|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: كيفيت خودروهاي داخلي در خرداد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


كيفيت خودروهاي داخلي در خرداد
وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام كرد


دنياي اقتصاد : جديدترين گزارش مربوط به کيفيت خودروهاي داخلي اعلام شد و اين در شرايطي است که به جز يک مورد، تغيير ديگري در ستاره بندي کيفي آنها رخ نداده است.
    در اين گزارش که شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران تهيه و وزارت صنعت، معدن و تجارت آن را اعلام کرده، ۴۰ خودروي توليد و مونتاژ داخل، تحت ارزيابي کيفي قرار گرفته و با توجه به سطح قيمتي و همچنين کيفيت حاصله، در دسته هاي مختلف جاي گرفته و رده بندي شده اند. طبق گزارش منتشره که به خرداد مربوط مي شود، در سطح قيمتي يک خودروهاي نيومزدا ۳، پژو ۲۰۰۸ و سوزوکي گرند ويتارا، در سطح قيمتي دو، خودروهاي کيا سراتو و هيونداي i۲۰ و هاوال H۲، در سطح قيمتي سه، خودروي آسا (B۳۰) و در سطح قيمتي چهار، رنو ساندرو، پژو ۲۰۷ اتوماتيک، پژو ۲۰۷ معمولي، تندر۹۰ پلاس، تندر۹۰ پلاس اتوماتيک و پارس تندر با اخذ ۴ ستاره کيفي، بالاترين کيفيت خودروهاي توليدي ساخت داخل را در خرداد به خود اختصاص داده اند.
    طبق گزارش منتشره، بيشتر خودروهاي تحت بررسي در خرداد، ستاره هاي خود را در مقايسه با گزارش کيفي قبلي حفظ کرده، بنابراين تغيير خاصي در سطح کيفي آنها ايجاد نشده است، هرچند البته در يک مورد با افزايش تعداد ستاره ها مواجه هستيم. همچنين نام چند خودروي جديد نيز در ليست ارزيابي کيفي خرداد به چشم مي آيد که در اين بين مي توان به هاوال مونتاژي گروه بهمن اشاره کرد. در روشي که شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران براي ارزيابي کيفي خودروها لحاظ مي کند، هر محصول بسته به امتيازات کسب شده، بين يک تا پنج ستاره کيفي دريافت کرده و در دسته قيمتي خود جاي مي گيرد. اين در شرايطي است که طبق معمول هيچ خودرويي نتوانسته در ارزيابي کيفي خرداد، تمام ستاره هاي موجود را کسب کند. در گزارش منتشره، اخذ يک ستاره، نشان دهنده حداقل کيفيت يک خودرو بوده و هرچه تعداد ستاره ها بالاتر باشد، به معناي آن است که آن خودرو از سطح کيفي بهتري برخوردار است. در ميان ۴۰ خودرويي که طي سومين ماه بهار امسال مورد ارزيابي کيفي قرار گرفته اند، ۱۳ خودرو چهار ستاره کيفي را از آن خود کرده اند و اين يعني، حدود ۳۳ درصد از خودروهاي يادشده توانسته اند به کيفيت نسبتا ايده آل دست پيدا کرده و برترين محصولات خودروسازي کشور در خرداد باشند.
    طبق گزارش منتشره، ۱۲ خودروي داخلي نيز موفق به اخذ سه ستاره کيفي شده اند تا در مجموع بيش از ۳۰ درصد از خودروهاي ارزيابي شده در خرداد، سه ستاره لقب گرفته و کيفيتي متوسط را ازآن خود کنند. از آن سو، اما ۱۴ خودرو نيز توانسته اند تنها دو ستاره کيفي را در ارزيابي سومين ماه سال جاري به دست بياورند. با اين حساب، حدود ۳۵ درصد از خودروهاي توليد داخل نيز طي خرداد امسال دوستاره بوده اند.در نهايت نام يک خودروي تک ستاره نيز در گزارش کيفي خرداد به ثبت رسيده است.
