|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/21: دو محرك تلاطم بازارها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4587
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4372 21/4/97 > صفحه 11 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


دو محرك تلاطم بازارها
تنش هاي جنگ تجاري، افت قيمت فلزات جهاني و سيگنال بازار دوم ارز، افت سكه و دلار غيررسمي را رقم زد


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    
بازار سهام
    دو عامل فشار بر شاخص

    ديروز شاخص کل بورس با افت ۱۳۴۴ واحدي (۲۱/ ۱ واحدي) مواجه شد. پس از روند کم نوسان شاخص روز سه شنبه، روز گذشته تشديد فشار فروش بخشي براي تامين نقدينگي «پارس» (پتروشيمي پارس) در کنار افت قيمت فلزات جهاني (روي و مس و سرب به کف يکساله) عوامل فشار بر شاخص بودند. روز گذشته پتروشيمي پارس با ارزش تقريبي ۷۲۰ ميليارد تومان براي اولين بار در بورس عرضه شد. در بازار جهاني با دورنماي اعمال تعرفه ۱۰ درصدي بر ۲۰۰ ميليارد دلار کالاي چيني (علاوه بر تعرفه ۲۵ درصدي بر ۳۴ ميليارد دلار) افت ۶ درصدي روي به ۲۵۰۳ دلار، افت ۶/ ۴ درصدي مس به ۶۰۸۱ دلار و افت سرب به ۲۲۲۳ دلار رقم خورد. با وجود کشف قيمت دلار در معاملات بازار دوم ارز در سطح ۷۵۰۰ تومان و سيگنال به ارز غيررسمي، نشانه ثبات بازار ارز عامل حمايت از شاخص است.
    
    
    
بازار ارز
    غلبه آرامش در بازار ارز

    ديروز هر دلار آمريکا با رشد ۹ توماني به نرخ ۴۳۱۰ تومان معامله شد. با آغاز به کار بازار ارز دوم، حمايت کف ۷۷۰۰ توماني دلار غيررسمي شکسته شد و دلار تا سطح ۷۶۸۰ تومان افت کرد. به گزارش «دنياي اقتصاد» اولين معامله رسمي در سامانه «نيما» حواله صادراتي درهم و به نرخ ۲۰۵۰ تومان، معادل دلار ۷۵۲۳ توماني انجام شد. امري که سيگنالي براي به رسميت شناختن نرخ دلار در بازار غيررسمي و به تدريج با حذف پريميوم ريسک امنيتي در معاملات غيررسمي در کنار بازگشايي صرافي ها با بازگشت شفافيت به بازار ارز عامل افت دلار غيررسمي بود. احتمال ايجاد استثنا براي خريد نفت ايران از سوي آمريکا نيز کاهش التهاب بازار ارز را رقم زد. اما همچنان دورنماي کاهش درآمدهاي نفتي ايران، مذاکرات با اروپايي ها و توجه به نشست «ناتو» مانع از افت قابل توجه دلار است.
    
    
    

    بازار سکه
    افت سکه به کف 3هفته

    ديروز هر سکه طرح جديد با افت 100 هزار توماني به قيمت 2 ميليون و 680 هزار تومان رسيد. افت دلار در بازار غيررسمي در کنار تداوم روند کم نوسان طلاي جهاني در کانال 1240 دلاري و دورنماي عرضه سکه هاي پيش فروش، قيمت سکه را به کمترين سطح در ۳ هفته اخير (۲ تير) رساند. آغاز به کار بازار ارز غيررسمي با کاهش التهاب در بازار ارز، افت ۱۳۰ توماني نرخ دلار در بازار غيررسمي را رقم زد. با اين وجود، دورنماي کاهش سمت عرضه ارز و تداوم ترديدها نسبت به «برجام» مانع از افت قابل توجه دلار است. به اين ترتيب با وجود نوسان دلار در ابتداي هفته در کانال ۲ ميليون و ۸۰۰ هزار توماني، اما بازگشت آرامش به بازار ارز از روز سه شنبه افت ۱۹۵ هزار توماني سکه را در ۲ روز رقم زد. همچنان سيگنال بازار ارز غيررسمي مورد توجه معامله گران است.
    
