|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/4/21: دشمن اسلام يا دشمن ايران؟
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22102
چهار شنبه 26 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21950 21/4/97 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


زلال بصيرت 
دشمن اسلام يا دشمن ايران؟يکي از مسائلي که کمتر در مورد آن انديشيده ايم اين است که رفتارها، موضع گيري ها، انتخاب ها و حتي انتخاب دين ما بر چه معيار و اساسي بوده است؟ اين در حالي است که تاکيد اصلي انبيا، به خصوص پيامبر اکرم(صلي الله عليه وآله) بر تقويت بنيان هاي فکري و باورهاي اصلي بوده است.
    در بين افراد جامعه انواع تفاوت ها و اختلافات وجود دارد، برخي اختلافات، رحمت الهي و سبب بقاء نسل هستند، مانند اختلاف زن و مرد؛ برخي تفاوت ها نيز بدون اختيار آدمي و بر اساس عوامل طبيعي است که قابل تغيير نيز نيستند؛ مانند اختلاف در لهجه، قوم، نژاد و مليت؛ اما برخي اختلافات به سبب اختيار افراد بوده و قابل تغيير نيز هستند؛ مانند اختلاف در دين و گرايشات اجتماعي و سياسي. اتفاقاً اختلافاتي که جدي تر است و بيشتر موجب درگيري مي شود، همين نوع از اختلافات است.
    
    يافتن راه حق از طريق انديشيدن
    سوال اين است كه اصلاً چرا اين اختلافات وجود دارد و چرا همگان يک دين را انتخاب نمي کنند که اختلافي بين آنها نباشد؟ اين اختلافات مبتني بر مسائل بنيادين فکري است و هر کسي بايد اين مسئله را براي خودش حل کند که آيا دين و مذهب که به خاطر آن با ديگران اختلاف پيدا کرده، صحيح است يا نه. کساني که عقل بيداري دارند سعي مي کنند اين مسائل را براي خود حل کنند؛ نه اينکه صرفاً به خاطر تولد در خانواده اي شيعه، شيعه شوند. متاسفانه اين افراد، اندک هستند.
    خداوند پيامبراني را فرستاد تا راه مستقيم را به مردم نشان دهند و آنها را در اين جهت به انديشيدن وادارند. همه پيامبران بر دو مسئله ايمان به خدا و روز قيامت تاکيد داشتند؛ اما جا دارد که درباره اين مسئله تامل شود که آيا واقعاً خدايي وجود دارد يا خير و آيا واقعاً ما بايد روزي به خاطر اعمالمان پاسخگو باشيم يا خير. حال، اگر ما تنبلي کرديم و صرفاً به دليل تقليد از پدران، راهي را برگزيديم، آيا در صورت گمراهي، عذري خواهيم داشت؟
    گاهي عده اي مي گويند چون ما ايراني هستيم، گفته هاي آن مرد عرب به ما ربطي ندارد و ما بايد تابع سنت و آئين نياكانمان باشيم، آيا جا ندارد يک انسان سخن پيامبران را بشنود و حداقل در باره آنها فکر کند؟ آيا اينکه صرفاً از رفتارهاي نياکان تبعيت كنيم، ما را به حقيقت مي رساند؟ اتفاقاً مشرکان هم در برابر دعوت پيامبران چنين استدلال مي کردند که آباء و اجداد ما بت پرست بودند؛ ما هم آئين آنها را ادامه مي دهيم! آيا چنين منطقي، صحيح و قابل قبول است؟ كمترين كاري كه ما بايد انجام دهيم اين است که بينديشيم كه آيا سخن پيامبر صحيح است يا نه.
    يکي از نواقص اصلي جامعه، پذيرش گرايش هاي عقيدتي و سياسي از روي تقليد است. لازم است گاهي در باره خدا، روز قيامت و سخنان انبيا بينديشيم که آيا درست است يا خير؛ اگر گفته هاي ايشان صحيح است، ما چه وظايفي در برابر خدا داريم؛ چه كارهايي را بايد انجام دهيم و از چه اموري بايد پرهيز کنيم؛ چه کسي را بايد الگوي خود قرار دهيم و از فرمان چه کسي اطاعت کنيم؛ اگر آخرتي هست، چگونه به اعمال ما رسيدگي خواهد شد؛ اينها مسائل بنياديني است كه ما بايد براي آنها پاسخي پيدا كنيم.
    رفتارهاي روزمره ما نيز متاثر از همين گرايش هاي عقيدتي و مسائل بنيادين است، تمام رفتارهاي فردي، تعامل با خانواده و فعاليت هاي اجتماعي ما، همگي متاثر از نوع نگرش ما نسبت به اين مسائل است.
    
