|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: بهره برداري از طرح توسعه كارخانه فولاد سبا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


بهره برداري از طرح توسعه كارخانه فولاد سبا
با حضور معاون اول رئيس جمهوري و وزير صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت    گروه بنگاه ها : طرح توسعه کارخانه فولاد سبا، از زيرمجموعه هاي شرکت فولاد مبارکه اصفهان با حدود ۸ هزار ميليارد ريال اعتبار روز گذشته با حضور معاون اول رئيس جمهوري به بهره برداري رسيد. با بهره برداري از اين مجموعه، ميزان توليد فولاد در اين واحد از ۷۵۰ هزار تن به ۶/ ۱ ميليون تن در سال افزايش مي يابد.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، مجتمع فولاد سبا در سال ۸۲ در کنار کارخانه ذوب آهن اصفهان به بهره برداري رسيد و در سال ۸۵ با تبادل قراردادي بين مديران عامل ذوب آهن اصفهان و فولادمبارکه، اين مجتمع به فولاد مبارکه واگذار شد.مجتمع فولاد سبا واقع در جنوب غربي اصفهان نخستين واحد صنعتي کشور است که ورق فولادي ضدزنگ توليد مي کند و با توليد اين محصول، نياز کشور به ورق هاي ضدزنگ و استيل تامين مي شود.در اين بين در آيين بهره برداري از اين طرح، معاون اول رئيس جمهوري با بيان اينکه استان اصفهان در تمام تحولات سياسي، اجتماعي، اقتصادي کشور پيشتاز بوده، گفت: اين مراسم در حالي برگزار مي شود که کشور در شرايط خاصي قرار دارد.
    به گفته جهانگيري، رئيس جمهوري آمريکا اعلام کرده تحريم ها بايد بازگردند و در عين حال ايران نيز با ساير کشورهاي امضاکننده برجام در حال مذاکره است تا نظرات ايران تامين شود. معاون اول رئيس جمهوري افزود: مهم ترين هدف آمريکايي ها همان طور که خودشان گفته اند يک جنگ اقتصادي تمام عيار عليه ايران است تا مردم ناراضي شوند و اين راهبرد آمريکا، اسرائيل و عربستان است.جهانگيري افزود: ما به عنوان مسوولان کشور راهبردي مقاومتي اتخاذ کرده ايم به نحوي که حتي الامکان آسيبي به زندگي مردم وارد نشود اما مي دانيم اين کار به سادگي ممکن نيست چون کشورهاي ديگر هم تا حدود زيادي با آمريکا همراهي کرده اند.وي با اشاره به برنامه آمريکايي ها ادامه داد: هدف بعدي آنها اين است که مانع صادرات صنايع ما مانند پتروشيمي و فولاد شوند.معاون اول رئيس جمهوري خطاب به مديران صنعت فولاد کشور تاکيد کرد: شما به عنوان مديران فولاد بايد در خط مقدم توليد و صادرات باشيد و نسبت به گذشته هم توليد و هم صادرات فولاد را افزايش دهيد. صنعت فولاد بايد هدف گذاري صادرات را در مقابل هدف گذاري تحريم هاي آمريکا انجام دهد.
    
    توسعه صنعت فولاد ادامه مي يابد
    محمد شريعتمداري وزير صنعت، معدن و تجارت نيز در اين مراسم با بيان اينکه تلاش ما ايجاد تعادل و تنوع در بخش هاي مختلف فولاد و توليد محصولات آن است، افزود: تنوع در توليد، صنعت فولاد را مقاوم و اقتصاد کشور را بيمه مي کند.به گفته وي، با وجود آنکه متوسط رشد توليد جهاني فولاد در سال ۲۰۱۷ ميلادي ۶ درصد تخمين زده مي شود، اين رقم در ايران ۲۲ درصد بوده است.وي حجم صادرات فولاد کشور را ۹ ميليون تن در سال برآورد کرد و افزود: در بخش داخلي نيز سرانه مصرف فولاد کشور ۲۳۰ کيلوگرم است که بايد به ۴۰۰ کيلوگرم برسد.شريعتمداري تاکيد کرد: همچنين با اجراي طرح هاي فولادسازي در کشور، پيش بيني مي شود صادرات فولاد ايران در افق ۱۴۰۴ به ۱۵ ميليون تن در سال برسد.وزير صنعت، معدن و تجارت رقم کنوني ظرفيت توليد فولاد در ايران را ۳۴ ميليون تن در سال اعلام و تصريح کرد: با طرح هاي توسعه در نظر است اين رقم به ۵۵ ميليون تن در افق ۱۴۰۴ برسد.
    وي تاکيد کرد: براي رسيدن به توليد ۵۵ ميليون تن فولاد در افق ۱۴۰۴، به هشت ميليارد يورو سرمايه و نيز ۵/ ۶ ميليارد يورو سرمايه گذاري در بخش ريلي و چهار ميليارد يورو در بخش برق نياز است.به گفته وي فولاد مبارکه اصفهان سهم يک درصدي از توليد ناخالص داخلي و پنج درصدي صنعت کشور را به خود اختصاص داده و تمام زنجيره توليد فولاد را در اختيار دارد. وي با بيان اينکه ۸۴ درصد آنچه در صنعت فولاد به کار گرفته مي شود محصول متخصصان ايراني است، افزود: صنعت فولاد کشور بيش از ۲ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتي بزرگ و کوچک تجهيزات و امکانات صنعت فولاد را پشتيباني کرده و فناوري هاي روز جهان را در اين بخش بومي سازي مي کند.
    وزير صنعت، معدن و تجارت تصريح کرد: فولاد مبارکه در جهت حل مشکل آب منطقه، نقش مهمي را به عهده گرفته است، به گونه اي که ميزان آب دريافتي اين شرکت از ابتدا تاکنون به يک هفتم کاهش يافته و تلاش هاي گسترده اي درخصوص ايجاد زيرساخت هاي آب براي منطقه داشته است.وي خاطرنشان کرد: اين شرکت سه هزار و ۸۰۰ ميليارد تومان منابع مالي خود را با نرخ ۱۲ درصد در اختيار واحدهاي توليدي همکار با فولادمبارکه اصفهان قرار مي دهد که نقش مهمي در افزايش پايداري و پويايي اين شرکت ها دارد.به گفته شريعتمداري به رغم مشکلاتي که اقتصاد کشور در مدت اخير با آن مواجه بوده، بيش از ۲۳۰ واحد صنعتي در کشور بازيابي شده است.
    
