|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: پيامدهاي حذف دلالان از بورس كالا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


گزارش 
پيامدهاي حذف دلالان از بورس كالاهمزمان با افزايش تلاش ها براي ايجاد ثبات در بازار مبادلات کالا در بورس، حمايت از توليدکنندگان واقعي و حذف دلالان، با توليدکنندگان بخش پتروشيمي براي افزايش حجم عرضه مذاکره و از سوي ديگر در سمت تقاضا نيز اقداماتي براي حذف تقاضاهاي کاذب دلالان انجام شد.به گزارش «ايرنا» فروردين ماه امسال و با افزايش قيمت ارز در بازار آزاد، دولت تصميم به تک نرخي کردن ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان گرفت؛ در پي اين تصميم اعلام شد هيچ نرخي به جز نرخ اعلامي به رسميت شناخته نشده و عرضه ارز با نرخ هاي بالاتر قاچاق محسوب مي شود.
    اين در حالي بود که همزمان فعاليت صرافي ها نيز به شدت محدود شد. پس از گذشت سه ماه و همان طورکه کارشناسان اقتصادي پيش بيني کرده بودند، اين تصميم موجب ايست دستوري قيمت ها و شروع ورود سرمايه ها به بازارهاي موازي شد.در اين ميان، بورس کالاي ايران مانند همه نهادهاي ديگر موظف شد قيمت پايه محصولات را براساس دلار رسمي محاسبه کند و اين در شرايطي بود که ارز در بازار آزاد با نرخ هايي بيشتر معامله مي‎شد. اين تفاوت قيمتي بين دلار تک نرخي و بازار آزاد، موجب شد قيمت محصولات پتروشيمي و فلزي عرضه شده در بورس کالا با توجه به محاسبه قيمت پايه برمبناي دلار ۴۲۰۰ توماني حتي از کشورهاي همسايه نيز کمتر باشد و دلالان و سوداگران در قالب توليدکننده، به خريد از بورس کالا روي بياورند و اين محصولات را به بازارهاي خارجي صادر کنند.
    به اين ترتيب، تقاضاي کاذب به خصوص براي محصولات پتروشيمي و فلزي ايجاد شد که از سويي رشد قيمت هاي پايه و از سوي ديگر کمبود مواد اوليه براي توليدکنندگان واقعي را به همراه داشت. مديرعامل بورس کالاي ايران در اين باره گفت: «بسياري از اين اتفاقاتي که رخ مي دهد، مربوط به بورس کالا نيست و ريشه در ساير بخش ها دارد؛ بورس يک بازار و فضايي براي معاملات شفاف است.» «حامد سلطاني نژاد» افزود: با توجه به اينکه نظارت لازم بر معاملات محصولات نهايي بعد از بورس کالا انجام نشده است، عده اي با استفاده از خلاهاي موجود، محصولات را به صورت خام صادر مي کنند. اين افراد که فقط نام توليدکننده را يدک مي کشند و اقدام به خام فروشي مواد اوليه مي کنند، بخشي از تقاضاي کاذبي هستند که وارد بازار شده است. به گفته وي، ورود اين تقاضاي کاذب سبب بروز چالش براي برخي از مصرف کنندگان واقعي شده؛ به عبارت ديگر اکنون مشکل عمده اي در بخش عرضه وجود ندارد، بلکه بحران تقاضا سبب ايجاد مشکلات در بازار شده است.پس از ايجاد اين مشکلات، دولت تصميم گرفت صادرات محصولات پتروشيمي را ساماندهي کرده و جلوي واسطه ها را بگيرد؛ بر همين اساس مقرر شد براي جلوگيري از هرگونه تخلف احتمالي، صادرات مواد اوليه صنايع پايين دستي از سوي واحدهاي توليدي عرضه کننده در بورس کالا و با ارائه تاييديه رسمي به اشخاص حقيقي و حقوقي از واحدهاي توليدي (بالادستي) محصول انجام شود.مديرعامل بورس کالاي ايران درخصوص تدابير اتخاذ شده براي کاهش التهابات بازار گفت: براي حمايت از بازار داخلي و توليدکنندگان در صنايع تکميلي در حوزه هاي فلزي و پتروشيمي محدودشدن صادرات تنها از مسير توليدکننده اصلي يا نماينده آنها يکي از رويکردهاي مطلوبي است که به طور قطع تاثيرات خوبي بر بازار داخلي بر جا مي گذارد.
    
