|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/4/21: آغاز بهره برداري از طرح توسعه فولاد سبا در اصفهان
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22103
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21950 21/4/97 > صفحه 3 (اخبار كشور) > متن
 
      


آغاز بهره برداري از طرح توسعه فولاد سبا در اصفهان
با حضور اسحاق جهانگيري و وزير صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت

نويسنده: محمدعلي شاه علي

بهره برداري از طرح توسعه فولادسازي و نورد پيوسته سبا از زير مجموعه هاي شرکت فولاد مبارکه اصفهان با حضور اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهوري و وزير صنعت، معدن و تجارت آغاز شد.
    
    اصفهان - خبرنگار کيهان: در اين مراسم همچنين چهار طرح نيروگاه 25 مگاواتي برق فولاد سبا، تصفيه خانه پساب هاي صنعتي فولاد مبارکه، احداث کارخانه آهک کلسينه شرکت فولاد سنگ مبارکه و طرح تقليل فشار گاز فولاد مبارکه به طور همزمان به بهر ه برداري رسيد.
    طرح توسعه فولادسازي و نورد پيوسته سبا با سرمايه گذاري حدود 220 ميليون يورو (146 ميليون يورو و 2 هزار و 536 ميليارد ريال) اجرا شده و با بهره برداري از آن، ظرفيت توليد محصولات فولاد سبا از 750 هزار تن به يک ميليون و 600 هزار تن در سال افزايش مي يابد.
    توليدات اين مجتمع شامل کلاف نورد گرم، ورق هاي فولادي و ورق آجدار است و با اجراي طرح توسعه آن براي 150 نفر به صورت مستقيم اشتغالزايي مي شود. پيمانکار اجراي اين طرح يک کنسرسيوم داخلي و تامين کننده خارجي آن شرکت دانيلي ايتاليا است.
    فولاد (CHP) همچنين با حضور معاون اول رئيس جمهوري و وزير صنعت، معدن و تجارت، طرح هاي نيروگاه 25 مگاواتي سبا و احداث تصفيه خانه پساب هاي صنعتي فولاد مبارکه افتتاح شد.
    نيروگاه 25 مگاواتي فولاد سبا با هدف تامين برق نواحي توليدي و استراتژيک اين مجتمع صنعتي و سرمايه گذاري 150 ميليارد ريال و 7/13 ميليون يورو و اشتغالزايي براي 30 نفر راه اندازي شد.
    طرح تصفيه خانه پساب هاي صنعتي فولاد مبارکه نيز با ظرفيت سه هزار مترمکعب در ساعت با سرمايه 15 ميليون يورو (250 ميليارد ريال و 10 ميليون يورو) و اشتغالزايي براي 30 نفر با هدف کاهش وابستگي به آب و بهبود وضعيت زيست محيطي اجرا شده است.
    جداسازي از طريق اسمز معکوس (کشو ر است که پساب) RO اين طرح، بزرگترين تصفيه خانه پساب صنعتي و واحد صنعتي را به آب صنعتي جهت استفاده در خطوط توليد تبديل مي کند.
    طرح تقليل فشار گاز فولاد مبارکه نيز با هدف تامين گاز مورد نياز طرح هاي توسعه ظرفيت فولاد خام تا 7/2 ميليون تن و با سرمايه 200 ميليارد ريال اجرا شده است.
    کارخانه آهک کلسينه شرکت فولاد سنگ مبارکه نيز در شهرستان مبارکه و با ظرفيت توليد 800 تن در روز با سرمايه 322 ميليارد ريال و سرمايه گذاري ارزي 4/13 ميليون يورو و اشتغالزايي 25 نفر احداث شده است.
    
