنعتي است. اين شرايط يعني تلاقي فرصت و تهديد است که نقش مديريت بازار را برجسته مي سازد که البته رسانه ها نيز در اين خصوص مي توانند نقش آفريني کنند. به عنوان مثال، از تهديدهاي موجود مي توان به حجم تقاضا در بورس کالا در دو هفته اخير اشاره کرد. در دو هفته گذشته حجم تقاضاي پليمرها در بورس کالا ۴۵۲ و ۴۸۸ هزار تن بوده که اين ارقام به معني رکورد بيشترين حجم تقاضا در سال هاي اخير است که از همين دو رقم مي توان به واقعيت هاي تقاضا در بورس کالا و بازار آزاد پليمرها اشاره کرد.
    اين وضعيت دو سيگنال مختلف را نشان مي دهد يکي اينکه چنين رقمي به هيچ عنوان واقعي نيست و چهره واقعي واسطه گري را از خود نشان مي دهد و ديگر آنکه مديريت همين حجم از تقاضا نيز مهم است اگرچه مديريت تقاضا نه در اين بازار و نه در هيچ بازار ديگري به معني محدود کردن حجم خريد نيست ولي شايد راه ديگري در بازه هايي از زمان وجود نداشته باشد. به صورت دقيق تر، محدود کردن حجم خريد در بورس کالا به معني عدم وجود تقاضا در بازار آزاد نيست و باز هم بازار و تقاضاي واقعي مسير خود را مي پيمايد. به نظر مي رسد بايد مسير مديريت بازار را باز هم از گمرکات مورد رصد دقيق قرار داد که در فاز اول از وضعيت قيمتي در بازار آزاد حمايت خواهد کرد. فاز دوم مديريت بازار از سمت حجم عرضه ها در بورس کالا قابل رهگيري است که البته شنيده هاي مهمي در اين خصوص وجود دارد. شايعات و گمانه زني ها حکايت از آن دارد که در دستورالعمل هاي اجرايي براي عرضه کنندگان در بورس کالا، الزام به رعايت کف عرضه يکي از شروط دولت و ستاد تنظيم بازار براي ارائه مجوز صادرات است يعني اگر شرکتي کف عرضه ها را در بورس کالا رعايت نکند، مجوزي براي صادرات نخواهد داشت. تجربه سقف قيمتي در بورس کالا به يک روال مرسوم بدل شده و گويي قرار است براي هميشه رشد قيمت ها و ثبت سقف رقابت چهره اصلي در بازار پليمرها را ترسيم کند. خبري هم در مورد تغيير اين ساز و کار وجود نداشته و همين نکته يعني سقف رقابت به معناي آن است که خارج از بورس کالا بازار جديدي شکل گرفته که براي رشد قيمت ها ثانيه شماري مي کند. از سوي ديگر تجميع خريداران در سقف رقابت به معني تقسيم به نسبت شدن کالاست که باز هم اما و اگرهاي خاص خود را ايجاد کرده و به جاي رقابت براي توليد ممکن است در برهه هايي به رقابت براي خريد از بورس کالا و فروش در بازار آزاد بدل شود. اين موارد اگرچه به عنوان گمانه زني مطرح مي شود ولي رصد بازار نشان مي دهد که محموله هاي مورد معامله، گويا همان کالاهايي است که در بورس کالا خريداري شده است.
    روز گذشته نيز که اوج معاملات پليمرها در بورس کالا بود باز هم همين منوال را تجربه کرديم و البته خبري از تغيير جدي اين بازار گويا نيست.
    سايه روشن حباب در بازار / قيمت هاي محصولات پليمري در بورس کالا هنوز واقعي نيست
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از "محمدحسين بابالو"

  فرصت جديد براي اصلاح مكانيزم قيمت گذاري / مديركل دفتر صنايع تكميلي شركت ملي صنايع پتروشيمي در نشست خبري اعلام كرد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  پيش بيني اعمال فشار براي بازگشت به رانت / سفته بازان از برداشته شدن سقف قيمتي در بازار پتروشيمي نگرانند
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  روشن شدن آژير ركود در بازارهاي جهان؟ / داده هاي بازارهاي كالايي حكايت از عقبگرد شديد انواع كالاهاي پايه دارد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از يك پارادوكس در بازار پتروشيمي / به رغم رشد عرضه ها قيمت ها هم افزايشي است
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه بيمه
متن مطالب شماره 1 (پياپي 133)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است