|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/4/21: عقب نشيني امريكا از تحريم نفتي ايران
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4341
شنبه 24 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4132 21/4/97 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


اقتصاد بين الملل 
عقب نشيني امريكا از تحريم نفتي ايران
وعده افزايش توليد نفت از سوي برخي كشورها توخالي از آب در آمد    
    گروه اقتصادي | مايك پومپئو، وزير امور خارجه امريكا در حالي كه به جده رفته تا با مردان نفتي عربستان در مورد تداوم افزايش عرضه نفت عربستان به بازار نفت گفت وگو كند، به يكباره از معافيت هاي جديد امريكا براي خريداران نفتي ايران خبر داده است.
    روزنامه فاينشنايل تايمز در مصاحبه اي كه از او منتشر كرده، نوشته است: «ايالات متحده درخواست برخي از خريداران نفت ايران براي معاف شدن از تحريم هاي امريكايي را بررسي مي كند. چند كشور به امريكا خواهند آمد و درخواست معافيت مي كنند: ما اين را بررسي مي كنيم.»
    پيش از اين و در هفته گذشته بود كه هياتي از كره جنوبي به امريكا رفت تا با مديران امريكايي در مورد معافيت از تحريم هاي مطلق گرايانه امريكا براي عدم خريد نفت از ايران مذاكره كند. بعد از آن بود كه حتي برخي خبرهاي غيررسمي از مذاكرات ديگر خريداران نفتي ايران صحبت مي كردند و اعلام مي شد كه خريداران آسيايي نفت امريكا براي دريافت معافيت هاي خريد نفت ايران صف كشيده اند و هر كدام در تلاش هستند تا با دريافت مجوز خريد نفت از ايران، در دايره تنگ نظري هاي امريكايي قرار نگيرند.
    مذاكراتي كه به هند، چين، كره جنوبي، ژاپن و حتي تركيه هم كشيده شد و بعيد به نظر نمي رسد كه با توجه به قيمت جهاني نفت و ترس از افزايش قيمت ها بعد از تحريم نفتي ايران دامنه آن به پالايشگاه هاي اروپايي هم كشيده شود.
    اين اظهارنظر، نشان مي دهد كه امريكايي ها به خوبي بلوف نفتي عربستان براي تداوم افزايش عرضه نفت به بازار را درك كرده اند و مي دانند كه ورود ذخاير استراتژيك نفتي عربستان به بازار مي تواند، در شرايط اضطرار وضعيت قيمت ها در بازار جهاني را با مخاطرات جدي رو به رو كند. روالي كه حتي ممكن است در صورت تحريم نفت ايران قيمت جهاني نفت را به بيش از ١٠٠ دلار برساند و خريداران را به مشكل جدي تري دچار كنند.
    چين، هند و تركيه از جمله واردكنندگان نفت ايران هستند كه پيش از اين اعلام كرده بودند ممكن است تحريم هاي امريكا را ناديده بگيرند. كارشناسان نفتي اعلام كرده اند كه بازارهاي جهاني به نفت ايران نياز دارند و شايد نتوانند توقف عرضه نفت ايران را تحمل كنند. دونالد ترامپ، رييس جمهوري امريكا، به تازگي از عربستان خواست توليد نفت خود را حداقل دو ميليون بشكه در روز افزايش دهد، اما نتوانست پاسخي اميدواركننده دريافت كند. با اين همه، پومپئو دوباره اعلام كرد هر كشوري كه از معافيت برخوردار نشود، در صورت خريد نفت از ايران مجازات خواهد شد.
    اظهارات جديد پومپئو را اگرچه نمي توان چرخش سياسي ترامپ خواند اما به نظر مي رسد كه ترس از افزايش قيمت جهاني نفت بعد از تحريم نفت ايران باعث شده تا امريكا نرمش بيشتري در مقابل خريداران نفت ايران نشان دهد: نرمشي كه رابطه مستقيمي با عدم توانمندي عربستان براي جايگزين كردن سهم ايران در بازار جهاني نفت دارد و امريكا نيز به خوبي به اين امر واقف است و بعيد نيست كه معافيت هاي زمان دار براي خريداران نفت ايران به دنبال برنامه ريزي هاي افزايش ظرفيت توليدي باشد كه ديگر توليدكنندگان نفت دارند.
    كارشناسان نفتي معتقدند كه ممكن است امريكا با اعلام معافيت هاي ٦ ماهه براي خريداران آسيايي نفت ايران، فعلا بازار و سطح قيمت ها را كنترل كند و سپس چنانچه قيمت ها به تعادل رسيد معافيت ها را لغو يا تمديد كند. اين گروه اعتقاد دارند كه امريكا به خوبي مي داند شريك نفتي اش نمي تواند پاسخگوي نياز بازار بعد از تحريم نفتي ايران باشد و به همين جهت نيز با معافيت هاي خاص به دنبال خريد زمان براي يافتن راهكار هاي جايگزين است.
    
