|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/4/21: نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22169
پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21950 21/4/97 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اياصلاح طلباني که مردم را شبيه يک راي مي بينند
    روزنامه مردمسالاري متعلق به يکي از چهره هاي حاشيه ساز اصلاح طلب در مجلس در شماره ديروز گفت و گويي با «سيدمصطفي هاشمي طبا» انجام داده و در تلاش براي اينکه آنچه که مي خواهد تيتر کند از دهان مصاحبه شونده بيرون بيايد از وي مي پرسد: «آيا مي توان گفت که افراد متحجر و ايدئولوژيک اوضاع کنوني کشور را رقم زده اند؟»
    
    سرويس سياسي- اگرچه هاشمي طبا در همين مصاحبه گفته: «ببينيد؛ من معتقدم که انگشت اتهام را نبايد به سمت يک گروه خاص نشانه گرفت.» اما در اينجا براي آنکه اين روزنامه زنجيره اي دست خالي از اين مصاحبه نرفته باشد در يک جمله کوتاه مي گويد: «بله؛ مي توان اين را گفت.» اما در ادامه در جملات مفصل تري به اشکالات طيف اصلاح طلب پرداخته است که البته مردمسالاري با همين يک جمله به مقصود خود و البته به تيتر صفحه اول خود رسيده است و آن بقيه را قاعدتا نمي شنود. آنجا که هاشمي طبا در ادامه گفته است: «ببينيد؛ البته من در بين همين اصلاح طلب ها، پوپوليست هاي زيادي هم ديده ام. آنها مردم را شبيه يک راي مي بينند! هر چند که اين مقام يا مسئول، تفکري اصلاح طلبانه دارد؛ اما او يک پوپوليست محسوب مي شود. او در رده اصلاح طلب ها مشهور شده است. اما به شرايط مملکت به ديده اي نگاه نمي کند که بايد اشتغال ايجاد شود و اوضاع را بهبود بخشيد. او صرفا دنبال اين است که مردم از او خوششان بيايد و به او راي بدهند.»
    
    
    از نقد گفت و گوي انجام نشده تا تحريف گري
    اين روزنامه که در تيتر و اشاره که توسط تحريريه نوشته شده به وضوح به تحريف نظرات هاشمي طبا پرداخته نوشته است: «سيدمصطفي هاشمي طبا معتقد است که عموم مسئولان اصولگرا و برخي از اصلاح طلبان در مديريت کشور طي دهه هاي اخير دچار اشتباه شده اند»!! البته در اين گفت وگو چنين جمله اي از هاشمي طبا ديده نمي شود.
    در ادامه متن «اشاره» (مقدمه مصاحبه) که توسط مصاحبه کننده نوشته شده آمده است: «به گفته او اگر از ابتداي کار، مسئوليت را به دست تکنوکرات ها مي دادند اشتباهات کمتري در کشور رخ مي داد.» اما ببينيم در کل نظر او در اين باره چه بوده است.
    هاشمي طبا در پاسخ به اصرار روزنامه مردمسالاري براي ناجي نشان دادن تکنوکرات ها مي گويد: «...به عنوان نمونه سد گتوند يا موضوع کنترل چا ه هاي عميق آب، برخي از اين کارها[ي اشتباه] توسط همين تکنوکرات ها اجرايي شده است. اما در کل شايد اگر تصميم گيري ها در دست آدم هاي متخصص بود، اشتباهات ما کمتر مي شد... هر چند که برخي مواقع همين افراد تکنوکرات مصداق آدم هاي پوپوليست مي شوند و در قالب پوپوليست ها تصميم مي گيرند. آقاي احمدي نژاد به هر حال يک تکنوکرات بود. دانشگاه رفته بود. اما از لحاظ سياسي دوست داشت طوري خود را به مردم نشان دهد که از سوي مردم حمايت شود... اگر تکنوکرات قرار است اينگونه باشد فايده اي ندارد.»
    البته چنين رفتار سخيف و غيرحرفه اي از اين روزنامه مدعي اصلاح طلبي مورد تازه اي نيست و مسبوق به سابقه هم هست. اين روزنامه در اقدامي تاريخي! گفت و گوي انجام نشده رئيس جمهور سابق را منتشر و دستمايه اي براي حمله به دولت وي قرار داده بود که در آن مقطع تعجب محافل سياسي- رسانه اي را برانگيخت.
    در پايان جمله اي را هم بايد به آقاي سيدمصطفي هاشمي طبا گفت و آن هم اينکه وقتي درد را اشتباه تشخيص دهيم و آن را فرياد بزنيم چگونه مي توان اميد بهبود داشت؟! آيا اين 5سال مدت کمي بود تا تکنوکرات ها و اصلاح طلبان دولت تدبير و اميد شايستگي خود را نشان دهند؟ ضمن آنکه عدم بهبود شرايط و حتي بدتر شدن آن را وقتي تقصير منتقدان مي اندازيم بيشتر شبيه يک شوخي است. کدام دولت در جهان هست که طيف رقيب ندارد؟ ضمن آنکه بزرگ ترين عامل ايستايي دولت اختلاف نظرهاي بنيادين در مسايل اقتصادي در ميان وزيران و افراد صاحب نفوذ در دولت است پس درد را درست بنماييم.
    