    

    معاون اول رئيس جمهور در آيين ويژه افتتاح پروژه توسعه فولادسازي و نورد پيوسته سبا در شرکت فولاد مبارکه اصفهان، اظهار کرد: استان اصفهان در همه بخش هاي کشور پيشتاز بوده و در تحولات سياسي، فرهنگي و اجتماعي در ايران استاني مثل اصفهان که نقش اصلي ايفا کرده باشد را نداريم و هيچ پيشرفت مهم اقتصادي و صنعتي وجود ندارد که اصفهان کانون و نقطه اصلي توسعه و پيشرفت نبوده باشد.
    دکتر اسحاق جهانگيري افزود: در همه حوزه هاي صنعتي و صنايع کوچک و بزرگ و متوسط استان اصفهان يک استان مهم و تاثيرگذار در کشور است و در بخش هاي ديگر خدماتي، گردشگري، کشاورزي اصفهان جايگاه ممتازي دارد؛ افتتاح امروز در يک مقطع ويژه تاريخي براي جمهوري اسلامي اتفاق مي افتد از اين جهت که ما به هر حال با آمريکا بر سر مسائل مختلف اختلاف نظر داشته و داريم. بعضي مواقع گفت وگو کرده و توافق نامه اي داشتيم که مهمترين آن موضوع هسته اي بود و بر اساس آن تعهداتي از سوي ايران انجام شد، ولي آنها به تعهدات خود به صورت کامل پايبند نبودند.
    معاون اول رئيس جمهور ادامه داد: اتفاق بدتر خروج آمريکا به تنهايي از توافق و اعلام تحريم هاي جديد عليه ايران بود. همه مردم کشور بايد در جريان شرايط کشور باشند خصوصا در استان اصفهان؛ از نخبگان، صاحب نظران و انديشمندان انتظار داريم کمک کنند و بگويند دولت چه سياست هايي پيش بگيرد که بتواند با موفقيت پيش روي کند. با اعلام رئيس جمهور آمريکا تحريم ها بايد برگردد. ما با کشورهاي باقي مانده در برجام مذاکره کرده ايم که اگر منافع ايران تامين شود به برجام ادامه مي دهيم.
    جهانگيري تاکيد کرد: برداشت ما اين است که آنها مصمم هستند نظرات ايران تامين شود، ولي آنچه در عمل اتفاق مي افتد بايد منتظر بمانيم و ببينيم مهمترين هدف آمريکايي ها در مقطع فعلي زمين گير کردن اقتصاد ايران و آسيب جدي است تا زندگي را براي مردم سخت و دامنه نارضايتي ها توسعه پيدا کرده و به اهداف خود دست پيدا کنند.
    وي اظهار کرد: به عنوان مسئولان جمهوري اسلامي و ملت ايران در مقابل اين راهبرد، راهبردي اتخاذ کرده ايم با مقاومت و برنامه ريزي دقيق و دقت نظر در اجرا برنامه هاي طرف مقابل را به شکست بکشانيم و زندگي مردم را از آسيب مصون نگه داريم، ولي هم ما مي دانيم و هم مردم که شرايط جديد دشواري پيش رو است.
    معاون اول رئيس جمهور گفت: اينکه آمريکايي ها اعلام جنگ اقتصادي عليه ما کرده اند و بگوييم هيچ اتفاقي نيفتاده درست نيست. اعلام کرده اند صادرات نفت ايران را متوقف مي کنند، البته اين حرف بي حسابي است که بايد دنيا ناچيز بودن خودش در برابر آمريکا را بپذيرد که به چنين فشاري تسليم شود.
