|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/21: اسهال و استفراغ يك روزه خوب نمي شود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6980
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6824 21/4/97 > صفحه 16 (سلامت) > متن
 
      


اسهال و استفراغ يك روزه خوب نمي شود
هشدارهاي يك متخصص درباره شايع ترين بيماري گوارشي فصل گرما

نويسنده: پرستو رفيعي


    
    اسهال و استفراغ شايع ترين بيماري گوارشي فصل گرم سال محسوب مي شود. اين بيماري نه تنها آزاردهنده و ناخوشايند است بلکه با ايجاد کم آبي در بدن و به دنبال آن برهم خوردن تعادل آب و املاح بدن مي تواند فرد مبتلا را در شرايط خطرناکي قرار دهد.اسهال و استفراغ در ميان همه گروه هاي سني ديده مي شود اما شيرخواران، کودکان، سالمندان و افراد داراي ضعف سيستم ايمني بيش از سايرين در معرض خطر ابتلا به اين بيماري قرار دارند. از سوي ديگر اين بيماري مسري است و بسرعت از فردي به فرد ديگر منتقل مي شود از اين رو آشنايي با دلايل ايجاد و راه هاي پيشگيري از آن مي تواند بسيار مفيد باشد.
    دکتر فريبا فشندکي در توضيح بيماري اسهال و استفراغ به «ايران» مي گويد: اسهال وضعيتي است که در آن فرد بيش از حد طبيعي دفع مدفوع روان دارد. عامل ايجاد اين بيماري معمولاً ويروس يا باکتري است و معمولاً 5 روز تا يک هفته فرد را درگير مي کند و پس از آن علائم بهبودي نمايان مي شود.
    اين متخصص کودکان تاکيد مي کند: اين بيماري معمولاً در اثر رعايت نکردن بهداشت بروز مي کند. بهتر است بدانيم که رعايت بهداشت هميشه تميز شستن دست ها نيست بلکه ما بايد بهداشت مواد غذايي را نيز بخوبي رعايت کنيم. استفاده از آب و غذاي آلوده و ميوه و سبزيجاتي که بدرستي شسته نشده اند مي تواند مهم ترين عامل ايجاد اين بيماري باشد. وي در ادامه مي افزايد: اغلب ميوه هاي فصل تابستان برخلاف ميوه هاي زمستاني با پوست مصرف مي شوند از اين رو شستن و ضدعفوني کردن اين ميوه ها بسيار مهم است. غذاها هم حتماً بايد در يخچال نگهداري شوند و بيشتر از يک ساعت بيرون از يخچال نمانند. دکتر فشندکي اظهار مي کند: فصل تابستان معمولاً فصل سفر و گردش است. از اين رو توصيه مي کنم طي سفر از مواد غذايي سالم و آب معدني استفاده کنيد. در انتخاب رستوران ها نيز دقت کنيد و مطمئن شويد که نظافت و بهداشت در آن رستوران رعايت مي شود.
    اين متخصص کودکان تاکيد مي کند: شايع ترين دليل ايجاد عفونت هاي گوارشي در فصل گرم سال، ويروس است از اين رو نبايد براي درمان از آنتي بيوتيک استفاده کرد. درحقيقت آنتي بيوتيک هيچ تاثيري در درمان يا کاهش دوره اسهال و استفراغ ندارد و تنها بدن را ضعيف تر مي کند. استفاده از آنتي بيوتيک تنها در موارد خاص مانند ابتلا به اسهال خوني مجاز است که البته بايد تحت نظر پزشک تهيه و استفاده شود. وي ادامه مي دهد: متاسفانه بسيار ديده شده است که برخي براي فرزندشان از داروهاي ضد اسهال استفاده مي کنند. اين گروه بايد بدانند استفاده از داروهايي که حرکات روده را کم مي کند يا همان داروهاي ضد اسهال براي کودکان مجاز نيست چون اين داروها نه تنها به درمان بيماري کمک نمي کنند بلکه با تنبل کردن روده و کم کردن دفعات دفع باعث مي شوند ميکروب در مدت زماني طولاني تر دفع شود و بهبود بيمار به تاخير بيفتد. به گفته دکتر فشندکي، شرايط استفاده از داروهاي ضداسهال در بزرگسالان نيز به همين گونه است و استفاده از اين داروها توصيه نمي شود اما بزرگسالان به دليل مسئوليت هاي اجتماعي و حضور در محل کار ممکن است ترجيح دهند عوارض بيماري کاهش يابد حتي به قيمت طولاني تر شدن دوره درمان. اين متخصص خاطرنشان مي کند: در مورد استفراغ هم همين طور است و بيماري با گذشت زمان بهبود مي يابد اما افرادي که استفراغ هاي مکرر دارند بايد با مراجعه به پزشک بسته به شرايط و شدت بيماري از داروهاي خوراکي يا تزريقي استفاده کنند.
    