    
    برجام براي اروپا يک مسئله پرستيژي است!
    روزنامه آرمان در مطلبي نوشت:«برجام براي اتحاديه اروپا يک مسئله پرستيژي است...اروپا با برجام حيثيتي برخورد کرده است».
    گفتني است پيش از اين همزمان با عهدشکني هاي آمريکا در برجام، برخي دولتمردان در کنار روزنامه هاي زنجيره اي مدعي بودند که «آمريکا پرستيژ و اعتبار بين المللي خود را به واسطه يک توافق خدشه دار نمي کند! »
    اما در نهايت آمريکا (ارديبهشت 97) از برجام خارج شد. در حقيقت آمريکا در شرايطي که ده ها امتياز نقد از ايران گرفته بود، به هيچ يک از تعهدات خود در برجام عمل نکرد و نه تنها تحريم ها را که مسئله اصلي در مذاکرات بود، لغو نکرد، بلکه ده ها تحريم جديد هم به آن افزود.
    آمريکا از اولين روز اجراي برجام- دي ماه 94- در دولت اوباما، توافق هسته اي را نقض کرد. اين عهدشکني و نقض فاحش برجام در دولت ترامپ نيز ادامه پيدا کرد اما کشورهاي اروپايي عضو 1+5 و مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا بدون اعتراض عملي به عهدشکني هاي واشنگتن، با شانتاژهاي آمريکا درباره توان موشکي و نفوذ منطقه اي ايران اعلام همراهي کردند.
    بعد از خروج آمريکا از برجام، موگريني اعلام کرد که به ايران تضمين نمي دهيم و تاکيد کرد که منافع اروپا در حفظ برجام همراستا با منافع آمريکاست. علاوه بر اين شرکت هاي اروپايي بدون توجه به تعهدات خود براي خروج از ايران صف کشيدند. در همين راستا شرکت هاي بدعهدي همچون پژو و توتال اعلام کردند که فعاليت هاي خود در ايران را تعليق خواهند کرد. شرکت هاي ايرباس، زيمنس، اينژي، دي زي بانک آلمان و چند شرکت ديگر نيز بيانيه هاي مشابهي صادر کردند.
    اروپا در پي آن است تا با مذاکرات فرسايشي، براي آمريکا زمان بخرد. هدف اصلي و مشترک تروئيکاي اروپايي و آمريکا، تعليق و معطل نگه داشتن اقتصاد و تعميم خسارت محض برجام به ديگر مولفه هاي قدرت کشورمان است. اما متاسفانه روزنامه هاي زنجيره اي در حال بزک خسارت محض برجام هستند.
    