    دستاورد پديده عظيم انقلاب اسلامي
    بايد با خود بينديشيم که آيا اين پديده عظيم پيروزي انقلاب اسلامي و برقراري نظام اسلامي در کشور به ما ربطي دارد و آيا در مقابل آن وظيفه اي داريم؟ با خود بينديشيم و ابتدا اين مسئله را براي خود حل کنيم که آيا نظامي که براي برپايي و دوام آن صدها هزار شهيد تقديم شده است، آيا بر حق است يا خير و آيا کساني که جانشان را در اين مسير داده اند، بر ما حقي دارند يا خير؟
    اگر انقلاب اسلامي نبود، بسياري از ما جهنمي مي شديم و ما با انقلاب اسلامي از هلاکت نجات يافتيم، خداوند اين پديده عظيم را به دست يکي از بندگان صالح خود که به دنبال هيچ پست و مقام و ثروتي نبود و زندان و تبعيد و داغ فرزند را در اين راه به جان خريده بود، محقق کرد و ما در سايه اين انقلاب به عزتي رسيديم که قابل تصور نبود. آيا عزت امروز ما به خاطر ايراني بودن ماست يا به خاطر اسلام؟ همان اسلامي که امام(ره) با حرکت خود آن را به ما آموخت.
    حضرت امام(ره) مصداق «داعي الي الله» بود. او اسلام واقعي را تبيين کرد و عده اي نيز به دعوت او لبيک گفتند و حاضر شدند در اين مسير انواع رنج ها و شکنجه ها را تحمل کرده و جان خود را در اين راه نثار کنند تا اسلام بر کشور حاکم شود. آيا اين همه شهيد تقديم شد تا ما ايراني شويم؟ مگر قبل از آن ايراني نبوديم؟!
    اگر جنگيدن فقط براي خاک و وطن ارزش داشته باشد، پس بعثي ها هم که در مقابل ايران ايستاده بودند و براي کشورشان مي جنگيدند، کار پسنديده اي کرده اند! ما بايد به اين نكته توجه داشته باشيم که ايراني، عراقي و افغاني بودن که بر اثر عوامل طبيعي و خارج از اختيار ما بوده، موجب عزت ما نمي شود. آنچه سبب عزت و افتخار است، ايمان به خدا از روي عقل و اختيار است.
    تفکر براي شناختن راه حق و به دنبال آن، ايمان به خدا و قيامت، بهترين بهره اي است که مي توان به برکت خون صدها هزار شهيد از اين انقلاب گرفت. اگر كسي اهل دنيا و فارغ از دين باشد، رفتارهايش ارزشي نخواهد داشت، تلاش هاي چنين كساني براي کسب رفاه مادي بيشتر خودشان است و به فرمايش حضرت علي(ع) مانند سگاني است كه عوعوکنان به جان هم مي افتند. آنچه سبب مي شود ما از حيوانيت نجات يافته و اشرف مخلوقات باشيم، ايمان به خدا و عمل بر اساس اين عقيده است.
    
    دشمنان ما، دشمن اسلام هستند نه ايران
     امروز هم اگر ما با دشمني روبه رو هستيم، دشمن اسلام است، نه دشمن ايران! شاه هم ايراني بود، اما چون نوکر آنها بود، با او مشکلي نداشتند؛ اما امروز که ايران به برکت اسلام، عزت پيدا کرده، مستکبران عالم كه از همين اسلام سيلي خورده اند، با ايران اسلامي دشمن هستند.
    عظمت امام(ره) حتي دشمنانش را نيز تسخير كرده بود؛ لذا معروف بود که هنگام سخنراني امام(ره)، رئيس جمهور آمريکا برنامه هايش را قطع مي کرد تا سخنراني ايشان را به صورت مستقيم براي او ترجمه کنند! اين عزت کجا و ذلت ايراني قبل از انقلاب کجا؟!
    زماني ارزش مردم ايران از سگ آمريکايي هم کمتر بود و کسي حق تعرض به يك سگ آمريکايي را نداشت؛ اما امروز سران آمريكا ايران را بزرگ ترين و خطرناک ترين دشمن خود مي دانند. آنها پيروزي هاي متعدد كشورهاي منطقه را از آن ايران عنوان مي كنند و هر چند وحشيانه به مردم يمن حمله مي کنند، اما پيروزي هاي مردم يمن را نيز از ايران مي دانند.
    خروج از آن ذلت و رسيدن به اين عزت به دست يک بنده مخلص خدا صورت گرفت، متاسفانه ما کمتر به اين مسئله فكر کرده ايم که اسلام و انقلاب منشا چه برکاتي بوده است.
    امروز جانشين امام راحل(ره) نيز نقش خود را به خوبي ايفا کرده است، زندگي رهبر معظم انقلاب از بسياري از ما ساده تر است؛ ايشان در سن 80 سالگي به اندازه سه جوان سي ساله کار مي کنند؛ شيوه زندگي و فعاليت ايشان با کساني که طمع رسيدن به پست و مقام دارند، بسيار متفاوت است و مقايسه رهبر انقلاب با برخي مسئولان اشرافي به مثابه مقايسه حضرت موسي(ع) با فرعون، يا پيامبر اكرم (ص) با ابوجهل است.
    سخنراني آيت الله مصباح يزدي (دام ظله) در جمع گروهي از مسئولان مرزباني و درياباني سراسر کشور؛ قم؛ 4/4/97
    زلال بصيرت روزهاي پنج شنبه منتشر مي شود.
    زلال بصیرت: دشمن اسلام يا دشمن ايران؟
    


 روزنامه كيهان، شماره 21950 به تاريخ 21/4/97، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه معرفت فلسفي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 61)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است