|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/4/21: قاسم احمدي لاشكي، عضو شوراي مركزي فراكسيون مستقلين ولايي در گفت و گو با «اعتماد»: مشكل احمدي نژاد تزلزل و گرفتاري روحاني ثبات بيش از حد است
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4344
سه شنبه 27 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4132 21/4/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


گفت و گو 
قاسم احمدي لاشكي، عضو شوراي مركزي فراكسيون مستقلين ولايي در گفت و گو با «اعتماد»: مشكل احمدي نژاد تزلزل و گرفتاري روحاني ثبات بيش از حد است
    
    مجلس هفته آينده هم تعطيل است اما پس از اتمام اين روزهاي طولاني و آرام مجلس، با آغاز به كار جلسات علني در آخرين روز تيرماه، شايد داغ ترين روزهاي پارلمان از راه برسد و صحن علني شاهد حداقل ٢ استيضاح و شايد حتي بيش از اين تعداد باشد. مسعود كرباسيان، وزير امور اقتصادي و دارايي حتما هدف اصلي اين سلسله استيضاح هاي احتمالي مجلس خواهد بود و حداقل استيضاح يكي ديگر از وزراي اقتصادي دولت نيز به زودي در صحن علني مجلس انجام خواهد شد: چراكه اين طور كه پيداست گروهي از اصولگرايان نزديك به جبهه پايداري قصد دارند با بهره گيري از فضاي خاص اين روزهاي مجلس كه به تعبيري فصل «وزيركشي» است، بيژن نامدار زنگنه، وزير نفت حسن روحاني و شايد يكي از معدود اعضاي موفق تيم اقتصادي دولت را به بهانه تكراري «كرسنت» به استيضاح بكشند. حال آنكه پشت استيضاح كرباسيان نمايندگاني از ٣ فراكسيون ايستاده اند كه علاوه بر انگيزه اي يك سر متفاوت با استيضاح كنندگان زنگنه، از نظر تعداد و «عِده و عُده» هم با استيضاح كنندگان كم تعداد زنگنه متفاوتند: مساله اي حائز اهميت و تاثيرگذار در توفيق يا شكست هر استيضاح كه از قضا ازسوي علي لاريجاني، رييس مجلس نيز مورد توجه بوده است. اين طور كه يك نماينده اصلاح طلب عضو كميسيون امنيت به «اعتماد» خبر داده، لاريجاني چندي پيش، هنگامي كه با درخواست پي درپي نمايندگان براي استيضاح وزراي اقتصادي دولت روبه رو مي شود، به نمايندگان توصيه مي كند كه اگر «عده و عده» دارند، پا پيش بگذارند. آنچه در ادامه مي خوانيم صحبت هاي قاسم احمدي لاشكي، نماينده مردم نوشهر و از چهره هاي نزديك به رييس مجلس است كه در گفت وگو با «اعتماد» به بيان ديدگاه خود درمورد استيضاح وزراي دولت روحاني و البته شخص رييس جمهور پرداخته است.
    
    در هفته هاي اخير همزمان با بالاگرفتن بحران در بازار ارز، سكه و طلا زمزمه هايي درمورد استيضاح برخي وزرا و همچنين ترميم تيم اقتصادي دولت به گوش مي رسد. به نظر شما مشكل كجاست؟
    مقايسه دولت فعلي با دولت نهم و دهم مي تواند برخي مشكلات را نمايان كند. شخصا ميان دولت احمدي نژاد و دولت روحاني تعارضي جدي مي بينم. در شرايطي كه در دولت احمدي نژاد شاهد تزلزل مديريت و عدم ثبات بوديم و بعضا وزيري كه براي ماموريت كاري به سنگال رفته بود، با يك تماس تلفني بركنار مي شد و به او مي گفتند ديگر وزير نيستي، امروز شاهد روندي كاملا متفاوت هستيم. هرچند اين تندروي و بي ثباتي در مديريت و نحوه عزل و نصب وزرا و اعضاي كابينه، يكي از مشكلات بزرگ ما در دولت احمدي نژاد بود اما امروز شاهد عكس اين رويه در دولت روحاني هستيم و شاهديم ثبات بيش از حد مديريت ها در دولت فعلي به مشكلي اساسي تبديل شده است. آنچنان كه مي بينيم آقاي رييس جمهور باوجود برخي اشكالات اساسي در كار بعضي وزرا همچنان بر ماندن آنها اصرار دارد كه اين رويه با آنچه در دولت احمدي نژاد شاهد بوديم، در تغاير اساسي است. متاسفانه امروز بسياري از حوزه ها و بخش هاي دولت، به ويژه حوزه هاي اقتصادي با مشكلات اساسي روبه رو است و وضعيت حاكم بر دولت، وضعيتي نرمال نيست. تا آنجا كه عموم شهروندان و مردم عادي نيز متوجه اين مشكلات مديريتي شده اند و مي دانند نسخه اي كه دولت براي اقتصاد پيچيده است، درمانگر مشكلات و بيماري هاي اقتصاد ما نيست. با اين حال مي بينيم كه رييس جمهور بر تداوم همين وضعيت و حفظ مديران فعلي اصرار دارد.
    
