|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/21: شوك جنگ تجاري به بورس تهران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4587
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4372 21/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


شوك جنگ تجاري به بورس تهران
ترامپ تهديد كرد؛ چين هشدار داد    دنياي اقتصاد : دولت دونالد ترامپ بامداد ديروز فهرست بالابلند ديگري از کالاهاي چيني به ارزش ۲۰۰ ميليارد دلار منتشر کرد که قرار است زير تيغ تعرفه هاي واردات ايالات متحده آمريکا قرار بگيرند. همزمان، دولت چين، آمريکا را تهديد به اقدام متقابل کرد. به محض انتشار اين اخبار، موجي از نگراني بازارهاي جهاني را درنورديد و موجب ريزش قيمت جهاني فلزات شد. بازار سرمايه تهران نيز از اين اتفاق مصون نماند. فشار فروش در بورس کالامحور تهران شدت گرفت. به اين ترتيب، شاخص سهام افت ۱۳۴۴ واحدي(معادل ۲/ ۱ درصدي) را تجربه و به کانال ۱۰۹ هزار واحدي عقب نشيني کرد.
    شاخص کل بورس تهران در جريان معاملات ديروز زير فشار عمومي عرضه سهام به ويژه در گروه فلزات اساسي، ۲/ ۱ درصد کاهش يافت و سرانجام در سطح ۱۰۹ هزار و ۵۰۵ واحدي قرار گرفت. اگر چه هيجان براي عرضه اوليه پتروشيمي پارس معاملات روز گذشته را تحت الشعاع قرار داده بود اما افت سنگين قيمت فلزات در بازار جهاني بيش از ساير عوامل بر شاخص کل اثر گذاشت. بامداد روز گذشته بود که انتشار فهرست جديد کالاهاي چيني براي وضع تعرفه از سوي دولت ترامپ، فعالان بازارهاي جهاني را شوکه کرد و همين امر قيمت جهاني فلزات را به شدت تنزل داد.
    
    تهور ترامپ و ترس بازارها
    معاملات بورس تهران طي روز گذشته در حالي آغاز شد که قيمت جهاني فلزات رنگين از جمله مس، روي و سرب سقوط کرده بودند. هراس سرمايه گذاران جهاني از اقدام غافلگيرکننده دولت ترامپ عامل اصلي فشار بر قيمت فلزات پايه ارزيابي مي شود. دولت ترامپ بامداد روز گذشته فهرستي از کالاهاي چيني به ارزش ۲۰۰ ميليارد دلار را منتشر کرد که قرار است سپتامبر سال جاري ميلادي مشمول وضع تعرفه وارداتي ۱۰ درصدي از سوي ايالات متحده شوند. جمعه گذشته واشنگتن با وضع تعرفه ۲۵ درصدي بر ۳۴ ميليارد دلار از کالاهاي چيني تشديد تنش هاي تجاري را آغاز کرد؛ در همان مقطع اعلام شد که ۱۶ ميليارد دلار از کالاهاي چيني به زودي به اين فهرست افزوده مي شوند.
    تشديد شعله هاي آتش جنگ تجاري بين بزرگ ترين اقتصادهاي جهاني و ويراني پي درپي ديوارهاي اعتماد در اقتصاد جهاني با اقدامات رئيس جمهوري آمريکا موجب هراس فعالان بازارهاي جهاني شده و در نتيجه، فشار بر قيمت فلزات را شدت بخشيده است. در پايان هفته قبل نيز با اعلام جنگ تجاري از سوي آمريکا قيمت جهاني فلزات کاهش محسوسي را ثبت کرده بودند اما اين روند نزولي در روز گذشته بلافاصله پس از انتشار فهرست مزبور از سوي دولت ترامپ و واکنش متقابل پکن شيب تندتري به خود گرفت.
    بنابراين، ابهام در چشم انداز تقاضاي فلزات به ويژه از سوي سرمايه گذاران چيني زمينه را براي افت دسته جمعي قيمت فلزات پايه در بازارهاي جهاني مهيا کرد. در اين ميان، قيمت هر تن مس در بورس فلزات لندن در همان ابتدا افت بيش از ۴ درصدي را ثبت کرد و در نزديکي کف سالانه، يعني سطح ۶هزار و ۱۰۰ دلاري قرار گرفت؛ همچنين هر تن فلز روي در بازه زماني مزبور کاهش بيش از ۳ درصدي را ثبت کرد و در پايين ترين سطح ۲۰ ماه اخير به نوسان پرداخت و در محدوده ۲هزار و ۵۰۰ دلار معامله شد. از طرف ديگر با افت ۴درصدي فلز سرب به هر تن از اين فلز در بورس فلزات لندن ۲هزار و ۲۲۵ دلار قيمت خورد (قيمت ها در لحظه معاملات بورس تهران اعلام مي شود). پس از پايان يافتن دادوستدها، قيمت ها در بازارهاي جهاني تا حدودي بهبود را تجربه کردند.
    