    در گزارش منتشره اما طبق روال ماه هاي گذشته، خودروهاي توليد داخل در پنج دسته «بالاتر از ۱۰۰ ميليون تومان»، «بين ۷۵ تا ۱۰۰ ميليون تومان»، «۵۰ تا ۷۵ ميليون تومان»، «۲۵ تا ۵۰ ميليون تومان» و «زير ۲۵ ميليون تومان» دسته بندي شده و بين يک تا چهار ستاره کيفي به دست آورده اند. شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران همچنان از اعلام جزئيات کيفي خودروها که مشخص مي کرد هر محصولي در معيارهاي مختلف داراي چند نمره منفي است، خودداري مي کند.
    اما هرچند طبق گزارش منتشره، سطح کيفي خودروهاي داخلي روندي نسبتا باثبات را به خود مي بيند، با اين حال اين احتمال وجود دارد که طي ماه هاي آينده به خصوص نيمه دوم سال، با روندي نزولي در کيفيت مواجه شويم. اين پيش بيني از آن جهت است که با توجه به خروج آمريکا از برجام و بازگشت تحريم ها از کمتر از يک ماه ديگر، دسترسي خودروسازان به قطعات اصلي (اورجينال) محدود و حتي شايد قطع شود، بنابراين آنها مجبورند براي ادامه حيات، به سمت قطعات جايگزين بروند. در اين شرايط با توجه به تجربه قبلي تحريم ها، احتمالا قطعات ورودي به خطوط توليد خودروسازان در ماه هاي آينده به تدريج با کاهش کيفيت مواجه مي شوند و در نتيجه سطح کيفي خودروهاي توليدي و مونتاژي، روندي نزولي را در پيش خواهد گرفت.
    
     جزئيات کيفي خودروها در خرداد
    اما طبق گزارش منتشره از سوي شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران، در گروه خودروهاي بالاي ۱۰۰ ميليون تومان باز هم با سه عضو تقريبا مونتاژي يعني مزدا۳ شرکت بهمن موتور و سوزوکي گرندويتاراي ايران خودرو خراسان و پژو ۲۰۰۸ (محصول مشترک ايران خودرو و پژو) روبه رو مي شويم که هر سه آنها موفق به کسب چهار ستاره کيفي شده اند. اين خودروها در گزارش قبلي نيز همين تعداد ستاره را کسب کرده بودند؛ بنابراين تغيير کيفيت خاصي در آنها طي سومين ماه بهار امسال رخ نداده است. اين سه محصول در حال حاضر گران ترين خودروهاي توليد و مونتاژ داخل به شمار مي روند و همچنين از داخلي سازي پاييني برخوردار هستند. در اين بين، پژو ۲۰۰۸ اولين محصول پسابرجامي خودروسازي کشور به شمار مي رود و با توجه به اعلام پژو مبني بر ترک ايران (به دليل خروج آمريکا از برجام و بازگشت تحريم ها)، تضميني بابت ادامه توليد آن نيست. البته اينکه نام پژو ۲۰۰۸ در ليست خودروهاي تحت ارزيابي خردادماه گنجانده شده، نشان مي دهد توليد اين محصول در خردادماه و با وجود اعلام برنامه پژو براي ترک ايران، ادامه داشته است. اين داستان در مورد سوزوکي ويتارا و مزدا۳ هم صدق مي کند، چه آنکه ادامه توليد آنها نيز با توجه به بازگشت قريب الوقوع تحريم ها، چندان محتمل نيست، اما به هر حال در خردادماه توليدشان متوقف نبوده است. از خودروهاي بالاي ۱۰۰ ميليون تومان بگذريم و نگاهي بيندازيم به گروه بعدي که محصولات ۷۵ تا ۱۰۰ ميليوني را در خود جاي داده است. در اين گروه چيني-کره اي، با شش محصول مونتاژي مواجه مي شويم که يکي از آنها به تازگي در جمع خودروهاي تحت ارزيابي قرار گرفته است.