    روحاني در اين سال ها نشان داده علاقه اي به عزل و نصب وزرايش ندارد و ترجيح مي دهد با انداختن توپ به زمين مجلس جهت استيضاح يا استعفاي وزرا، تغييرات دولت را رقم بزند. آيا اين بار هم همين سناريو تكرار مي شود؟
    ببينيد، اخيرا به همراه بيش از ١٨٠ نفر از نمايندگان به آقاي روحاني نامه نوشتيم كه خودش براي اعمال تغييرات در دولت به ويژه در تركيب تيم اقتصادي وارد عمل شود اما شك نكنيد اگر ببينيم كه رييس جمهور همچنان تعلل مي كند، دست به كار خواهيم شد و خودمان وزراي ناكارآمد را تغيير مي دهيم. هنوز مشخص نيست كه آقاي رييس جمهور براساس چه پشتوانه اي اصرار بر ماندن رييس كل بانك مركزي دارد. آيا چون رييس فعلي بانك مركزي منجر به افزايش لجام گسيخته نقدينگي شده يا چون ثبات بازار سكه و ارز را از بين برده و هر روز شاهد بالا و پايين رفتن قيمت سكه و ارز هستيم، اين پافشاري صورت مي گيرد؟! متاسفانه عملكرد رييس كل بانك مركزي عملا منجر به برهم ريختن اوضاع بازار پولي و بانكي ما شده و اين مشكلات به حوزه هاي ديگر هم تسري يافته است.
    
    آيا فضاي حاكم بر مجلس آماده استيضاح وزراي دولت است؟ باتوجه به مسائلي كه در جريان ٣ استيضاح اسفندماه ٩٦ شاهد بوديم، آيا فكر مي كنيد اين بار هم وزرا به راحتي از سد استيضاح مجلس مي گذرند؟
    در يكي از آخرين روزهاي كاري مجلس، سوال يكي از نمايندگان از وزير جهاد كشاورزي در دستور كار صحن قرار گرفت. فكر مي كنم اگر سوال از آقاي حجتي مثلا حدود يك ماه قبل به صحن مي آمد، وزير جهاد كشاورزي كارت زرد نمي گرفت و مجلس با سوالي كه مطرح شد، همراهي نمي كرد و شك ندارم كه مجلس به وزير جهاد كشاورزي كارت زرد نمي داد.
    
    منظورتان سوال آقاي كريمي قدوسي است. در مجلس دهم سابقه نداشته نمايندگان با سوالات كريمي قدوسي با وزراي دولت همراهي كنند.
    نمي خواهم به اين مسائل ورود كنم اما طبيعتا همين طور است. به هرحال منظورم اين است كه اين اتفاق نشان دهنده آن است كه فضاي صحن و مجلس براي استيضاح وزراي دولت كاملا آماده است و بعيد است كه اگر پاي وزيري براي استيضاح به صحن برسد، بتواند به اين راحتي به وزارتخانه اش بازگردد. ما نماينده مجلس هستيم و تنها نگاه مي كنيم، ببينيم آيا مردم راضي هستند يا خير. ما هيچ كاري به هيچ مساله ديگري نداريم و در حال حاضر نيز متاسفانه رضايت خاصي در ميان مردم نمي بينيم.
    
    به نظر شما در حال حاضر كدام وزارتخانه ها و كدام يك از وزراي تيم اقتصادي دولت در اولويت قرار دارند؟
    وزارت امور اقتصادي و دارايي، وزارت جهاد كشاورزي، وزارت صنعت، معدن و تجارت و به طوركلي وزارتخانه هاي اقتصادي كه بيشترين ارتباط را با مردم دارند، در اولويت براي اين تغيير قرار دارند. طبيعتا مردم چندان كاري به وزارت دادگستري يا دفاع و حتي امور خارجه ندارند كه بخواهيم تغيير كنند يا نكنند. بنابراين وزارتخانه هايي كه زندگي مردم به عملكردشان وابسته است، در اولويت هستند و البته تغيير رييس كل بانك مركزي شايد حتي بيش از اين وزرا در اولويت باشد. همچنين سازمان برنامه و بودجه نيز نياز به تحولاتي دارد. البته آقاي نوبخت عملكرد نسبتا قابل قبولي داشته و شايد بد نباشد، از اين حوزه به وزارتخانه اقتصادي ديگري برود.
    
    و استيضاح شخص رييس جمهور چطور؟ باوجود آنكه به نظر اين موضوع چندان جدي نبوده اما به هر حال مطرح شده است.
    من جزو استيضاح كنندگان نيستم و به طور كلي نيز نظر مثبتي در اين رابطه ندارم. درواقع معتقدم درحال حاضر زمان مناسبي براي استيضاح رييس جمهور نيست.
    گفت‌و گو: قاسم احمدي لاشكي، عضو شوراي مركزي فراكسيون مستقلين ولايي در گفت و گو با «اعتماد»: مشكل احمدي نژاد تزلزل و گرفتاري روحاني ثبات بيش از حد است
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4132 به تاريخ 21/4/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بررسي هاي حسابداري
متن مطالب شماره 19، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است