|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/21: نه به صرفه جويي!
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6977
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6824 21/4/97 > صفحه 14 (خوانندگان) > متن
 
      


نه به صرفه جويي!
چرا اصلاح الگوي مصرف جواب نداد؟ خوانندگان «ايران» پاسخ مي دهند

نويسنده: محبوبه مصرقاني


    
    فراخوان دوم ما درباره ناکامي در اجراي استراتژي جمعي صرفه جويي بود. نوشته بوديم: ما در پي ريزي و اجراي استراتژي جمعي صرفه جويي در کشور ناکام مانده ايم. وضعيت امروز ما در مصرف منابع از برق بگيريد تا آب اين موضوع را به اثبات مي رساند. گفته بوديم ما در اقليمي خشک زندگي مي کنيم اما عادت هاي ما شبيه آدم هايي نيست که در اين نوع مناطق زندگي مي کنند و پرسيده بوديم از ديدگاه شما مخاطب «ايران» ريشه ناکامي ما در رسيدن به الگوهاي مصرف متناسب با ظرفيت هاي موجود انرژي و منابع ارزشمند چيست؟ چرا باورمان نمي شود اين منابع در حال از بين رفتن است؟ اما پاسخ هاي شما مخاطبان.
    
    نازنين عمادي در تماس تلفني با ما ريشه اصلاح نشدن الگوي مصرف در ايران و استقبال نشدن از سوي مردم را به نوعي نافرماني مدني و بي تفاوتي ربط مي دهد: مردم ايران به نوعي دچار بي تفاوتي و شايد نافرماني مدني شده اند. براي کسي اهميت ندارد که منابع آب و برق و انرژي محدود بوده و نيازمند صرفه جويي است. مردم به حدي دچار بي اعتمادي شده اند که حتي در اجراي قوانيني که به نفع خودشان است از جمله بستن کمربند يا صرفه جويي در مصرف انرژي مقاومت مي کنند. اين عمدي بودن رفتار مردم را مي توان در افرادي ديد که در خارج از کشور تمام قوانين از جمله تفکيک زباله و صرفه جويي در مصرف انرژي يا رعايت قوانين رانندگي را تمام وکمال انجام مي دهند اما در داخل ايران به هيچ کدام از قوانين تن نمي دهند. علت را بايد در رفتار مسئولان با مردم جست و ريشه اين بي اعتمادي و بي توجهي به قوانين به نظر بنده در عدم اعتماد و نافرماني مدني مردم است.
    اميرعلي انصاري هموطن ما از جهرم از پيشينه فرهنگي خاموش شده و باور نداشتن به ملت بودن در کانال تلگرام ايران نوشته: باورمان نمي شود چون هنوز باور نکرده ايم يک ملت هستيم. نگاه نکنيد که در کتاب ها و سخنراني ها مي گوييم ما ملت ايران و پيشينه تمدني 2500 ساله هستيم. من قبول ندارم چون شما دقيق نگاه کنيد و بالا و پايين سياست و جامعه و فرهنگ ما را ببينيد متوجه مي شويد که هنوز خيلي جا دارد که ما ملت بشويم. شما در ملت و در مسئولان رفتارهاي ملي مي بينيد؟
    بهمن پور در تماس تلفني با صفحه خوانندگان از ظرفيت هاي فعال نشده فرهنگي مي گويد: روايات ديني اسراف را مذموم مي داند اما چه فايده وقتي کمترين تاثيري بر رفتار ما ندارد. فرهنگ ما صحيح نيست، اگر رفتار افراد در کشورهاي پيشرفته صنعتي را ببينيم استفاده صحيح از منابع و انرژي برايشان نهادينه شده. از سنين کم بايد آموزش ببينيم و بدانيم که منابع هميشگي نيستند. متاسفانه خشکسالي تا بيخ گوش مان آمده ولي باز باورمان نمي شود. البته نهادهاي نظارتي هم در زمينه نظارت بر چاه هاي بدون مجوز کشاورزي و برداشت زياد آب کوتاهي کرده اند. بايد درست مصرف کردن و صرفه جويي جزئي از شيوه زندگي ما شود. بايد به فرزندان مان ياد بدهيم که قدر آب و خاک و ساير منابع ديگر را بدانند و البته ما بزرگترها عملاً به بچه هاي مان ياد بدهيم. هر چند دير شده.
    حميده بهرامي در کانال تلگرام ما از تلخي خونسرد بودن در برابر مصائب هموطنان و رواج تجمل گرايي و مصرف زياد در برخي مناطق نوشته: ما مردم ايران مثل تيم فوتبالي عمل مي کنيم که انگار ۸ گل جلو هستيم و کاملاً خونسرد برخورد مي کنيم. هيچ چيز را جدي نمي گيريم. تلخ تر از اين نمي شود که مردم مناطقي از کشور آب خوردن ندارند و در جايي ديگر بي رويه مصرف مي کنيم. بايد خجالت کشيد که ما آب مي نوشيم و هموطن ديگري نه. خب تبليغات صرفه جويي يا هشدارها نبايد فقط به فصل گرما محدود شود. ما فراموشکاريم و مدام بايد به ما يادآوري شود که آب و برق را کمتر مصرف کنيم. تجمل گرايي هم به مصرف برق زياد دامن زده. يخچال هاي پرمصرف، روشنايي ها، لوسترهاي زياد و...
    افرا ميرزازاده در تماس تلفني با صفحه خوانندگان فرهنگ سازي از کودکي را در اين زمينه چشمگير ديده و به کم کاري مسئولان پرداخته: ما چندين سال هست که مي بينيم آب نداريم و هشدار راجع بهشون هست. آمار کشور نشون مي ده که ٨٠ درصد مصرف کشاورزي است وبقيه مصرف خانگي است. تغيير الگوي مصرف يا فرهنگ سازي از بچگي بايد صورت بگيرد، من از الان به فرزندم راجع به تمام عناصر توضيح ميدم و مي خوام که درست استفاده کنه اما مسئولان هم براي نسل گذشته و جديد بايد فرهنگ سازي و راهکار ارائه کنند. وقتي آب نباشه، برق نيست... کره زمين به خورشيد نزديک هستش، آب گرمکن ها يا پنل خورشيدي در سراسر ايران مي تونه مورد استفاده قرار بگيره براي توليد برق، سيستم آبياري متفاوت مي تونه براي کشاورزي باشه، بالاخره مردم با هم متحد مي شن و از منابع دفاع مي کنن اما مسئولان هم از الان تا ٣٠ سال آينده رو بايد براي حل اين بحران راهکار ارائه بدن و عملي کنن، از کسي که آب کثيف رو به آب شيرين تبديل مي کرد از طريق دستگاهي که اختراع کرده بود، از کسي که موقع دوش گرفتن آب حمام را مديريت مي کرد و نمي گذاشت مصرف از يک حدي بيشتر شود، از پنل خورشيدي و سيستم آبياري متفاوت در کشاورزي حمايت کنند.
    746...0911 خيلي خلاصه و پوست کنده به يک گره بزرگ رفتار ي در موضوع مورد بحث ما اشاره کرده: علت اينکه چرا ما هنوز به راهکار روشني در صرفه جويي نرسيده ايم روشن است. به خاطر اين است که کسي نمي خواهد از خودش شروع کند.
    صديقه ساماني، مشاهدات جالب خود از نوع رفتار سازمان ها را با ما در کانال تلگرام ايران به اشتراک گذاشته: وقتي شهرداري در ميدان ها و پارک ها آب را تا ارتفاع 100 متري به آسمان پرتاب مي کند انتظار داريد مردم باور کنند که آب نيست؟ دستگاه هاي حکومتي چقدر توجيه هستند؟ آنها هيچ برنامه اي ندارند. خلاص! صدا و سيما برنامه دارد؟ انگار نه انگار ديگر آب در اين مملکت نيست. يک زيرنويس مي گذارند و فکر مي کنند شق القمر کرده اند.
    داود عزيزي در نظر خود به رابطه ميان عصبيت مردم و طفره رفتن از اصلاح الگوي مصرف پرداخته و در کانال تلگرام ايران نوشته: به نظر من مردم ما به خاطر اتفاقات بدي که مي افتد عصبي هستند. صحبت از الگوي مصرف براي اين آدم ها جذابيتي ندارد. اينکه چون خانه من تهديد شده پس خودم خانه ام را به آتش بکشم منطق ندارد اما اگر به بلوغ نرسيم اين را نخواهيم فهميد.
    