    زنگ خطري به نام عراق
    به تازگي عراق با اعلام درآمد ٤٠ ميليارد دلاري صادرات خود اعلام كرده است كه توليد فعلي ٤ ميليون و ٥٠٠ هزار بشكه اي اش را به ٨ ميليون و ٣٠٠ هزار بشكه خواهد رساند كه اين ميزان مي تواند زنگ خطري براي جايگزيني نفت ايران در بازار جهاني باشد و دغدغه بلوف نفتي عربستان را بپوشاند. البته عراقي ها پيش از اين اعلام كرده بودند كه قصد ندارند بازار نفتي ايران را در اختيار بگيرند. اما بعيد نيست كه با ورود نفت ونزوئلا و نفت عراق به بازار قيمت ها روال نزولي در پيش گيرند و از فشار براي حضور نفت ايران در بازار كاسته شود.
    با اين حال كارشناسان نفتي معتقدند كه هم معافيت هاي نفتي امريكا و هم ورود ذخاير استراتژيك عربستان به بازار جهاني نفت موقت است و نمي توان به هيچ يك از اين موارد اطمينان كرد چرا كه با كاهش ذخاير استراتژيك عربستان به بازار و پايان زمان معافيت خريداران نفتي ايران مي تواند قيمت ها را مجددا صعودي كرده و امريكا را تحت فشار جديدي براي تمديد معافيت هاي خريد نفت ايران قرار دهد.
    
    امريكا رتبه دار مي شود ؟
    در همين حال دولت امريكا اعلام كرد توليد نفت اين كشور با وجود محدوديت هاي حمل در مناطق شيل، در سال آينده افزايش بيشتري پيدا خواهد كرد و توليد نفت خام امريكا به ١١،٨ ميليون بشكه در روز در سال ۲۰۱۹ مي رسد كه بالاتر از ١١.٧٦ ميليون بشكه در روز است كه در گزارش دورنماي ژوئن برآورد شده بود.
    طبق پيش بيني مقامات اداره اطلاعات انرژي امريكا، توليد نفت اين كشور در سال ۲۰۱۹ به حدود ۱۲ ميليون بشكه در روز بالغ مي شود كه در صورت محقق شدن، امريكا بزرگ ترين توليدكننده نفت جهان خواهد شد.
    به گفته منابع آگاه، توليد نفت خام امريكا از فوريه بالاي ۱۰ ميليون بشكه در روز مانده است در حالي كه عربستان سعودي - بزرگ ترين صادركننده نفت اوپك - ماه گذشته به منظور كنترل رشد قيمت ها، توليدش را افزايش داد و حدود ١٠،٥ ميليون بشكه در روز توليد كرد.
    بر اساس گزارش بلومبرگ، اداره اطلاعات انرژي امريكا پيش بيني خود از توليد داخلي در سال جاري را تغييري نداد و در ١٠،٧٩ ميليون بشكه در روز حفظ كرد. طبق پيش بيني اين نهاد، توليد نفت جهاني در سال آينده ١٠٢.٥٤ ميليون بشكه در روز خواهد بود در حالي كه پيش تر اين رقم ١٠٢.٢١ ميليون بشكه در روز پيش بيني شده بود. برآورد اداره اطلاعات انرژي از رشد تقاضاي جهاني در سال ۲۰۱۹ نيز كمتر شد.
    
