|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/4/21: جامه قانون بر پيكر شفافيت
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3192 21/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


حرف اول 
جامه قانون بر پيكر شفافيت


نويسنده: صالح نقره كار *

1. در کوران تحريم، شرنگ تلخ اخبار سوداگري هاي مخفيانه از تير چرخ و سنگ فلاخن بدتر است. بهشت آرام سرشت مفسدان، تاريک خانه مرموز ناشفافيت است؛ پشت درهاي بسته نامحرم پنداري افکار عمومي، کنج مخفيگاه چهره هاي ماسک زده رمزآلود، در کنف خاموش سازي نورافکن برج هاي مراقبت عمومي، وضعيت همان است که بود. اژدهاي فساد، جانگداز و جهان سوز، خون مي خورد و قداره مي کشد؛ چه جنگ تحميلي باشد، چه توسعه تدريجي و چه تحريم تحميلي.
    2. طرح سوژه فهرست شرکت هاي دريافت کننده ارز دولتي، يا بازيگران مخل بازار سکه و طلا، يا افشاي فيش حقوق نجومي ها، يا بدهکاران دانه درشت بانکي، يا اخبار نهيب بخش اختلاس صندوق ها با نام هاي گول زننده يا داستان موسسات مالي و اعتباري کاغذي يا افشاي املاک نجومي بگيران، همه از يك جنس است؛ فعال مايشاي اين قصه هرکس از هر دسته و قماش و حزبي که باشد، از جرگه مردم نيست و اين همه، گواه يک بختک خفته بر خير عمومي و زالوي خونخوار منافع ملي است.
    3. ته دل مردم را خالي نکنيم؛ راه حل چيست؟ «شفافيت» و تمکين به تبعات روشنگر آن. اگر تدبير نشود، وضع همان است که بود. راهکار چيست؟ تغيير، اصلاح، عزم و اراده؛ نه شعار، ژست و سخنراني. ميان راه هاي فساد بايد بدون روتوش و رودربايستي بسته شود. دريچه نفوذ اينجاست، کجا را مي گرديم؟
    4. تجربه جهاني، معرف سيستم عملکرد عبور از بحران فساد ضمن طراحي رژيم حقوقي اثربخشي براي تحقق شفافيت است؛ افشاگري موردي با انگيزه سياسي يا مشت نمونه خروار را روکردن، هنر نيست. سخن از شفافيت سيستماتيک و مستقر در رژيم حقوقي هم ساز با هنجارهاي ملي و بومي است؛ اکنون خبر تدوين «پيش نويس لايحه شفافيت» از سوي دولت، مغتنم اما ديرهنگام است. دست نامرئي حلقه هاي ذي نفع مخل اين لايحه را بايد قطع کرد و ضمن آسيب شناسي وضع حقوقي موجود، بر راه حل هاي عيني عملي تحقق پذير تمرکز داشت. اهميت اين موضوع براي افکار عمومي بايد روشن شود.
    5. حکمراني آدابي دارد و مانند يک علم تجربي، بايد از پس آزمون و خطا و رشديافتن ها، ارتقاي وضع موجود و نيل به موقعيت مطلوب را رقم زد.
    با رسالت در معرض همگان قراردادن همه امور عمومي، بايد به جاي اطلاع رساني هاي موردي، مچ گيري هاي گزينشي، مقطعي و توام با سوگيري حزبي، امکان آگاهي عموم مردم از همه امور را بدون تبعيض، مستمر و صادقانه و بي پيرايه فراهم كرد.بايد از کنشگران اجتماعي و کارگزاران حکمراني، از صدر تا ذيل، خواست با اعلان پايان مخفي بافي، به صورت سيستماتيک، اطلاعات خود را به طور علني منتشر کرده و خود را در معرض و دسترس عموم قرار دهند.
