|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/21: سود و زيان تغيير ساعات كار ادارات لرستان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6977
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6824 21/4/97 > صفحه 19 (ايران زمين) > متن
 
      


سود و زيان تغيير ساعات كار ادارات لرستان
خاموشي ها با تغيير ساعت كار ادارات در كشور كاهش يافته، اما كارمندان گلايه هايي دارند

نويسنده: زهره افشار


    
     تغيير ساعت کار ادارات دراستان هاي مختلف به منظور صرفه جويي در مصرف برق در دستور کار قرار گرفته واستانداري هر استان به فراخور دماي هواي منطقه، ساعتي را براي کار دستگاه هاي اجرايي تعيين کرده است.
    لرستان هم که همه ساله تابستان هاي گرمي را تجربه مي کند، از 16 تيرماه جاري ساعت کاري ادارات، دستگاه هاي دولتي، بانک ها، شهرداري ها و ساير موسسات عمومي غيردولتي اين استان را به ساعت 6 و 15 دقيقه تا 13 و 45 دقيقه تغيير داده تا بتواند با افزايش پايداري شبکه برق از خاموشي مشترکان خانگي جلوگيري کند.
    گزارش ميداني خبرنگار «ايران» از شهرهاي مختلف لرستان نشان مي دهد که هرچند اجراي اين طرح که در چند روز گذشته آغاز شده توانسته تا حدودي به هدف اصلي خود که صرفه جويي در مصرف برق است، برسد، اما انتقادهايي نيز به دنبال داشته است.
    خانم «احمدي» از کارمندان اداره اي در خرم آباد يکي از منتقدان اين طرح است که بحث امنيت را مطرح مي کند و مي گويد: از حومه شهر بايد خود را به محل کارم برسانم که براي اين منظور مجبورم ساعت 5 صبح از خانه خارج شوم که هوا هنوز تاريک است و چون وسيله نقليه شخصي ندارم برايم شرايط سختي است و در چند روز گذشته با تاخير به محل کارم رسيده ام.
    «گودرزي» يکي ديگر از کارمندان بروجردي نيز مي گويد: بيشتر ارباب رجوع ما در همان ساعت قبلي مراجعه مي کنند، ضمن اينکه با اجراي اين طرح بايد تا ساعت 11صبح و بعد از ساعت 13 را بدون وسيله سرمايشي به سر کنيم که کارآيي ما را پايين آورده است.
    خانم «مومني» کارمند ديگري که در شهرستان دورود کار مي کند و مادر يک دختر 2 و نيم ساله است، مي گويد: مهد کودک ها با جلو افتادن ساعت کار ادارات، بچه ها را پذيرش مي کنند، اما شيفت گذاشته و مربي خود کودک که به آن انس دارد همان ساعت قبلي در مهد حاضر مي شود ضمن اينکه مجبورم کودک خردسالم را صبح زود بيدار کنم و همراه خود ببرم.
    در اين ميان، مردمي نيز که درفاصله ساعت 6 تا 7 و 30 دقيقه به ادارات مراجعه کرده اند مي گويند، بيشتر کارمندان در حال خوردن صبحانه بوده اند و عملاً جوابگويي به آنان در همان ساعت قبلي صورت گرفته است.
    «ايماني» يکي ديگر از شهروندان خرم آبادي هم مي گويد: به نظرم بهتر است به جاي تغيير ساعت کار ادارات روي بحث فرهنگي کار کنيم، در اين چند روز خود مردم نيز خيلي درکاهش مصرف پيشقدم بوده اند، از سوي ديگر از نظر کارشناسي و علمي نمي توانيم تفکيک کنيم که کاهش مصرفي که مسئولان اعلام مي کنند اتفاق افتاده در بخش اداري بوده يا مشترکان خانگي؟
    
