|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/4/21: «بي راهه» صدا و سيما در محكمه
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4343
دو شنبه 26 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4132 21/4/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


گزارش 
«بي راهه» صدا و سيما در محكمه
آيا دادستان به عنوان مدعي العموم به ماجراي اعترافات تلويزيوني ورود خواهد كرد؟


«بي راهه» صداوسيما همچنان روي سيبل انتقادات قرار دارد. اين انتقادات و واكنش ها از يك هشتگ توييتري آغاز شد اما تنها به فضاي مجازي ختم نشد. بسياري از فعالان سياسي و حقوقدانان هم در مورد پخش اعترافات تلويزيوني به خصوص پخش اعتراف يك دختر نوجوان ١٧ ساله صحبت كردند، روابط عمومي سازمان صداوسيما موضوع را توجيه كرد و روز گذشته هم اطلاعيه اي از سوي مركز اطلاع رساني پليس صادر شد كه در آن تاكيد شده بود: « فيلم پخش شده در شبكه هاي اجتماعي متعلق به خانم يادشده نيست و صداي گريه از جاي ديگري روي تصوير گذاشته شده است. فرد مورد نظر مبتني بر دستور مقام قضايي و در خواست هاي مردمي احضار و بعد از ابراز ندامت، در همان روز بلافاصله رها شد و به هيچ وجه بازداشت نشده بود.»
    اين واكنش ها آنقدر ادامه يافت تا سرانجام به دو موضوع مهم رسيد. اول طرح موضوع و بازخواست از مديران صداوسيما در شوراي نظارت بر فعاليت اين سازمان و دوم لزوم توجه به حقوق بازداشت شدگان و احقاق حق آنها در فرآيند بازداشتي كه به پخش اين مستند ختم شد.
    
    بررسي رفتار صداوسيما در شوراي نظارت
    غلامرضا كاتب، نماينده مجلس و عضو ناظر مجلس در شوراي نظارت بر صداوسيما خبر داد كه با مقصران پخش مستند «بي راهه» برخورد خواهد شد. اين نماينده مجلس با تاكيد بر اينكه اقدام صداوسيما در پخش اين مستند غيرقانوني و غيراخلاقي بوده، گفت كه شكايات متعددي توسط انجمن حمايت از كودكان و گروه هاي اجتماعي گوناگون از صداوسيما به شوراي نظارت رسيده كه قرار است در جلسه دوشنبه هفته آينده رسيدگي شود. او همچنين توضيح داد كه در نشست شوراي نظارت بر صدا و سيما حتما به قصور نيروي انتظامي و پليس فتا به دليل در اختيار گذاشتن جزييات اعترافات رسيدگي خواهد شد چرا كه بازجويي هاي ناجا اگر محرمانه باشد نبايد در اختيار صدا و سيما قرار مي گرفت.
    به گفته كاتب در نشست هفته بعد شوراي نظارت با دعوت از مديران صداوسيما به ويژه مدير شبكه يك و ساير شبكه ها كه احتمالا اين مستند توسط آنها پخش شده است در مورد اين اقدام غيرحرفه اي توضيح خواهيم خواست و با متخلفان برخورد مي كنيم.
    او همچنين با بعيد دانستن اين ادعا كه مستند «بي راهه» به درخواست قوه قضاييه پخش شده يادآور شد كه در نشست شوراي نظارت محسني اژه اي و محمدجواد لاريجاني نيز حضور دارند كه اين نكته از آنها پرسيده خواهدشد. چندي بعد از توضيحات كاتب درخواست پخش اعتراف از سوي قوه قضاييه رد شد. اين منبع مطلع در قوه قضاييه به عصرخبر گفت: پخش اعترافات دختر اينستاگرامي در تلويزيون ارتباطي با قوه قضاييه نداشته و درخواستي نيز جهت پخش از سوي مسوولان قضايي و قاضي وجود نداشته است.
    