    در اين گروه کيا سراتو و هيوندايي مدل i۲۰ به عنوان محصولات چهار ستاره معرفي شده اند. سراتو که در شرکت سايپا مونتاژ مي شود، در گزارش کيفي گذشته نيز چهار ستاره کيفي به دست آورده؛ بنابراين سطح کيفي آن در خرداد تغيير خاصي به خود نديده است. شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران همچنان سراتو را در جمع خودروهاي زير ۱۰۰ ميليون تومان قرار مي دهد و اين در حالي است که اين محصول در حال حاضر قيمتي بالاتر دارد. ديگر عضو اين گروه يعني هيوندايي i۲۰ نيز که در کرمان موتور مونتاژ مي شود و جزو محصولات پسابرجامي به شمار مي رود، در مقايسه با گزارش کيفي قبلي، ستاره اي کم و زياد نکرده است. هم سراتو و هم هيوندايي، به دليل بازگشت تحريم ها در آستانه توقف توليد قرار گرفته اند و شايد طي چند ماه آينده، توليد آنها متوقف شود. با اين حال، وجود نام سراتو و هيوندايي در ليست خودروهاي تحت ارزيابي خرداد، نشان مي دهد توليد اين دو محصول در سومين ماه بهار ادامه داشته است.
    در اين گروه اما چهار خودروي چيني نيز به چشم مي آيند که همه با داخلي سازي پاييني در کشور مونتاژ مي شوند. در اين بين، هاوال در مدل H۲ که محصول مونتاژي جديد گروه بهمن به شمار مي رود و چيني است، توانسته طي اولين حضور خود در ارزيابي کيفي خودروهاي داخلي، چهار ستاره کيفي را به دست بياورد. از هاول که بگذريم، تيگو ۵ به عنوان محصول مونتاژي مديران خودرو، در گزارش کيفي خرداد سه ستاره به دست آورده، بنابراين در مقايسه با گزارش قبلي، تغييري حاصل نکرده است. همچنين هايما در مدل S۷ نيز همچنان سه ستاره کيفي را به خود مي بيند بنابراين تغييري نسبت به گزارش قبلي حاصل نکرده است. همچنين جک S۵ نيز به عنوان محصول مونتاژي کرمان موتور، با کسب سه ستاره در خرداد، شرايط کيفي مشابهي با ماه قبل از آن دارد.
    به گروه خودروهاي ۵۰ تا ۷۵ ميليون تومان برويم و ببينيم اوضاع ستاره ها در اين دسته قيمتي به چه شکل است. طبق گزارش اعلامي، تمام خودروهاي حاضر در اين گروه، مونتاژي هاي چيني هستند که بهترين آنها بسترن (B۳۰) نام دارد. اين محصول مونتاژي گروه بهمن، در ارزيابي جديد، چهار ستاره کيفي به دست آورده و اين نشان مي دهد نسبت به گزارش قبلي، تفاوتي نداشته است. ديگر عضو اين گروه يعني چانگان CS۳۵ که در سايپا مونتاژ مي شود، سه ستاره کيفي به دست آورده است. اين محصول نيز نسبت به گزارش کيفي ارديبهشت، ستاره اي کم و زياد نکرده است. همچنين آريزو ۵ نيز کماکان سه ستاره کيفي را به خود مي بيند و با اين حساب تغييري در سطح کيفي اين محصول مونتاژي چيني رخ نداده است. در اين گروه اما يک خودروي دو ستاره نيز به چشم مي آيد که ليفان X۶۰ نام دارد. اين خودرو که در شرکت کرمان موتور مونتاژ مي شود، نسبت به گزارش قبلي تغييري در کيفيت خود احساس نکرده، چه آنکه در آن گزارش نيز دو ستاره به خود اختصاص داده بود. گروه تحت بررسي اما برليانس H۳۳۰ را نيز در خود جاي داده است، خودرويي چيني که در سايپا مونتاژ مي شود و مانند گزارش قبلي، سه ستاره کيفي را به دست آورده است.