    بزرگ ترين در منا
    بهرام سبحاني مدير عامل فولادمبارکه نيز در اين مراسم با بيان اين نکته که فولادمبارکه مولود انقلاب است، گفت: اين شرکت بزرگ ترين واحد فولادسازي کشور و بزرگ ترين کارخانه فولاد با سهم ۲۲ درصدي در خاورميانه و شمال آفريقا محسوب مي شود.به گفته وي، توليدات فولاد مبارکه در سال ۹۶ همزمان با بيست و پنجمين سالگرد اين شرکت از مرز ۱۰۰ ميليون تن گذشت.سبحاني تصريح کرد: توليدات اين شرکت در سه مجموعه مبارکه، سبا و هرمزگان به ميزان ۱۰ ميليون و ۳۰۰ هزار تن است و ظرفيت فولاد خام اين گروه از مرز ۱۰ ميليون تن عبور کرده است.مدير عامل فولادمبارکه تصريح کرد: بزرگ ترين توليدکننده آهن اسفنجي هستيم و شرکت تبديل به يک هلدينگ بزرگ در کشور شده است که بيش از ۱۰ ميليون تن توليد فولاد در سال دارد و بزرگ ترين شرکت سهامي است.
    مديرعامل شرکت فولادمبارکه با بيان اينکه واحدهاي عملياتي شرکت در سراسر کشور گسترده هستند، بيان کرد: اين شرکت در ليست شرکت هاي برتر توليد فلزات کشور، رتبه اول را کسب کرد و ارزش افزوده اي که شرکت دارد به اين دليل است که اين شرکت در زنجيره توليد هيچ وابستگي به شرکت ثالث ندارد و تمرکز مجموعه نيز بر روي محصولاتي است که در داخل توليد نشده و وارداتي است.
    وي خاطرنشان کرد: اين شرکت همواره در حال توسعه بوده و از ۵ سال گذشته تاکنون بيش از ۶ هزار ميليارد تومان در کل واحدهاي فولادسازي هزينه شده است.سبحاني با اشاره به طرح هاي توسعه فولادمبارکه افزود: مشکلات کم آبي يکي از مواردي است که شرکت فولاد مبارکه از آن رنج مي برد اما اين شرکت توانسته ۷۵ درصد مصرف آب خود را از طريق اجراي طرح هاي تصفيه پساب کاهش دهد.به گفته وي با اقداماتي مثل باز چرخاني آب ۷۵ درصد کاهش مصرف آب داشته ايم.مدير فولاد مبارکه همچنين برنامه توليد فولاد در گروه فولادمبارکه را تا پايان سال ۹۷، معادل ۵/ ۹ ميليون تن اعلام کرد.
    سبحاني گفت: از نظر اشتغال در مجتمع فولاد ۱۱ هزار و ۸۰۰ نفر نيروي مستقيم مشغول به کار هستند و به طور کلي در مجموع ۳۵۰ هزار نفر اشتغال مستقيم و غيرمستقيم را شامل مي شود. فولادمبارکه هميشه در مسير توسعه است و لحظه اي از توسعه ظرفيت غافل نيست.
    وي گفت: يکي از سياست هايي که در فولاد دنبال مي کنيم اين است که چه محصولي در کشور توليد نمي شود و وارد مي شود. نمونه ورق رويه خودرو که وارداتي بود در داخل برنامه ريزي و توليد مي شود و اخيرا هم چند محصول جديد در راستاي قطع وابستگي اقتصاد به واردات اين محصولات به بازار ارائه کرده ايم.
    سبحاني افزود: دو پروژه بزرگ هم در دست اقدام داريم؛ نورد گرم شماره ۲ و توسعه فولاد هرمزگان که براي نورد گرم با آلمان قرارداد منعقد شده و در حال فاينانس هستيم.
    مديرعامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: براي توسعه فولاد هرمزگان هم از يک و نيم ميليون تن به ۳ ميليون تن، قرارداد بسته ايم که در صورت تاييد وزارتخانه قرارداد فاينانس منعقد مي شود.ديروز علاوه بر طرح توسعه فولادسازي و نورد پيوسته سبا، چهار طرح نيروگاه ۲۵ مگاواتي برق فولاد سبا، تصفيه خانه پساب هاي صنعتي فولاد مبارکه، احداث کارخانه آهک کلسينه شرکت فولاد سنگ مبارکه و طرح تقليل فشار گاز فولاد مبارکه هم با حضور معاون اول رئيس جمهوري و وزير صمت در شرکت فولاد مبارکه اصفهان به طور همزمان به بهره برداري رسيدند.
    
    بهره برداري از طرح توسعه کارخانه فولاد سبا / با حضور معاون اول رئيس جمهوري و وزير صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 40 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي اجتماعي اسلامي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 118)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است