|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/21: دُم خروس روي جام!
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7043
پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6824 21/4/97 > صفحه 23 (ورزشي) > متن
 
      


دُم خروس روي جام!
اومتيتي؛ فرانسه را به فينال رساند    
    «قهرمان، قهرمان مي سازد.» اين جمله اي است که حالا درباره ديديه دشان، سرمربي تيم ملي فرانسه در حال رخ دادن است. او که 20 سال پيش به عنوان کاپيتان خروس ها، جام جهاني را در کشور خود بالاي سر برد و دو سال بعد نيز قهرماني ديگري را در يورو 2000 تجربه کرد، حالا مي خواهد در قامت سرمربي فرانسه، تيم کشورش را به مقام قهرماني جام جهاني برساند. او حالا تنها يک گام با اين مهم فاصله دارد و سه شنبه شب تيمش را به فينال جام جهاني 2018 روسيه رساند. البته فرانسوي ها در سال 2016 فينال يورو را از دست دادند و يادآوري بازي با پرتغال براي هواداران اين تيم خوشايند نيست. آيا تاريخ به شکلي متفاوت با دو دهه پيش برايشان تکرار مي شود؟ شايد هم اين بار نوبت دبل در نايب قهرماني است، نه دبل در قهرماني! البته تيم دشان نشان داده که با تمام خرافات و احتمالات مبارزه مي کند و اجازه نمي دهد هيچ چيزي جلوي قهرماني اش را بگيرد.
    بهترين بازيکن ميدان در اولين ديدار نيمه نهايي که ميان فرانسه و بلژيک برگزار شد، ساموئل اومتيتي مدافع آبي ها بود. بازيکني که کمتر کسي انتظار داشت زننده تنها گل بازي باشد. اومتيتي در دقيقه 51 کرنر ارسالي آنتوان گريزمان را وارد دروازه شياطين سرخ کرد تا خروس ها بليت مسکو را رزرو و خود را براي فينال آماده کنند. هوگو لوريس و تيبو کورتوا با سيوهاي درخشان خود کاري کردند تا بازي در نيمه اول با تساوي بدون گل به پايان برسد. اما کمي بعد از شروع نيمه دوم، اومتيتي با ضربه سري زيبا، تنها گل بازي را به ثمر رساند. اين سومين گل ملي اومتيتي با پيراهن آبي فرانسه بود. اومتيتي در زبان قبليه لوهياي کنيا لغتي است پرکاربرد که به معناي چيز يا کميتي کوچک است. همين باعث شده بسياري از اهالي غرب کنيا از هواداران پرشور اين دفاع وسط فرانسوي باشند که فوتبال باشگاهي را در بارسلونا دنبال مي کند. او در پايان به عنوان بهترين بازيکن اين ديدار هم معرفي شد.
    اما در مقابل، بلژيک که در 23 مسابقه اخيرش با هدايت روبرتو مارتينس هيچ باختي نداشت و در جام جهاني 2018 هم بهترين خط حمله را از آن خود کرده بود، با نمايشي دور از انتظار که مشابه بازي هاي اخيرشان نبود، براي نخستين بار در اين رقابت ها نتوانست گلي به ثمر برساند تا با شکست يک بر صفر برابر فرانسه از راهيابي به فينال باز بماند و مثل تقابل هاي گذشته نتيجه را به خروس ها واگذار کند. نکته جالب اينکه فرانسه در 20 سال اخير رکورددار رسيدن به اين مرحله از جام هاي جهاني است. خروس ها در سال هاي 1998 ، 2006 و 2018 به فينال جام جهاني رسيده اند تا از اين حيث رکورددار شوند و فرانسه در صورت قهرماني در مسکو، دومين ستاره خود را بر پيراهنش خواهد زد.
    
     پوگبا و تقديم پيروزي به بچه هاي نجات يافته در تايلند
    12 پسر نوجوان که بين 11 تا 17 سال سن داشتند به همراه مربي شان، 17 روز در غاري در زير زمين گير افتاده بودند. پس از تلاش هاي بسيار و جهاني شدن اين موضوع، در نهايت تمام تيم و مربي اش نجات يافتند. گفته مي شود وضعيت تمامي افراد نجات يافته خوب است و مشکلي برايشان پيش نيامده است. پس از پيروزي فرانسه مقابل بلژيک، پل پوگبا، صعود اين تيم به فينال جام جهاني را به کودکان نجات يافته از اين فاجعه تقديم کرد. او با انتشار عکس اين بچه ها در اينستاگرامش نوشت: «اين پيروزي به قهرمانان امروز تقديم مي شود، خيلي خوب بوديد بچه ها، شما بسيار قوي هستيد.»
    
     رکورد عجيب ژيرو
    با اينکه خروس ها به فينال جام جهاني روسيه راه يافته اند ولي اوليويه ژيرو در مقابل دروازه حريفان ناکام بوده و نتوانسته گلي به ثمر برساند. او تاکنون 13 شوت شليک کرده که حتي يکي از آنها هم در چارچوب نبوده است. به اين ترتيب او رکورد بيشترين شوت هاي خارج از چارچوب يک بازيکن در جام جهاني را شکسته است. رکورد قبلي در جام جهاني 1966 ثبت شده بود. ژيرو که 83 بازي ملي در کارنامه دارد، اميدوار است يکشنبه در فينال به ناکامي خود در اين تورنمنت پايان دهد.
     اومتيتي: مثل سال 98 قهرمان جام جهاني خواهيم شد
    اومتيتي که تيمش را راهي فينال کرد، پس از بازي گفت: «واقعاً احساس افتخار مي کنم. بازي مردانه اي بود و ما کار بزرگي کرديم. بازي سختي بود ولي اين کاري بود که بايد براي رسيدن به فينال انجام مي داديم. تمام تيم براي اين پيروزي جنگيد. تورام در سال 1998 گل زد و تيم ملي را به فينال رساند، ما نيز مي خواهيم تاريخ سازي کنيم و قهرمان اين دوره جام جهاني شويم. هدف ما رسيدن به فينال بود و من از اين بابت بسيار خوشحالم.»
    