    
     کيفيت خودروهاي پرتيراژ
    نگاهي هم بيندازيم به دسته ۲۵ تا ۵۰ ميليون توماني ها که بيشترين خودروهاي داخلي را در خود جاي داده است، خودروهايي که در مجموع صاحب بيشترين تيراژ در خودروسازي کشور هستند.مانند چند گزارش قبلي، همچنان رنويي ها و پژويي ها رده هاي ابتدايي اين گروه را به خود اختصاص داده اند. بر اين اساس رنو ساندرو، پژو ۲۰۷ اتومات، پژو ۲۰۷ معمولي، تندر۹۰ پلاس، تندر۹۰ پلاس اتوماتيک و پارس تندر، شش محصول چهار ستاره اين گروه به شمار مي روند. در اين بين، پژو ۲۰۷ معمولي به تازگي عضو اين گروه شده و توانسته چهار ستاره کيفي را صاحب شود. همچنين، تندر۹۰ پلاس اتوماتيک توانسته در مقايسه با گزارش قبلي، يک ستاره کيفي اضافه کرده و چهار ستاره شود. اين محصول در گزارش قبلي يک ستاره اش را از دست داده بود، اما در خردادماه آن را پس گرفت.
    در گروه مورد بررسي اما شش خودروي سه ستاره نيز به چشم مي آيد که اتفاقا آنها نيز در مقايسه با گزارش ارديبهشت، تغيير کيفي خاصي را تجربه نکرده و ستاره هايشان ثابت مانده است. در اين بين، تندر۹۰ پارس خودرو در رده نهم جاي گرفته و پشت سر آن با تندر ايران خودرو مواجه مي شويم. همچنين رانا نيز که مدت هاست تيراژ آن منفي شده، در رده نهم جاي گرفته و پس از آن با دنا پلاس و پژو ۲۰۶ در مدل هاي هاچ بک و صندوق دار مواجه مي شويم. اين سه محصول که جزو توليدات ايران خودرو به شمار مي روند، در مقايسه با گزارش کيفي ارديبهشت، تغييري از حيث ستاره بندي تجربه نکرده اند، چه آنکه در آن گزارش نيز سه ستاره به دست آورده بودند. در گروه خودروهاي ۲۵ تا ۵۰ ميليون توماني اما با ۱۱ محصول دو ستاره نيز روبه رو هستيم که بيشتر آنها را ايران خودرويي ها تشکيل مي دهند. دو محصول چيني به نام هاي ام وي ام ۳۱۵ جديد و دانگ فنگ نيز در جمع دو ستاره هاي اين گروه به چشم مي آيند که در مقايسه با گزارش قبلي، تعداد ستاره هايشان تغييري نکرده است. ديگر دو ستاره هاي اين گروه را دناي معمولي، پژو پارس کرمانشاه، پژو ۴۰۵ خراسان، سورن، سمند تبريز، ساينا، تيبا و تيبا۲ تشکيل مي دهند. هيچ کدام از اين خودروها در مقايسه با گزارش قبلي، ستاره اي کم و زياد نکرده اند. سري هم اما به خودروهاي زير ۲۵ ميليون تومان بزنيم که در حال حاضر تنها يک محصول تک ستاره در بين آنها به چشم مي آيد. بر اين اساس، پرايد در مدل هاي ۱۳۱ سايپايي، ۱۳۱ پارس خودرويي و ۱۳۲، داراي دو ستاره کيفي است و اين موضوع نشان مي دهد تغييري در ستاره بندي آنها نسبت به گزارش قبلي رخ نداده است. با اين حال همچنان يک خودرو تک ستاره در گروه زير ۲۵ ميليون توماني ها به چشم مي آيد و آن، پرايد ۱۱۱ است.
    
کيفيت خودروهاي داخلي در خرداد / وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 55 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كنترل كيفيت
متن مطالب شماره 97، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است