    دلار دو نرخي و تولد رانت
    «پيام آرمات» کارشناس بازارهاي کالايي درباره تحولات اخير و راهکار جديد براي مديريت بهتر بازار محصولات پتروشيمي و فلزي به «ايرنا» گفت: در زمان تک نرخي شدن ارز با قيمت ۴۲۰۰ تومان، قيمت آن در بازار آزاد تفاوت زيادي داشت. همچنين با ايجاد دو نرخ براي دلار، به طور طبيعي رانت به وجود مي آيد و باعث افزايش منافع حاصل از قاچاق مي شود.آرمات افزود: بنابراين، تفاوت قيمتي در بازار رسمي و غير رسمي دلار باعث شد دلالان به دنبال صادرات يا قاچاق محصولات باشند و از سود حاصل از تفاوت قيمتي موجود ارز استفاده کنند. اين کارشناس بازارهاي کالايي ادامه داد: در اين ميان صنايع پتروشيمي و فلزي که تا پيش از اجراي سياست تک نرخي شدن دلار، قيمت محصولات خود را با نرخ دلار آزاد محاسبه و در بورس کالا عرضه مي کردند، مجبور بودند با افت شديد قيمت پايه، محصولات خود را با قيمت کمتري بفروشند که اين موضوع، تعادل در عرضه و تقاضا را تحت تاثير قرار داد.به گفته وي، در طرف تقاضا نيز به دليل پايين بودن نرخ محصولات در بورس، بسياري از توليدکنندگان و غيرتوليدکنندگان ترجيح دادند مواد اوليه خود را با قيمت پايين از بورس کالا خريداري کنند که همين امر، تقاضاي توامان واقعي و کاذب را بيشتر کرد؛ بنابراين توليدکننده واقعي که قصد توليد داشت در تامين مواد اوليه خود دچار مشکل شد.
    
    تمهيدات بورس کالا براي آرامش بازار
    اين کارشناس بازار سرمايه به تمهيدات بورس کالا براي آرامش بازار اشاره کرد و گفت: زماني اين مشکلات حل مي شد که مرزها بسته شده و از قاچاق محصولات جلوگيري شود. از اين رو مذاکراتي با گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد که بر اساس آن، صادرات محصولات پتروشيمي به واحد توليدي بالادستي يا نماينده آنها محدود شد؛ اين قانون که به تازگي اجرايي شده است، در روزهاي آينده امکان تاثيرگذاري بيشتري را در بر دارد.اين کارشناس بازارهاي کالايي افزود: يکي از راه حل هاي سنجيده بورس کالا در اين مواقع، تلاش براي ايجاد تعادل در عرضه و تقاضاست؛ به طوري که به تازگي با توليدکنندگان بخش پتروشيمي براي افزايش حجم عرضه مذاکره و از سوي ديگر در سمت تقاضا نيز تلاش ها براي حذف تقاضاي کاذب شروع شد.وي گفت: بورس کالا با همکاري وزارت صنعت، معدن و تجارت از چند هفته پيش در تلاش است کدهايي را که تاکنون فعاليت نداشتند و اکنون با فرصت ايجاد شده، به فکر خريد افتاده‎اند را پيدا و حذف کند. آرمات تاکيد کرد: اولويت اول اقتصاد بايد توليد داخل باشد، سپس صادرات مواد اوليه مازاد مورد توجه قرار بگيرد؛ از سوي ديگر ضروري است با جلوگيري از خام فروشي، ارزش افزوده بيشتري ايجاد شود و مجتمع هاي پتروشيمي نيز نگاه خود را در تامين نياز داخل قرار دهند سپس به صادرات محصولات فکر کنند. وي گفت: جلوگيري از قاچاق و حفظ حجم عرضه در محدوده مناسب در بورس، بهترين اقدام براي ايجاد تعادل در بازار است.
    گزارش: پيامدهاي حذف دلالان از بورس کالا
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت توسعه فناوري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است