    جهانگيري ادامه داد: برنامه ريزي ما نقطه مقابل آمريکا است که نفت را در حداکثر ممکن صادر کنيم برنامه هاي مختلفي تامين شده است بايد اين برنامه ها را شفاف به مردم بگوييم موضوع بعدي جلوگيري از صادرات کالاهاي مهم صنعتي ايران است در اين بخش فولاد مبارکه بايد در خط مقدم توليد و صادرات باشد مديران فولاد در مقاطع مختلف از خودشايستگي هاي درجه يک نشان داده اند امروز شايستگي در صنايع بزرگ اين است که در سالي که آنها اعلام کرده اند هم توليد و هم صادرات را افزايش دهيد اين انتظار دولت و ملت از شماست مردم انتظار دارند.
    وي با بيان اينکه فرزندان اين سرزمين مي توانند توليد و صادرات خود را افزايش دهند، تاکيد کرد: اگر بتوانيم در بحث صادرات موفق شويم. آمريکايي ها نظام بانکي دنيا را در فشار قرار خواهند داد و پو ل صادراتمان را اجازه نمي دهند که دريافت کنيم همچنين در مرحله بعد مي خواهند تلاش کنند مانع واردات مورد نياز ما شوند. کشتيراني و بنادر ما را تحريم کردند که به هر حال موضوع جدي است و به عزم و اراده جدي نياز دارد.
    معاون اول رئيس جمهور ادامه داد: بايد در اين جنگ ناخواسته و ظالمانه عليه کشور و ملت ما ايستادگي کنيم، اينها نظام جمهوري اسلامي را در هدف گذاري اصلي قرار داده اند سعي مي کنند، اين هدف را اعلام نکنند. ولي ما بايد محکم در اين زمينه بايستيم اين شرايط، سختي ها و فرصت هايي دارد فرصت هايي که وجود دارد را بايد به صورت جدي در نظر بگيريم، نگاهي به ظرفيت هاي داخلي و توليدات داخلي کشور داشته و دستورالعمل خودکفايي در کشور را به عنوان راهکار جدي مدنظر قرار دهيم.
    جهانگيري اضافه کرد: با قيمت و کيفيت خوب مي توانيم بسياري از کالاها را در کشور تامين کنيم کالاهايي که نمونه آن در کشور وجود دارد يا ظرفيت توليد آن در کشور وجود دارد وارد نمي کنيم. متاسفم که يک عده منتظرند ببينند چطور مي توانند ملت را غارت کنند. ولي ما حتما آنها را به موقع ادب خواهيم کرد.
    وي با تاکيد بر اين موضوع که افتتاح فولاد سبا در زمان وزارت بنده در صنعت رقم خورده و شما مي توانيد نيازهاي خود را در داخل کشور تامين کنيد، گفت: منابع آب محدوديت جدي است و مديرعامل فولاد مبارکه اعلام کاهش 75 درصدي مي کند که اين افتخار جدي است. اگر 10 درصد در کل بخش ها در مصرف آب صرفه جويي شود هيچ کمبودي براي هيچ استاني و در هيچ بخشي نداريم.
    