    قطع برق شهرداري «رومشکان» به دليل صرفه جويي نکردن
    در گام نخست به سراغ «فريدون خودنيا» مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق لرستان مي رويم تا ببينيم تغيير ساعت کار ادارات تا چه اندازه در کاهش مصرف برق موثر بوده است.
    وي مي گويد: امسال بيشينه دماي هوا در بيشتر شهرهاي لرستان به 45 درجه بالاي صفر و گرمتر از سال هاي قبل رسيده است. به همين دليل با ارائه مستندات، استاندار لرستان تصميم به تغيير ساعت کار ادارات گرفت که بررسي ها نشان مي دهد، اجراي اين طرح در کاهش مصرف برق موثر بوده است. اوج مصرف روزانه برق در لرستان با 622 هزار مشترک خانگي از 602 مگاوات قبل از تغيير ساعت کار ادارات به 580 مگاوات در حال حاضر رسيده است.
    وي مي افزايد: به منظور پايداري در شبکه برق، قبل از اجراي طرح مجبور بوديم روزانه 40 مگاوات خاموشي در سطح استان بدهيم که اين ميزان در حال حاضر به 17 تا 40 مگاوات در روز رسيده و در واقع خاموشي ها به نصف کاهش يافته است.
    خودنيا با تاکيد بر اينکه شرکت توزيع نيروي برق لرستان بابت رعايت نکات صرفه جويي در ادارات به هيچ عنوان با ادارات تعارف ندارد و کوتاه نمي آيد، مي گويد: در بازديدهاي روزانه از ادارات در شهرهاي مختلف استان متوجه شديم که شهرداري «رومشکان» نکات مدنظر طرح را رعايت نکرده که با هماهنگي فرماندار رومشکان، برق شهرداري آن شهر را 24 ساعت قطع کرديم.
    وي با اشاره به اينکه مقرر شده، فهرست ادارات و دستگاه هاي متخلف هر 15 روز يکبار در گزارشي به استانداري اعلام شود، مي افزايد: در موعد مقرر اين فهرست را به مردم نيز اعلام خواهيم کرد، چون معتقديم گام اول صرفه جويي را خود دولت بايد بردارد.
    مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق لرستان به مردم استان نويد مي دهد که اگر تنها 10درصد در مصرف برق صرفه جويي کنند، خاموشي در تابستان نخواهند داشت. وي در پاسخ به برخي انتقادها در خصوص اجراي اين طرح، مي گويد: به هرجهت شکي نيست که اين طرح نمي تواند رضايت همه مردم را به دنبال داشته باشد و آماده پذيرش نقدها هستيم، اما به هرجهت وظيفه ما تامين برق پايدار است.
    
    برش
    
    برخورد با اداراتي که در مصرف برق صرفه جويي نمي کنند
    
    «محمدعلي خسروي» رئيس اداره برق بروجرد در گفت و گو با «ايران» تصريح مي کند که روزانه اکيپي متشکل از نمايندگان اداره برق، فرماندار و بسيج ادارات به صورت اتفاقي از ادارات هم در ساعت کار و هم در ساعت غيرکاري حتي در شب ها از دستگاه هاي مختلف بازديد و گزارش تهيه مي کنند که متاسفانه چند مورد داشتيم که در شب ها نيز همه چراغ ها روشن و سامانه هاي سرمايشي خاموش نبود که با اين ادارات در صورت تکرار برخورد جدي خواهد شد. وي مي افزايد: طبق دستور استانداري ادارات بايد جلسات خود را درساعت 11 تا 13 برگزار کنند که مي توانند از وسايل سرمايشي استفاده کنند. در اين ساعت اداراتي که از کولر گازي استفاده مي کنند بايد آن را روي درجه 25 تنظيم کنند و اگر از کولر آبي استفاده مي کنند بايد روي دور کند باشد.

    
    
    سود و زيان تغيير ساعات کار ادارات لرستان / خاموشي ها با تغيير ساعت کار ادارات در کشور کاهش يافته، اما کارمندان گلايه هايي دارند
    


 روزنامه ايران، شماره 6824 به تاريخ 21/4/97، صفحه 19 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    آثار ديگري از "زهره افشار"

  شوراي شهر بروجرد تعطيل شد
زهره افشار، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  حل مشكل آب سيستان و بلوچستان نيازمند همكاري افغانستان / اگر رايزني در مورد هيرمند به نتيجه نرسد، قطعاً در سال زراعي جديد با مشكل آب مواجه خواهيم شد
زهره افشار، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  گراني مصالح، مانع نوسازي مدارس زلزله زده كرمانشاه / علت حاضر نشدن مدارس، تورم و از سوي ديگر انصراف خيرين از مشاركت در ساخت است
زهره افشار، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  طرح هاي آبخيزداري هرمزگان جان مي گيرد / با اختصاص اعتبارات مناسب
زهره افشار، ايران 12/6/97
مشاهده متن    
  آثار تاريخي اصفهان از زلزله سالم ماند
زهره افشار، پريسا سادات عظيمي، ايران 7/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيام زن
متن مطالب شماره 9 (پياپي 319)، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است