    سهام کالايي زير فشار ريزش قيمت هاي جهاني
    به اين ترتيب، افت سنگين قيمت جهاني فلزات، معاملات ديروز نمادهاي وابسته در بورس تهران را نيز به شدت تحت تاثير قرار داد. تقريبا تمام نمادهاي مرتبط با فلزات رنگين در کف روزانه قيمت مبادله شدند و از اين جمله، نماد شرکت هاي کالسيمين، باما و توسعه معادن روي ايران طولاني ترين صف هاي فروش بازار را طي دادوستدهاي ديروز تجربه کردند. در همين گروه، نماد معادن بافق که محصولات روي و سربي توليد مي کند پس از بازگشت از مجمع، در پايان معاملات ديروز، زيان ۱۰ درصدي را به سهامدارانش تحميل کرد. ملي مس ايران هم که به دليل برگزاري مجمع متوقف شده بود، بلافاصله پس از بازگشايي در ميانه معاملات ديروز با سقوط بيش از ۱۰درصدي قيمت مواجه شد و در صدر فهرست نمادهاي موثر بر شاخص کل قرار گرفت. سلسله افت قيمت ها در نمادهاي مزبور منجر به کاهش ۶/ ۴ درصدي شاخص گروه فلزات طي روز گذشته شد و به اين ترتيب، عنوان بيشترين افت روزانه شاخص به گروه فلزات تعلق گرفت. شاخص گروه معدني هم تحت تاثير اين فضا با افت ۵/ ۱ درصدي مواجه شد و در اين بين، دوقلوهاي سنگ آهني يعني گل گهر و معدني چادرملو در رتبه هاي بالاي فهرست نمادهاي موثر بر شاخص قرار گرفتند.
    فضاي منفي مزبور به معاملات نمادهاي ديگر گروه فلزات هم تسري پيدا کرد. فولادسازان بورس تهران به رغم سقف شکني قيمت محصولات فولادي در بورس کالا و ثبات نسبي قيمت جهاني اين کالاها تحت تاثير فشار عمومي عرضه با افت قيمت رو به رو شدند. در اين گروه نماد فولاد مبارکه اصفهان در رتبه دوم نمادهاي اثرگذار بر افت شاخص قرار گرفت. به طور کلي، شاخص ۳۱ صنعت از صنايع ۳۸گانه بورس تهران در پايان معاملات ديروز کاهش يافت. در چنين فضاي معاملاتي که اغلب نمادها در محدوده منفي قيمت مبادله شدند، شاخص ۵ گروه رشد کرد و گروه هاي محصولات کاغذي و پالايشي به ترتيب بيشترين رشد روزانه را رقم زدند.
    
    سبزپوشي پالايشي ها
    به رغم فشار عمومي عرضه سهام و افت قيمت جهاني نفت در روز گذشته، نمادهاي پالايشي با افزايش قيمت سهم همراه شدند. نگاهي به فهرست نمادهاي اثرگذار بر شاخص نشان مي دهد نمادهاي گروه پالايشي بيشترين اثر مثبت بر شاخص را به ارمغان آورده اند. نمادهاي پالايش نفت تهران، پالايش نفت اصفهان و تبريز از معدود سهامي بودند که جدول تاثير بر شاخص را سبزرنگ کردند، هر چند، نتوانستند مانع از افت سنگين شاخص شوند. اين معاملات در حالي رقم خورد که حاشيه سود بنگاه هاي پالايشي به دليل خلا اطلاعاتي همچنان مبهم است.
    