    
وزيرصنعت، معدن و تجارت: فولاد مبارکه اصفهان، نمونه مهم اقتصاد مقاومتي است
    در ادامه آئين افتتاح پروژه هاي پنجگانه فولاد مبارکه اصفهان وزير صنعت، معدن و تجارت، گفت صنعت فولاد يکي از نمونه هاي اقتصاد مقاومتي در کشور است.
    محمد شريعتمداري افزود: در مجتمع فولاد مبارکه و فعاليت هاي آن، مايلم به يکي دو نکته از صحبت هاي مديرعامل تاکيد کنم. فولاد مبارکه به صنعت «از سنگ تا رنگ» مشهور است و به اقتصاد ملي ايران خدمت موثري داشته است. مجموعه فولاد مبارکه در هفت استان فعاليت دارد و يکي از اقدامات موثر اين شرکت استفاده از توان داخلي براي پيشبرد اهداف است.
    وي اظهار کرد: يکي از مهمترين کارهاي شرکت در اين مدت تلاش در استفاده از توان داخلي است. حدود 4 هزار شرکت در پايين دست و بالادست مشغول فعاليت، 2800 واحد صنعتي کوچک و بزرگ تجهيزات اين واحد را پشتيباني مي کنند، تکنولوژي هاي روز را بومي سازي کرده و باعث شده آنچه در اين مجموعه رقم مي خورد به دست متخصصان و صنعتگران داخل کشور باشد.
    شريعتمداري گفت: از 55 ميليون تن توليد فولاد کشور پيش بيني مي شود براي سال 1404، سهم فولاد مبارکه 25 ميليون تن باشد. اميدواريم همين روند حفظ شود. وزيرصنعت، معدن و تجارت گفت: فعاليت هاي اجتماعي هم نقش مهمي دارد. علي رغم کمبود آب و کاهش دريافت آب به يک هفتم و در عين حال افزايش ظرفيت توليد، اين مجموعه تلاش دارد به مسائل آب منطقه هم توجه جدي کند. يکي از کارهاي ديگر مجموعه دادن وام به صورت اعلام نشده مثل يک وام 12 درصدي در اختيار واحدهاي توليدي است.
    سرانه مصرف فولاد در کشور 230 کيلوگرم است که اميدواريم با اجراي طرح هاي ساخت و ساز در کشور سرانه مصرف افزايش يافته و همه نيازهاي داخل کشور را تامين کرده و به ظرفيت صادرات 15 ميليون تن برسيم.
    شريعتمداري ادامه داد: هم اکنون حدود 9 ميليون تن صادرات صورت مي گيرد. با افتتاح اين پروژه سهم توليد فولاد به 34 ميليون تن مي رسد که در سال90، 23 ميليون تن بوده است و براي رسيدن به چشم انداز توليد 55 ميليون تن فولاد نيازمند سرمايه گذاري 8 ميليارد يورويي در زنجيره فولاد هستيم.
    وي گفت: تامين نيازهاي مربوط به زيرساخت هاي اين بخش نياز به سرمايه گذاري 6 ميليارد يورو در بخش ريل و 4ميليارد در تامين برق دارد. طرح هاي توسعه را براي انتقال فولاد به مناطق آبي کشور بايد همراه با آن زيربنا هم توسعه پيدا کند. شريعتمداري گفت: همچنين در حوزه معدن اميدواريم خبرهاي خوش از اکتشافات دقيق و ظرفيت هاي جديد سنگ آهن در کشور را اعلام کنيم تا از آينده صنعت فولاد کشور مطمئن باشيم. در سال 2017 در حالي که جهان 6 درصد رشد فولاد داشت در کشور 22 درصد رشد داشتيم. در همين 3 ماهه سال 97 هم 1 ميليون و 907 هزار تن محصولات به خارج از کشور صادر شده که رشد داشته است.
    وزيرصنعت، معدن و تجارت افزود: در توليد شمش و محصولات فولادي رشد 17 درصدي داشته ايم و در ساير محصولات فولادي هم 11 درصد رشد داشته ايم که نشان مي دهد صنعت فولاد صنعت پويايي است و مي تواند در جهت توليد و اشتغال قدم بردارد.
    وي گفت: صنعت فولاد يکي از نمونه هاي اقتصاد مقاومتي در کشور است. اگر توليد مازاد در بخشي بوده کنترل کرده و در بخش هايي که نياز بوده رشد توليد داشته باشيم. در بخش هاي مختلف زنجيره فولاد ايجاد تعادل مي کنيم و تنوع توليد در صنعت فولاد کشور روند رو به رشدي داشته باشد تا کشور در زمينه تنوع توليد محصولات فولاد و صادرات آن بيمه شود.
    شريعتمداري گفت: خبرهاي خوب را بايد به مردم بدهيم که علي رغم همه تلاش هاي مخرب عليه نظام اسلامي سرداران بزرگ صنعت کشور و فعالان اين عرصه اجازه نمي دهند به بدنه صنعت کشور آسيب جدي برسد. مجموعه هاي صنعتي مشکلات و نيازمندي هايي هم داشته اند و امسال 240 واحد صنعتي کوچک که دچار مشکل بودند و در آستانه تعطيلي بودند احيا کرديم.
    وزيرصنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: صنعت در مجموع به صورت پويا به مسير خود ادامه مي دهد و مخاطراتي که اين روزها اقتصاد کشور را مورد هجمه قرار داده پشت سر مي گذاريم. به مردم شريف ايران بايد وعده داد همان طور که جوانان عزيز کشور جان خود را در راه نظام اسلامي فدا کردند در حوزه صنعت هم تا پاي جان ايستاده ايم تا چراغ صنعت در کشور هر روز پرفروغ تر شود.
    
