|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/21: به خاطر مشت مشت
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6977
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6824 21/4/97 > صفحه 14 (خوانندگان) > متن
 
      


به خاطر مشت مشت
پاسخ مخاطبان «ايران» درباره چرايي سوء استفاده از ارز دولتي

نويسنده: حسن فرامرزي


    
    
    فراخوان اول هفته گذشته درباره بحث داغ اين روزها يعني وضعيت ارز بود. ما در عين انعکاس اخبار سوء استفاده برخي از واردکنندگان از ارز دولتي نوشته بوديم: سويه روشن ماجرا آنجاست که بدانيم انتشار اين اخبار، مرهون برخورد شفاف دولت در انتشار فهرست دريافت کنندگان ارز دولتي است و در ادامه پرسيده بوديم: شما به عنوان مخاطب «ايران» اقدام دولت در باز کردن يکي از مهم ترين گره هاي فعلي اقتصادي کشور را چگونه ارزيابي مي کنيد؟ اگر اين اقدام کافي نيست به نظرتان دولت و ساير نهادهاي حاکميتي از جمله نهادهاي نظارتي و قضايي بايد چه واکنشي در اين باره داشته باشند. فکر مي کنيد ريشه اين سوء استفاده هاي تلخ کجاست؟ شرکت ها و افرادي که به مسئوليت هاي ملي خود متعهد نيستند و از آب گل آلود ماهي مي گيرند؟ يا نهادهاي نظارتي، اجرايي يا قضايي در اين باره کوتاهي مي کنند؟
    
