|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/21: جان هاي شعله ور در سنندج
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6977
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6824 21/4/97 > صفحه 24 (صفحه آخر) > متن
 
      


غمنامه 
جان هاي شعله ور در سنندج
اندوه ديگري ايران را سوگوار كرد

نويسنده: محسن بوالحسني

پاسي از شب گذشته بود که خبري تلخ بسرعت تمام خروجي هاي خبرگزاري ها را درنورديد و مردم ايران و خطه کردستان را در شوک و غمي نابهنگام فرو برد. يک تانکر حمل سوخت با اتوبوس مسافربري در ترمينال سنندج برخورد کرد که اين تصادف به جان باختن تعدادي از هموطنان عزيزمان منجر شد. چهره هاي فرهنگي هنري بسياري در واکنش به اين خبر تلخ، متن ها و دل نوشته هايي منتشر کردند و به اهل سنندج و کردزبانان غيور تسليت گفتند و برخي شان نيز يک بار ديگر به امنيت شهري شهروندان تاکيد و تاييد کردند که جان آدمي باارزش است و بايد اقداماتي عملي را طراحي کرد تا به هر چه کمتر شدن سوانحي اين چنين کمک کند. برخي چهره هاي هنري که از همين خطه آمده اند و شناس خاص و عام شده اند در گفت و گو با «ايران» همدردي خود را اين گونه با هموطنانشان اعلام کرده اند:
    
    آزرده خاطر و غمگين ام
    از صبح ديروز که خبر سانحه تلخ تصادف را شنيدم عميقاً غمگينم. اين اتفاق تلخ نه تنها من بلکه همه مردم کردستان را غمگين کرد. من اين ضايعه تلخ را از طرف خودم و گروه کامکار ها به همشهري هاي عزيزم و تمامي کردها تسليت مي گويم. براي بازماندگان اين جان باختگان از خداوند طلب صبر و بردباري دارم. اميدوارم که ديگر شاهد چنين فجايع تلخ و جانکاهي نباشيم. من در جريان جزئيات تصادف نيستم، اما انتظار داريم مسئولان دولتي با چاره انديشي براي وضعيت جاده ها و ماشين ها و مسائل ديگر راه را بر وقوع فاجعه اي ديگر ببندند. آمين.
    
    غم مباد به آن سوگواران خسته جگر
    رخدادهايي از اين گونه به هيچ گمان رخدادهايي است جان خراش، دل گزاي، اندوه بار. رخدادهايي که در آنها کساني جان گرامي شان را از دست مي دهند اما هنگامي اين رخدادهاي دل شکن بيش از پيش مايه رنج و آزار و دريغ است که انگيزه و سبب ساز آن رخدادهايي نيست که نتوان از روي دادنشان پيش گرفت. مانند رخدادهاي طبيعي از گونه زمين لرزه يا رانش کوه يا سيلاب هاي سترگ؛ رخدادي که به آساني مي توانست روي ندهد هنگامي که با چنين زيان و تاواني هنگفت روي مي دهد بسيار مايه پژماني و پشيماني مي تواند باشد. رخدادهايي از گونه برخورد دو خودرو اگر رانندگان درست و به آيين، هوشيار و بيدار خودرو را مي راندند آن برخورد رخ نمي داد يا اگر جاده به گونه اي نبود که رانندگان را به لغزش و خطا دچار بياورد. آنچه در سنندج رخ داده از گونه اين رخدادهاست که برافزون دريغ انگيز و اندوه خيز هستند. چندين تن در برخورد دو خودرو جانشان را از دست داده اند اما هم اکنون مي توانستند زنده باشند و در آغوش خانواده خرم و خندان. چند تن درگذشته اند اما ده ها تن در سوگ نشسته اند به رنج و شکنج، به آزار و اندوه دچار آمده اند؛ اندوهي که ديري به درازا مي تواند. من برخود شايسته مي دانم که اين رخداد روانکاه و توان فرسا را به بازماندگان، به آن سوگواران خسته جگر، غم مباد بگويم و از درگاه داراي دادگر شکيبايي و تاب و توان برتافتن اين آزمون بزرگ را برايشان آرزو ببرم.
    