    

    فولاد مبارکه موفق به کاهش 75 درصدي مصرف آب شد
    در ادامه اين مراسم مديرعامل شرکت فولاد مبارکه گفت: بزرگترين اتفاق در صنعت فولاد کاهش مصرف آب است که در اين راستا 75 درصد مصرف آب را کاهش داديم و امروز براي توليد 6/5 ميليون تن فولاد تقريبا 23 ميليون مترمکعب مصرف مي شود.
    بهرام سبحاني در مراسم افتتاح طرح توسعه فولاد سبا اظهار داشت: فولاد مبارکه بزرگترين واحد صنعت است، همچنين توليدکننده ورق هاي فولادي و بزرگترين توليد ورق با سهم 22 درصد در خاورميانه محسوب مي شود.
    وي افزود: توليدات فولاد مبارکه در سال 96 از مرز 100 ميليون تن گذر کرد، همچنين ظرفيت فولاد خام از 10ميليون تن رد شده است و 12 ميليون تن آهن اسفنجي توليد کرديم.
    مديرعامل شرکت فولاد مبارکه گفت: ارزش بازار سهام امروز بيش از 30 هزار ميليارد تومان است که 4 هزار شرکت به صورت مستقيم و غيرمستقيم طرف قرارداد دارند، اين شرکت سهامي عام است، 30 درصد سهام عدالت، 17 درصد ايميدرو، 15 درصد شستا و 19/7 درصد ساير سهام داران هستند.
    وي خاطرنشان کرد: در رتبه بندي 100 شرکت برتر، فولاد مبارکه در شاخه فلز اصلي رتبه نخست را دارد. سبحاني با اشاره به وضعيت اشتغال در اين شرکت گفت: 11 هزار و 800 نفر به صورت مستقيم، در فولاد سبا بيش از يک هزار و 300 نفر و در مجموع 350 هزار نفر به صورت غيرمستقيم و مستقيم زيرمجموعه فولاد را تشکيل مي دهند.
    وي با بيان اينکه از سال 91 تا 97، 40 درصد ظرفيت فولاد افزايش پيدا کرد، گفت: در سال 96 در همه زمينه ها پيش از اجراي برنامه بودجه برنامه تدوين شد.
    مديرعامل شرکت فولاد مبارکه با اشاره به صادرات يک هزار و 800 تني فولاد در سال 94، تصريح کرد: پيش بيني ما صادرات همين ميزان براي امسال است و 5 هزار و 800 تن نيز فولاد در داخل توزيع مي شود.
    وي با بيان اينکه يکي از سياست ها در فولاد مبارکه اين است که مشخص گردد که چه محصولي وارد مي شود اما در کشور توليد نمي شود، گفت: ما به دنبال توليد اين محصولات هستيم و ورق هاي توليد شده از جمله همين محصولات است.
    سبحاني تصريح کرد: يکي از مسائل مهم مرتبط با اقتصاد، توليد است. در همين راستا به دنبال برنامه هاي توسعه اي هستيم به گونه اي که در 5 سال گذشته بيش از 6 هزار ميليارد تومان براي اين کار سرمايه گذاري کرده ايم و پيشرفت طرح ها بيش از 70 درصد است.
    وي افزود: قرارداد نورد گرم شماره 2 فولاد با آلمان منعقد شده، همچنين توسعه فولاد هرمزگان از يک ميليون تن تا 3 ميليون تن در حال فاينانس است.
    مديرعامل شرکت فولاد مبارکه بيان کرد: بزرگترين اتفاق در صنعت فولاد کاهش مصرف آب است که در اين راستا اقداماتي انجام داده و 75 درصد مصرف آب را کاهش داديم، امروز براي توليد 6/5 ميليون تن فولاد تقريبا 23 ميليون مترمکعب مصرف مي شود.
    وي افزود: اجراي شبکه فاضلاب و تصفيه بخش هاي همجوار و قطع وابستگي به آب تازه از جمله اقدامات فولاد مبارکه است که در اين راستا افتخار خوبي به دست آورده ايم.
    سبحاني با اشاره به طرح هاي افتتاح شده در بازديد امروز معاون اول رئيس جمهور از فولاد مبارکه گفت: ارزش اين طرح ها يک هزار و 500 ميليارد تومان است.
    مديرعامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: مجتمع فولاد مبارکه، فولاد سبا و فولاد هرمزگان زيرمجموعه شرکت فولاد مبارکه محسوب مي شوند.
    وي با اشاره به اينکه فولاد مبارکه بزرگترين مجتمع صنعتي کشور و بزرگترين توليدکننده فولاد تخت در خاورميانه است، ادامه داد: اين مجتمع فولادي با سهم بيش از 50 درصدي در توليد فولاد کشور داراي ارزش فعلي 200 هزار ميليارد ريال است.
    
