|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/21: پافشاري «بي بي» بر يك طرح تكراري
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6980
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6824 21/4/97 > صفحه 20 (جهان) > متن
 
      


پافشاري «بي بي» بر يك طرح تكراري
نتانياهو در ديدار با پوتين، خواهان كاهش نفوذ ايران در سوريه شد اما رسانه ها اين خواسته را غير واقع بينانه مي دانند

نويسنده: فرحناز دهقي


    
    دور تند تحولات منطقه از روزها پيش آغاز شده و به تبع آن ديدارها و ملاقات ها يک به يک پشت درهاي بسته صورت مي گيرد. ناظران مي گويند در ديدار روز گذشته ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه با نخست وزير رژيم صهيونيستي، بنيامين نتانياهو فقط و فقط با يک خواسته و هدف پا به مسکو گذاشته بود: جلوگيري از نفوذ ايران در منطقه.
    به گزارش «ايران» به نقل از هاآرتص، نتانياهو در حالي پا به جلسه چهارشنبه گذاشت که آرزو مي کرد وقت جلسه تمام و کمال در خدمت خواسته هاي او قرار گيرد. خواسته هايي که سرگئي لاوروف آن را غير واقع بينانه مي داند. اما نخست وزير رژيم صهيونيستي همچنان با اصرار از روسيه مي خواهد حضور معنوي و فيزيکي ايران را در سوريه متوقف کند.
    سه ديدار طي 6 ماه نشان از سماجت اسرائيل براي به کرسي نشاندن اين خواسته اش دارد اما روسيه در پاسخ بارها و بارها به او گفته محقق شدن چنين خواسته اي ممکن نيست و با اين طرح مخالف است و در عمل هم نشان داده که حضور ايران در سوريه، وقتي به خواست دولت اين کشور روي داده است، با خواست يک عامل خارجي و بيگانه شدني نيست. براساس گزارش هايي از سوريه حتي در مبارزه نيروهاي دولت دمشق با معارضان سوري در استان درعا طي روزهاي گذشته، مستشاران ايراني و نيروهاي حزب الله شانه به شانه ارتش و مردم سوريه حرکت کردند و حمايت معنوي خود را از سوريه دريغ نکردند. براساس اين گزارش ها، هم اکنون نيروهاي دمشق در تلاشند تا به مناطق تحت تسلط معارضان نفوذ پيدا کنند. هنوز مشخص نيست اسرائيل تا چه اندازه به اين اعتماد دارد که روسيه با طرح آن موافقت مي کند. اما ظاهراً اين رژيم طرح خود را از دو سال پيش که دونالد ترامپ به کاخ سفيد راه پيدا کرده بود، به گوش پوتين رسانده بود.
    نتانياهو پيش از سفر خود به مسکو با سرگئي ورشينيان معاون وزير خارجه روسيه و الکساندر لاورنتيف، فرستاده ويژه روسيه در امور سوريه ديدار و رايزني کرد تا با دست پر و آمادگي کامل به ديدار پوتين برود. مسکو اما به اين اشاره کرده که تلاش مي کند حريم 80 کيلومتري حضور نيروهاي غير سوري با مرزهاي سرزمين هاي اشغالي را حفظ کند.
    