    آب از دست رفته را جبران کنيد
    وي با تاکيد بر اهميت استفاده از آب و مايعات طي دوران بيماري مي گويد: بايد مايعات از دست رفته جبران شود. بهترين ماده براي جبران کم آبي بدن که توسط سازمان جهاني بهداشت توصيه شده، ORS است. والدين مي توانند يک بسته از پودر ORS را در يک ليتر آب جوشيده سرد شده حل کنند و به ازاي هر نوبت اسهال بنا به وزن کودک بين 100 تا 250 سي سي به او بنوشانند. در مورد بزرگسالان نيز بهتر است بعد از هر نوبت اسهال يک ليوان ORS استفاده شود. اما گاهي هم پيش مي آيد که تحمل ORS براي بيمار امکان ندارد يا کودکان از نوشيدن آن اجتناب مي کنند در چنين شرايطي بهترين درمان خانگي براي آن دوغ بدون گاز است که نوع ترش و شيرين آن هم خيلي تفاوتي ندارد.
    
    خوردن مواد خوراکي شيرين ممنوع!
    اسهال و استفراغ بيماري آزادهنده اي است که ناخودآگاه ميل و اشتياق به خوردن غذا يا آشاميدن را از بيمار مي گيرد، اما از سوي ديگر اطرافيان تلاش مي کنند با تدارک يک رژيم غذايي صحيح عوارض بيماري را کاهش دهند. در اين راستا با دستورات و بايدها و نبايدهاي بسياري مواجه مي شويم. دکتر فشندکي در اين باره مي گويد: در زمان بروز اسهال رژيم غذايي خاصي توصيه نمي شود اما توصيه اکيد خوردن ماست و دوغ بيشتر است. در ميان ميوه ها هم موز پيشنهاد مي شود. البته بهتر است بدانيد مواد غذايي شيرين مثل آب ميوه هاي صنعتي، نوشابه و نبات به علت داشتن قند بالا باعث تشديد اسهال مي شود به همين جهت براي کاهش عوارض اين بيماري توصيه مي شود طي مدت بيماري، اين مواد خوراکي استفاده نشود.
    
    اين بيماري در مدت زمان کمتر از 5 روز بهبود نمي يابد
    بسياري از ما گمان مي کنيم با استفاده از دارو بايد بسرعت علائم بهبودي نمايان شود. به همين دليل اگر در مدت زمان کوتاهي بهبود نيافتيم سعي مي کنيم با مصرف داروي بيشتر مشکل خود را حل کنيم. در حالي که دکتر فشندکي معتقد است، اين بيماري در مدت زمان کمتر از 5 روز بهبود نمي يابد و نبايد انتظار داشته باشيد که به محض استفاده از دارو عوارض بيماري کاهش بيابد. براي بهبودي کامل بايد دوره درمان کامل شود و طي اين مدت هم بايد ضمن استراحت به اندازه کافي از مايعات استفاده کنيد. از سوي ديگر رعايت بهداشت و شست و شوي درست دستها مانع انتقال بيماري به ديگران خواهد شد. وي درخاتمه تاکيد مي کند: هرچند اين بيماري معمولاً با گذراندن دوره بيماري بهبود مي يابد اما با مشاهده تب بالا، اسهال خوني، بي حالي شديد، عدم تحمل خوراکي ها و استفراغ مکرر و کاهش سطح هوشياري در اسرع وقت به پزشک مراجعه و از خود درماني پرهيز کنيد.
    
    اسهال و استفراغ يک روزه خوب نمي شود / هشدارهاي يک متخصص درباره شايع ترين بيماري گوارشي فصل گرما
    


 روزنامه ايران، شماره 6824 به تاريخ 21/4/97، صفحه 16 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    آثار ديگري از "پرستو رفيعي"

  مهار تنبلي چشم با غربالگري بموقع
پرستو رفيعي، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  درخواست 2 هزار دانشجوي پزشكي خارج نشين براي ورود به دانشگاه هاي داخل / تسهيلات وزارت بهداشت براي دانشجويان شاغل به تحصيل در خارج از كشور
پرستو رفيعي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  توزيع 400 هزار دوز واكسن آنفلوانزا در داروخانه هاي كشور / عضو كميته كشوري كنترل آنفلوانزا در وزارت بهداشت خبر داد
پرستو رفيعي، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  كدام كوله پشتي را انتخاب كنم ؟ / يك متخصص فيزيوتراپي در آستانه شروع سال تحصيلي پاسخ مي دهد
پرستو رفيعي، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  زيباي خطرناك در مناطق گرمسير !
پرستو رفيعي، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه شيمي كاربردي
متن مطالب شماره 49، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است