|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/4/21: حمله دوباره به متحدان
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4132 21/4/97 > صفحه 4 (جهان) > متن
 
      


گزارش روز 
حمله دوباره به متحدان
ترامپ در حاشيه اجلاس سران ناتو مطرح كرد

نويسنده: ميثم سليماني


    
    از هفته ها پيش حضور دونالد ترامپ، رييس جمهور ايالات متحده در بروكسل براي شركت در نشست سران ناتو براي كشورهاي اروپايي به يك كابوس مرگبار تبديل شده بود. همه آنها نگران آن بودند كه رويكرد و صحبت هاي ترامپ به نحوي باشد كه نگراني متحدان امريكا بيش از گذشته شود و اكنون اين كابوس با حضور دونالد ترامپ در بروكسل به واقعيت تبديل شده است. او از همان ساعت هاي ابتدايي ورود خود به پايتخت بلژيك حملات و سخنان جنجالي خود را آغاز كرد. ترامپ در همان ابتداي امر در نشست مشترك خود با ينس استولتنبرگ، دبيركل ناتو به شدت عليه آلمان سخن گفت و تاكيد كرد كه واردات گاز طبيعي روسيه از آلمان تبديل به يك نگراني امنيتي شده است. وي افزود: آلمان كاملا تحت كنترل روسيه قرار گرفته كه اين براي ناتو بسيار بد است.
    به گزارش بي بي سي، ترامپ در سخنان خود تاكيد كرد كه آلمان بيش از ٧٠ درصد گاز خود را از روسيه وارد مي كند اما اين رقم در آخرين آمار منتشر شده نزديك به ٥١ درصد است. ترامپ همچنين در ادامه حملات خود اروپايي ها را به عدم پرداخت حق عضويت كامل خود در ناتو متهم كرد. ترامپ در حالي روزهاي سه شنبه و چهارشنبه را براي حضور در نشست سران ناتو در بروكسل به سر برد كه دوشنبه هفته آينده در هلسينكي با ولاديمير پوتين، رييس جمهور روسيه ديدار مي كند و اين اتفاق تبديل به يكي از بزرگ ترين نگراني هاي متحدان امريكا بدل شده است كه شايد نزديكي امريكا با روسيه موجب تضعيف كشورهاي اروپايي دربرابر روسيه شود و عملا امريكا متحدان خود را در برابر اروپا تنها بگذارد. برخي از اعضا پيش از اين نشست به شدت نگران آن بودند كه شايد ترامپ اين نشست را مانند نشست گروه هفت در كبك كانادا به نحوي با چالش جدي مواجه كند: البته كه در آستانه نشست نيز ترامپ با سخنان خود همه را شگفت زده كرد. دونالد ترامپ پيش از حضور خود در بروكسل عنوان كرد شركت در نشست سران ناتو و روبه رو شدن با متحدان بسيار سخت تر از اجلاس دوشنبه آينده با پوتين است. با اين حال دونالد تاسك، رييس شوراي اروپا دونالد ترامپ را متهم كرد كه تقريبا روزانه اروپا را نقد مي كند. او در توييتر خود نوشت: امريكاي عزيز، ما متحد شما هستيم، اما پس از ما متحد ديگري وجود ندارد. وي اظهار داشت كه اتحاديه اروپا بيش از روسيه و چين براي دفاع از خود هزينه مي پردازد. تاسك همچنين با اشاره به نشست ترامپ و پوتين گفت: اين بسيار مهم است كه شما درك كنيد دوست استراتژيك و مشكل استراتژيك شما چه كسي است.
    
    ترامپ در مورد آلمان چه مي گويد؟
    آلمان داراي بزرگ ترين اقتصاد اتحاديه اروپا است و مدت ها است از سوي ايالات متحده متهم شده نتوانسته سهمي منصفانه از هزينه هاي ناتو را بپردازد، از همين رو اين اتفاق موجب اصطكاك ميان ترامپ و آلمان شده است. ترامپ تاكيد دارد كه آلمان تقريبا ٧٠ درصد گاز خود را در كنترل روسيه قرار داده است و اين سوال را مطرح مي كند كه آيا اين اقدام مناسب است؟ اين سوالي است كه ترامپ در صبحانه كاري روز چهارشنبه با استولتنبرگ مطرح كرد. وي افزود: آلمان روي خط لوله جديد انتقال گاز روسيه به اروپا سرمايه گذاري كرده كه به نظر من نبايد اين كار را انجام مي داد و من فكر مي كنم اين اتفاق بسيار بد است. گفتني است، آلمان حمايتي سياسي از خط لوله نورد استريم٢ كه خط لوله اي جديد براي انتقال گاز از روسيه از طريق درياي بالتيك محسوب مي شود، انجام داده است كه جريان انتقال گاز روسيه به كشورهاي اتحاديه اروپا افزايش پيدا مي كند. ترامپ معتقد است آلمان تنها كمي بيش از يك درصد از توليد ناخالص داخلي خود در زمينه دفاع هزينه مي كند و اين در حالي است كه ترامپ معتقد است كه اين در مقايسه با ٢/٤ درصد امريكا قابل مقايسه نيست. طبق آخرين برآوردهاي ناتو آلمان ٢٤/١ درصد از توليد ناخالص ملي خود را براي ناتو هزينه مي كند كه اين رقم براي ايالات متحده ٥/٣ درصد است.
    