    
    توصيه روزنامه زنجيره اي به خودکشي از ترس مرگ!
    روزنامه زنجيره اي شرق در يادداشتي به قلم «سيدعلي خرم» که او را «نماينده پيشين در مقر اروپايي سازمان ملل» معرفي کرده است پيشنهاد کرد به دليل عدم همراهي روسيه و چين در مقابل دشمني آمريکا شک به خود راه نداده و به اروپا پناه ببريم!
    در بخشي از اين يادداشت با ادعاي عدم همراهي روسيه و چين با ايران آمده است: «آنها که مي خواستند نگاه به شرق داشته باشند، شمشيرها را غلاف کردند زيرا روسيه كه خود داوطلب لطمه زدن به ايران شد، حجت را بر اين عده تمام کرد و با زدن خنجر از پشت به ايران در سوريه و سپس دعوت از عربستان براي بيرون راندن ايران از بازار صادرات نفت، نشان داد که از چه سطحي از مودت با ايران برخوردار است و چقدر حساب کردن روي نقش روسيه در بحران خصومت آمريکا با ايران و اعمال تحريم هاي بي رحمانه ترامپ، اشتباه است.»
    در بخش ديگري از اين يادداشت تصريح شده است: «اگر جمهوري اسلامي کماکان قصد دارد از روش هاي مسالمت آميز براي مقابله با تحريم هاي آمريکا استفاده کند و گزينه درگيري اعم از بستن تنگه هرمز يا هر نام ديگري را کنار مي گذارد و اگر بناست نظر اکثريت قريب به اتفاق مردم براي پرهيز از جنگ و تشنج محترم شمرده شود، بايد با چشمان باز و با شجاعت و به دور از شعار، پذيرفت که گزينه همکاري با اروپا بهترين و تنها گزينه مسالمت آميز موجود است. اروپا اراده خود را نشان داده که اگر جمهوري اسلامي همراه و همگام باشد، حاضر است به دفاع از ايران در قبال تحريم هاي بي رحمانه آمريکا بپردازد.»
    درباره اين نوشتار نکاتي را بايستي گوشزد کرد نخست و مهم تر از همه موارد آن است که نويسنده به عنوان «نماينده پيشين ايران در مقر اروپايي سازمان ملل» زماني قرار بوده است تا از حقوق و منافع ملي ايران در برابر زياده خواهان بين المللي دفاع کند و امروز در يادداشت خود به صراحت مي گويد در برابر زياده خواهان بين المللي راه سازش در پيش گرفته شود چرا که اکثريت مردم چنين مي خواهند!
    برخي سياسيون خستگي و سازشکاري خود را به مردم نسبت مي دهند چرا که رفتن به قعر جهنم و به تنهايي نمي صرفد و در نتيجه بايستي ديگران را نيز با خود همراه کنند و از اين رو است که از مردم هزينه مي کنند.
    نکته ديگر آنکه نويسنده به دشمني هاي آمريکا با ملت ايران اشاره مي کند و روسيه و چين را به ادعاي خود به دليل عدم همراهي در مقابل آمريکا با ايران مورد سرزنش قرار مي دهد طبيعي است که نفرت او از آمريکا بايستي بسيار بيشتر از روسيه و چين باشد که تنها در مقابل دشمني آمريکا از ايران حمايت نکرده اند ولي او توصيه مي کند که در برابر دشمني آمريکا و سکوت چين و روسيه به اروپا که به گفته برخي آقا اجازه آمريکا است پناه ببريم!
    اين توصيه را در عرف عام به خودکشي از ترس مرگ تعبير مي کنند و روزنامه هاي زنجيره اي در سال هاي گذشته به خوبي نشان داده اند که نگران منافع ملي ايران نبوده و نيستند.
    از سوي ديگر اصلاح طلبان به جز ترساندن مردم از سايه موهوم جنگ و تشويق به ذلت پذيري، هنر ديگري ندارند. اين طيف در سال ۹۲ مدعي بود که با مذاکرات هسته اي، تحريم ها به تاريخ پيوسته و همه مشکلات اقتصادي مردم رفع مي شود. اما در نهايت و همانطور که قابل پيش بيني بود، پس از بتن ريزي در صنعت هسته اي، مشکلات اقتصادي در جاي خود باقي ماند چون اساساً هيچ ارتباطي بين توان هسته اي و مشکلات اقتصادي مردم وجود نداشت.
    همين چند روز پيش بود که روحاني صراحتاً اعلام کرد که بسته پيشنهادي اروپا «مايوس کننده» است و باز همين چند هفته پيش بود که موگريني صراحتاً اعلام کرد که درخصوص تعهدات برجامي به ايران تضمين نمي دهيم. اما با اين حال، اصلاح طلبان مدعي هستند که همانند هسته اي، در موضوع موشکي نيز يکطرفه امتياز بدهيم و انتظار خاصي هم از طرف مقابل نداشته باشيم!
    نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
    


 روزنامه كيهان، شماره 21950 به تاريخ 21/4/97، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه معرفت فرهنگي اجتماعي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 37)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است