    كاهش خريد هند
    از سوي ديگر رايزني هندي ها براي استفاده از معافيت خريد نفت ايران نيز آغاز شده است، بر پايه آمار كشتيراني و صنعتي، واردات نفت هند از ايران طي ماه ميلادي گذشته ١٥،٩ درصد كاهش يافته و نشان مي دهد كه در ژوئن ۵۹۲ هزار و ۸۰۰ بشكه در روز نفت از ايران وارد كرده كه در مقايسه با ۷۰۵ هزار و ۲۰۰ بشكه در روز در ماه مه كاهش نشان مي دهد.
    خريد كمتر پالايشگاه هاي خصوصي، واردات نفت هند از ايران در ژوئن را كاهش داد. با اين حال پالايشگاه هاي دولتي خريدشان را افزايش دادند. طبق آمار، پالايشگاه هاي دولتي كه حدود ۶۰ درصد از پنج ميليون بشكه در روز ظرفيت پالايش هند را تشكيل مي دهند، حدود ۱۰ درصد بيشتر نفت ايران را در ژوئن نسبت به ماه مه خريداري كردند. هند بزرگ ترين مشتري نفت ايران پس از چين است.
    
    حذف امتيازات ويژه هند
    مسعود رضوانيان رهقي، ديپلمات ايراني در هند در واكنش به كاهش خريد نفت ايران از سوي هند نيز گفته است: «اگر هند تلاش كند براي جبران كاهش خريد از ايران، نفت خود را از كشورهايي مانند عربستان سعودي، روسيه، عراق، امريكا و سايرين تامين كند، تهران به امتيازاتي كه براي هند فراهم كرده بود، پايان خواهد داد. ايران از هند براي عمل نكردن به وعده سرمايه گذاري براي توسعه بندر چابهار انتقاد دارد و اعلام كرده كه اگر دهلي نو واردات نفت ايران را كاهش دهد، امتيازات ويژه را از دست خواهد داد. مايه تاسف است كه وعده هاي سرمايه گذاري هند براي توسعه بندر چابهار و پروژه هاي مواصلاتي آن هنوز تحقق نيافته است. اگر همكاري و مشاركت هند در بندر چابهار از ماهيت استراتژيك برخوردار است، انتظار مي رود كه هند بلافاصله تدابير لازم را اتخاذ كند.
    
    
    با شرارت امريكا، توتال رفت
    مديرعامل شركت توتال گفت: اين شركت به دليل عدم امكان معافيت از تحريم هاي جديد دولت امريكا، از طرح پارس جنوبي ايران خارج مي شود. پاتريك پويان، در گفت وگو با شبكه تلويزيوني بي اف ام فرانسه، با تاكيد بر اينكه راه ديگري جز خروج از اين پروژه نداشته است، گفت: شما نمي توانيد بدون دسترسي به سيستم مالي امريكا در ۱۳۰ كشور جهان فعاليت داشته باشيد: بنابراين در حقيقت ما قوانين امريكا را اجرا مي كنيم و مجبوريم ايران را ترك كنيم. وي افزود: شركتي مثل ما بايد به قوانيني كه در موردش به اجرا گذاشته مي شود، احترام بگذارد: بنابراين ما بايد از ايران خارج شويم كه بر اين اساس، توتال به دليل خروج از طرح توسعه فاز۱۱ ميدان گازي پارس جنوبي در خليج فارس ۴۰ ميليون دلار متضرر شده است. پويان با ابراز اميدواري درباره اينكه يك روز بتوانيم به ايران برگرديم، گفت: براي شركتي در مقياس توتال كه سالانه ۱۵ ميليارد دلار سرمايه گذاري انجام مي دهد، زيان ۴۰ ميليون دلاري چندان قابل توجه نيست. خبرگزاري صدا و سيما
اقتصاد بين الملل: عقب نشيني امريكا از تحريم نفتي ايران / وعده افزايش توليد نفت از سوي برخي كشورها توخالي از آب در آمد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4132 به تاريخ 21/4/97، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 65 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه ايران پاك
متن مطالب شماره 134، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است