    
نماينده مردم لنجان در مجلس شوراي اسلامي، مطرح کرد: فولاد مبارکه اصفهان بزرگترين توليدکننده آهن اسفنجي در جهان محسوب مي شود
    نماينده مردم لنجان در مجلس شوراي اسلامي گفت: امروز اگر شاهد اجراي طرح توسعه فولاد هستيم به دليل استفاده از پساب است.
    محسن کوهکن در مراسم افتتاحيه طرح توسعه فولاد اظهار داشت: در زماني که کشاورزان لنجان آبي در اختيار ندارند اينکه فولاد مبارکه توانسته در وضعيت بحراني آبي با استفاده از تصفيه پساب، طرح توسعه فولاد را اجرايي کند يک اقدام هوشمندانه اي انجام داده است.
    وي با اشاره به اينکه سبا نخستين واحد صنعتي کشور است که ورق فولادي ضد زنگ توليد مي کند و با توليد اين محصول، نياز کشور به ورق هاي ضدزنگ و استيل تامين مي شود، افزود: مجتمع فولاد سبا سال 82 در کارخانه ذوب آهن اصفهان به بهره برداري رسيد و در سال 85 با تبادل قراردادي بين مديران عامل ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه، اين مجتمع به فولاد مبارکه واگذار شد.
    نماينده لنجان در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: طرح بزرگ مجتمع فولاد سبا از واحدهاي فولادسازي، ريخته گري تختال نازک و نورد گرم تشکيل شده و توليد تختال نازک به ضخامت 50 ميلي متر از امتيازات مهم آن بشمار مي رود.
    کوهکن با اشاره به اينکه شرکت فولاد مبارکه با داشتن حدود 12 ميليون تن ظرفيت آهن اسفنجي بزرگترين توليدکننده آهن اسفنجي در جهان محسوب مي شود، اظهار داشت: توليد محصولات فولاد مبارکه سال گذشته با افزايش 12 درصدي همراه بود و هفت ميليون و 32 هزار و 705 تن از محصولات اين شرکت به بازارهاي داخلي و جهاني تحويل و صادر شد.
    
    آغاز بهره برداري از طرح توسعه فولاد سبا در اصفهان / با حضور اسحاق جهانگيري و وزير صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت
    


 روزنامه كيهان، شماره 21950 به تاريخ 21/4/97، صفحه 3 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    آثار ديگري از "محمدعلي شاه علي"

  مديرعامل شركت پالايش نفت اصفهان خبر داد: صرفه جويي در مصرف آب از سال هاي گذشته در دستور كار پالايشگاه اصفهان قرار داشته است
محمدعلي شاه علي، كيهان 2/5/97
مشاهده متن    
  بي عدالتي در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي اصفهان موج مي زند / بي مهري به روزنامه هاي كشوري تا كجا...
محمدعلي شاه علي، كيهان 24/2/97
مشاهده متن    
  با سرمايه گذاري و دانش فني فولاد مباركه اصفهان
محمدعلي شاه علي، كيهان 16/5/96
مشاهده متن    
  مديرعامل شركت پالايش نفت اصفهان در مجمع عمومي عادي ساليانه اين شركت اعلام كرد: در تمام كشورهاي دنيا صنايع پالايشي جزو صنايع استراتژيك هستند
محمدعلي شاه علي، كيهان 2/5/96
مشاهده متن    
  مدير عامل شركت آب و فاضلاب استان اصفهان: متاسفانه مردم استان اصفهان كمبود آب و خشكسالي را به خوبي احساس مي كنند
محمدعلي شاه علي، كيهان 7/4/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات باليني در علوم پيراپزشكي
شماره 2 (پياپي 702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است