    صالحي – 899...0936 در نظر خود به ارتباط ميان فقدان شايسته سالاري و فساد پرداخته و نوشته: از آنجايي که انتصابات در کشور ما بر اساس شايستگي نيست و بيشتر بر اساس روابط صورت مي گيرد اين سوء استفاده ها دور از انتظار نيست.
    آيدين قائدي در تماس تلفني با ما در نقد رفتار دستگاهي نظارتي و قضايي گفته: در حال حاضر ما مردم فقط با خود مي گوييم: «هرچه پيش آيد خوش آيد». قطعاً اين افرادي که از ارز دولتي سوءاستفاده کرده اند نه معلم هستند و نه کارگر و نه دانشجو و.... اينها پشت شان گرم است. کک شان هم نگزيده که نامشان رو شده. نه نهادهاي نظارتي خوب عمل مي کنند و نه دستگاه قضا و صد البته اين افرادي که سوءاستفاده کرده اند نه وجداني دارند و نه تعهدي. بيشتر از تحريم ها اين خود ما هستيم که داريم اوضاع کشور را بدتر مي کنيم. وقتي حسابرسي نيست؛ معلوم است که اين اتفاقات مي افتد. واقعاً براي من جاي سوال که چه کسي را مي خواهيم رسوا کنيم؟ وزير؟ معاون وزير؟ وکيل؟ آبدارچي؟ آخر مگر اينها از رسوا شدن مي ترسن؟ عاقبت اينهايي که رسوا شدن به کجا انجاميد؟
    مخاطب بدون نام در کانال تلگرام ايران، اقدام دولت را لازم اما ناکافي دانسته: اقدام دولت هم در انتشار عمومي دريافت کنندگان ارز و هم دريافت کنندگان بودجه هاي ميلياردي دستگاه هاي بي خاصيت قابل تقدير است به شرط اينکه مردم شاهد تغيير باشند وگرنه اين اطلاع رساني ها نمک پاشيدن روي زخم هايشان است.
    640...0921 بر اين باور است که فساد اقتصادي امروز در ايران جناح خاصي نمي شناسد: از ارز دولتي سوء استفاده شد چون در ايران شفافيت مالي معنا ندارد. تعارف که نداريم. اگر تا ديروز مردم نسبت به اصلاح طلبان اميدواري نصف و نيمه داشتند الان نسبت به همه جريان هاي سياسي سوء ظن دارند چون مي بينند سوء استفاده کنندگان مالي از همه جناح ها و گرايش هاي سياسي هستند. اصولگرا و اصلاح طلب و اعتدالي هم نمي شناسد. من تعجب مي کنم چطور خونسردانه همه دستگاه ها به اين سوء استفاده ها نگاه مي کنند اما يقه يک دختر نوجوان سريع چسبيده مي شود.
    عليرضا سرخوش در اين رابطه در کانال تلگرام ايران نوشته: تا دير نشده جلوي اين ريخت و پاش ها را بگيريد آقاي روحاني. ما به شما راي داديم که کشور حال و روز دوران احمدي نژاد را پيدا نکند. راي داديم در امنيت نسبي اقتصادي زندگي کنيم نه اينکه نان و خورش و زار و زندگي همه ملت به جز آقازاده ها و آقابالاسرها بشود دلار، حالا مي خواهد دلار دولتي باشد يا آزاد. چرا اين کابوس دست از سر ما برنمي دارد.
    355... 0912 نوشته: رئيس جمهوري امريکا يک دلال و تاجر زيرک است و الحق نقطه ضعف ما را خوب پيدا کرده است. در اين اوضاع بد اقتصادي کشور به حال خود رها شده و روزي نيست که از ثبت سفارش هزاران خودروي لوکس و سوءاستفاده از ارز دولتي خبرهايي نشنويم.
    محبوبه آراميان، مخاطب ايران از اصفهان در تماس تلفني با ما گفته: وقتي مردم از لحاظ معيشتي در سختي باشن، هزار جور راه براي سوءاستفاده پيدا مي کنن و از آب گل آلود ماهي مي گيرن، اين ضعف نهادهاي مسئول است که باعث ميشه مردم به نوعي از آب گل آلود ماهي بگيرن. سيستم اگه قوي باشه، اگه بين مردم فرقي نباشه، اگه همه چي درست مديريت شه، اين مشکلات به وجود نمياد.
    مردم از طريق ارز مسافرتي که بهشون تعلق مي گيره، يه بليت مي خرن، حتي سفر هم نمي رن، ارزي رو که گرفتن ميان تو بازار آزاد مي فروشن و اين طوري کلي سود مي کنن.
    احمدپور – 115...0919 ريشه نابساماني هاي اخير را در فقدان نظارت و تبديل آن به امري مضحک خوانده: آنهايي که سوء استفاده مي کنند از اين مطمئن هستند که با آنها برخورد جدي صورت نمي گيرد. شايد چند روزي اين خبر در بوق و کرنا باشد اما قرار نيست پاسخگو باشند. اين روزها «نظارت» يک واژه مسخره است يعني خيلي وقت است که کارآيي خود را از دست داده چرا که اگر نظارتي بود اين اتفاقات هرگز نمي افتاد. وقتي سوءاستفاده هاي کلان مي شود يعني آدم هايي از جنس قدرت با نفوذ در دستگاه هاي کشور مسئولان را خريده اند. مگر اينکه حکمت ديگري داشته باشد.
    
    به خاطر مشت مشت / پاسخ مخاطبان «ايران» درباره چرايي سوء استفاده از ارز دولتي
    


 روزنامه ايران، شماره 6824 به تاريخ 21/4/97، صفحه 14 (خوانندگان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از "حسن فرامرزي"

  شاگرد اول هاي بهره وري در اقتصاد ايران / شاخص هاي بهره وري كشور در سال هاي 84 تا 95 حكايت مي كند
حسن فرامرزي، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  خط و نشان هايي براي مسئولان / مخاطبان روزنامه به فراخون «ترميم شكاف حاكميت و مردم، چگونه؟!» پاسخ داده اند
حسن فرامرزي، ايران 11/5/97
مشاهده متن    
  «ملت استارتاپي» ما را نجات خواهد داد / چند ديدگاه درباره سرمايه گذاري استارتاپي
حسن فرامرزي، ايران 17/4/97
مشاهده متن    
  آدم هاي خاكستري در سياه و سفيد خبرها / واكنش مخاطبان «ايران» به بمباران خبرهاي بد اين روزها
حسن فرامرزي، ايران 14/4/97
مشاهده متن    
  چرا بعد از شكست هم شاد بوديم؟ / تحليل هاي مخاطبان «ايران» از چرايي شادي هاي خياباني بعد از بازي شكست
حسن فرامرزي، محبوبه مصرقاني، ايران 7/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه صرع و سلامتي
متن مطالب شماره 61، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است