    پاسخ آلمان و ناتو
    خبرگزاري رويترز گزارش داد كه اورسولا فوندرلاين، وزيردفاع آلمان در پاسخ به اظهارات دونالد ترامپ در خصوص اينكه آلمان تحت كنترل روسيه است آن را رد كرد. وي افزود: ما هيچ مشكلي با روسيه نداريم. وي همچنين افزود كه شما بايد بدون هيچ گونه سوالي خط ارتباطي بين كشورها و اتحادها و مخالفان باشيد و از آن محافظت كنيد. استولتنبرگ نيز در پاسخ به سخنان ترامپ عنوان كرد كه انتظار مي رود رهبران ناتو بر اين عقيده باشند كه با يكديگر قوي تر هستند تا اينكه جدا از هم باشند.
    
    نگراني از خدشه دار شدن اتحاد
    همواره روساي جمهور ايالات متحده با اين موضوع دچار چالش بودند كه اعضاي ناتو بايد سهميه بيشتري از بودجه اين اتحاد را تامين كنند و هرچند از اين شرايط انتقاد مي كردند، اما انسجام داخلي ناتو از اولويت بالاتري براي آنها برخوردار بود. اما به نظر مي رسد اولويت دونالد ترامپ كمتر هزينه كردن و بيشتر پول درآوردن است و انسجام دروني ناتو براي او چندان مهم نيست. اعتراض اصلي دونالد ترامپ هم به اين موضوع است كه چرا كشورها تلاشي براي رساندن سهم خود بر مبناي ٢درصد از توليد ناخالص داخلي خود نمي كنند؟از ٢٩ عضو ناتو تنها ٥ كشور به اين هدف دست پيدا كرده اند. ايالات متحده، يونان، استوني، انگلستان به سقف ٢ درصد خود رسيده اند و چندين كشور مانند لهستان و فرانسه نيز به اين هدف گذاري نزديك شده اند. اما واقعيت آن است هنگامي كه سران ناتو در سال ٢٠١٤ اين توافق را انجام دادند بنا بوده است كه اين بودجه تا سال ٢٠٢٤ رخ دهد و كشورها نيز به تدريج در حال افزايش بودجه خود هستند و به نظر مي رسد تا سال ٢٠٢٤ اين هدف محقق شود و حتي نماينده امريكا در ناتو نيز معتقدند كه همه اعضا در اين مسير حركت مي كنند، اما دونالد ترامپ اصرار دارد كه هرچه سريع تر اين اتفاق رخ دهد و دايما در حال پرداختن به اين موضوع است و دقيقا مشخص نيست كه رييس جمهور ايالات متحده چه مي خواهد. از طرفي بازي بي هدف امريكا از انتقاد نسبت به آلمان در موضوع گاز روسيه اين نگراني را به وجود آورده كه اروپا هرچه بيشتر از امريكا جدا شود و آنگلا مركل نيز نشانه هايي از اين امر را به نمايش گذاشته است.
    
گزارش روز: حمله دوباره به متحدان / ترامپ در حاشيه اجلاس سران ناتو مطرح كرد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4132 به تاريخ 21/4/97، صفحه 4 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار
    آثار ديگري از "ميثم سليماني"

  وزن كشي سياسي / گمانه زني ها در خصوص نخست وزير آينده عراق جدي تر مي شود
ميثم سليماني، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  جايگاه متزلزل پرزيدنت / همكاري رييس سابق كمپين ترامپ با دادستان ويژه
ميثم سليماني، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  به دنبال راه حلي با كمترين خسارت انساني براي ادلب / مجتبي اماني، تحليلگر مسائل خاورميانه در گفت و گو با «اعتماد» مطرح كرد
ميثم سليماني، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  چالش هاي پيش روي ايران و روسيه در سوريه / آينده سوريه و سياست قدرت هاي منطقه اي در «ايراس» بررسي شد
ميثم سليماني، اعتماد 21/6/97
مشاهده متن    
  تشويق به مذاكره با تهديد / امريكا دفتر نمايندگي سازمان آزاديبخش فلسطين رادر واشنگتن تعطيل مي كند
ميثم سليماني، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه خون
متن مطالب شماره 4 (پياپي 62)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است