    6. نهادينه سازي فرهنگ شفافيت و جايگزيني با رويکرد مخفي پروري و پيله جويي اسرارگرايانه در صدر بايسته هاست. برايند فرهنگ اسرارگرايي اين است که آگاهي مردم از چندوچون امور جامعه ضرورت ندارد، مگر در حدي که مقامات صلاح بدانند. اين درست در تقابل با گفتمان انقلاب اسلامي است.
    7. اصلاح و توسعه نظام حقوقي با هدف تغيير و تعديل قوانين و نهادهاي اسرارگرايي بر مدار مقلوبه سازي رويه جاري «اصل بر محرمانه بودن و جنبه استثنائي شفافيت»، يک رويکرد راهبردي است. فرهنگ شفافيت جايگاه «اصل» و «استثنا» را تغيير مي دهد. قوانين و نهادهاي حمايتي ناظر بر حوزه عمومي غيردولتي، با اهتمام بر تقويت آزادي بيان، آزادي مطبوعات، آزادي اطلاعات، دولت الکترونيک، حقوق رقابت و مبارزه با فساد، مديريت تعارض منافع، حمايت از افشاگران و منابع خبري، مقوم اين راهبرد توسعه ساز هستند. از کنشگر عرصه شفافيت، در پناه قانون بايد حمايت شود نه آنکه او را تنبيه و تهديد کرد.
    8. حکمراني مردم مدار جز با پذيرش تبعات در جريان امور حکومت و جامعه قراردادن شهروندان، نمي تواند نقش اثربخش خود را در راستاي تحقق خير عمومي ايفا کند. حمايت از افشاگران فساد، حق دسترسي به اطلاعات، تمهيد برگزاري جلسات باز و عمومي، انتشار و در دسترس عموم قراردادن قوانين، مقررات و... از عناصر مقوم اين رويکرد است.
    9. شعار بامسماي «خانه هاي آهني را به خانه هاي شيشه اي تبديل کنيد»، از اين ايده دفاع مي کند که امر عمومي متعلق به آحاد شهروندان است و دولت نماينده يک قوه موسس برخاسته از اراده عمومي است نه بيشتر. در اين پارادايم، خط کشي ها مشخص است. رسانه ها و روزنامه نگاران و افشاگران، در هاله ابهام و خودسانسوري گرفتار نمي شوند. خط قرمزهاي تصنعي نظير مصلحت جمعي، اسرار دولتي و ... با همه اهميتي که در جايگاه خود دارند، مانعي براي شفاف شدن مناسبات نيستند؛ بلکه مقوم روند صحيح تحقق پذيري شفافيت بدون استثنا هستند.
    10. با اين منطق، کنشگران شفافيت با خطر تعقيب کيفري، تحت تعقيب قرار نمي گيرند؛ بلکه از افشاگران فساد و منابع خبري آنها دفاع مي شود؛ چون مقنن به اين نتيجه رسيده است که در سايه شفافيت، خير عمومي بيشتر تامين مي شود. لايحه جامع شفافيت اين راه را مي پويد و از اين رو مايه مباهات است و اميد که زودتر رداي قانون بر پيکر کند.
    
    * حقوق دانحرف اول: جامه قانون بر پيکر شفافيت
    


 روزنامه شرق، شماره 3192 به تاريخ 21/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    آثار ديگري از "صالح نقره كار "

  فرصت هايي كه باقي مانده اند
صالح نقره كار، شرق 13/6/97
مشاهده متن    
  جاي و جايگاه تجمعات
صالح نقره كار *، شرق 28/3/97
مشاهده متن    
  وفاق به مثابه يك حق
صالح نقره كار، اعتماد 21/3/97
مشاهده متن    
  «حق بر اميدواري ملي»
صالح نقره كار *، شرق 19/3/97
مشاهده متن    
  قوه قضاييه و امنيت اقتصادي
صالح نقره كار، اعتماد 24/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه مطالعات اقتصاد اسلامي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 21)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است