    هيجان در عرضه اوليه «پارس»
    يکي از اتفاقات مهم در معاملات ديروز عرضه اوليه شرکت پتروشيمي پارس بود. هيجان براي حضور در اين عرضه بزرگ، فضاي معاملات را در ساعات ابتدايي روز گذشته به شدت تحت الشعاع خود قرار داده بود به طوري که تاخير در ثبت سفارش اين نماد به رواج برخي شايعات در شبکه هاي اجتماعي دامن زد و برخي نگران لغو عرضه بودند. در نهايت، در ساعت پاياني معاملات با انتشار پيام ناظر هيجان ها فروکش کرد و عرضه اين سهم در روز موعود قطعي شد. پيش از اين، اشتياق معامله گران براي خريد سهام يکي از بزرگ ترين عرضه هاي بورس و حجم قابل توجه سهم اين شرکت براي عرضه، موجب فشار عمومي فروش براي تامين نقدينگي مورد نياز در بازار شده بود. سرانجام انتظار بورس بازان با عرضه ۳۰۸ ميليون از سهام پتروشيمي پارس طي معاملات روز گذشته به سر آمد. در جريان اين عرضه ۱۸۲ هزار کد معاملاتي شرکت داشتند و به هر کد، اعم از حقيقي و حقوقي ۱۸۹۸ سهم تعلق گرفت.
    
    بانگ تعادل از کوي همسايه؟
    همزمان با بروز التهاب و هيجان در بورس تهران و نوسان شديد قيمت سهام، اتفاقات مهمي در بازارهاي همسايه افتاد. از روز سه شنبه توام با آغاز به کار بازار ثانويه اولين نشانه هاي تعديل نرخ در بازار غيررسمي ارز آشکار شد. در حالي که نرخ دلار در بازار غيررسمي طي سه هفته اخير در محدوده ۸ هزار تومان تثبيت شده بود، بازار دوم ارز روز سه شنبه به طور رسمي فعاليت خود را آغاز کرد. بر مبناي معاملات صورت گرفته در اين بازار، نرخ ۷ هزار و ۵۲۳ توماني براي دلار رقم خورد. همزمان با کشف قيمت دلار در بازار ثانويه، شاهد افت قيمت دلار در بازار غيررسمي و متعاقب آن کاهش قيمت سکه بوديم. در ادامه، قيمت هاي دلار و سکه در معاملات روز گذشته نيز روند نزولي را ثبت کردند به طوري که در بورس کالا هم صف هاي طولاني فروش در بازار آتي سکه تشکيل شد و قيمت قراردادها کاهش محسوسي را به ثبت رساند. يکي از عوامل مهم و اثرگذاري که در هفته هاي گذشته معاملات سهام صادرات محور بورس تهران را تحت تاثير قرار داده بود چالش بازار ارز بود که سرنوشت معلومي نداشت (البته به صرف راه اندازي اين بازار نيز نمي توان تصوير روشني از تحولات اين بازار پيش بيني کرد).
    با اين حال شکل گيري بازار ثانويه و تعيين اولين نرخ ها بر مبناي ملاقات آزادانه عرضه و تقاضا، نه تنها شکست محتوم سياست ارزي را به رخ ناظران کشيد بلکه اين سيگنال را به فعالان اقتصادي داد که الگوهاي ارزش گذاري را با نرخ هاي جديد رسمي و فراتر از نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ توماني تعديل کنند. حال، به نظر مي رسد ادامه اين روند که با تعميق معاملات ارز همراه است مي تواند به شفافيت و همگرايي نرخ ها کمک کند و در نتيجه چشم انداز شفاف تري را فراروي فعالان اقتصادي از جمله معامله گران سهام ترسيم کند. به اين ترتيب، با کاهش التهاب در بازار ارز و سکه انتظار مي رود که معاملات سهام متاثر از اين رويداد وضعيت مشخص تري پيدا کنند. به خصوص در آستانه انتشار گزارش هاي فصلي که اميد به بهبود سودآوري بسياري از بنگاه هاي بورسي را در پس زمينه هاي بنيادي سهام تقويت مي کند.
    
    شوك جنگ تجاري به بورس تهران / ترامپ تهديد كرد؛ چين هشدار داد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4372 به تاريخ 21/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله جراحي استخوان و مفاصل ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 61)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است