    فکري به حال جاده ها کنيد
    من با تمامي روح و جانم به همشهري هايم تسليت مي گويم. از ديشب که خبر سانحه تصادف را شنيدم زندگي بر من حرام شده است. از همدردي همه مردم ايران و وجدان هاي بيدار و جان هاي آزاده ممنونم؛ اما صرف ابراز همدردي و همدلي مشکلي را حل نمي کند. بايد براي توسعه راه ها فکري اساسي کرد. راه هاي استان کردستان ايمن نيست. با توجه به حجم رفت و آمدها اين راه ها تکافوي نياز کنوني آن منطقه نيست. بايد متناسب با رفت و آمدها و افزايش شمار ماشين هاي مختلف مسافربري و باربري امکانات جاده اي هم گسترش پيدا کند. يکي از مهم ترين شاخصه هاي توسعه هر کشوري، برخورداري آن از شبکه ها راه هاي ايمن و گسترده است. راه ها و جاده هاي کنوني براي پنجاه ، شصت سال پيش است. من نمي دانم چرا دولت هاي مختلف راه هاي آن منطقه را گسترش نمي دهند؟! بايد به جاي دامن زدن به اندوه و مدام با تراژدي روبه رو شدن، عقل و تدبير به خرج داد. اين اتفاق ها تقدير الهي نيست و ناشي از بي مسئوليتي است. تاوان عدم مسئوليت پذيري آقايان را مردم بي گناه مي دهند. دولت بيش از آنکه فاجعه اي ديگر رقم بخورد، فکري اساسي بکند.
    
    دل دردمندمان خون شد
    من از وقتي خبر سانحه را شنيدم، بسيار متاثر و غمگين شدم. اين اندوه را نمي توان با کلام بيان کرد. همدرد غم همشهري هايم هستم و به بازماندگان حادثه تسليت مي گويم و براي شان طلب صبر و براي درگذشتگان طلب آرامش دارم. دل همه ما دائماً دردمند است، اين رويدادهاي تلخ هم مزيد بر علت شده و بار غم ما سنگين تر مي شود. انتظار اين است مقامات فکري اساسي بکنند و نه تنها ها راه هاي تردد ماشين ها و وسايل نقليه امن نيست، بلکه مسير هاي ديگر در فرهنگ و اقتصاد و اجتماع هم حال و روز خوشي ندارد. بايد فکري اساسي به حال اين بدحالي ها کرد. مسير هاي جاده اي ناامن جان ها را تباه مي کند و مسير هاي فرهنگي و اجتماعي غير ايمن هم روح ها را به تباهي مي کشاند.
    
    غمنامه: جان هاي شعله ور در سنندج / اندوه ديگري ايران را سوگوار کرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6824 به تاريخ 21/4/97، صفحه 24 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    آثار ديگري از "محسن بوالحسني"

  از دانش تا عشق، از شعر تا شعار / غناي شعر آييني عاشورايي از ديروز تا امروز در گفت و گو با عبدالجبار كاكايي
محسن بوالحسني، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  رهيدگي از زندان عنوان ها و برچسب ها / مرتضي آويني در گفت و گو با اكبر نبوي در سالروز تولد راوي «روايت فتح»
محسن بوالحسني، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  جايش در افغانستان امروز سخت خالي است... / توريالي غياثي، دستيار احمدشاه مسعود، از شير دره پنجشير مي گويد
محسن بوالحسني، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  صدا و سيما در حق هنرمندان اجحاف مي كند / دفاع مديرعامل خانه موسيقي از حق شكايت استادان محمدرضا شجريان و شهرام ناظري
محسن بوالحسني، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  تظاهر نمي كنم؛ دغدغه دارم / گفت و گو با اسماعيل آذري به بهانه برگزاري جشنواره روستاها و عشاير دوستدار كتاب
محسن بوالحسني، ايران 7/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مهندس مشاور
متن مطالب شماره 81، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است