     وعده اسرائيل به روسيه از کيسه امريکا
     نتانياهو خوب مي داند رفع تحريم ها عليه مسکو که بعد از الحاق کريمه به روسيه وضع شد، تا چه اندازه براي پوتين اهميت دارد. به همين خاطر به احتمال زياد در نشست ديروز به رئيس جمهوري روسيه پيشنهاد داده که اگر خواسته اين رژيم را در سوريه عملي کند، ترامپ را راضي خواهد کرد که تحريم هاي روسيه را از ميان بردارد. روز قبل از اين ديدار هم مجله 93 ساله نيويورکر فاش کرد که مسئولان عربستان، امارات و رژيم صهيونيستي دونالد ترامپ را تحت فشار گذاشته اند تا در برابر ولاديمير پوتين دست به قمار بزرگي بزند. آنها بر اساس سياستي جديد قصد دارند و تلاش مي کنند ترامپ را تشويق کنند تا به روسيه وعده دهد، در صورت برآورده شدن خواسته هاي آنان در سوريه، تحريم هاي روسيه به خاطر اقداماتش در اوکراين و جدا کردن کريمه از اين کشور، برداشته شود. به گزارش نيويورکر در همين رابطه ديدارهايي هم به ابتکار عمل محمد بن زايد وليعهد ابوظبي صورت گرفته است.
    يکي از اين نشست ها در برج ترامپ با حضور سفير روسيه در واشنگتن برگزار شد. اما اين تنها تلاش امارات براي نزديک تر شدن به روسيه نبود. امارات و عربستان جهت تشويق پوتين به مشارکت با کشورهاي عرب حوزه خليج فارس، سرمايه گذاري هاي چندميلياردي در روسيه را آغاز و نشست هاي سطح بالايي را در مسکو، ابوظبي و رياض برگزار کردند. در اين گزارش آمده که امارات تنها کشور منطقه نيست که خواهان تقويت روابط امريکا و روسيه است، دو کشوري که برخي ناظران مي گويند در آستانه جنگ سرد قرار دارند. مسئولان اسرائيلي نيز پس از پيروزي ترامپ در انتخابات، در راستاي تقويت روابط ميان واشنگتن و مسکو تلاش کردند.
    سفير رژيم صهيونيستي در امريکا و يکي از چهره هاي نزديک به نتانياهو تاکيد کرده که تل آويو دولت ترامپ را به همکاري مستحکم تر با پوتين در سوريه تشويق کرد به اين اميد که مسکو، ايراني ها را به ترک سوريه راضي کند. اما برخي مقام هاي امريکايي مي گويند مطرح کردن اين پيشنهاد در بدترين موقع روي داده است. با وجود اين ترامپ خود نيز خواستار گرم شدن تنور روابط با روسيه است. او پيش از ديدار با پوتين در هفته آينده در هلسينکي پايتخت فنلاند، صريحاً خواستار بازگشت اين کشور به گروه هفت صنعتي شد. همچنين در ضيافت شامي در نشست سران اين گروه در کانادا گفت جزيره کريمه متعلق به روسيه است زيرا مردمي که در آنجا زندگي مي کنند، روسي صحبت مي کنند. نيويورکر نيز نوشته که حتي اگر ترامپ پيشنهاد اسرائيل، عربستان و امارات را قبول کند و آن را به پوتين تحويل بدهد، باز هم رئيس جمهوري روسيه نمي تواند آنها را راضي کند زيرا خروج نيروهاي ايراني از سوريه در توانايي روسيه نيست.
    به گزارش «ايران» به نقل از واشنگتن پست، نتانياهو هفته پيش در جلسه با اعضاي کابينه خود گفت: «کاملاً واضح است که من مرتب با دولت امريکا در تماس هستم. اين روابط با دو قدرت بزرگ به من کمک مي کند که بتوانم امنيت اسرائيل را براي هميشه و البته در برهه کنوني تامين کنم.» اما ضوي بارل تحليلگر هاآرتص اعتقاد دارد نتانياهو بيش از حد خوش خيال است؛ او تنها مي تواند به همکاري هاي محدود روسيه و اسرائيل اميد داشته باشد.
    
    پافشاري «بي بي» بر يک طرح تکراري / نتانياهو در ديدار با پوتين، خواهان کاهش نفوذ ايران در سوريه شد اما رسانه ها اين خواسته را غير واقع بينانه مي دانند
    


 روزنامه ايران، شماره 6824 به تاريخ 21/4/97، صفحه 20 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    آثار ديگري از "فرحناز دهقي"

  مردان خشن كمنيتس در حبس / با افزايش تنش هاي نژادي در آلمان، اعضاي يك گروه نژادپرستانه دو جوان ايراني و پاكستاني را مورد ضرب و شتم قرار دادند
فرحناز دهقي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  مصائب برگزيت، بحران ترزا مي
فرحناز دهقي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  يك بام و دو هواي العبادي براي كرسي نخست وزيري / روند تشكيل دولت آتي عراق شتاب گرفت
فرحناز دهقي، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  همه عليه ترامپ / 60 گروه اقتصادي امريكا با كنار زدن تعرفه هاي ترامپ، بر موج مخالفت ها با او افزودند
فرحناز دهقي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  نبرد با دشمن فرضي در سرماي سيبري / در بزرگ ترين مانور نظامي روسيه پس از جنگ سرد، بيش از 300 هزار نيرو و 36 هزار تانك حضور دارند
فرحناز دهقي *، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات نوين كاربردي در مديريت و اقتصاد
متن مطالب شماره 3، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است