    
    
بازار طلاي جهاني
    کاهش جذابيت محافظه کارانه طلا

    ديروز ساعت 16 هر اونس طلاي جهاني به قيمت 1249 دلار معامله شد. تداوم صعودي شاخص دلار نوسان طلا زير سطح 1250 دلاري را تداوم بخشيد. اعلام ليستي از کالاهاي صادراتي چين به آمريکا و احتمال تعرفه ۱۰ درصدي بر ۲۰۰ ميليارد دلار کالاي چيني (پس از اعمال تعرفه ۲۵ درصدي بر ۳۴ ميليارد دلار کالاي چيني)، در کنار مذاکرات ترامپ با سران اروپايي در نشست «ناتو» عامل فشار بر بازارهاي سهام شد و شاخص دلار را نسبت به يوآن به سقف ۱۱ ماهه رساند. با وجود احتمال افزايش نرخ تورم آمريکا با اعمال تعرفه ها، اما دورنماي کاهش رشد اقتصادي با اين عامل مي تواند بر روند افزايش نرخ بهره آمريکا (تخمين ها از حداقل ۲ بار ديگر افزايش در ۲۰۱۸ و ۳ بار در ۲۰۱۹) اثرگذار باشد. آمار تجارت چين، نرخ تورم آمريکا و مذاکرات آمريکا با اروپايي ها مورد توجه معامله گران است.
    
    
    
بازار اوراق مسکن
    احتياط «تسه»ها در کانال جديد

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند95 (تسه9512) با رشد 6/ 0 درصدي به قيمت 69 هزار و 299 تومان معامله شدند. همچنان شاهد روند کم نوسان «تسه»ها در سطح 70 هزار توماني هستيم. با وجود قرار داشتن در تابستان (فصل اوج تقاضاي مسکن) اما آمارها از تقويت سمت عرضه اوراق، مانع از رشد قابل توجه قيمت «تسه»ها است. به اين ترتيب ميانگين قيمت اوراق در 3 ماه ابتداي سال در سطح 64 هزار و 318 تومان، اما از ابتداي تير ميانگين در سطح 67 هزار و 854 تومان قرار گرفت. در معاملات مسکن در ماه هاي اخير شاهد تشديد روند صعودي قيمت مسکن و ثبت رشد بيش از ۸ درصدي ماهانه ارديبهشت و خرداد، همگام با ورود نقدينگي و عدم شفافيت در بازار مسکن بوديم. براي کاهش نوسانات قيمت مسکن، طرح هايي از جمله راه اندازي بورس مسکن و اولويت ساخت واحدهاي زير ۸۰ متر مورد بررسي است.
    
    
    
بازار نفت
    بازگشت WTI زير 74 دلار

    ديروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمريکا به قيمت ۶/ ۷۳ دلار معامله شد. دورنماي افزايش صادرات ليبي با بازپس گيري بنادر نفتي اين کشور توسط دولت در کنار عقب نشيني نسبي دولت آمريکا در مورد خريداران نفت ايران بر نفت فشار آورد. مايک پمپئو، وزير خارجه آمريکا احتمال بررسي استثنا براي خريد نفت ايران را اعلام کرد. پيش تر تاکيد آمريکا بر به صفر رسيدن صادرات نفت ايران از ۴ نوامبر در کنار اختلال عرضه از سوي ساير کشورها از جمله ونزوئلا، ليبي، با احتمال عدم توان جبران کمبود عرضه، نفت را به سقف ۵/ ۳ ساله رساند. اداره اطلاعات انرژي آمريکا (EIA) پيش بيني توليد آمريکا در سال ۲۰۱۹ را به ۸/ ۱۱ ميليون بشکه افزايش داد. اما همچنان کمبود زيرساخت هاي نفتي عامل ترديد است. تخمين موسسه نفت آمريکا از کاهش ۸/ ۶ ميليون بشکه موجودي نفت تجاري پيش از گزارش رسمي تا حدي از نفت حمايت کرد.
    دو محرک تلاطم بازارها / تنش هاي جنگ تجاري، افت قيمت فلزات جهاني و سيگنال بازار دوم ارز، افت سکه و دلار غيررسمي را رقم زد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4372 به تاريخ 21/4/97، صفحه 11 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رشد برهان رياضي (براي دانش آموزان دوره متوسطه اول)
متن مطالب شماره 5 (پياپي 103)، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است