    نه به صرفه جويي! / چرا اصلاح الگوي مصرف جواب نداد؟ خوانندگان «ايران» پاسخ مي دهند
    


 روزنامه ايران، شماره 6824 به تاريخ 21/4/97، صفحه 14 (خوانندگان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    آثار ديگري از "محبوبه مصرقاني"

  18 دانش آموز معلول به رتبه زير 1000 كنكور رسيدند / گفت و گوي «ايران» با رتبه هاي برتر داراي معلوليت
محبوبه مصرقاني، ايران 18/5/97
مشاهده متن    
  جوان هاي استارتاپي با ايده هايي فربه / گپ و گفتي با غرفه داران استارتاپي در نمايشگاه «الكامپ»
محبوبه مصرقاني، ايران 14/5/97
مشاهده متن    
  كارآفرين اصيل «گلوي بازار» را فشار نمي دهد / گفت و گو با دو كارآفرين استارتاپي و يك تحليلگر فرهنگي درباره مسئوليت اجتماعي در فضاي كسب و كار
محبوبه مصرقاني، ايران 31/4/97
مشاهده متن    
  زور كمِ «روز دختر» / پاسخ خوانندگان «ايران» به فراخوان «مطالبات واقعي دختران ايراني چيست؟»
محبوبه مصرقاني، ايران 28/4/97
مشاهده متن    
  گل به خودي كارآفرينان در تيزرهاي جام جهاني / وقتي وسوسه تبليغات گران تلويزيوني در روزهاي داغ فوتبالي به جان توليدكننده ها مي افتد
محبوبه مصرقاني، ايران 10/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي منطقه اي
متن مطالب شماره 16 (پياپي 516)، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است