    مائده هژبري مي تواند اعلام شكايت و احقاق حق كند؟
    اما اظهارات حقوقدانان در مورد پخش اعتراف اين نوجوان ١٧ ساله و جرم ارتكابي او، ماجراي «بي راهه» صدا و سيما را وارد فاز تازه اي كرد. بهمن كشاورز، رييس پيشين اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران صورت مساله را به شكل ديگري تعريف كرد و به اعتمادآنلاين گفت زنان محترمي حركات موزون خود را ضبط كرده سپس آن را در مرئي و منظر دوستان و آشنايان خود در اينستاگرام قرار داده اند. آنگونه كه شنيده ام تبع اين ابزار اطلاع رساني چنان است كه مي تواند به شكل كاملا محدودي مورد استفاده قرار گيرد: به عبارت ديگر اين مطلب كه عده اي از زنان جوان تجربيات و اطلاعات خود را درمورد ورزش و حركات موزون در اينستاگرام مبادله كنند، موضوعي كاملا عادي و طبيعي است و نمي توان به آنها ايراد گرفت.
    او البته اين سوال را مطرح كرد كه اگر اين حركات موزون رقص تلقي شود باز هم اولين سوال اين خواهد بود كه در كدام يك از قوانين ما رقص ممنوع شده مضافا اينكه آيا اجازه داريم به حريم كساني كه مثلا به رقص پرداخته اند، وارد شويم؟اين وكيل دادگستري تاكيد كرد كه در قوانين كشور به بحث رقص پرداخته نشده و براي اين موضوع ماده قانوني وجود ندارد. البته كشاورز به اين نكته نيز اشاره كرد كه پخش گفته ها و اظهارات افراد از صداوسيما بدون رضايت آنها در صورتي انجام مي شود كه فرد يا افراد مرتكب جرم شده و جرم آنها از موارد استثنا مندرج در قانون باشد كه مطمئنا اين موارد از استثنا نيست. علاوه بر توضيحات كشاورز اين نكته نيز حايز اهميت است كه دختر بازداشت شده در بخشي از مصاحبه توضيح مي دهد كه صبح دستگير شده و خانواده اش در جريان اين موضوع قرار گرفته اند و اين ادعا نشان مي دهد تهيه فيلم اعترافات به فاصله يك صبح تا عصر انجام شده كه خود نشان دهنده اين است كه براي متهم هنوز دادگاهي تشكيل نشده و جرمي به اثبات نرسيده است. در واقع مراحل قانوني در مورد اين متهم به اتمام نرسيده و فيلمي از اعترافات او پخش شده است. سوال بعدي كه در چنين شرايط شايد مغفول مانده اين است كه آيا حقوق قانوني متهم تذكر داده شده و از آن برخوردار شده است يا خير؟ حقوقي كه به گفته كشاورز شامل تفهيم اتهام از طريق ضابطان، حق داشتن وكيل و مشاوره به مدت يك ساعت، درخواست معاينه از سر تا پا و تماس با خانواده است.
    
    مرد رو به روي مائده هژبري كيست؟
    موضوع ديگري كه حقوقدانان به آن پرداختند فردي است كه در يك برنامه تلويزيوني به اعتراف گيري از هژبري اقدام كرده است. نعمت احمدي در اين مورد به ايسنا گفت كه بر اساس قانون اگر اين فرد جزو ضابطين دادگستري باشد برابر ماده ٩٦ نمي تواند از اعتراف گرفتن تصوير بگيرد و اين موضوع را رسانه اي كند، در اين صورت ضابط دادگستري به دليل عنوان اتهامي قابل تعقيب است.
    به گفته احمدي اگر فردي كه رو به روي هژبري نشسته و از او سوال مي پرسد عضو صداوسيما باشد كه اصلا وظيفه اين كار را نداشته و خارج از وظيفه اش به عنوان كارمند صداوسيما عمل كرده است و اساسا كارمند صداوسيما ضابط دادگستري محسوب نمي شود. اما همچنان يك سوال حقوقي باقي است و آن اينكه چه كسي حق دارد به دليل اين رفتار غيرحرفه اي از صداوسيما شكايت كند؟ آيا دادستان به عنوان مدعي العموم به اين ماجرا ورود خواهد كرد؟
    گزارش: «بي راهه» صدا و سيما در محكمه / آيا دادستان به عنوان مدعي العموم به ماجراي اعترافات تلويزيوني ورود خواهد كرد؟
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4132 به تاريخ 21/4/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 51 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي باليني
متن مطالب شماره 4 (پياپي 40)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است