     لوريس: نبايد اجازه بدهيم فينال يورو تکرار شود
    هوگو لوريس، کاپيتان تيم ملي فرانسه با ابراز خوشحالي از پيروزي مقابل بلژيک، تاکيد کرد: «فوتبال به همين دليل زيباست؛ اينکه مي تواند همه را هيجان زده کند. هنوز يک گام ديگر باقي مانده است؛ مهم ترين گام. لحظه فوق العاده اي است اما دشوار است که غرق شادي شويم. اين يک ماجراجويي بزرگ است. بازي روز يکشنبه يک هديه بزرگ است. دو سال قبل در فينال يورو، پذيرفتن شکست دشوار بود و نبايد اجازه بدهيم آن اتفاق تکرار شود. ما مي خواهيم اين رقابت ها را به بهترين شکل به پايان برسانيم.»
    
     امباپه: توپ طلا نه، جام جهاني را مي خواهم
    کيليان امباپه، ستاره جوان تيم ملي فرانسه که شباهت چهره اش به شخصيت کارتوني لاک پشت هاي نينجا سوژه رسانه ها شده و از او تحت عنوان لاک پشت نينجاي فرانسه ياد شده است، در اين بازي، 56 بار توپ را لمس کرد و شش بار موقعيت ايجاد کرد. او 28 پاس داد و هفت بار در نبرد يک در مقابل يک پيروز شد. امباپه که درخشش در جام جهاني باعث شده بليچر ريپورت او را با اسطوره هاي فرانسه يعني ميشل پلاتيني و زين الدين زيدان مقايسه کند، درباره رسيدن به فينال جام جهاني مي گويد: «اين غيرقابل تصور است. اين روياي زندگي ام بود. چيزي براي گفتن ندارم. در جاه طلبانه ترين روياهايم هم آن را تصور نمي کردم. البته هنوز روياي بزرگ تري دارم. هنوز يک گام ديگر باقي مانده است. همه فرانسه پشت ما هستند. وقتي تقلب نکنيد و سخت تلاش کنيد، نتيجه اش را مي بينيد. تا زماني که بتوانم به تيم کمک کنم، اين کار را انجام خواهم داد. اين چيزي است که برايم اهميت دارد. اهميتي به توپ طلا نمي دهم، مي خواهم قهرمان جام جهاني شوم.»
    
     گريزمان: فرانسه شبيه به اتلتيکو بازي مي کند
    آنتوان گريزمان، ستاره تيم ملي فرانسه در 20 بازي اخير اين تيم در 20 گل تاثير مستقيم داشته؛ 12 گل زده و هشت پاس گل داده. گريزمان براي توصيف تيم ملي فرانسه، به تيم باشگاهي اش اشاره کرد: «از عملکرد هم تيمي هايم خيلي راضي هستم. ما دفاع کرديم و روي يک ضربه شروع مجدد به گل رسيديم. کمي شبيه به اتلتيکو بود. از تلاش و خوشحالي بچه ها شگفت زده شده ام. رسيدن به فينال هدفي بود که در ابتداي جام تعيين کرده بوديم.»
    
     مارتينز: با کسب مقام سوم در اوج خداحافظي مي کنيم
    روبرتو مارتينز، سرمربي بلژيک پس از شکست تيمش مقابل فرانسه گفت: «متاسفانه روي يک ضربه ايستگاهي گل خورديم. در نيمه نهايي تفاوت ها در اين لحظات رقم مي خورد. افتخار مي کنيم ولي دلسرد هستيم زيرا که مي خواستيم به فينال برسيم. تمرکز و همدلي خوبي داشتيم و مي خواهيم در بازي بعدي موفق شويم تا در اوج کارمان به پايان برسد. اين تيم سزاوار مقام سومي است.»
    
     دشان: فرانسه شايسته حضور در فينال بود
    ديديه دشان هم پس از پيروزي مقابل بلژيک گفت: «کار استثنايي انجام داديم، ذهنيت و شخصيت خودمان را نشان داديم. بلژيک تيم خوبي در اين جام بود. اينکه يک مدافع گل ما را زد نشانه خوبي است و ما در دفاع خوب کار کرديم. به بازيکنانم تبريک مي گويم. احساس غرور مي کنم، مدتي است که با هم هستيم و کارهاي سختي با هم انجام داديم. فرانسه شايسته حضور در فينال بود.»
    
    واران: بازي با بلژيک ، پيچيد ه ترين مسابقه فرانسه بود
    رافائل واران بعد از برتري فرانسه در مسابقه با بلژيک اظهار داشت: «شايد اين مصاف، بهترين بازي من براي فرانسه بوده است. البته بازيکناني که جلوي من کار دفاعي انجام مي دادند، باعث کمک زيادي به من شد. وقتي شما در جلوي خود بازيکني مثل ان گولو کانته را داشته باشي که مرتب مي دود يا پل پوگبا که توپ هاي زيادي را مي گيرد، کار کردن به عنوان مدافع راحت تر خواهد شد.»
    
    
    
    دُم خروس روي جام! / اومتيتي؛ فرانسه را به فينال رساند
    


 روزنامه ايران، شماره 6824 به تاريخ 21/4/97، صفحه 23 (ورزشي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيوست
متن مطالب شماره 67، ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است